FIT 24UR

Življenje 14-letnika nikoli ne bo več tako, kot je bilo pred poškodbo. Je petarda res vredna tega?

Ljubljana, 22. 12. 2016 09.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Petarda lahko v eni sami sekundi uniči življenje posameznika in njegovih bližnjih, večina mladostnikov pa še vedno razmišlja, da se njim kaj takšnega ne more zgoditi. 14-letnika, ki mu je eksplozija petarde uničila obe roki, čaka dolgotrajna rehabilitacija. Delovna terapevtka na URI Soča opozarja: "Življenje poškodovanca in cele družine se spremeni. Nikoli ni več tako, kot je bilo pred poškodbo."

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Preprodaja petard
    10:28
    Iz 24UR ZVEČER: Preprodaja petard
  • Iz 24UR: (Pre)hude posledice
    02:45
    Iz 24UR: (Pre)hude posledice
  • Iz SVETA: 14-letnik najverjetneje pirotehniko kupil na črnem trgu
    02:08
    Iz SVETA: 14-letnik najverjetneje pirotehniko kupil na črnem trgu
V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril fant, ki mu je eksplozija petarde pred leti uničila življenje. Ostal je namreč brez rok. Tako kot vsi je mislil, da se kaj takšnega njemu ne more zgoditi. "Sprva se mi je zdelo, da sanjam. Nisem verjel, da sem ostal brez rok. Druga misel pa je bila, zakaj ravno jaz," pripoveduje. "Dan po zelo dolgi operaciji sem šele ob pogledu na roki, ki ju ni bilo več, spoznal, kako hudo je," pripoveduje in dodaja, da je že sekunda dovolj, da se ti za vedno spremeni življenje. "Saj je zabavno. Tudi meni je bilo takrat, ko sem bil mlajši, a naj dvakrat premislijo, če je res to vredno. Naj si pogledajo, kakšne so posledice, ker ni lahko s tem živeti celo življenje," sporoča vsem mladim.

Fanta, ki mu je močna petarda odtrgala obe roki, poškodovala obraz, sluh in vid, čaka dolgotrajno in zelo zahtevno okrevanje. Njegovo življenje in življenje njegove družine se je v usodnem trenutku zaradi nespametnega dejanja obrnilo na glavo. Pirotehnična sredstva so lahko zelo nevarna. Nesreče so sicer redke, ko pa se zgodijo, so posledice katastrofalne, opozarja predstojnik KO za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike Uroš Ahčan. "To so popolnoma enake poškodbe kot z bojnih žarišč, kot jih gledamo iz Sirije trenutno. Se pravi, tkiv ni, prišlo je do kompleksne poškodbe kosti in mehkih tkiv," opozarja Ahčan.

Policija sicer še preiskuje, kaj je 14-letniku eksplodiralo v roki. Najverjetneje je šlo za večji petardi, kot sta cobra in mega ali celo topovski udar, to pa so prepovedani izdelki, ki jih otroci običajno dobijo na črnem trgu. Žal je tako, da so petarde še vedno zelo priljubljene med mladoletniki, še huje pa je, da večino od metanja petard odvrne le lastna slaba izkušnja.

Žrtev čaka dolgotrajna in naporna rehabilitacija

Zdenka Pihlar je delovna terapevtka na URI Soča, kamor bo na rehabilitacijo prišel tudi 14-letnik. Ko kirurgi zakrpajo rane, se začne dolgotrajna rehabilitacija in navajanje na življenje invalida. Pihlarjeva se na rehabilitacijskem inštitutu Soča že vrsto let srečuje z najstniki, ki na rehabilitacijo pridejo z velikimi pričakovanji, saj pričakujejo, da jim bo mehanska roka nadomestila vse funkcije, ki so jih imeli prej, a se to žal ne zgodi, zato so mnogi tudi zelo razočarani.

14-letnik je ostal brez obeh rok, poškodovan pa ima tudi sluh in vid.
14-letnik je ostal brez obeh rok, poškodovan pa ima tudi sluh in vid. FOTO: UKC Ljubljana

Na začetku velika pričakovanja, nato sledi razočaranje

"Funkcija rok je zapletena in večplastna. Ne služi zgolj namenu izvedbe enoročnih in soročnih aktivnosti, ki jih opravljamo v svojem življenju (skrb za sebe, delo in produktivnost, izobraževanje in prosti čas). S pomočjo rok izražamo svoja čustva, izražanje in ustvarjalnost," pojasnjuje Pihlarjeva. "Ko pride do poškodbe in posledične amputacije enega ali obeh udov, se življenje posameznika, ki je poškodbo utrpel, spremeni. Roka je namreč nenadomestljiv organ v smislu zapletenega procesa funkcioniranja. Ne more je nadomestiti nobena ročna proteza v smislu spontanih in usklajenih gibov, ki jih nadzorujemo z zaznavanjem dotika (senzorike). Vse ročne proteze, ki so trenutno dosegljive uporabnikom, zahtevajo vidno kontrolo upravljanja."

Delovna terapevtka Zdenka Pihlar
Delovna terapevtka Zdenka Pihlar FOTO: Kanal A

Pirotehnične poškodbe so običajno zelo težke, saj je največkrat zraven amputacije uda prisotna poškodba obraza in glave, torej vida in sluha. "V kolikor nastopi slepota oziroma zelo omejen vid, je aplikacija ročne proteze vprašljiva, saj je ne more opravljati s pomočjo vida. Veliko več možnosti ima, da izvaja aktivnosti s pomočjo krnov obeh rok in posebno prilagojenih pripomočkov izdelanih v delovni terapiji, katerih vloga je pomoč pri lažji izvedbi aktivnosti – hranjenja, pisanja, oblačenja in podobno," pojasnjuje Pihlarjeva.

Končni cilj rehabilitacije je dosega največje samostojnosti

Bolnika, ki je utrpel tako hudo poškodbo, čaka timska obravnava, kar pomeni, da imajo člani tima odgovorno nalogo, saj morajo upoštevati na eni strani samo okvaro, na drugi pa željo bolnika in njegove družine. "Obravnava je zahtevna in časovno jo težko naprej predvidimo, ni boleča v smislu fizične bolečine, je pa boleča z vidika psihičnega trpljenja cele družine, ki bo spremenilo družini in mladostnikom način življenja, ki bo v marsičem potekalo drugače kot pred poškodbo," dodaja Pihlarjeva.

Mnogi pričakujejo, da jim bo mehanska roka nadomestila vse funkcije, ki so jih imeli prej, a se to žal ne zgodi, zato so mnogi tudi zelo razočarani.
Mnogi pričakujejo, da jim bo mehanska roka nadomestila vse funkcije, ki so jih imeli prej, a se to žal ne zgodi, zato so mnogi tudi zelo razočarani. FOTO: Kanal A

Rehabilitacija vedno potekala kot osamosvajanje v osnovnih in širših dnevnih aktivnostih in vključevanje v skupnost brez protez in z njimi, če bo vid ta predpis sploh omogočal. "Končni cilj rehabilitacije bo dosega največje možne samostojnosti v vseh aktivnosti in integracija v ožje in širše okolje brez in s pomočjo protez, če bo to le mogoče. Pot do cilja bo dolgotrajna, ni pa je mogoče natančno opredeliti," pravi Pihlarjeva in dodaja, da so posledice ki jih povzroči eno nepremišljeno dejanje, zelo težke. "Življenje poškodovanca in cele družine se spremeni. Nikoli ni več tako, kot je bilo pred poškodbo."

Zasežene petarde
Zasežene petarde FOTO: PU Celje

Kljub opozorilom mladoletniki še vedno pokajo petarde

Žal moramo tudi danes poročati o novem zasegu petard pri mladoletnikih. Policista Policijske postaje Celje sta danes zjutraj dvema mladoletnikoma, ki sta bila na poti v šolo, zasegla 846 kosov pirotehničnih sredstev magnum XXL in pirat, ki spadajo med prepovedana pirotehnična sredstva. Zoper oba mladoletnika bodo podali obdolžilna predloga.

"Žal nekaterim tudi tragična poškodba mladoletnika z našega območja izpred nekaj dni ni dovolj veliko opozorilo na najhujše posledice, ki jih povzročajo tovrstna pirotehnična sredstva," opozarjajo policisti. "Vse mladoletnike, predvsem njihove starše, znova opozarjamo, da poučijo otroke o nevarnosti uporabe pirotehničnih sredstev, sploh tistih, katerih uporaba je prepovedana. Prav tako tako naj z njimi govorijo o varni uporabi dovoljenih pirotehničnih sredstev. V zadnjih letih so se poškodbe največkrat zgodile prav pri uporabi pirotehničnih sredstev, katerih prodaja in uporaba ni dovoljena."

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni