FIT 24UR

Mobilna aplikacija, s katero lahko preverite, ali imate spolno prenosljivo okužbo

Ljubljana, 13. 06. 2016 15.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vsako leto se v svetu s spolno prenosljivimi boleznimi okuži vsaj 125 milijonov mladih. Slovenska spletna aplikacija ASPO za informiranje in zgodnje prepoznavanje okužb z vprašalnikom o spolnem vedenju posameznika poda oceno tveganja za okužbo in napotke za ukrepanje ter pravočasen obisk zdravnika.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Aplikacija o spolnih okužbah
    02:29
    Iz 24UR: Aplikacija o spolnih okužbah
  • Iz 24UR ZVEČER: Pamet v glavo in kondom v žep
    07:07
    Iz 24UR ZVEČER: Pamet v glavo in kondom v žep

V svetu se kot posledica silovitega razmaha tveganega spolnega vedenja s spolno prenosljivimi okužbami vsako leto na novo okuži najmanj 125 milijonov mladih, številke pa iz leta v leto rastejo. Na podlagi tega je v Sloveniji nastala prva interaktivna aplikacija o spolno prenosljivih okužbah (ASPO), namen katere je boljše osveščanje in svetovanje.

Ena od pomembnih sprememb, ki jo je prinesel razvoj informacijskih in komunikacijskih tehnologij v devetdesetih letih, je tudi ta, da vse več mladih išče pot do kratkotrajnih, največkrat le enkratnih intimnih zvez preko najrazličnejših mobilnih in spletnih aplikacij. Te so enostavno dostopne povsod po svetu, tudi pri nas, je na današnji novinarski konferenci pojasnila Mojca Matičič s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja.

Spletna Aplikacija o Spolno Prenosljivih Okužbah (ASPO) je prva interaktivna spletna aplikacija v Sloveniji na temo informiranja in zgodnjega prepoznavanja spolno prenosljivih okužb v slovenskem jeziku.
Spletna Aplikacija o Spolno Prenosljivih Okužbah (ASPO) je prva interaktivna spletna aplikacija v Sloveniji na temo informiranja in zgodnjega prepoznavanja spolno prenosljivih okužb v slovenskem jeziku. FOTO: ASPO

A uporabniki tovrstnih aplikacij se ob tem večinoma ne zavedajo najrazličnejših tveganj, ki so jim izpostavljeni, predvsem možnosti spolno prenosljivih okužb ter hudih posledic za zdravje in celo smrti, ki jih te lahko prinesejo.

Tako je nastala prva tovrstna interaktivna spletna aplikacija v slovenskem jeziku, ki je dosegljiva na povezavi https://aspo.mf.uni-lj.si/#/. Projekt je bil zasnovan interdisciplinarno, kjer so svoje moči združili študenti medicinske fakultete, računalništva ter ekonomske fakultete, pod mentorstvom strokovnjakov s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter Inštituta Jožef Stefan.

Končni rezultat projekta predstavlja spletna aplikacija, ki vsebuje opise bolezenskih znakov, značilnosti posameznih spolno prenosljivih okužb, opise nekaterih namišljenih primerov bolnikov, opis zaščite pred spolno prenosljivimi boleznimi z uporabo kondomov in opis poteka obravnave v ambulanti za spolno prenosljive okužbe, je pojasnila študentka medicinske fakultete in sodelujoča v projektu Karolina Počivavšek.

Kot je dejala, je v aplikacijo vključen tudi vprašalnik, ki zajema vprašanja o konkretnem tveganem spolnem vedenju uporabnika in slednjemu glede na njegove odgovore poda informativno oceno tveganja za spolno prenosljivo okužbo ter napotek za morebitno nadaljnje ukrepanje.

Vse več mladih išče pot do kratkotrajnih, največkrat le enkratnih intimnih zvez preko najrazličnejših mobilnih in spletnih aplikacij.
Vse več mladih išče pot do kratkotrajnih, največkrat le enkratnih intimnih zvez preko najrazličnejših mobilnih in spletnih aplikacij. FOTO: Thinkstock

Ciljna populacija so predvsem mladi, saj so jim spletne vsebine blizu, hkrati pa predstavljajo najbolj ranljivo demografsko skupino za spolno prenosljive bolezni.

Z aplikacijo želijo širši javnosti omogočiti strokoven, z modernimi tehnologijami podprt vir informacij in možnost, da natančneje opredelijo svoje zdravstvene težave in pravočasno obiščejo zdravnika.

Uporabniki mobilnih aplikacij za spoznavanje partnerjev imajo dvakrat pogosteje spolno prenosljive okužbe

Raziskave sicer kažejo, da imajo uporabniki tovrstnih aplikacij vsaj dvakrat pogosteje spolno prenosljive okužbe. Veliko slednjih lahko sicer poteka brez bolezenskih znakov in se jih okuženi sploh ne zaveda, med drugim opozarja Matičičeva. Okužbe, povzročene z virusi, kot so genitalni herpes, kronični hepatitis B in hiv/aids, so neozdravljive, medtem ko lahko okužbe s klamidijo, gonorejo in sifilisom povzročajo dolgotrajne zdravstvene posledice, kot so neplodnost, spontani splav, rak, pa tudi prizadetost različnih notranjih organov ter osrednjega živčevja.

Spolno prenosljiva okužba lahko prizadene tudi novorojenca oziroma se prenese na spolnega partnerja ali partnerko, opozarjajo strokovnjaki UKC Ljubljana in ljubljanske medicinske fakultete.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Multipratik
13. 06. 2016 21.46
-4
Spet golo nakladanje o statistiki, ki nima veze z realnostjo. Lahko se okužiš brez da bi ga pobiksal, s sprehodom v naravi, kjer stopiš na okuženo iglo, lahko jih pa menjaš vsak dan kot gate, pa imaš srečo...
daf3
13. 06. 2016 19.43
-7
marsi kdo gre na morje z očijem nazaj pa z mami in ta je najhujša bolezen katera se ne da pozdraviti ter dobi lastno ime hehe
pakkno159
13. 06. 2016 18.57
-3
a tega se ne uci vec na zdravniskih pregledih da se rabim zdej se taksne zadeve? SPB so na porastu med mladimi, dejte rajs kak clanek na to napisat, oz denar vlozit v vecje ozavescanje naroda, tuptup
buco1993
13. 06. 2016 19.55
+3
Pa mogoče več mest za testiranje... nevem zakaj v našem laboratoriju v Logatcu recimo nemorem oddat krvi za hiv test
bohlojz
13. 06. 2016 18.50
-7
včasih je bil en ansambel po imenu Bazar,so peli:ne zavajaj me več....morda bi lahko to besedilo upoštevali pri vaših naslovih....
Darko32
13. 06. 2016 18.50
-2
Spet nekaj kar bodo plačali davkoplačevalci.
Eitipatapa
13. 06. 2016 18.33
-8
Spet nekaj za požrešne farmacevte, da bodo lansirali generik s placebo efektom.
tedoVV1CHmedo
13. 06. 2016 17.18
+5
Aja, prek mobitela se da ugotoviti isto, kot pri pregledu krvi? Potem bodo kmalu mobilni program tudi za eeg, mr....
buzzin
13. 06. 2016 17.17
+0
pomije use skp
1airbus
13. 06. 2016 16.49
-3
kako zvito,zakaj bi moral cel svet to vedeti?Vse kar napišeš tu gor je ne zbrisljivo.
proofreader
13. 06. 2016 17.12
-5
proofreader
13. 06. 2016 16.42
+13
Naj ministrica za zdravje na svojih podatkih pokaže, kako se uporablja.
KardinaIFrancRodeVKristusu2
13. 06. 2016 16.35
-6
Jaz ne morem dobiti SPB, saj sem zaprisežen celibatu..... Vsi ostali pa so pokvarjeni, kot v Sodomi in Gomori....
crazyHorse
13. 06. 2016 16.28
+8
Tale vprasalnik je pa tak kiks ... kdo je to placal ?
proofreader
13. 06. 2016 17.12
-8