FIT 24UR

Kje najti moč, da res izpolnemo novoletne zaobljube?

Ljubljana, 01. 01. 2016 11.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"V prihodnjem letu bom več telovadila. V prihodnjem letu bom nehal kaditi. V prihodnjem letu se bomo večkrat videvali..." Psihoterapevtka Anja Kozina ima nasvet, kako izpolniti novoletne zaobljube.

Ob pričakovanju novega leta ljudje pogosto sklepajo novoletne zaobljube. Integrativna psihoterapevtka Anja Kozina pravi, da bi vsakdo moral moč za izpolnitev zastavljenih namer poiskati v sebi in se ne zanašati na tuje nasvete.

Kot pravi koordinatorka za študentske in študijske zadeve na Fakulteti za psihoterapevtsko znanost Univerze Sigmunda Freuda v Ljubljani Kozinova, je prav konec leta tisti čas, ko ljudje delajo osebno bilanco. "Pogledamo, kje smo v življenju, kaj smo dosegli, kaj vse se nam je zgodilo, kaj nas še čaka in seveda radi sprejmemo tudi različne zaobljube in načrte za prihajajoče leto," pravi.

Debel moški hujša
Debel moški hujša FOTO: Thinkstock

Ljudje se po njenih besedah najpogosteje zaobljubijo, da bodo bolje poskrbeli zase, denimo da si bodo naklonili več časa, se bolj zdravo prehranjevali ali celo shujšali, prenehali z različnimi razvadami, kot so sladkarije ali kajenje, dokončali različne stvari, na primer projekte v službi, študij, hišo, ali pa več časa in pozornosti namenili bližnjim.

Ali bo posameznik zaobljubo tudi izpolnil, pa je po besedah Kozinove odvisno od različnih dejavnikov. "Potrebna je vztrajnost, odločnost, potrpežljivost, volja, pogum in zaupanje vase. Predvsem pa se mi zdi pomembno zavedanje, da je za spremembe potreben čas. Pogosto ljudje obupajo, ko jim enkrat, dvakrat spodleti in se jim ne uspe držati zastavljene obljube," pojasnjuje psihoterapevtka. Ob tem poudarja, da je to nekaj povsem normalnega.

Ljudje imajo sicer različne načine, kako se lotiti zastavljenih ciljev, pravi. Po njenih besedah je za uspešno izpolnitev novoletnih zaobljub pomembno, da vsak posameznik najde način, ki ustreza njemu. "Zdi se mi, da obstaja preveč 'receptov', ki usmerjajo posameznika, kako naj se vede, kako naj razmišlja, kaj naj naredi. S tem na nek način spodbujajo, da se oddalji od sebe. Ne prisluhne pa temu, kaj želi on sam, ne upošteva, kakšne so njegove lastne potrebe, kaj deluje zanj... Lažje je slediti nasvetom, receptom," ugotavlja psihoterapevtka.

Vsakomur, ki bi rad uresničil zastavljene cilje, priporoča, da se "za trenutek ali dva ustavimo in si dovolimo raziskati svoja lastna doživljanja in vire moči, ki so že v nas in bi nam pomagali k temu, da sledimo svojim ciljem, načrtom in željam".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

abigail
03. 01. 2016 14.27
Prav nič ne bom začudena, ko bom enkrat s strani novinarjev doživela tudi to, da ne bodo več ločili med "ne bom" in "nebom". Dajte no še enkrat prebrat za seboj, da ne bo več toliko pravopisnih napak, če je že vsebina taka za "NVK" (ni vredno komentarja).
batom@pinkponk.com
02. 01. 2016 08.38
+2
eh, ta "ljubljanščina"... poptv in kanal a sta itak samo firmi za prikazovanje reklam, to je njihov dejanski biznis, vse ostalo je samo fasada. Zakaj vlagati v fasado...
DrTrdina
01. 01. 2016 12.41
+7
IzpolnEmo??? Slovenski jezik je pa šel po gobe ali kaj?
bostjan_safaric
01. 01. 2016 13.38
+1
To je postala modna muha v slovenskem jeziku in se je vsi "moderni" poslužujejo. Žal. Sicer pa je popravljanje pravopisnih napak izpolnetev najinih želja. Mene izpolne, kaj pa tebe dr. Trdina?