Tudi tokrat je morala policija za umiritev izgrednikov na protestih pred parlamentom v Ljubljani uporabiti solzivec. Solzivci ob stiku z obrazom povzročijo takojšnjo zelo močno pekočo bolečino po koži obraza in očeh, nehoteno zapiranje oči in solzenje. Težave z očmi običajno popustijo po 15 do 30 minutah, vendar pa imajo lahko osebe po izpostavi s solzivcem še nekaj dni pordele oči, so zapisali na ministrstvu za zdravje.
Dodali so, da pa ob vdihu solzivci povzročijo pekočo bolečino v nosu, močan izcedek iz nosu, kašelj in občutek dušenja, ki pa ne trajajo dlje od 30 minut. Solzivci v velikih količinah povzročijo tudi slabost in bruhanje, predvsem ob zaužitju. Žrtve napada s solzivci lahko izgubijo orientacijo, postanejo zmedeni in panični.
Kaj soriti, če pridemo v stik s solzivcem?
Kot so zapisali na ministrstvu za zdravje, je po stiku s solzivcem zastrupljenca treba čim prej umakniti na svež zrak.
Kožo obraza čim hitreje izperemo s sredstvi za dekontaminacijo (dekontaminacijska raztopina v razpršilu ali plastenkah, ki nevtralizira in absorbira solzivce). Če tega nimamo, ''moramo kožo obraza in oči izpirati z mlačno vodo ali 0,9-odstotnim natrijevim kloridom (fiziološko raztopino) vsaj 15 minut''. Kožo, kot so poudarili na ministrstvu za zdravje, moramo umiti tudi z milnico ali šamponom, saj solzivci niso vodotopni in jih le z izpiranjem z vodo ne moremo odstraniti.
Ob umivanju kože z mrzlo vodo se lahko pekoča bolečina celo poveča, so pojasnili in dodali, da moramo biti pozorni tudi na lase, prepojene s solzivcem, saj lahko ta med tuširanjem iz las znova pride v oči. Učinkovito sredstvo za izpiranje solzivca pa naj bi bilo tudi mleko.
Več pa najdete v pripetem dokumentu.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.