FIT 24UR

Ko kap zadene mladega človeka ...

Ljubljana, 12. 11. 2013 18.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Preverjeno!
Komentarji
7

Vrhunska športnica je med treningom nenadoma začutila omotico, odpovedala ji je ena roka. Na srečo je bil prisoten zdravnik, ki je takoj posumil na možgansko kap. Zaradi hitre pomoči je štiri mesece po kapi znova na igrišču. Kakšni so znaki kapi, ki prizadene tudi mlade, in kako pomembna je hitra pomoč?

Vrhunska športnica je med treningom nenadoma začutila omotico, odpovedala ji je ena roka. Na srečo je bil prisoten zdravnik, ki je takoj posumil na možgansko kap. Zaradi hitre pomoči je štiri mesece po kapi znova na igrišču. Kakšni so znaki kapi, ki prizadene tudi mlade, in kako pomembna je hitra pomoč?

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bu?ko Štru?ko
13. 11. 2013 13.20
-1
Sorry, ampak nekaj mi diši po dopingu in podobnih substancah...
Miki777--
13. 11. 2013 11.20
+2
Nažalost se ponavadi kap ponavlja.
yoyo211
12. 11. 2013 21.56
-10
Zadane / zadene ?
Caterpillar
13. 11. 2013 00.13
+11
Dejan Zajebancije
13. 11. 2013 12.52
+1
hondica
13. 11. 2013 13.57
-1
Sodeč po SSKJ med oblike glagola zadeti oz. prizadeti ne spada izraz zadanem oz. prizadanem. Zadati se sicer v SSKJ nahaja, od zadeti pa se loči tudi po pomenu. ‘Če tistega cepca le zadenem, mu garantirano zadam tak udarec, da si ga bo še njegova babica zapomnila.’ Loči se tudi po spregatvi, saj zadati spregamo: zadam, zadaš ..., zadeti pa: zadenem/(zadanem), zadeneš/(zadaneš) ... Zakaj sta očitno knjižno napačni obliki tako popularni in kako da sploh obstajata? Nižanje in zadnjenje samoglasnikov iz /e/ v /a/ ni neobičajna glasovna sprememba. Težko pa je reči, ali bi v tem primeru lahko govorili o nižanju samoglasnikov. Izgovor -danem je najverjetneje nastal po analogiji z glagolom dati, saj ima ta glagol podoben pomen kot rahlo zastarel glagol deti, iz katerega so tvorjene besede kot prizadeti. Dati je danes vsaj v večinski rabi nadomestil deti, zato se kot razlaga tega pojava zdi precej verjetna tudi reinterpretacija izvora tvorjenk (npr. prizadenem) iz za- + -denem v za- + -danem. Analogiji (če je to res pojasnilo nastanka te oblike) je ušel (ali ji še ni podlegel) nedoločnik, ki se še vedno glasi zadeti in ne zadati; slednji ohranja svoj pomen in tudi spregatev, kot jo pozna glagol dati (zadam, zadaš ...). Mimogrede lahko povem, da to ne ruši razlage, saj nedoločnik, nasprotno od tega, kar so nas učili v šolah, ni najosnovnejša glagolska oblika. Najosnovnejša je namreč najbolj rabljena glagolska oblika — sedanjik tretje osebe ednine. Ta se sicer je spremenila v zadane, vendar to še vedno ni oblika, ki jo pozna glagol dati, ta je da. Kaj več kot teh nekaj dvomov v lastno razlago si ne bi upali podati; o delovanju analogije, omejenem le na eno črko, namreč ne vemo kaj dosti. Podobno kot zadenem se spregajo vse izpeljanke iz glagola deti: nadeti, odeti, predeti, zadeti, dodeti, razdeti, vdeti, zdeti, prizadeti ... In podobno, kot velja za zadeti, da se namreč vse pogosteje uporablja oblika zadanem, velja tudi za večino njemu sorodnih glagolov. Katera oblika bo prevladala, pa bomo šele videli.
0100011110111
12. 11. 2013 21.46
+30
Možganska kap ima identične simptome netipičnim avra migrenam. Popolnoma enaki napadi, ki pa pri avra migrenah niso smrtni in se telo tudi vrne v prvotno stanje v relativno kratkem čas. Tako da je treba ljudi malo manj strašit dragi mediji... Se pa kap seveda lahko zgodi tudi mladim, predvsem gensko nagnjenim in pa takim ki ne skrbijo za svoje zdravje - debelejšim in kadilcem. Da se zdravemu mladostniku zgodi kaj takega je izjemno in res izjemno redko.