FIT 24UR

FOTO: Število okuženih z virusom HIV tudi v Sloveniji narašča

Ljubljana, 01. 11. 2012 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
0

Kljub vsem preventivnim akcijam v Sloveniji število okuženih z virusom HIV narašča. Samo letos je bilo odkritih že 41 novih okužb s HIV. Tako na svetovni ravni kot tudi pri nas pa velja, da so najbolj rizična skupina moški, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Pozno odkrivanje okužb in premalo testiranj predvsem pri ranljivih skupinah sta po mnenju slovenskih strokovnjakov glavni pomanjkljivosti v boju proti aidsu. V Sloveniji število okuženih z virusom HIV oziroma obolelih z aidsom narašča. Po besedah Irene Klavs z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) je bilo letos odkritih že 41 novih okužb s HIV, ta številka pa bo po njenih napovedih zagotovo še zrasla. Ogroženi so predvsem moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Od 38 okuženih moških, jih je 29 priznalo, da imajo spolne odnose z moškimi. Sicer pa moški predstavljajo 90 odstotkov vseh okuženih pri nas.

Kljub številnim preventivnim akcijam se še vedno povečuje število okuženih z virusom HIV.
Kljub številnim preventivnim akcijam se še vedno povečuje število okuženih z virusom HIV. FOTO: Reuters

Lani se je delež okuženih s HIV na testiranju, ki so ga anonimno opravili na naključnem vzorcu v klubu, v katerem se sestajajo moški, ki spolno občujejo z moškimi, prvič povzpel nad pet odstotkov. To pomeni, da okuženost v Sloveniji prehaja iz nizke v koncentrirano epidemijo, je pojasnila Klavsova.

Po njenem mnenju je ključ pri zajezitvi problema širjenja intenziviranje promocije varne spolnosti v populaciji moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Prav tako je po njenem mnenju treba okrepiti testiranje med njimi, predvsem je treba omogočiti testiranje na mestih, kjer se zbira ta skupina ljudi.

Prihaja zanesljivejši hitri test

Korak naprej v širšem testiranju bi bil lahko hitri test za ugotavljanje okuženosti, ki ga je že odobrila ameriška agencija za hrano in zdravila, je povedal Mario Poljak z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Test bo najverjetneje slej ko prej na voljo tudi pri nas, testiranje bo mogoče doma, rezultati so znani v od 20 do 40 minutah in test je zanesljivejši, kot so bili predhodni.

Število okuženih s HIV v Sloveniji narašča. Skupno je bilo v obdobju zadnjih desetih let, od 2002 do 2011 in do 26. novembra letos, prepoznanih 394 okužb s HIV, medtem ko je umrlo 21 bolnikov z aidsom.
Število okuženih s HIV v Sloveniji narašča. Skupno je bilo v obdobju zadnjih desetih let, od 2002 do 2011 in do 26. novembra letos, prepoznanih 394 okužb s HIV, medtem ko je umrlo 21 bolnikov z aidsom. FOTO: Reuters
Najbolj poznano je specializirano testirno mesto na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega kliničnega centra na Japljevi 2, kjer vas pričakujejo vsak ponedeljek med dvanajsto in štirinajsto uro. Ni se treba naročiti in ne potrebujete napotnice. Moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, pa se od leta 2009 lahko testirajo tudi v svoji skupnosti, kar s sofinanciranjem ministrstva za zdravje izvaja Društvo informacijski center Legebitra.

Po besedah Janeza Tomažiča z infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je problem tudi ta, da je strah pred okužbo s HIV upadel, kar se po njegovih besedah zgodi pri vsaki epidemiji bolezni. Po drugi strani pa so na voljo učinkovita zdravila, ki ob zgodnjem odkritju okuženosti omogočijo, da lahko normalno živijo in dosežejo pričakovano povprečno življenjsko dobo.

Zdravijo se praktično vsi okuženi

Zdravljenje, s katerim bistveno zmanjšajo koncentracijo virusa v krvi, po njegovih besedah stane 600 evrov na mesec, vanj pa privolijo praktično vsi okuženi. Tako se jih od 420 potrjeno okuženih v državi zdravi 385. Razliko med tema številkama pa predstavljajo tisti, ki so okuženi, a koncentracija virusa v krvi ni še dovolj visoka, da bi bolezen zdravili.

Posebej občutljiva skupina ljudi, okuženih z virusom HIV, so nosečnice. Lani so na anonimnem vzorcu 7000 nosečnic našli dve okužbi, kar pomeni, da je letno v Sloveniji pet ali šest nosečnic, okuženih s HIV, ki pa za svojo okužbo ne vedo. Zato bi bilo po mnenju Klavsove smiselno uvesti sistematično presejanje nosečnic na okuženost z virusom HIV, saj je Slovenija med zadnjimi v Evropi, ki tega še nima. Letno bi to stalo okoli 200.000 evrov. Lani je bila zadnja okužba otroka preko matere, sicer pa na infekcijski kliniki po besedah Tomažiča zdravijo pet otrok, okuženih s HIV.

Okužba s HIV je spolno prenosljiva, zato boste veliko manj tvegali, če boste dosledno in pravilno uporabljali kondom pri spolnih odnosih z vsemi osebami, za katere ne morete vedeti, ali so okužene s HIV ali drugimi spolno prenosljivimi okužbami.
Okužba s HIV je spolno prenosljiva, zato boste veliko manj tvegali, če boste dosledno in pravilno uporabljali kondom pri spolnih odnosih z vsemi osebami, za katere ne morete vedeti, ali so okužene s HIV ali drugimi spolno prenosljivimi okužbami. FOTO: Reuters

Unicef ugotavlja, da se število novih okužb z virusom HIV pri otrocih zmanjšuje, a bo za uresničenje cilja generacije brez aidsa, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva boja proti aidsu, treba zagotoviti ustrezno zdravljenje več okuženim nosečnicam in njihovim otrokom.

Zdravljenje otrok in nosečnic zaostaja

Unicef si prizadeva, da bi do leta 2015 na svetovni ravni preprečili pojav novih okužb z virusom HIV med otroki in dosegli generacijo brez aidsa, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva boja proti aidsu.

Po podatkih Unicefa se je število novih okužb med otroki zmanjšalo z 430 tisoč leta 2009 na 330 tisoč leta 2011. V primerjavi z letom 2010 je bilo konec leta 2011 kar 100 tisoč več otrok vključenih v programe protiretrovirusnega zdravljenja. A kljub temu napredku je bilo v take programe še vedno vključenih manj kot tretjina otrok in nosečnic, ki bi obravnavo potrebovali. Na svetovni ravni je ta delež pri odraslih okuženih osebah približno 54 odstotkov.

"Odrasli imajo dvakrat več možnosti kot otroci, da prejmejo zdravljenje, ki ga potrebujejo, kar je nesprejemljivo. Po svoji definiciji namreč generacija brez aidsa temelji na zaščiti najmlajših in najbolj ranljivih okuženih posameznikov. Zato je treba storiti vse, da bi materam in otrokom, ki so okuženi z virusom HIV, omogočili življenje brez aidsa. Povečati moramo število nosečnic in novorojenčkov, ki so testirani za virus HIV in prejemajo ustrezno zdravstveno obravnavo. To je mogoče le z doslednim izvajanjem osnovnih predporodnih programov in programov za otroke v prvih letih življenja," opozarja Unicefov izvršni direktor Anthony Lake.

Na Prešernovem trgu akcija študentov

V sklopu akcije ozaveščanja o virusu HIV se bodo člani projekta Virus v ponedeljek, 3. decembra, ob 16. uri udeležili tudi brezplačnega anonimnega testiranja za viruse HIV, HBV in HCV. S tem bodo skušali odpraviti strah pred testiranjem in zmanjšati stigmatizacijo.

Študentje medicine so tudi letos 1. decembra pripravili akcijo na Prešernovem trgu v Ljubljani, tokrat pod geslom Od zdaj nič več HIV, aidsa, predsodkov, diskriminacije! Delili  so tudi rdeče pentljice, kondome in drug propagandni program.

Podporo so izrazili tudi znani slovenski stand-up komiki Jernej Celec, Vid Valič, Tin Vodopivec, Boštjan Gorenc – Pižama in Aleš Novak.

Dijaška skupnost Maribor pa je v sodelovanju z Lekarnami Maribor med dijake razdelila 1500 kondomov.

Primorsko svetovalno središče Koper, Zavod za zdravstveno varstvo Koper in Zdravstveni dom Koper so v petek priredili družabno prireditev Varno je seksi - prenašaj sporočilo, ne virusa!

Zavod za zdravstveno varstvo Murska Sobota pa je v sodelovanju z Mladinskim informativnim in kulturnim klubom Murska Sobota ter Pokrajinsko in študijsko knjižnico pripravil v petek v prostorih knjižnice informativno stojnico, kjer so delili kondome. Te so prispevale Pomurske lekarne.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1