FIT 24UR

Mislila, da ima le vnetje, a zdravniki so ji sporočili, da ji parazit razžira oko

London, 20. 05. 2015 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

19-letna Jessica Greaney je bila popolnoma šokirana, ko ji je zdravnik povedal, da ima v očesu parazita, ki se imenuje akantameba. Bila je namreč prepričana, da gre le za vnetje. Akantameba se najpogosteje pojavi zaradi izpiranja kontaktnih leč in posodice z vodo iz pipe.

Vstavljanje kontaktne leče
Vstavljanje kontaktne leče FOTO: Reuters

Kako pomembno je upoštevati higienska pravila pri shranjevanju kontaktnih leč, dokazuje naslednja zgodba. 19-letna Jessica Greaney je bila prepričana, da ima le vnetje očesa. Zato je bila šokirana, ko je ugotovila, da ima dejansko v očesu parazita, ki se imenuje akantameba in ji razžira oko. Parazit samo v Veliki Britaniji letno prizadane 50.000 uporabnikov kontaktnih leč.

Kaj je akantameba?

Akantameba je pražival, ki se nahaja v čisti vodi, zlasti v tropskih in subtropskih območjih. Pojavlja se tudi v pitni vodi, kjer se je, kljub prisotnosti klora, ni možno dokončno znebiti. Akantameba lahko pride v stik z očmi osebe, ki nosi kontaktne leče na več načinov, vsi pa so povezani z neupoštevanjem načel pravilne uporabe in ravnanja z lečami. Najpogosteje se pojavi zaradi izpiranja kontaktnih leč in posodice z vodo iz pipe. V primeru, ko kontaktne leče sperete z vodo, nato pa takšno, sprano leče vstavite v vaše oči, lahko pride do okužbe. Takšna okužba lahko povzroči zelo hudo vnetje roženice.

Zdravljenje izredno neprijetno

Jessica pripoveduje, da jo se sprva le močno zbodlo v očesu vsakič, ko ga je zaprla. Ker pa se je stanje poslabšalo, jo je prijateljica peljala k zdravniku, ki je dejal, da ima ječmen. Teden kasneje, ko je prišla na kontrolo, pa je zdravnik ugotovil, da ima v očesu parazita. Nemudoma so jo sprejeli v bolnišnico. 

Zdravljenje je bilo izredno neprijetno, saj je dobivala kapljice vsake pol ure in to kar štiri dni. To pa je pomenilo, da dejansko ni nič spala. "Bilo je izredno mukotrpno. Zdravnika sem spraševala, ali se mi bo stanje sploh kdaj popravilo," pripoveduje Jessica. Pravi, da je videla le obrise. Ker ni imela apetita, je malo jedla, kar je pomenilo, da je bila popolnoma brez energije.

Jessica sicer trdi, da je bila zelo previdna pri čiščenju leč. Ob tem pa poziva vse, ki se tuširajo z lečami ali plavajo, naj tega nikar več ne počnejo. "Ni vredno. Bolečine so res hude," jih opozarja. Njeno počutje se je sicer izboljšalo, a še vedno mora uporabljati kapljice za oči.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

muhacece
20. 05. 2015 11.29
+3
Boga đesika, kaj je mogla pretrpet...
Pantokrator
26. 05. 2015 14.20
kako bi šele bolelo, če bi morala izpirat luliko!
optifix
20. 05. 2015 10.44
+1
Res se veliko ljudi ne drži reda in potem so tu okužbe in vnetja... Bi bilo pa zraven dobro napisati, da se okužbe z akantamebo dogajajo skoraj izključno pri mehkih lečah, pri poltrdih jih, ne glede na režim čiščenja leč, skoraj ni. Poleg tega je tule navedena statistika napačna - v GB se letno okužita dva na 100.000 uporabnikov kontaktnih leč, kar znese približno 150 primerov na leto. In to predvsem zaradi vodnih cistern, ki se tam uporabljajo. Drugod po Evropi in USA je incidenca približno 10x njižja. Take care!
trancedeejay
20. 05. 2015 09.14
+3
Nekateri imamo s tem izkušnje - 2 meseca bolnice (pol leta bolniške), požrta roženica, zabijanje inekcij v oko, hude bolečine, na koncu za izboljšan vida pride v poštev le operacija - odstranitev roženice in zamenjava z roženico drugega človeka + vsakodnevno jemanje kapljic, da telo ne zavrne drugo tkivo.