FIT 24UR

Dobro je vedeti: nad sončne opekline nikar z navadnim jogurtom ali kisom

Ljubljana, 13. 08. 2016 16.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kaj torej storiti, ko nas sonce opeče? S čim naj hladimo kožo? Kaj če se pojavi povišana temperatura, bruhanje, glavobol? Kako ravnati z mehurji, če se pojavijo? Sicer pa je najbolje, če se soncu izogibate, ko je to najmočnejše.

Sončnih opeklin je letos po besedah dermatologinje Tanje Planinšek Ručigaj manj. Če pa smo s sončenjem le pretiravali, lahko nastanejo opekline, ki naj jih po nasvetih Planinšek Ručigajeve hladimo z ledom, nikakor pa ne z navadnim jogurtom ali kisom.

Vse bolj se zavedamo nevarnosti, a še zmeraj se preveč izpostavljamo

Sončenje
Sončenje FOTO: AP

Predstojnica dermatovenerološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Planinšek Ručigajeva je izpostavila, da se ljudje vse bolj zavedajo nevarnosti vpliva sončnih žarkov in se jim v najhujši vročini manj izpostavljajo kot v preteklosti, a še zmeraj preveč.

"Sončnih opeklin je letos nekoliko manj. Kožni rak je sicer najpogostejši rak pri ljudeh in ga delimo na melanomskega in nemelanomskega, oba pa sta odvisna od ultravijoličnega sevanja. Pri krastici, ki ne zaceli, vemo, da gre za direktno dokazane vplive UV svetlobe, ki se tekom let nalaga, zato se na tem mestu pojavlja nemelanomski kožni rak," pojasnjuje.

Pri melanomu pa, kot pravi, še ni čisto jasna vloga UV-žarkov. Znano je le, da na pojav tega kožnega raka vplivajo predvsem opekline, ki se pojavljajo v otroštvu, zato dermatologi po njenih navedbah odsvetujejo sončenje oz. neposredno izpostavljanje UV-žarkom, predvsem v vročih urah dneva, ter umetnim virom te svetlobe, torej solarijem.

Maligni melanom namreč predstavlja približno pet odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi kožnega raka. Melanom sicer ne spada med najpogostejše vrste raka, se pa njegova pojavnost viša najhitreje med vsemi raki. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana je v Sloveniji leta 2013 za malignim melanomom kože na novo zbolelo 523 ljudi.

Kako se zaščititi?

Pred vročim soncem in opeklinami se najuspešnejše zaščitimo tako, da se ga izogibamo, ko je to najmočnejše oz. ko je naša senca najkrajša, ker to pomeni, da sončni žarki padajo pravokotno na kožo telesa, opozarja dermatologinja. Takrat se je priporočljivo skriti v zaprte prostore ali v globoko senco. Pred močnim soncem se lahko zaščitimo tudi s primernimi oblačili, če pa to ni možno, pa s kremami za zaščito pred soncem s faktorjem vsaj 30 in več, je dejala.

"Če pride do opeklin, ki nastanejo, ko nas opeče sonce - koža postane rdeča, napeta in vroča - kožo takoj hladimo, običajno z ledom, ki naj ne pride direktno na kožo, ker povzroča dodatne bolečine. Najboljša je bombažna cunja, v katero zavijte ledene kocke in z njimi hladite prizadeta področja," svetuje.

Kaj pa, ko se pojavi še temperatura? Nato pa bruhanje, glavobol ...

poletje
poletje FOTO: Thinkstock

Če se pojavi nekoliko povišana temperatura, pa dermatologinja svetuje, da se vzame sredstvo za zbijanje temperature. Če pa je temu pridružen še glavobol ali bruhanje oziroma so opekline hujše in bi morebiti lahko tudi šlo za sončarico, je treba obiskati zdravnika. "Sicer pa je lahko kakšno hlajenje, a ne z navadnim jogurtom, kislim mlekom, da ne pride do dodatne okužbe, posebno, če se pojavijo mehurji," opozarja Planinšek Ručigajeva, ki odsvetuje tudi kis. Ta z dodatnimi snovmi lahko pospeši pečenje na opečenih ranah.

Pazljivo z mehurji

Če se pojavijo mehurji, jih nikar ne predirajte. Ti se napolnijo s tkivno tekočino imenovano serum, ki izvira izpod vrhnjih plasti kože in pomaga pri obnavljanju kože. Sčasoma namreč tkivo reabsorbira serum, oblikuje novo plast kože, zunanja plast kože pa bo sama odpadla. Če se predre mehur, se prekine normalen proces zdravljenja, poveča pa se tudi možnost okužbe, opozarja zdravnica.

"Če mehurji počijo, je dobro odstraniti vrhnje plasti mehurja, da se spodaj ne naberejo in ne razvijejo bakterije. Za tako opeklino, kjer ni večjih in globljih mehurjev, svetujemo uporabo steroidnega mazila, včasih pa celo začasno damo antibiotično mazilo, čeprav načeloma lokalnih antibiotikov naj ne bi veliko uporabljali," poudarja Planinšek Ručigajeva.

Sicer na kliniki to poletje niso sprejeli nobenega s sončnimi opeklinami. "Ljudje s takšnimi opeklinami ne prihajajo na kliniko, v ambulanti pa so tudi zelo redki primeri, ki smo jih obravnavali zaradi sončnih opeklin," še doda Planinšek Ručigajeva.

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Natur
14. 08. 2016 12.08
+6
Moram še dodati. VSE BOLJ SE ZAVEDAMO NEVARNOSTI, A ŠE ZMERAJ SE PREVEČ IZPOSTAVLJAMO. Seveda se zavedamo nevarnosti, saj nas že desetletja strašite. Laž, ki jo dolgo ponavljaš, postane resnica. Ga. Tanja, ali res nimate nobene vesti, da take govorite, ali pa pač slepi sledite kar so vas naučili v šoli in kar vam pravijo farmacevtske združbe. ZAŠČITA S FAKTORJEM 30 IN VEČ. Zakaj pa nam niste še obrazložili kako delujejo ti faktorji in kako so sestavljene kreme. Če že, potem je faktor 20 v redu, ker kar je več, je zavajanje potrošnikov. POVIŠANA TEMPERATURA. Navajate zbijanje vročine. Če ni temperatura ravno 40 C in več, potem je smiselno pri vseh boleznih pustiti povišano temperaturo oz. ji celo pomagati, da se poveča. Ker kakor vemo že iz OŠ, se z naraščanjem temperature povečuje aktivnost delcev v snovi. Tako je tudi z našimi protitelesci v telesu, ko uničujejo nezaželjene bakterije ali viruse ali pa pomagajo pri vnetnih procesih, poškodbah, itd. NE Z JOGURTOM, DA NE PRIDE DO DODATNE OKUŽBE. Do sedaj še ne poznam takega primera. Verjamem, da se lahko tudi to zgodi, sam to se lahko zgodi tudi, ko se urežete, opraskate in pa tudi, ko jeste jogurt, tako da bo najbolje, da tudi s tem prenehate, da se ne bo kdo okužil. Sram me je, da objavljate take zavajajoče članke na vaši strani.
Natur
14. 08. 2016 11.52
+9
Ne morem si pomagat, da ne bi pisal. Sram me je, da živim v taki državi oz. svetu kjer imamo take "specialiste", kateri si niti ne pogledajo različnih statističnih raziskav npr. o kožnem raku itd. Pomanjkanje sonca povzroči upad vitamina D, s pomočjo katerega telo popravlja morebitne celične okvare. Dr. William, priznani strokovnjak na področju poznavanja vloge vitamina D, ocenjuje, da bi 30% smrti, ki jih povzročajo rakasta oboljenja, lahko preprečili, če bi povečali vnos tega vitamina. Melanom se najpogosteje pojavi prav na mestih, do katerih sonce skoraj ne seže (podplati, zadnjica, območje dimelj, hrbtna stran nog). Melanomi se najredkeje pojavljajo na rokah, Zanimivo je tudi, da za melanomom zbolijo najpogosteje ljudje, ki delajo v pretežno zaprtih prostorih, ljudje, najmanj pa ljudje, kot so zidarji, mornarji itd. Zelo nizke stopnje kožnega raka so prisotne v južneje ležečih državah, tropskih deželah, puščavskih državah, tropskem višavju. V veliko večjih količinah povzročajo kožnega raka sončne kreme. Ko se namažemo z večino sončnih krem, se ustavi proizvodnja D vitamina. Večino krem tudi ne ščiti pred UVA sončnimi žarki, katere tvorijo proste radikale pod kožo itd. Lahko bi še našteval, pa bo predolgo za komentar. V glavnem, sonce in sevanje je veliko bolj zdravo, kot pa sevanje različnih tehnoloških izdelkov (mobitel, TV, indukcijske peči, mikrovalovka,...), katere so večinski krivec za kožna rakava obolenja, kar pa nam noben "poznavalec" dermatolog in podobni ne pove. Ja, seveda se ni potrebno sončit toliko, da vas ožge. Sončit se je potrebno zglavo, tako kot je to smiselno za vse stvari, ki jih počnemo. Sam sem lahko cel dan na soncu, pa me ne ožge in to brez, da bi se namazal oz. se od začetka namažem z doma izdelano sončno kremo faktorja 10. Je pa res, da se enakomerno obračam na vsakih 15 min, tako kot je potrebno obračat meso na žaru, da se ne zažge. Lep zdrav sončni pozdrav vam želim! :)
hotchilipoper
14. 08. 2016 09.07
+4
Sveža aloe vera dela čudeže
Explainator
13. 08. 2016 19.10
-3
morš bit pa lolek, da dobiš mehurje zarad sonca
nevica
14. 08. 2016 15.45
+2
Mehurje dobijo otroci, če jih starši pozabijo zaščititi ali pa obleči v majčko, najhujši pripeki se je res bolje izogniti....Ožge jih po ramenčih in po nosu, in zgornji del hrbta.
Natur
15. 08. 2016 13.48
+1
Nevica, se pravi, da je explainator prav napisal. V primeru, da ožge otroke, so pač starši oz. tisti, ki takrat pazijo na njih, loleki. Če pa ožge odrasle pa so si skoraj v vseh primerih sami krivi. Sam namreč vsake 15 min preverim svojo kožo, jo čutim, voham in vidim, če se dogajajo spremembe na njej.
nebel
13. 08. 2016 18.34
+15
Koliko desettisočletij pa ljudje hodimo pod soncem? Dajte ga no lomt. Res je najboljše sončenje po pameti, a industrija v zvezi s kemijo in zdravniki pa gre res predaleč. Dobra stara pomagala, kot jogurt na primer, še vedno delujejo, večinoma precej bolje od raznih mažic in zdravstvene kemije.
nevica
14. 08. 2016 15.46
Na rdečino že, na mehurje pa to ni najboljša rešitev.
HumanNOTsheep
13. 08. 2016 17.50
+19
Ma jogurt še naprej .... kdo pa sploh še vs uboga ...
fafajonka
13. 08. 2016 18.35
+5
Pred leti me je vsako leto speklo po hrbtu, zaradi potapljanja, pa sem se vedno hladil z mrzlim jogurtom ali krpo, prepojeno s kisom, seveda samo pordelo kožo, mehurjev nisem imel nikoli, pa nisem zaradi takšnega hlajenja nikoli imel težav.