FIT 24UR

Ministrstvo sklenilo dogovor, čakalni seznami, na katere so se nekateri bolniki vpisali že leta 2011, se bodo skrajšali

Ljubljana, 20. 05. 2016 17.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ministrstvo za zdravje je z dogovorom z izbranimi izvajalci zdravstvenih storitev poskrbelo, da se bodo skrajšale čakalne dobe za koronarografije, operacije hrbtenice, rame in kolena, dimeljske kile in na perifernem žilju.

Anestezist
Anestezist FOTO: Thinkstock

Ministrstvo za zdravje je z dogovorom z izbranimi izvajalci zdravstvenih storitev poskrbelo, da se bodo skrajšale čakalne dobe za koronarografije, operacije hrbtenice, rame in kolena, dimeljske kile in na perifernem žilju, je pojasnila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Izvajalci bodo te storitve opravili izven rednega delovnega časa.

Kot je povedala na današnji novinarski konferenci, bodo za to namenili skupaj 7,9 milijona evrov, s to denarno injekcijo pa bodo s seznamov počistili vse bolnike z napotnico stopnje nujnosti hitro ter tudi del takih, ki čakajo z redno napotnico.

Za dodaten denar so lahko kandidirali le izvajalci, pri katerih so za posege čakalne vrste. Ko so oddajali svoje ponudbe o številu posegov, ki jih zmorejo dodatno opraviti, so morali priložiti tudi čakalne sezname. Na teh so po besedah Kolar Celarčeve našli celo bolnike, ki so se vpisali že leta 2011. Ti morajo priti na vrsto takoj.

Plačali bodo tudi prve preglede in vso diagnostiko, potrebno za dokončno potrditev diagnoze ter določitev nadaljnjega zdravljenja, predvsem na področju kardiologije in nevrologije. Če bodo izvajalci zmogli opraviti vse preglede do konca leta, bo za to potrebnih dodatnih osem milijonov evrov, pravi ministrica. Denar torej je, če ga bodo izvajalci uspeli porabiti, a ministrica pričakuje, da se bo morda kje ustavilo zaradi kadrovskih ali drugačnih ozkih grl.

Če se bo med letom izkazalo, da bo v zdravstveno blagajno pritekalo več denarja od zdaj pričakovanega, pa se bodo po napovedih ministrice z aneksom k splošnemu dogovoru lotili skrajševanja še drugih čakalnih dob. Izpostavila je čakalne dobe za krčne žile ter za dermatološke in ortodontske preglede, kjer so čakalne dobe ekstremno dolge, niso pa to stanja, kjer bi čakanje ogrožalo zdravje.

Lanski ukrep, ko so v aneksu k splošnemu dogovoru zagotovili plačilo vseh preiskav z magnetno resonanco ter vseh diagnostičnih preiskav, potrebnih za potrditev ali izključitev rakavih bolezni vključno s CT slikanjem, se je izkazal kot učinkovit, je izpostavila ministrica. Državna sekretarka Sandra Tušar je dodala, da so v dveh slovenskih zdravstvenih ustanovah na ta način popolnoma počistili čakalne vrste za magnetno resonanco.

Izvajalci bodo za dodatne posege dodatno plačani po podjemnih pogodbah, je povedala ministrica. Storitve bodo namreč opravili izven rednega delovnega časa, v popoldanskem času in med konci tedna. Da bo to skladno z zakonodajo, bo vlada po besedah Tušarjeve že prihodnji teden sprejela poseben sklep o izvajanju tega programa s točno določenim številom posegov za posameznega izvajalca.

S tako jasno določenim številom posegov na izvajalca bodo po besedah ministrice lažje nadzorovali, ali so bili posegi tudi dejansko opravljeni. Ob tem je Kolar Celarčeva spomnila na poskuse skrajševanja čakalnih dob iz minulih let, ki po njenih besedah niso dali želenega učinka.

Nekateri izvajalci so se po besedah Tušarjeve že dobro prilagodili novemu načinu plačevanja, in pri teh pričakujejo, da poleti čakalnih dob ne bo več.

Vseh dogovorjenih dodatnih posegov pa ne bodo opravljali le javni zavodi, ampak jih bodo približno tretjino opravili koncesionarji. V prvem krogu pogovorov, ko so preverjali zmožnost za dodatne storitve le pri javnih zavodih, se je namreč izkazalo, da ti ne bi zmogli opraviti vsega.

Ministrica je danes pojasnila tudi odločitev vlade, da za čas do konca letošnjega leta odobri dvig cen zdravstvenih storitev izvajalcem. Spomnila je, da so se v preteklosti zaradi varčevanja v javnem sektorju cene zdravstvenih storitev znižale za 18 odstotkov. Ker je v ceno zdravstvene storitve vključen tudi strošek dela zaposlenih, vlada pa je v dogovoru s sindikati javnega sektorja za letošnje leto dogovorila višji regres ter sprostitev napredovanj, v ceni programa ni bil pokrit celoten strošek dela. Pojasnila je, da se cene dvigujejo samo začasno, da pokrijejo, kar je bilo izpogajano za plače in regres.

V prenizkih cenah nekaterih zdravstvenih storitev sicer ministrica vidi tudi enega od razlogov za dolge čakalne dobe, saj se izvajalci otepajo tistih storitev, za katere ne dobijo ustreznega plačila.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

matej875
21. 05. 2016 08.06
+2
super. sklenili so...spremenilo se ne bo nic...so se pa vsaj najedli.
matej875
21. 05. 2016 08.06
+1
super. sklenili so...spremenilo se ne bo nic...so se pa vsaj najedli.
Principat
20. 05. 2016 22.34
+9
krajšajo se že od 2005 ,, in da zdravstvo napreduje ,, več ne vidim zdravega človeka ,,, TOLIKO
aa8
20. 05. 2016 21.50
+16
..to je nov način dodatnega mastnega zaslužka...bela mafija dela na polno..
johndoe35
20. 05. 2016 19.57
+7
UPAM DA STE SE ZMOTILI PRI LETNICI 2011.
Grremlin
21. 05. 2016 16.52
+1
Verjetno tes obstaja tako dolga vrsta. Je pa tako, da če rabimo zdravniško oskrbo moramo biti ljudje kar težki in vstrajati da nas sprejmejo čimprej. Ni nujno da zmeraj uspe...ampak če samo çakaš da bodo drugi poskrbeli zate se ti bolj slabo piše.
Grremlin
21. 05. 2016 17.30
Seveda zato ker so te čakalne dobe narejene umetno...
Frankly
20. 05. 2016 19.24
+22
Zdravstvene zavarovalnice imajo miljonske dobicke, bolniki pa cakajo po vec let. KJE JE TU LOGIKA???? Gospod Cerar je pred volitvami obljubil tudi UKINITEV dodatnega zavarovanja in ureditev cakalnih vrest. STE POZABILI???
Grremlin
20. 05. 2016 19.29
+12
Pa sej tukaj ni toliko problem v Cerarju, to se vleče že desetletja. Obljubljali so tudi ostali pa ni bilo iz tega nič. Kolikor časa se narod ne bo postavilo robu se nam ne piše prav dobro. Take in podobne ukrepe so pa sprejemali že velikokrT pa ni bilo kakega večjega učinka, samo zdravniki so pobasali malo več v svoj žep.
Sršen
20. 05. 2016 21.40
+3
Grremlin
20. 05. 2016 19.13
+13
Problem dolgih čakalnih dob ni v tem, da nebi imeli časa ali denarja, ampak zato, ker so zdravniki vedeli, da če paciente ne bodo sprejeli z napotnico, bodo pa prišli na samoplačniške preglede ali posege. No, veliko ljudi si tega ne more privoščiti. Ko sem bil zadnjič pri svojem zdravniku sem mu omenil, da bom šel na en pregled samoplačniško, ker so tako dolge čakalne dobe in mi je odgovoril, da je to samo potuha zdravnikom in da oni na to računajo. Sem bil malo presenečen, kljub temu da sem nekako vedel da je tako.
Grremlin
20. 05. 2016 19.18
+11
Ras pa da je malo tudi problem tudi v tem, kar dobri zdravniki gredo iz Slovenije, ker tukaj nimajo možnosti razvoja. Po bolnicah so se ta stari tako zasidrali na svojih položajih in jim ni v interesu, da pridejo mlajši ambiciozni, ker bi jim to lahko odneslo stolček. In tako lahko furajo svoj sistem še naprej, v javnih ustanovah in v svojih zasebnih praksah kjer odirajo paciente.
Nikiiy
20. 05. 2016 18.48
+13
400 Domačim zdravnikom je pa BANDA zaprla možnosti za vse..
Nikiiy
20. 05. 2016 18.48
+9
Tomvojo
20. 05. 2016 18.40
+8
Malo naj nazaj naj pogledajo kako so odgovorni zavajal, pomankanje denarja, osebja itd...ni vzrok za vrste. Vsi po vrsti so za pred .......vod.
kiboko
20. 05. 2016 18.26
+5
Torej, če imaš "napačno" bolezen, lahko tudi naprej crkuješ. Če imaš bolezen, ki je ministrstvu simpatična, te bodo obravnavali z rahlo prednostjo. To je perverzen pristop, naj ministrstvo sistemsko reši problem, ne pa zgolj diskriminira med bolniki. Npr. naj se prepove vse avtorske honorarje zaposlenim v državnih službah, denar pa uporabi za reševanje zdravstvene blagajne.
SirNoxy
20. 05. 2016 18.01
+12
JAZ: Dober dan rad bi se naročil na pregled. ZD: Na napotnico naročamo za konec januarja... JAZ: Kaj pa samoplačniško? ZD: Lahko pridete čez 2 dni...
Skopušnik Janez
20. 05. 2016 18.27
+5
Enako jst glih danes, konec marca drugo leto po napotnici, pravim raje bi samoplačniško, mi rekla počakajte v čakalnici.
glava2
20. 05. 2016 17.54
+12
lopovi, pojdite v švici in poglejte koliko plačujejo za zdravstvo in kakšno zdravstvo imajo!!! LOPOVI!
Sartre
20. 05. 2016 18.47
+7
Švicarji nikoli niso imeli socializma. Okrog leta 1920 smo šli z njimi enakovredni napredku naproti. Potem pa je prišla svoboda, švicarji pa po levi mimo nas. Sedaj bi razdaljo med nami in njimi lahko meril v svetlobnih letih.
Grremlin
20. 05. 2016 19.26
+9
Slovenija je popolno naprimerljiva s Švico. Mi smo ostali še v času socializma, pa čeprav smo živeli v neki utvari o drugi Švici. Slovenija pač nikoli ni bila sposobna funkcionirati samostojno, no nismo funkcionirali niti v Yugi.
I G N O R A N T
20. 05. 2016 17.50
+0