FIT 24UR

Nad neželeno nosečnost po novem z ultrazvokom?

Chapel Hill, 30. 01. 2012 12.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

K preprečitvi neželene nosečnosti lahko po novem varno in neboleče prispevajo tudi moški. Pravi ultrazvočni odmerek lahko ustavi proizvajanje semena v testisih, ni pa še dokazano, ali metoda pušča neželene posledice.

Koncept ultrazvočne kontracepcije znanstveniki raziskujejo že od leta 1970, raziskovalni program v Severni Karolini pa je ob tem, ko je prejel finančno podporo fundacije zakoncev Billa in Melinde Gates, najmočnejši in najuspešnejšimi na svetu.

Odmerek ultrazvoka, pravilno usmerjenega v testise, lahko ustavi proizvodnjo semena pri moških, so prepričani raziskovalci univerze v Severni Karolini. Študijo, ki so jo izvajali na podganah, so objavili v reviji Reproductive Biology and Endocrinology, dokazuje pa, da lahko uporaba zvočnih valov zmanjša število semenčic, pri kateri se nazadnje lahko doseže tudi stopnja neplodnosti pri moških.

Raziskovalci so dokazali, da dva 15-minutna odmerka ultrazvoka "bistveno zmanjšata" število celic, potrebnih za tvorjenje semena, v semenski tekočini pa je tudi manj semenčic, ki bi bile zmožne oploditi ženska jajčeca.

Največ uspeha so zabeležili, če sta med posegi minila dva dneva in če so testise ultrazvočno "obstreljevali" v topli slani vodi. Po ugotovitvah znanstvenikov so pri ljudeh dokazano manj plodni tisti moški, ki v mililitru semenske tekočine premorejo manj kot 15 milijonov semenčic. Z ultrazvočno metodo pri podganah so znanstveniki število semenčic oklestili na manj kot 10 milijonov spermijev na mililiter semenske tekočine.

Ultrazvočni valovi dokazano zmanjšujejo število semenčic pri moških. Je po večkratni uporabi možna pot nazaj?
Ultrazvočni valovi dokazano zmanjšujejo število semenčic pri moških. Je po večkratni uporabi možna pot nazaj? FOTO: Reuters

Ultrazvočna kontracepcija še "v povojih"

Nov "obetavni kandidat" za kontracepcijo prihodnosti je sedaj sicer še v testni fazi. Vodja raziskovalnega programa James Tsuruta pravi: "Da bi določili, kako dolgo kontracepcijska zaščita deluje in če je varna tudi večkratna raba ultrazvoka, bi bilo treba izpeljati nadaljnje raziskave." Znanstveniki morajo namreč potrditi, da je možna tudi ponovna povrnitev plodnosti in da je kontracepcijska metoda res kontracepcijska ter da ne povzroča dosmrtne sterilnosti moških. Neraziskano in neodgovorjeno ostaja tudi vprašanje, ali pogosta uporaba ne povzroča kumulativne škode in poškodbe tkiv.

Predavatelj andrologije na sheffieldski univerzi Allan Pacey tako meni, da je ideja sama po sebi dobra, da pa je treba izpeljati še veliko dodatnega dela. Kot svari, je možno, da bodo nadaljnje raziskave pokazale, da je možno vnovič obuditi plodnost, a bi bile lahko zaradi tovrstne kontracepcije poškodovane semenčice, kar bi lahko vplivalo na samo nadaljnjo oplojevanje in kakovost ploda.

 

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alyaz5
30. 01. 2012 17.58
"K preprečitvi neželene nosečnosti lahko po novem varno in neboleče prispevajo tudi moški." Res? Kdo pa je do zdaj prispeval z uporabo kondomov? Ženske?
tinetone
30. 01. 2012 17.51
+1
in kaj je narobe z obstoječimi metodami kontracepcije?