FIT 24UR

Kako je z zavarovanjem, če med potovanjem v tujini obiščete zdravnika?

Ljubljana, 14. 05. 2013 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Neda Došenović
Komentarji
7

Pred potovanjem v tujino je dobro preveriti, v kolikšni meri smo upravičeni do brezplačnih zdravstvenih storitev. V primeru, da stroške zdravljenja potniki poravnajo sami, morajo ob vrnitvi domov z medicinsko dokumentacijo in originalnimi računi dokazati, da so storitev res plačali.

Tisti, ki imajo v Sloveniji urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, imajo v času, ko so v tujini, zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev. Je pa postopek uveljavljanja pravice do zdravstvenih storitev odvisen od tega, v kateri državi je potnik.

Če se Slovenec odpravi v državo, ki je članica Evropske unije ali evropskega gospodarskega prostora, Švico, Hrvaško, Makedonijo, Srbijo, Črno goro, Bosno in Hercegovino ali Avstralijo, so postopki dokaj preprosti. Potnik namreč potrebuje bodisi zgolj evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja bodisi posebno listino, ki jo dobi pri ZZZS. Z evropsko kartico oziroma listino pravico do zdravstvene storitve uveljavlja ali neposredno pri javni zdravstveni ustanovi ali pa pri pristojni zdravstveni zavarovalnici. V Makedoniji, Srbiji in Črni gori (ter do 1. julija tudi na Hrvaškem) mora imeti potnik poleg evropske kartice še spremni dopis z izpiskom osebnih podatkov, ki ga prejme po pošti skupaj z naročeno evropsko kartico. V Avstraliji pa je treba poleg evropske kartice obvezno predložiti tudi potni list.

Zdravnik
Zdravnik FOTO: Reuters

Kaj če med državama ni dogovora oziroma potnik obišče zasebnika?

Na ZZZS pravijo, da imajo nekatere države uvedena doplačila za nekatere zdravstvene storitve. Gre za t. i. participacijo, ki so jo dolžni plačati tudi tujci, ki v teh državah uveljavljajo zdravstvene storitve. Participacije ZZZS ne povrne.

Če Slovenec potuje v državo, s katero Slovenija nima sklenjenih meddržavnih sporazumov, bo ZZZS povrnil stroške v višini povprečne cene storitve v Sloveniji. Na ZZZS sicer svetujejo, da potniki zdravstvene storitve uveljavljajo v javni zdravstveni mreži. Nujno pa je, da shranijo medicinsko dokumentacijo in originalne račune, saj le s tem lahko doma uveljavljajo povračilo stroškov.

Enako velja tudi, če potnik stroške zdravljenja sam poravna v državah članicah EU in EGP ter Švici, BiH, Hrvaški, Makedoniji, Srbiji in Črni gori. Denimo, če v teh državah obišče zasebnega zdravnika. Le na podlagi medicinske dokumentacije in originalnih računov bo ZZZS ob vrnitvi domov povrnil stroške, in sicer v višini, kot bi jih priznala tuja zdravstvena zavarovalnica.

Če potnik mora stroške zdravljenja poravnati sam v Avstraliji, pa mora zahtevek za povračilo stroškov vložiti neposredno pri Medicare poslovalnicah.

Dopust
Dopust FOTO: Reuters

Prevoz iz tujine domov zaradi zdravstvenih razlogov ni pravica iz obveznega zavarovanja

Na ZZZS pravijo, da se je nepotrebnim stroškom mogoče izogniti tudi s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini. To je še posebej dobro za države, v katerih ne velja evropski pravni red in s katerimi niso sklenjeni meddržavni sporazumi o socialnem zavarovanju. "Tovrstna zavarovanja namreč krijejo stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini brez neposrednega plačevanja storitev tako v zasebnih kot tudi javnih ustanovah," pravijo na ZZZS. Nudijo pa tudi druge praktične storitve, kot so prevoz do zdravstvene ustanove, po potrebi tudi v domovino, pravno pomoč, pomoč svojcem …

Na ZZZS takšno zavarovanje priporočajo vsem, ki se nameravajo v tujini ukvarjati z adrenalinskimi športi, tveganimi dejavnostmi, gredo na tvegana območja ali pa če obstaja tveganje za poslabšanje zdravstvenega stanja.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zagreb.Rocks.Hard
12. 06. 2013 16.40
Ka pa mislis
14. 05. 2013 08.15
Mi smo za prvomajske bili 3 dni v bolnici v vinkovcih, sin je imel epi napad na avtocesti. Samo evropsko kartico in je blo reseno. Za drugje pa nimam izkusenj.
a12a12
14. 05. 2013 07.48
+2
Ja to lahko uveljavljaš samo v javnih bolnicah in to v delovnem dnevu. tako imam jaz zelo slabo izkušnjo. Obiskal sem lokalnega zdravnika (privat, ker drugega ni bilo, javna ustanova pa 70 km vstran). sem pokazal kartico in se samo nasmejal in pravi, da si s to kartico nima kaj pomagati, to flancajo politiki, ki so jih polna usta, me ne zanima "GELD". Drugič sem se zavaroval preko Corris za tujino in ni nobenih problemov
ekokolesar
14. 05. 2013 08.44
Sandi Sterkuš
14. 05. 2013 07.04
+12
Za Hrvaško vem, da ni panike. Pokažeš evropsko kartico zavarovanja in to je to. Je sinko padel na terasi in si presekal arkado. Operacija v bolnici Zadru, prijazni da je veselje. Res lep vtis so napravili.
krtaca15
14. 05. 2013 06.53
+3
Pol itak ne vrnejo nikdar.