FIT 24UR

Izjemen uspeh slovenskih znanstvenikov pomeni novo upanje v boju proti raku

Ljubljana, 28. 08. 2014 15.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na Institutu Jožef Stefan so razvili nov, učinkovitejši način dostave zdravil v tumorje, ki temelji na aktivnem ciljanju. Nov način je približno 20-krat bolj učinkovit pri uničevanju primarnih rakastih celic kot primerljivi sistemi, ki so danes v rutinski rabi.

Zdravljenje raka je eno izmed najpomembnejših področij sodobne medicine, saj je rak med najpogostejšimi vzroki za prezgodnjo smrt. Kljub učinkovitim kemoterapevtikom pa je njihova uporaba pogosto omejena, in sicer zaradi toksičnega učinka na zdrave celice, pojasnjujejo na Institutu Jožef Stefan (IJS).

Ena najobetavnejših rešitev te težave so dostavni sistemi. Ciljana dostava zdravil zato predstavlja enega največjih izzivov na področju razvoja novih terapevtskih pristopov za zdravljenje raka.

Slovenski znanstveniki so dosegli preboj, ki bo koristil vsemu človeštvu. (Slika je simbolična.)
Slovenski znanstveniki so dosegli preboj, ki bo koristil vsemu človeštvu. (Slika je simbolična.) FOTO: Reuters

Odkritje, ki obeta

Sodelavci odseka za biokemijo in molekularno ter strukturno biologijo so kot osnovo za nov pristop uporabili liposome, v katerih notranjosti je dovolj prostora za majhne in srednje velike molekule, npr. zdravilo ali diagnostično sredstvo, zato so jih že v preteklosti uspešno uporabili za dostavo zdravil.

Skupina znanstvenikov je liposome izboljšala tako, da so v njihovo membrano preko lipidnega repa usidrali lipidiran inhibitor encima katepsina B. "Katepsin B je cisteinska proteaza, ki se povišano izraža na celični membrani rakastih celic, poleg tega pa jo v tumorsko mikrookolje v velikih količinah izločajo imunske celice, ki se tja infiltrirajo. Ker je to značilno samo za tumorje in nekatera druga z vnetji povezana obolenja, so to uporabili za razvoj učinkovitega in selektivnega dostavnega sistema," pojasnjujejo v IJS.

Kot poudarjajo, je bistvena novost pristopa ta, da se zunajcelični katepsin B v tumorskem mikrookolju uporabi kot tarčo za dostavo zdravila oz. kontrastnega sredstva za diagnostiko, ne pa kot tarčo za zdravljenje bolezni, za kar so običajno uporabljali proteaze.

Selektivni inhibitor katepsina B na površini liposomov povzroči, da se le-ti preferenčno zadržujejo v tumorju, kjer jih z uporabo primernega diagnostičnega sredstva lahko zaznamo in na ta način diagnosticiramo tumor, obenem pa nato pride do sproščanja zdravilne učinkovine in doseganja potrebne terapevtske koncentracije, pri čemer pa ostane koncentracija učinkovine v zdravih tkivih nizka.

Zaradi relativno počasnega sproščanja učinkovine iz liposomov se tudi poveča retenzijski čas zdravilne učinkovine v tumorju, kar ima velik potencial pri razvoju terapevtskih programov. Inhibicija katepsina B v tumorskem mikrookolju ima tudi zaviralni učinek na napredovanje raka, kar je še dodatna pozitivna lastnost tega dostavnega sistema. Takšni sistemi, ki združujejo zdravljenje (terapevtiko) in diagnostiko, oz. t.i. teranostični sistemi, pa veljajo za najbolj perspektivne.

Laboratorij
Laboratorij FOTO: Thinkstock

Sistem so že uspešno testirali, dokazali tudi, da je manj škodljivih učinkov

Sistem so uspešno testirali v mišjem modelu raka prsne žleze, kjer so pokazali uspešno tarčenje tumorja z označenimi liposomi in njegovo detekcijo z metodo MRI, ki se običajno uporablja v klinični diagnostiki.

Nadalje so pokazali, da se sistem ne akumulira v telesu, ampak se čez čas iz njega izloči, poleg tega pa se ne veže na zdravo tkivo, kar je izredno pomembno za zmanjšanje škodljivih stranskih učinkov. Obenem so pokazali, da je ta sistem, v katerega so enkapsulirali še kemoterapevtik doxorubicin, približno 20-krat bolj učinkovit pri uničevanju primarnih rakastih celic v kulturi kot doksorubicin, enkapsuliran v liposome brez tarčenja in ki se danes rutinsko uporablja pri zdravljenju nekaterih vrst raka.

"To pa vse kaže na to, da bi se v prihodnosti ta in podobne strategije lahko uspešno implementirale v klinične terapevtske pristope," so zapisali v sporočilu za javnost. Najnovejše rezultate raziskav je pred kratkim objavila revija Angewandte Chemie International Edition.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aleš Stremljan
29. 08. 2014 10.03
in kdo bo proizvajalec?
Sušc
29. 08. 2014 09.56
+5
Na Kubi za zdravljenje raka uporabljajo cepiva, ki po naravni poti vzpodbudijo imunski odgovor organizma. Imunski sistem rakave celice prepozna podobno, kot bakteriske in jih razgradi. Za različne vrste raka imajo tako specifična cepiva. Učinkovitost zdravljenja je precej višja, kot s kemoterapijo. Stranskih učinkov (uničevanje normalnih celic, izpadanje las, slabost...) NI. Strošek zdravljenja je minimalen, hospitalizacija ni potrebna, človek normalno živi in verjetno se ravno v nedobičkonosnosti postopka skriva pravi razlog, zakaj v ZDA in EU tovrstno zdravljenje ni mogoče. Uradni razlaga pa je ekonomski embargo proti Kubi.
hotchilipoper
29. 08. 2014 07.59
+5
Upanje je v konoplji ,a kaj ko je naša država tako dobra do državljanov,da nam to prepoveduje.Dovoli pa uporabo nadomestka konoplje,ki čisto nič ne pomaga,ima pa še stranske učinke.
sweetmadness
28. 08. 2014 21.12
+15
Zdej pa hitro še par milijard za NLB, le zakaj neki bi investirali v slovenske znanstvenike in podpirali razvoj... Banda....
Philips Peja
28. 08. 2014 18.35
+10
cestitam! slovenci vedno bolj vam raste IQ! ponosen da razmisljam slovensko! ;) PS: lepo bi bilo ce bi se zaj ljudje "podobno kot polivanje z mrzlo vodo" (samo ne polivanje z vodo)...organizirali oz. delili video posnetke prek FB...pa da se donira se kaj v tem primeru! ce si nebomo sami pomagali..mislis da nam bo kdo pomagal?! skratka cestitke za korak z uspehu.
spletni_nepridiprav
28. 08. 2014 16.54
-26
inštitut jožef štefan bi bilo potrebno preimenovati v inštitut janeza janše saj oboje prispevajo k napredku in razvoju slovenije. poleg tega pa je janša največ naredil za slovenijo v njeni zgodovini,.. osamosvojil nas je, pripeljal v EU in nato, uspešno predsedoval EU-ju, znižal brezposelnost na minimalno,... samo še osvoboditi nas ni uspel, ampak tudi to pride na vrsto..
rekapaka
28. 08. 2014 17.05
+20
Se strinjam s teboj! Inštituti (letališča, šole..) se poimenujejo po mrtvih.
Redžepi
28. 08. 2014 16.45
+1
kaj pa oni lobiji, ki preprečujejo takšna zdravila;
Kajetan
28. 08. 2014 17.46
+0
ti to nisi prebral da ti razložim --- za te lobije to dostavlja njihova zdravila... evo na kratko
iravadi
28. 08. 2014 16.24
+9
Take ali onake naslove čitamo vsaj že 20 let, pa še vedno nič...
Miki777--
28. 08. 2014 16.42
+9
če bi se rak temeljito zdravil, bi se populacija človeštva samo v Evropi v nekaj desetletjih podvojila... Da ne govoriva o Indiji, Kitajski. To so države, kjer populacija še najbolj raste... Zaradi tega, deloma zdravila za rak nikoli ne bo..., saj bi to pomenilo ekološko katastrofo (ki nam v bistvu že vsem diha za ovratnik danes, brez vsesplošnega zdravila za raka; ki se danes zdravi povsem individualno, na različne načine, večinoma že uspešno)...
blabla33
28. 08. 2014 16.21
+14
kanabis nej pritrdijo na liposome
poslanka sexs
28. 08. 2014 16.20
-3
ze spet se Slovenci hvalijo ali nakoncu ni nic ker kopirajo druge izdelke najraje povedo koliko so ze placali kazni da so delali kopije
saytrex .
28. 08. 2014 16.19
+10
...bravoo ! upam da bo naslednji generaciji v to spadam sam, pomagalo pri tej zahrbni bolezni ! :)
devlon
28. 08. 2014 16.30
+12
Ata_Smrk
28. 08. 2014 16.17
+10
Hitro zdaj, pacienti cakajo!!!
Jusssko
28. 08. 2014 16.16
+14