FIT 24UR

FOTO: Soča ima novo pridobitev, s katero bo rehabilitacija otrok še učinkovitejša

Ljubljana, 08. 06. 2016 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Večini se hoja zdi nekaj povsem samoumevnega. Šele, ko se poškodujemo, spoznamo, kako težko je, če se ne moreš prosto gibati. Najmlajši bolniki, ki prihajajo na rehabilitacijo v URI Soča, imajo odslej na voljo dve novi napravi, ki jim bosta pomagali pri njihovi rehabilitaciji. Ena je naprava za vajo hoje, druga pa je izkašljevalnik, obe pa so kupili s pomočjo donacije.

URI Soča ima novo pridobitev, v bistvu ima kar dve. S pomočjo donacije Skupine SIJ v višini 45.000 evrov so namreč kupili dve zelo pomembni napravi, ki bosta najmlajšim otrokom pri rehabilitaciji omogočili dodatne možnosti za terapije.

Innowalk je ena najsodobnejših naprav in omogoča dodatne možnosti za terapije.
Innowalk je ena najsodobnejših naprav in omogoča dodatne možnosti za terapije. FOTO: Miro Majcen

Prva je naprava Innowalk Pro Small za vajo hoje. Naprava je primerna za najmlajše, ki sicer hodijo, a je zaradi bolezni ali poškodbe njihova hoja otežena in šibka, ter za tiste, ki sami stoje in hoje ne zmorejo. Druga naprava je izkašljevalnik. Koristna je zlasti za otroke z najtežjimi okvarami, ki se sami ne gibljejo, pretežno ležijo ali podprto sedijo, dihajo plitko in se ne morejo izkašljati. To napravo so si otroci do sedaj delili z odraslimi pacienti, odslej pa jo imajo tudi na otroškem oddelku.

Skupina SIJ je predana dolgoročnemu sodelovanju z URI Soča, saj se podarjena sredstva tako oplemenitijo na najlepši način. Vrhunski strokovnjaki in njihovi mali pacienti s svojo zavzetostjo premikajo meje, z novima naprava za hojo in izkašljevalnikom bodo lahko letvico postavili še višje. Otroci bodo zdaj lahko hitreje napredovali na njim prilagojeni način in uspešneje razvijali svoje gibalne sposobnosti. Anton Chernykh, predsednik uprave skupine SIJ

Za kako pomembni napravi gre, je ob predaji povedala predstojnica otroškega oddelka na URI Soča Hermina Damjan, ki je poudarila, da bo pridobitev mladim bolnikom omogočila pogoje za bolj kakovostne korake v nove dni. "Innowalk je ena najsodobnejših naprav in omogoča dodatne možnosti za terapije. Na njej bodo nekateri otroci prvič občutili možnost gibanja, drugi pa izboljšali svoj vzorec hoje. Izboljševali si bodo gibljivost, zniževali neprimerno povišan mišični tonus, učili recipročnih gibov nog za bodočo hojo in čutili še mnogo drugih koristnih učinkov. Izkašljevalnik, ki pomembno vpliva na predihanost pljuč pri otrocih, ki pretežno ležijo ali podprto sedijo, pa bo sedaj na voljo na oddelku, da se bodo starši lahko naučili uporabe, da bodo takšno napravo lahko uporabljali tudi doma," je pojasnila Damjanova.

Kaj omogoča nova pridobitev najmlajšim bolnikom?

Z napravo Innowalk Pro Small bodo vadili hojo, krepili mišično moč in pridobivali splošno telesno zmogljivost tisti, ki sicer hodijo, vendar je zaradi bolezni ali poškodbe njihova hoja otežena in šibka, ter tudi tisti, ki sami stoje in hoje ne zmorejo. Otrokom, visokim med 100 do 140 cm, bo omogočala krepitev funkcije spodnjih udov z vodenim recipročnim gibanjem nog in istočasno krepitvijo rok. Z njo se bodo z motoriziranim, vodenim in podprtim ponavljanjem korakanja v razbremenjenem pokončnem položaju otroci pripravljali na samostojno gibanje in vzpodbujali aktivne gibe v spodnjih ter zgornjih udih. Tako vodeno gibanje izboljša prekrvitev v spodnjih udih, pomaga pri ohranjanju primerne strukture kosti, vzpodbuja pokončno držo in aktivira tudi mišice trupa, izboljša se prebava in druge funkcije. Naprava se lahko prilagodi posameznim otrokom dokaj hitro in enostavno, zato je uporabna v kliničnem okolju. Primerna je za zgodnjo rehabilitacijo otrok po poškodbah in boleznih ter otroke s kroničnimi boleznimi, ki vplivajo na zmožnost gibanja. Uporablja se lahko tudi brez funkcije rok, kadar je to bolj primerno.

Izkašljevalnik je namenjen otrokom z najtežjimi okvarami, ki se sami ne gibljejo, pretežno ležijo ali podprto sedijo, dihajo plitko in se ne morejo izkašljati.
Izkašljevalnik je namenjen otrokom z najtežjimi okvarami, ki se sami ne gibljejo, pretežno ležijo ali podprto sedijo, dihajo plitko in se ne morejo izkašljati. FOTO: Miro Majcen
V URI Soča letno povprečno zaključijo 310 primerov otrok, ki so obravnavani hospitalno in v obliki dnevnega hospitala. Obravnavajo pa tudi veliko število otrok, ki so pregledani v ambulanti in so opravili analize, svetovanja in terapije pri posameznih strokovnjakih tima, glede na težave, ki jih imajo. To število je veliko večje od števila hospitalno obravnavanih. Na dan, ko delujejo ambulante, je dodatno obravnavanih 30 do 50 otrok, na druge dneve pa od 5 do 15 otrok.

Donacije so za URI Soča izrednega pomena

Kot so pojasnili na URI Soča, na leto zavod iz svojih sredstev v povprečju nabavi med 300.000 in 400.000 evrov terapevtske, diagnostične in ostale rehabilitacijske opreme. Poleg tega v povprečju zadnjih treh let pridobili še med 50.000 in 70.000 evrov donacij na leto, pri čemer jim je v zadnjih dveh letih večji del zneska doniralo podjetje SIJ.

S tokratno donacijo Skupine SIJ so v Soči kupili dve napravi. Naprava Innowalk Pro Small je stala okrog 36.960 evrov, izkašljevalnik pa okoli 4.800 evrov. Ostala sredstva bodo namenjena za nakup različnih interaktivnih pripomočkov, ki jih terapevti potrebujejo pri svojem delu.

Predaja dveh novih naprav URI Soča.
Predaja dveh novih naprav URI Soča. FOTO: Miro Majcen

Potrebe po novih napravah in pripomočkih so velike

V URI Soča bodo v naslednjih letih za potrebe otroškega oddelka vlagali v robotizirane naprave, ki učinkovito doprinesejo k izboljševanju gibalnih funkcij celega telesa, moderne naprave, ki pokrivajo področje nadomestne komunikacije in diagnostične naprave, ki nam bodo pomagale pri določitvi celostnega (kompleksnega) problema pri otroku in s tem bolj natančno postavitvijo terapevtskih metod in ciljev rehabilitacije, so še sporočili iz Soče.

Aljaž Pegan je poskrbel za prav posebno nagrado - medaljo za pogum, ki si jo zaslužijo prav vsi mali borci na URI Soča.
Aljaž Pegan je poskrbel za prav posebno nagrado - medaljo za pogum, ki si jo zaslužijo prav vsi mali borci na URI Soča. FOTO: Miro Majcen

Znane Slovenke in Slovenci prišli spodbujati otroke

URI Soča in Skupina SIJ z novo donacijo v višini 45.000 evrov nadaljujeta z dolgoročnim sodelovanjem, ki je korak naprej pri izgradnji centra modernih tehnologij znotraj URI Soča. Prva donacija Skupine SIJ je bila v letu 2015 v višini 50.000 evrov in je omogočila nakup robotizirane naprave za zgornje okončine Armeo, ki jo najmlajši pacienti zelo uspešno uporabljajo.

Na URI Soča so napravi v uporabo predali na prav poseben dan, ki so ga poimenovali Dan za boljši korak. Predaje so se udeležili Anton Chernykh, predsednik uprave Skupine SIJ, Robert Cugelj, generalni direktor URI Soča in predstojnica otroškega oddelka URI Soča Hermina Damjan, glavne zvezde dogodka pa so bili seveda otroci z otroškega oddelka, ki so svoje spretnosti krepili v odlični družbi na pikniku na vrtu otroškega oddelka. Skupaj z znanimi Slovenci, kot so svetovni prvak v gimnastiki Aljaž Pegan, slovenska rekorderka v skoku s palico in kandidatka za Rio 2016 Tina Šutej, slovenski gimnastičar Sašo Bertoncelj, kuhar in tekmovalec šova Gostilna išče šefa Jani Jugovic, zmagovalec prve sezone MasterChefa Sašo Miljušević ter zaposleni iz otroškega oddelka URI Soča in skupine SIJ. Skupaj so se družili, pripravljali hrano in se veliko gibali ter zabavali.

S skupnim piknikom in druženjem so gostje zagotovo polepšali dan otrokom. Malim borcem so pokazali, koliko truda in volje je potrebno vložiti v uspehe, hkrati pa so njim otroci pokazali, kako težko se je ob njihovih gibalnih omejitvah spopasti s povsem vsakodnevnimi izzivi. A jih uspešno premagujejo, tudi zahvaljujoč napravam, kot je ta, ki so jo na URI Soča dobili danes.

Priljubljena kuharja Sašo Miljušević in Jani Jugovic sta poskrbela za sladko presenečenje.
Priljubljena kuharja Sašo Miljušević in Jani Jugovic sta poskrbela za sladko presenečenje. FOTO: Miro Majcen
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ARMEL
09. 06. 2016 13.35
+1
Ja ti spodaj imaš prav a ta naprava je odličen pripomoček za hojo a ob enem opozarjam da ta naprava ne pozna milosti da bi mogoče pri bolečinah popustila tega ni ona deluje svojo nastavljivo delovanje to bo vse odvisno od nastavljivosti te naprave in negdo bo moral zmeraj to delovanje naprave nadzorovati da nebo šla ta naprava preko močnejših bolečin imam izkušnjo z takšno napravo za razgibanje ramenskega obroča kljub mojih bolečin naprava je delovala neusmiljeno naprej tako da sem moral povedati da naj ustavijo to napravo da so prišle že premočne bolečine ja saj je koristna ampak stalno pod nazoru sestre če je potrebno da jo ustavi ali zmanša nastavitev ker vsak stroj deluje neusmiljeno vse da jo človek ne ustavi in verjetno je to res. lp.
Jožajoža
08. 06. 2016 18.36
-12
zdrave rešujte, če boste vlagali v zdrave, bodo ti prispevali za invalide. v sloveniji se pa preveč vlaga v neproduktivne,bolane,kriminalce,delomrzneže.......
piko112
08. 06. 2016 17.20
+5
Malo žalostno ko veš, da bi se marsikaterega otroka dalo rešiti, dati idi***e iz cest. Bi pa morda pomagalo da vsak ki želi opravljati izpit bi imel ogled soče, da bi videli kaj lahko naredi neprimerna vožnja. Morda kakšnega na vozičku da jim pove kako je včasih vozu in hodu sedaj pa se samo vozi.
ARMEL
09. 06. 2016 13.44
Ja bil sem v tej ustanovi SOČI res je da vidiš in tudi slišiš marsikaj in žalostne zgodbe videl sem celo vojne invalide brez nog bili so iz bivše skupne Jugoslavije ki so mi pripovedovali kako je prišlo do takšne poškodbe izpovedi invalidov so bile hude kaj so z takšnimi počeli spodaj in tukaj pravijo da so v dobrih rokah a bila je menda groza spodaj a malo si lahko mislim saj sem pravi vojni veteran a želja mi je bila ko sem odhajal naj odzdravijo a od nekih še dobivam pisma a o vsebini raje nebi pač po svoje oni trpijo. lp.
moat
08. 06. 2016 16.44
+9
Lepo, da še imamo donatorje, res. Z državo itak ni nič!