FIT 24UR

Kdaj je pravi čas, da poiščete pomoč psihologa?

Ljubljana, 01. 07. 2011 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim ni kos sam in ki vplivajo tudi na njegovo psihično stanje. Kdaj pa je vendarle pravi čas, da poiščemo pomoč? Katere so težave, ki zahtevajo strokovno obravnavo?

Strokovno pomoč je treba poiskati, če se znajdete v primežu depresije in se z njo ne znate ali ne morete spopasti sami.
Strokovno pomoč je treba poiskati, če se znajdete v primežu depresije in se z njo ne znate ali ne morete spopasti sami. FOTO: iStockphoto
Na seznamu težav, zaradi katerih mnogi poiščejo pomoč psihoterapevta, so gotovo zakonske oziroma partnerske težave. Ljubezen in partnerski odnosi igrajo pomembno vlogo pri doseganju sreče marsikaterega posameznika. Če se torej na tem področju kaj zalomi, marsikdo postane globoko nesrečen, lahko celo zapade v depresijo. Varanje, pomanjkanje zaupanja, nezdrav ljubezenski odnos, neustavljiva želja po sprejemanju ali spreminjanju partnerja, nenehni prepiri in žaljivke ter tako naprej – vse to je lahko razlog, da se par ali pa posameznik odloči poiskati pomoč partnerskega terapevta ali celo psihoterapevta (odvisno od tega, za kakšne oziroma kako hude težave gre).
Včasih tudi partnerskim težavam nismo kos, zato mnogi poiščejo pomoč terapevtov.
Včasih tudi partnerskim težavam nismo kos, zato mnogi poiščejo pomoč terapevtov. FOTO: iStockphoto

Nedvomno je treba strokovno pomoč poiskati, tudi če se znajdete v primežu depresije in se z njo ne znate ali ne morete spopasti sami. Strokovnjaki depresijo uvrščajo med motnje razpoloženja, te pa so, po statistikah sodeč, ene najpogostejših psihičnih težav pri ljudeh. O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega. Prisotnih pa mora biti večina naslednjih znakov: depresivno razpoloženje, nezadovoljstvo in pomanjkanje volje, zagona, interesa, težave s koncentracijo in učinkovitostjo, nespečnost ali, ravno obratno, pretirana želja po spanju, vzkipljivost ali popolna brezbrižnost, občutki manjvrednosti, celo razmišljanje o smrti.

Katere pa so še druge težave, ki jim mnogokrat preprosto nismo kos sami in ki zahtevajo pomoč strokovnjaka? Preverite!

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

krivulja
19. 07. 2011 18.39
Takrat ko začnete misliti o slovenskih politikih in njihovem delovanju.Takoj pokličite dosegljivega političnega analitika ala Borat.
tipek1
02. 07. 2011 14.09
Odkrito povedano,na to vprašanje pa ne vem odgovora.Pa kaj bi se človek sekiral,saj tudi Pahor ne pozna odgovora!
titovka
01. 07. 2011 19.39
ko postaneš nor.....a kdo ni nor v tej državi pa še bo!!!!!!
2Gloria0
01. 07. 2011 15.01
+1
Odvisno od vsakega posameznika kako sprejema odločitve. *