FIT 24UR

MISLI ZDRAVO: Preprečimo oksidacijski stres

Ljubljana, 12. 07. 2012 15.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Osebe, ki se ukvarjajo z aerobnimi športnimi panogami, kot so tek, kolesarjenje in plavanje, so izpostavljene porastu prostih radikalov. To imenujemo oksidacijski stres.

Ključni element zdravja je ravnovesje med delovanjem prostih radikalov in antioksidacijskimi zmogljivostmi.
Ključni element zdravja je ravnovesje med delovanjem prostih radikalov in antioksidacijskimi zmogljivostmi. FOTO: Zdravozame.si

Vsaka obremenitev organizma je povezana z zvišano porabo kisika v celicah in tkivih. Povečana poraba kisika v celicah pa povečuje število prostih radikalov v telesu. Pretirano delovanje prostih radikalov v telesu povzroči motnje v mnogih pomembnih biokemičnih reakcijah celic, kar lahko pospeši staranje in poveča dovzetnost za bolezni.

Ključni element zdravja je ravnovesje med delovanjem prostih radikalov (napadalcev) in antioksidacijskimi zmogljivostmi (imunskim sistemom). Zato je predvsem za športnike pomembno, da uživajo naravna prehranska dopolnila, ki preprečujejo oksidacijski stres.

Znanstveniki so si edini v ugotovitvi, da lahko škodljivi prosti radikali zgubajo kožo, poškodujejo notranje organe, poškodujejo DNK in pospešijo staranje telesa. Naravna obramba je, da naš organizem preskrbimo z zadostnimi količinami antioksidantov.

Prosti radikali so, poenostavljeno, nestabilni atomi. Verjetno najbolj znan radikal je atom kisika. Izpostavljeni smo mu vsakič, ko vdihnemo. Atom kisika ima v svoji sredini jedro, okoli katerega po navidezni orbiti, kot sateliti okrog Zemlje, krožijo nepredstavljivo majhni elektroni. Vsak atom, ki ima v svoji zunanji orbiti osem elektronov, je stabilen. Atom kisika jih ima le šest, zato je precej nestabilen in vedno v iskanju še dveh elektronov, ki bi ga napravila stabilnega. Atom kisika ukrade elektron iz molekule celice in jo poškoduje. Celica zaradi svojega manjkajočega elektrona oksidira, v njej pa nastane snov, ki povzroča kislo reakcijo. Kisla reakcija v celici ustvari vrenje, anorgansko kislino in strupe.

Osrednja naloga antioksidantov je, da preskrbijo proste radikale z elektroni, ki jim manjkajo. Prosti radikali se tako stabilizirajo in prenehajo s krajo in škodovanjem našim zdravim celicam. Antioksidante lahko dnevno užijemo z ustrezno hrano, vendar je zaužitje le teh prenizko, predvsem v času stresnih situacij in v času športne aktivnosti.

Po mnenju znanstvenikov ima največjo doslej odkrito antioksidativno moč naravni astaksantin, ki ga v naravi v večjih količinah najdemo v algah. Klinično dokazano ima najmočnejše delovanje v borbi s prostimi radikali, ker je:
- 17,9-krat močnejši kot pycnogenol
- 14,3-krat močnejši kot vitamin E
- 53,7-krat močnejši kot beta karoten
- 64,9-krat močnejši kot vitamin C

Več o zdravstvenih nasvetih si lahko preberete tukaj!

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tadej Vra?un
21. 07. 2012 16.42
statična privlačnost
izbriši mi profil admin
20. 07. 2012 23.49
čista laž od članka ! največji antioksidant je kitajski beli čaj !!! dobite ga v vseh čajnicah !!!!!!! vendar previdno z njim - nikakor na tešče !!!!
Amali Doare
18. 07. 2012 14.22
Oksidacijski stres 100% preprečimo z redox signalnimi molekulami - ASEA je zakon
likd
13. 07. 2012 13.23
+1
Mah js bom začeu nehat trenirat ste me prestrašl....
yaris88
13. 07. 2012 13.05
+2
alge so super hrana.....tud kakšn konopljin prah z vanilijo so odlični proteini za revitalizacijo celic in njihovo obnovo...
andreja980
13. 07. 2012 08.07
+17
Sigurno bom živela bolj dolgo, kot tisti ki se bašejo z junk foodom in sedijo pred tv-jem in nič ne delajo tudi če naredim par km s kolesom ali pa pretečem nekaj km. Prosti radikali in pomanjkanje antioksidantov gor ali dol, zaradi tega še ne bom pila nekih praškov oz jedla alg! Kaj ti pomaga če se rekrativno ukvarjaš s športom za kondicijo in boljše počutje, če pa potem svoje telo zastruplaš s kemijo!! Hvala lepa, bom rajši ostala pri vodi, prehranska dopolnila pa naj pije kdo drug!
roaddogg
13. 07. 2012 09.25
+8
Imaš prav.. In že same če se ne sekiraš je to zelo zdravo.. Kar se antioksidantov tiče, jih imaš pa zelo veliko v sadju (predvsem grmovnice če se ne motim) in zelenjavi.. V kolikor nisi neka extremna športnica, ne potrebuješ nobenih dodatkov... Raje si privošči kak zeleni ali beli čaj, ki ti bo zapasal.... Bo definitivno ceneje kot neke alge hehe..
pikksi
13. 07. 2012 10.02
+11
Bravo! Še je zdrava pamet prisotna pri nas. Na žalost je tudi rekreativni šport postal en velik biznis. Pod zdravo prehrano se promovirajo razni praški, dodatki, tablice, šejki, pa ne vem kaj še vse. Vse zmerno, če se le da od lokalnih pridelovalcev, pa zmerno rekreiranje in ne potrebujemo nikakršnih dodatkov.
hotchilipoper
13. 07. 2012 06.19
+17
Po petih pirih čist oksidiram
roaddogg
12. 07. 2012 20.52
+4
PS: Anaerobni treningi povzročajo še večjo oksidacijo telesa, ker se pri dvigovanju uteži dobesedno mikro trgajo mišice...
roaddogg
12. 07. 2012 20.47
+8
Po mnenju znanstvenikov ima največjo doslej odkrito antioksidativno moč naravni astaksantin, ki ga v naravi v večjih količinah najdemo v algah. Klinično dokazano ima najmočnejše delovanje v borbi s prostimi radikali, ker je: - 17,9-krat močnejši kot pycnogenol - 14,3-krat močnejši kot vitamin E - 53,7-krat močnejši kot beta karoten - 64,9-krat močnejši kot vitamin C Primerjava z ZELENIM ČAJEM: EGCG v zelenem čaju ga poščije po dolge in počez.... evo vam primerjavo: Zeleni čaj pomaga zmanjšati tveganje za nastanek raka. Vsebuje 100- krat bolj učinkovit antioksidant kot vitamin C in 25- krat več kot vitamin E. Telesu pomaga ščititi celice pred poškodbami, za katere menijo, da so povezane z nastankom raka.
piko112
12. 07. 2012 19.52
+3
Kdo bi si mislu da med premikanjem se ustvarjajo stranski produkti, ki morajo iz telesa. Eden izmed stranskih produktov je urin
1....1
12. 07. 2012 19.27
+3
Bravo, res. Kaj pa ljudje, ki se ukvarjajo z anaerobnimi športi? Mogoče bi to lahko dali za primerjavo, ne pa, da kar tako pišete. Mah, kaj sploh komentiram.