FIT 24UR

Bitka za tablice, telefone, obsedeno igranje igric ... Kako pomagati otroku, da se mu v šoli ne bo sesul svet?

Ljubljana, 04. 09. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
70

Počitnic je konec, začenja se guljenje šolskih klopi. Večina – tako otroci kot njihovi starši – potrebuje nekaj postopnih prilagoditev, da se lahko znova vključi v šolsko rutino. Praviloma je prehod precej mehak in ne povzroča hujšega stresa, lahko pa pride tudi do stresnih situacij, ki lahko vodijo do učnih težav in resnih posledic na zdravju.

Je tudi pri vas doma tako?
Je tudi pri vas doma tako? FOTO: iStock

Otroci so med počitnicami praviloma bolj prepuščeni samim sebi, kar pomeni, da se uporaba elektronskih naprav lahko preveč razmahne. Včasih je otrokom zato zelo težko na začetku šolskega leta, ko stopijo v ospredje šolske obveznosti, oni pa morajo odložiti naprave. Strokovnjaki opozarjajo, da so te še vedno lahko dovoljene, le smiselno jih je treba omejiti, kar pa pogosto ni najbolj lahko.

Večen boj med zagovorniki tehnologij in tistimi, ki želijo zaščititi najranljivejše 

Kako škodljive so za naše otroke tehnologije, je vprašanje, ki spominja na debate o tem, kaj je bilo prej - kura ali jajce? Razprava o tem bi bila dolga, žgoča in neplodna. Medtem ko mnogi opozarjajo, da so tehnologije, še posebej, če jih otrok uporablja prekomerno in brez nadzora, zelo škodljive in bi jih bilo smiselno prepovedati do določene starosti, pa so glasni tudi tisti, ki v tehnologijah vidijo predvsem prednosti. O smiselnosti oziroma nesmiselnosti ne bomo razpravljali, ker temu ta prispevek ni namenjen. Pač pa poskušamo pomagati predvsem tistim otrokom in njihovim staršem, ki morajo ob prehodu v šolsko rutino najti zdravo mero med šolskimi obveznostmi in dostopom do elektronskih naprav. Pri iskanju 'zdrave mere' nam je pomagala strokovnjakinja iz Centra pomoči pri prekomerni uporabi interneta in sodobnih tehnologij Logout, kjer pomagajo tistim, ki imajo težave zaradi prekomerne uporabe interneta, obravnavajo pa tudi posameznike, ki imajo zelo hude oblike odvisnosti in so bili zaradi tega celo hospitalizirani.

Kanadska pediatrinja in delovna terapevtka Cris Rowan je v svojih raziskavah šla celo tako daleč, da predlaga staršem, prepoved uporabe vseh mobilnih naprav otrokom, ki so mlajši od 12 let. Kot pravi, je razlogov za tak drastičen ukrep več. Ti so: hitra rast možganov in dejstvo, da stimulacija razvijajočih možganov zaradi prekomerne uporabe tehnologije vpliva na izvršilne sposobnosti otroka in pomanjkanje pozornosti, motnje pri učenju, slabše sposobnost samonadzora; slabši telesni razvoj, pojav debelosti, pomanjkanje spanja, kar vpliva tudi na učni uspeh in tudi duševno zdravje otroka. Prav slednje je peti razlog za prepoved uporabe, saj prekomerna uporaba povečuje možnost depresije med otroki in tudi anksioznosti, avtizma, raznih psihoz. Šesti razlog je agresivnost, ki jo lahko spodbujajo nasilne vsebine. Sledi digitalna demenca, saj ugotavljajo, da se otroci, ki prekomerno uporabljajo elektronske naprave, težje zberejo, imajo slabši spomin in se težje učijo. Pojavlja se odvisnost od elektronskih naprav, zaradi pogoste uporabe naprav pa so otroci bolj izpostavljeni škodljivemu sevanju. 

Torej, kaj narediti zdaj, ko se je šola začela in je treba na prvo mesto postaviti šolske obveznosti? Kako otroku ali mladostniku omejiti dostop do naprav in poskrbeti, da ne bo čas, ki ga posveča napravam, vplival na njegovo zadovoljstvo v šoli? 

'Počitnice so res čas zabave, a je tudi takrat potrebna omejitev naprav'

Na naša vprašanja je odgovarjala svetovalka v centru Logout Zala Janežič, ki je diplomirana psihologinja. Kot pravi, je treba tudi med počitnicami omejiti preživljanje časa za elektronskimi napravami in ne samo v času šole, je pa po njenem mnenju prav, da so počitnice za otroke predvsem čas zabave, ki pa se jo da doseči tudi z dejavnostmi v 'realnem' svetu in ne samo prek spleta. "Čas počitnic je za otroke predvsem čas zabave, dobro pa je, da starši tudi v tem času od otrok pričakujejo nekatere odgovornosti (npr. hišna opravila) in da poskrbijo za omejitev preživljanja časa za napravami, predvsem na način, da otroke in mladostnike spodbujajo k različnim prostočasnim aktivnostim in s tem omogočijo pridobivanje različnih izkušenj. Otroci so tisti, ki si povečini pravzaprav želijo sodelovanja staršev pri načrtovanju in tudi izvajanju prostočasnih aktivnosti, mladostniki pa so pri tem že bolj samostojni. Največkrat otroci in mladostniki v času počitnic preživijo več časa na napravah, kot so televizije, pametni telefoni, računalniki in tablice, s čimer ni nič narobe, ko gre za dovolj uravnoteženo uporabo – to pomeni, da dovolj časa posvečajo tudi drugim aktivnostim, vsebine in aktivnosti na napravah pa so prilagojene njihovi starosti."

Janežičeva opozarja, da čas šolskega leta zahteva od otrok in mladostnikov več rednosti tako na področju spanja, opravljanja šolskih in drugih obveznosti, kot tudi na področju vzdrževanja interesov ter medvrstniških odnosov. "Starši so tisti, ki morajo poskrbeti, da se bodo otroci učili načrtovati svoj čas, torej da najprej poskrbijo za svoje obveznosti, da lahko kasneje uživajo v svojih aktivnostih za zabavo, tudi aktivnostih na internetu oziroma na napravah. Hkrati so starši zgled preživljanja prostega časa in dobro je, da se zna cela družina v prostih dneh sprostiti in preživljati čas kvalitetno," pojasnjuje Janežičeva.

Otroci hitro vzljubijo elektronske naprave, starši pa si včasih na 'ta račun' kupijo nekaj časa zase.
Otroci hitro vzljubijo elektronske naprave, starši pa si včasih na 'ta račun' kupijo nekaj časa zase. FOTO: iStock

Z otroki skupaj sklenite dogovor o uporabi naprav in se ga držite!

"Priporočamo, da starši z otroki sklenejo dogovore o uporabi naprav, pri čemer naj otroci in mladostniki aktivno sodelujejo. Dogovorijo naj se, kaj so obveznosti oziroma pogoji, ki morajo biti izpolnjeni, preden pride čas za zabavo na napravah (na primer hišna opravila, šolske obveznosti, interesne dejavnosti, skrb za domače živali, druženje s prijatelji ...). Določijo naj, koliko časa in kdaj je možna uporaba naprav in kje bodo te naprave (na primer ne v otroški sobi)," svetuje Janežičeva.

Poleg dogovora o uporabi naprav je treba določiti tudi posledice, ki sledijo, če je kršen dogovor. In se jih tudi držati. "Posledice morajo biti vnaprej napovedane, pogosto pa jih znajo sami postaviti kar otroci. Otroka lahko starši podpirajo pri sodelovanju tudi s kakšnimi nagradami, ki pa naj ne bodo več časa za napravami, temveč raje kakšna druga prijetna doživetja. Naloga staršev je, da se dosledno in enotno držijo teh dogovorov, pomembno pa je, da so pripravljeni dogovore spreminjati s časom, ko otrok odrašča in se njegove potrebe preživljanja časa za napravami spreminjajo."

Na spletni strani centra lahko starši najdejo priporočila glede sklepanja dogovorov z različno starimi otroki ali mladostniki. "Obdobje mladostništva je še poseben izziv, saj mladostniki potrebujejo veliko zaupanja s strani staršev in priložnosti za izkušnje samostojnosti, seveda pa tudi omejitve, ko je to potrebno. Zagotovo so dogovori od družine do družine različni, pomembno je, da so postavljeni realno, tako da se jih bodo tako starši kot otroci bili zmožni držati," pravi Janežičeva.

Nekateri otroci, ki so čez počitnice več na elektronskih napravah, pri prehodu v šolo potrebujejo nekaj časa, da se prilagodijo na nov urnik, na zgodnje vstajanje, vsakodnevne obveznosti in podobno. "Včasih jih nato kakšne slabše ocene na začetku šolskega leta opomnijo, da morajo vložiti več truda ter bolj redno opravljati šolske obveznosti. Ker pa večina vrstnikov, tako kot oni, v času šole preživijo manj časa na napravah kot med počitnicami, jim je prehod nekoliko olajšan, saj ga doživljajo skupaj s svojimi prijatelji, sošolci. Starši otroku v tem obdobju nudijo oporo s tem, ko mu pomagajo načrtovati čas, ko zahtevajo določene odgovornosti in ko otroka spodbujajo tudi k času sprostitve brez naprav (na primer prosta igra pri mlajših, druženje z vrtniki, hobiji)," svetuje strokovnjakinja.

Fantje v Logout pogosteje prihajajo zaradi prekomernega igranja spletnih iger, medtem ko dekleta pridejo bolj zaradi uporabe družbenih omrežij.
Fantje v Logout pogosteje prihajajo zaradi prekomernega igranja spletnih iger, medtem ko dekleta pridejo bolj zaradi uporabe družbenih omrežij. FOTO: iStock

'Ko je mladostnik slišan, je pogosto pripravljen sodelovati s starši'

Kaj narediti, ko ste sledili nasvetom, pa vendar težave doma vztrajajo? "Nemalokrat se starši in otrok oziroma mladostnik znajdejo v nekem začaranem krogu neučinkovite komunikacije in stalnih nesoglasjih. V teh primerih lahko pomaga, če poiščejo pomoč strokovnjaka, ki prispeva k temu, da se družinski člani med seboj sploh slišijo in da boljše razumejo potrebe drug drugega. Ko je mladostnik slišan, je pogosto pripravljen sodelovati s starši," pravi Janežičeva in dodaja, da so v primeru, ko gre za težjo obliko težav prekomerne uporabe interneta in naprav, posledice praviloma vidne tudi v šoli. "V tem primeru so učitelji in šolski svetovalni delavci tisti, ki lahko preverijo, kaj je ozadje odsotnosti, slabih ocen, preverijo, ali gre za prekomerno uporabo interneta ali kakšne druge stiske in nato na tej podlagi predlagajo napotitev k primerni strokovni službi."

Janežičeva še pojasnjuje, da v njihove svetovalnice po pomoč prihajajo tako fantje kot dekleta. Fantje pogosteje prihajajo zaradi prekomernega igranja spletnih iger, medtem ko dekleta, ki so v njihovih programih v manjšini, pridejo bolj zaradi uporabe družbenih omrežij. Največkrat pa aktivno uporabljajo različne spletne vsebine, na primer več iger, različna družabna omrežja, gledanje posnetkov in vlogov na Youtube kanalih, brskanje po različnih forumih, gledanje serij, predvsem japonskih risanih serij 'anime', ki so trenutno med mladimi zelo popularne, in podobno.

Razlika pa se lahko kaže tudi v motivih uporabe neke spletne vsebine, pravi psihologinja in dodaja, da so pogosti motivi pri igranju iger na primer tekmovalnost, miselna stimulacija, sodelovanje s prijatelji, pri družabnih omrežjih pa so motivi uporabe vezani predvsem na socialno vključenost, mreženje z drugimi, ohranjanje stikov in potrjevanje svoje podobe v očeh drugih. "Motivi se seveda razlikujejo od osebe do osebe, zato je ena izmed prvih nalog v programu Logout odkrivanje, kaj osebo vleče k uporabi neke spletne aktivnosti in ali morda uporaba spleta predstavlja umik od stisk, ki lahko pestijo to osebo. V primeru hudih duševnih stisk so potrebne tudi napotitve k drugim strokovnjakom ali timske obravnave," pravi Janežičeva.

Počitniški teden kot neke vrste odvajanje

Na Logoutu za vse uporabnike njihovih programov organizirajo počitniški teden (Logout week), kjer lahko pridobijo izkušnjo kakovostno preživetega časa brez naprav in stkejo nove prijateljske vezi, pravi Janežičeva. "Udeležencem je všeč zlasti to, da imajo priložnost za samostojnost (npr. da morajo sami pripraviti obroke), všeč so jim večeri ob ognju, ustvarjalne in športne aktivnosti in seveda druženje 'v živo'. Ob koncu tedna tako praviloma odhajajo polni vtisov, naprave pa pogrešajo le v redkih primerih."

Kako prepoznati zasvojenost?

Če želite otroku nuditi pomoč ali jo poiskati zase, potem morate najprej priznati, da imate težave. Na vprašanje, kdaj lahko govorimo o prekomerni uporabi interneta in naprav, Janežičeva odgovarja: "Ko uporaba vpliva na življenje otrok v takšni meri, da so že vidne nekatere posledice na več življenjskih področjih (npr. postopen upad šolskega uspeha, umikanje iz družbe, opuščanje hobijev)."

Skozi daljše časovno obdobje lahko prekomerna raba vodi do zasvojenosti, ki jo prepoznamo po znakih: preokupiranost s spletnimi vsebinami, odtegnitveni simptomi v primeru odvzema naprav ali prenehanja spletnih aktivnosti (afektivni odzivi – bes, agresivnost, nemir, tesnobnost, telesni simptomi), razvoj tolerance (potreba po preživljanju vse več časa na spletu za doseg ugodja, izguba občutka za čas preživetega na spletu), pomanjkanje samokontrole (kompulzivno vedenje), izguba zanimanja za druge aktivnosti (npr. hobiji, druženje s prijatelji), nadaljevanje s spletnimi aktivnostmi kljub negativnim posledicam, prikrivanje in zanikanje težav, izguba pomembnih odnosov (družina, partnerstvo, prijatelji, širša socialna mreža), izpad iz šolskega sistema in delovnega okolja ter uporaba spletnih aktivnosti kot strategija umika od težav in stisk.

Hude oblike odvisnosti: igrice igrali kar 48 ur neprekinjeno, celo na stranišče niso hodili

Od naprav niso odvisni le otroci, pač pa tudi starši. "Tudi odrasli, ki imajo težave z nekontrolirano uporabo spleta in naprav, potrebujejo pomoč pri reševanju težav. Še toliko bolj v primeru, ko gre za odrasle, ki so starši, saj njihove težave neposredno vplivajo na otroke – slab zgled uporabe naprav, slab zgled preživljanja prostega časa, neučinkovito spoprijemanje s stiskami, odsotnost v odnosnem in čustvenem smislu," je jasna Janežičeva, ki je glede težjih primerov zasvojenosti izpostavila primere mladostnikov, ki so celo do 48 ur neprekinjeno igrali neko spletno igro, zaradi česar so bili nekateri dehidrirani in celo hospitalizirani, nekateri niso odšli niti na stranišče, po pomoč v center Logout pa so večinoma prišli na pobudo ali pogoj staršev, še dodaja Janežičeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HorstWiesel
04. 09. 2017 22.49
+3
Zaskrbljajoče je to, da so današnji otroci motorično, kondicijsko, fizično,.... precej slabši kot starejše generacije. Na Japonskem celo obstajajo otroci, ki se ne znajo ujeti pri padcu, nimajo razvitega samoohranitvenega refleksa in se zvrnejo direkt na timbaro. Če je to napredek človeštva potem raje ostajam nenapreden primat.
paxvobiscum
04. 09. 2017 18.17
-5
Starčki, prosim, ne bodite prepametni. Če bi se vi rodili enkrat tam po letu 90 bi bili čist isto zasvojeni. (ne velja za vse, ampak za večino) Očitno tehnologija vpliva na razvijajočega človeka na tak način. Zdej pa povsem prepovejmo interskret ali pa za zmerom utihnimo z raznoraznimi obsodbami.
detect
04. 09. 2017 17.41
+10
sej če se mal naokoli ozreš vidiš ,da skoraj vsi mladi imajo na ušesih mobitele kakor da so prilimani gor.sej se še pogovarjat normalno ne znajo več.
paxvobiscum
04. 09. 2017 18.14
+7
spletni_nepridiprav
04. 09. 2017 16.56
-2
odvzemanje tablic telefonov igric je največja možna napaka... to je enako kot bi jamskemu človeku odvzel ogenj z razlago da ponoči ni mišljeno imeti svetlobo ker je noč za spanje in da ni dobro meso peči na ognju ker je tvoj dedek jedel surovo meso in mu nič ni manjkalo vseh 20 let svojega življenja in da toplota od ognja ni potrebna ker imaš krzno od medveda date ne zebe in da signaliziranje z pomočjo kresov med plemeni ni potrebno ker ljudje niso dovolj družabni zaradi tega pa to da z konjem odjahajo do sosednjega hriba in jim sporočijo da prihaja nevarnost... bolana logika
indal
04. 09. 2017 15.20
+16
Otroka je potrebno kvalitetno "zaposlit", ga naučiti manir in mu dati neko odgovornost.
AkenBosch
04. 09. 2017 14.27
+4
Ah dajte no... ko sem bil jaz majhen in sploh še ni bilo iger in računalnikov na tržišču, so točno isto govorili za televizijo in moderno glasbo. Kot najstnik sem tudi ure in ure preživel pred televizorjem ob gledanju filmov, dokumentarcev, raznih oddaj itd. pa mi kasneje v življenju ni nič bolje ali slabše od oseb, ki jih starši niso pustili gledat TV-ja. Ko bodo pa ti otroci, ki so kao "zasvojeni" odrasli, kaj bodo pa pol delali v službi? 8 ur sedeli za računalnikom, torej se bo "odvajanje" zelo izplačalo, a ne,.
indal
04. 09. 2017 15.12
+19
Ja sam ti nisi nosil teh jene.nih "igrač" skos sabo v gozd, na igrišče, avtobus, šolo. Razumeš kaj je razlika med tabo in današnjo mladino? Danes punce ne dobijo neko x število lajkov in pade v depro. To pa je poden nivo današnje mladine.
Zentrum
04. 09. 2017 14.20
+0
Sicer pa, kar se tiče te kanadske pediatrinje (besedilo v sivem zgoraj), da tehnologija preveč slabo vpliva na razvoj otroka - sam sem svoj prvi "računalnik" (no, Commodore 64) dobil pri 4. letu starosti in od takrat naprej je redkokdaj minil dan, da bi za računalnikom preživel manj kot 2 uri na dan, v višjih razredih OŠ celo po 4-6, v počitnicah 12-16 ur. Kar se tiče izvršilnih sposobnosti imam najbolje razvito motoriko med sodelavci (sploh je to opazno pri slepem tipkanju), motenj pri učenju nisem imel, sposobnosti samonadzora so v mejah normale, telesni razvoj prav tako, debel nisem nikoli bil, spim kot skala, učni uspeh je bil povprečen, duševno zdravje pa tudi ni trpelo. Danes imam svojo družinico, dva otroka, lastno firmo, dokaj visoke dohodke glede na slovensko povprečje, socialno življenje, v zadnjih 5 letih pa nisem imel nobenih zdravstvenih težav, niti prehlada ne. Se pa tukaj vidi razlika med mano in sošolci, ki so imeli prepoved uporabe računalnika do sredine srednje šole in se zaradi tega "lovijo" pri vsaki splavitvi novega OS.
indal
04. 09. 2017 15.14
+9
Ne zagovarjej samega sebe. Imaš pozitivne stvari, katere so ti dali starši in ne 16urno sedenje za računalnikom. Motorika pri teh comp "fikih" je porazna.
Zentrum
04. 09. 2017 20.31
-2
HorstWiesel
04. 09. 2017 22.17
+8
Verjetno da bo, predvsem pa bo hitro spregledal samovšečnega nategovalčka
Zentrum
04. 09. 2017 22.29
-5
Lej stari, tvoj problem, če verjameš ali ne. Zaradi mene, če vaše otroke zaprete med štiri zidove in jih popolnoma odrežete od zunanjega sveta. Samo potem ne jokati, ko bodo popolnoma nekonkurenčni na trgu dela in dobri samo za minimalno plačano fizično delo.
HorstWiesel
04. 09. 2017 22.37
+6
Ne, ne verjamem, ker sem v vseh svojih dolgih letih spoznal tudi en kup "konkurenčnih računalničarjev" in točno poznam njihovo motoriko, nek podoben debilizem, kot si ga ti opisal v zgornjem postu. 16ur za računalnikom je obsedenost in bolezen vsaj na nivoju alkoholizma če ne še kaj hujšega. Mislim, da trajbaš eno in isto orodje 16 ur...to moraš bit res obseden.
jmis
04. 09. 2017 14.08
+0
Jeb*š šolo, ko pa se lahk na netu bilijon več stvari naučiš hehe
Ramzess
04. 09. 2017 17.06
+4
Med šolo in netom so razlike, ki jih učitelji ne znajo s kompenzirati, saj učijo le tisto, kar zahteva program, četudi ni vse resnično in pravilno.
deus volt
04. 09. 2017 19.57
+1
HorstWiesel
04. 09. 2017 22.42
Booooooooooring
04. 09. 2017 12.20
+5
v dijaških in študijskih časih zaradi prekomernega špilanja iger nisem imel problemov, le voljo do učenja sem moral postavit kot prioriteto.
le.professionnel
04. 09. 2017 11.43
+11
Če ste radi na računalniku si omislite kak hobi kot je grafično oblikovanje, glasbeno produciranje, programiranje, itd. Boste vsaj nekaj koristnega imeli od tega.
Booooooooooring
04. 09. 2017 12.22
-3
nenehno buljenje v monitor tudi ni zdravo za oči!
frang00
04. 09. 2017 11.25
+7
Ameriške študije so dokazale, če bi starši se bolj posvečali otrokom, da bi ne bilo toliko najstniških nosečnosti, zlorabe substanc pri mlado letnikih, nasilja nad sovrstniki, itd.. Mislite, da v primeru zasvojensti s temi igračami ni enako? To, da bi prepovedali vse te stvari otrokom je idiotizem in kazen za tiste kateri znajo to uporabljati z glavo, namesto, da bi se družba/družina posvečala čas otrokom. Če dobijo droge in alkohol, bodo tudi to.
Ramzess
04. 09. 2017 17.08
+1
Starše sistem z birokracijo vred preveč zaposluje z nepomembnimi zadevami, zato nimajo časa za otroke.
AshBurton
04. 09. 2017 11.17
+22
Nevem,meni se zdi, da so danasnji otroci,mladina nevrjetno razvajeni...na primer:opazujem zaposlitve prek studenskega servisa,katastrofa nikomur se ne lubi,pa js nebi tega,pa nemorem za vikend ko bom pijan...ko pa dejansko pridejo "na siht" se pa vlaci da mine tistih 8ur,ce slucajno ne pride mama po prvem dnevu,ne moj otrok pa ze nebo delal tako tezkega dela!slucajno sem pred casom med sprehodu sel mimo solsega igrisca,kjer so 9solci imeli telovadbo...2 od 20 sta imela opremo ostali na telefonih v kavbojkah!zalostno
Zentrum
04. 09. 2017 12.58
+5
To, kar navajaš, je v prvi vrsti problem domače vzgoje, v drugi pa šole kot institucije. Tako kot se recimo pri matematiki zahtevajo kalkulatorji, šestila in ostala oprema, bi se pri športni vzgoji morala zahtevati športna oprema, v nasprotnem primeru pač ne moreš napredovati v višji razred/letnik, pa magari zaradi športne. Da bi pa zaradi tega popolnoma prepovedali telefone in ostalo tehnologijo v šolah, je pa bedarija, sploh, ker si dandanes brez tehnologije preprosto nekonkurenčen na trgu.
HorstWiesel
04. 09. 2017 22.45
+2
Seveda, bolje je, da se 8-10-12 letnim otrokom dopusti fejbukajnje in podobne oslarije, da bodo ja po vaše konkurenčni.
baubax
04. 09. 2017 11.15
+3
Če bi se starši več okvarjali z svojimi otroki jih sploh nebi potrebovali. Poglejte svoje sosede prijatelje tisti starši kateri so veliko truda in časa ulagali v otroke igrajo veliko man igric kakor otroci, ki so bili večina časa sami. Je pa tudi res, da veliko staršev dela po cele dneve in stem zelo upade kvaliteta uzgoje in na dolgi rok propad naroda samo tega itaq noben ne vidi, ker so vsakemu samo njegovi namišljeni problemi pomemni na svetu.
Rolesx
04. 09. 2017 11.30
+4
če jih imajo zato ker jih imajo tud pri sosedih
provokatorr
04. 09. 2017 11.07
+18
kako naj svojemu otroku dopovem, da ni dobro, če cele dneve in večere presedi pred elektronskimi napravami, če pa jaz nonstop visim na internetu in pred televizijo?
HorstWiesel
04. 09. 2017 11.27
-1
dajno
04. 09. 2017 12.06
+1
Saj to je problem, ker odrasli visite na fb itd
HorstWiesel
04. 09. 2017 12.08
eni ne visimo na fb, ga v bistvu sploh nimamo, ne uporabljamo
Zentrum
04. 09. 2017 13.03
Am.. ne visiš non-stop na internetu in pred televizijo? In se namesto tega rajši ukvarjaš z lastnim otrokom? Recimo gresta tečt, brcat žogo, se spravita delat hišna opravila, lahko pa mu šport predstaviš kot nekaj več kot samo hobi, ga seznaniš z Messijem, Ronaldom, Boltom, Froomom, Federerjem, Nadalom, Đokovićem, Dragičem, Jordanom, itd itd in gresta skupaj skozi vse, kar so ti ljudje morali narediti v življenju, da so prišli tja, kjer so danes, koliko odrekanja, treningov, moči, vzponov in padcev je bilo potrebnih. Kaj pa veš, mogoče ga bo to pritegnilo, da bo še sam začel kaj trenirati?
jesenvoyo
04. 09. 2017 10.56
+0
Dejansko bi morali mladim dokazati, da njihovo ravnanje, početje ni dobro, pa tudi če je treba po poti teh naprav, ki so jim prirasla dobesedno k srcu. Prav gotovo je to težko, vendar se v tej smeri nihče ne trudi preveč.
Uporabnik8879
04. 09. 2017 11.00
+11
Starši vse prevečkrat prepustijo otrokom, da živijo v svojem svetu, premalo se ukvarjajo z njimi. Ne glede na to, koliko imajo časa zanje, si ta čas morajo vzeti. Druge alternative ni.
Uporabnik8879
04. 09. 2017 10.50
+10
Tehnologije se ne da zaustaviti, niti ni možna 100% kontrola nad uporabo. Dolžnost staršev je, da otroke zaposlijo tudi z drugimi aktivnostmi in tako ostane manj časa za igrice in splet. Žal se vse prevečkrat pojavlja dejstvo, da se otroku kupi tablica ali pametni telefon, da imajo potem mir pred njimi. Pri nas imamo dva osnovnošolca, vendar jim za net ostane bolj malo časa. 2x na teden športni trening, 1x do 2x glasbena šola, pa še redne šolske aktivnosti in čas je zapolnjen.
Škrat Bolfenk
04. 09. 2017 10.38
+21
Moji hcerki je "crknil" nejn "pametni" telefon. nadomestnega je dobila "butastega" za dober teden. Po nekaj dneh je sama ugotovila da je odvisna od telefona. Na enkrat je imela ogromno casa. Bila je edina v razredu ki je prinesla v solo domaco nalogo iz fizike. Seveda je bila zato "piflarka". Po tem spoznanju je sama zavestno zacela reducirat uporabo in ga nima vedno pri sebi. Na sreco je odlicnjakinja in nimam argumenta da ji prepovem uporabo telfona, sama pa tudi ve kdaj lahko in kdaj ne uporablja telefon v soli. Zal ap niso vsi taksni, se slabse pa da se starsi ne zavedajo v kaj otroke spreminjajo ko jim vse dovolijo. Bodo sami placali najvecji del tega racuna. P.s.: Zivela permisivna vzoja! Zavozili smo ze vsaj 10 generacij otrok!
jesenvoyo
04. 09. 2017 10.53
+5
To bi se moralo zgoditi tisočim, največ šteje ravno to, da človek sam spozna, da nekaj kar počne ni najboljše zanj.
zimerman
04. 09. 2017 10.19
+9
Relativno dostopna računalniška tehnologija s katero lahko počne 1001 stvar in kupljen čas za počitek ali pa žafransko drage interesne, kreativne dejavnosti, zanimivi športi, žafransko drago življenje, kjer lahko že samo pogled otroka v eno smer, starša neznansko udari po žepu in tudi času, ki pa ga nekateri starši sploh ne smejo imeti, saj delodajalci zahtevajo popolno pripadnost podjetju in podobne nebuloze. Jasno je kaj bo zmagalo. In seveda virtualni svet marsikoga vzpodbudi h kreativnosti, še večjo število ranljivih pa pahne v popačeno percepcijo med virtualnim in realnim življenjem in pričakovanjem. Niso krivi otroci, niti starši, pač pa mi vsi. Podpiramo svet, v katerem sploh nimamo nobenih pogojev, da bi aktivno vzgajali potomce. Če se denar nekako še da nadomestiti z dobrimi idejami, pa časa žal ne moremo kupiti. Zato so tiste bolj premožnejše družine tudi najbolj "bogate" družine. Seveda govorim o tistih, ki imajo pospravljeno podstrešje. Z denarjem si kupujejo vse kar bi jim jemalo čas za obveznosti. Tako na primer najamejo čistilko, sami pa namesto, da bi čistili stanovanje, gredo z otrokom v park. Najamejo kuharja, sami pa znova posvečajo čas otroku, ga naučijo obveznosti soočajo z realnimi stvarmi, itd. Ker so takšni starši tudi bolj spočiti starši imajo tudi precej več življenjske energije in pozitivni pogled. Logično. In to pozitivno dragocenost in naravnanost potem lahko prenašajo na svojo otroke.
Zentrum
04. 09. 2017 10.27
+7
...ali pa otroka že od majhnih nog vključiš v svojo rutino? Pri čiščenju stanovanja skupaj pomivata okna in tla, pri kuhanju ti lahko pomaga pri mešanju juhe oz. če je bolj spreten, lahko tudi pri rezanju zelenjave. Nikoli ne bom razumel ljudi, ki pri pospravljanju in kuhanju na veliko jokajo in stokajo, kako je to težko, brezvezno, ipd, potem se pa čudijo, če otrok noče pospraviti lastne sobe oz. gredo celo do te meje, da otroka okrivijo lenobe. Ne, ni kriv otrok, kriv si ti, ker mu že od majhnega daješ takšno percepcijo.
DeBill
04. 09. 2017 10.40
+7
ko maš več otrok pa maš časa da kosil skuhaš pol ure pol res nimaš časa za te zadeve. otrokom pobrat te naprave, otrokom mora bit včasih tud dolgčas in se morajo biti sposobni zamotiti z zelo enostavnimi sredstvi.
zimerman
04. 09. 2017 11.20
+0
Zentrum, Vse lepo in prav ampak očitno nisi dojel. Zmučen starš je težko dober starš. Se da, ampak niso vsi tako motivirani in vzdržljivi, ljudje smo različni, imamo različno količino energije. in pri otroku če hočeš da bo dojel, moraš z njim sodelovat redno. Enkrat na teden, med vikendom je premalo. Zdaj mi pa povej koliko izmučenih straršev še ima potem čas in energijo z otrokom dve uri kuhati kosilo, pomivati okna ali karkoli. To kar ti praviš imajo danes samo starši ki si lahko ta čas kupijo ali pa starši, ki so namesto služb svoje življenje posvetili vzgoji otrok.
Zentrum
04. 09. 2017 12.34
+2
zimerman, meni je to kristalno jasno, ampak na to bi načeloma moral misliti takrat, ko si se odločal za otroka. Itak, da je z otrokom veliko dela, to ve vsak in tudi sam sem se na začetku soočal s tem problemom, ko sem prišel s službe popolnoma izmozgan. Ampak, če si se že odločil za otroka, je tvoja dolžnost, da se z njim tudi ukvarjaš. Opravičila več ni, to, kar si naredil, si naredil.
Marija Pocar Pezde
04. 09. 2017 10.12
+9
To bi morali z zakonom uvesti. Tako kot ne morejo opravljati vozniškega izpita, tako ne morejo uporabljati teh tablic in pametnih telefonov. Ampak, kdo bo sončkom prepovedal kaj takega... To je vendarle kršitev človekovih in otrokovih pravic.
Zentrum
04. 09. 2017 10.17
+8
Se ti ne zdi, da "zakon" ureja že preveč zadev, ki bi morale biti izključno domena družine? Moja dva otroka sta oba v šolah, noben nima prepovedi glede uporabe tehnologije, pa nimamo nobenih težav z zasvojenostjo. Tudi otroci najinih prijateljev in sorodnikov takih prepovedi ne poznajo. Torej je težava že pri sami vzgoji in (ne)ukvarjanju z lastnim otrokom od prvega leta naprej, se ti ne zdi?
eiffel
04. 09. 2017 10.21
+4
Kakršen je trend, bo še ravno obratno - če bodo starši prepovedali otrokom igrat igrice, jim bodo kršili že kakšno pravico... Starš lahko samo plača vse, kar si diler izmisli in v glavo nafila otroku - to pravico ima starš.
piko112
04. 09. 2017 10.11
+18
Morda je razlog da imajo otroci več pravic kot dolžnosti. Aja smeti odnesti ven iz bajte je lahko nasilje
DeBill
04. 09. 2017 10.42
+11
pa še klofuto smo dobil, če smo kaj jamral da ne bi. in se strinjam, da je bilo tisto bolje