FIT 24UR

Dnevno skozi naše možgane potuje kar 70 tisoč misli, večina je negativnih. S čuječnostjo lahko to spremenimo

Ljubljana, 22. 11. 2016 07.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Vesna Lambergar
Komentarji
18

Tudi vi nenehno premlevate stvari, ki so se že zgodile in tuhtate o dogodkih, ki šele sledijo? To pomeni, da vaše misli avtopilot odpelje nekam po svoje, niste pa prisotni v sedanjosti. In ravno um vam dela težave pri doseganju sreče, a hkrati vam lahko tudi pomaga, pravi psihologinja Vita Poštuvan. Kako?

Psihologinja Vita Poštuvan se že desetletje ukvarja s tematiko čuječnosti.
Psihologinja Vita Poštuvan se že desetletje ukvarja s tematiko čuječnosti. FOTO: osebni arhiv

70.000 misli dnevno potuje skozi naše možgane. To je ena od ocen, ki jih podaja znanost. Nekatere študije pa pravijo, da je misli še veliko več, a nimamo še tako prefinjene tehnologije, da bi znali točno določiti številke. Študije pa so pokazale, da se velika večina misli ponavlja skozi dan, vsak dan, večina pa je negativnih, pojasnjuje naša sogovornica, psihologinja Vita Poštuvan.

Vam misli bežijo v čas, ko ste brezskrbno uživali na plaži?

Zima že trka na vrata, dnevi pa so že krajši. Ste se morda tudi vi zalotili, da vam misli vedno bolj bežijo v čas, ko ste brezskrbno uživali na poletnem dopustu in že odštevate dneve, ko boste spet "na tisti lepi plaži", saj so se obveznosti že začele kopičiti? Imate mogoče občutek, da postajate melanhonični ali celo depresivni? Hkrati pa iščete načine, kako premagati tovrstna občutja in vam misli nenehno tavajo v preteklost in prihodnost?

Ko sem tudi sama iskala odgovor na zadnje vprašanje, sem naletela na koncept čuječnosti. To je pristop, ki nas uči, kako uživati v življenju tukaj in zdaj, torej kako umiriti um, da živi v sedanjosti. Psihologinja Vita Poštuvan se že desetletja ukvarja s to temo.

Tudi vam misli neprestano bežijo iz preteklosti v prihodnost?
Tudi vam misli neprestano bežijo iz preteklosti v prihodnost? FOTO: Thinkstock

Slabše razpoloženje, povečan apetit, razdražljivost ...

Ko jo za začetek vprašam, ali je jesenski čas res obdobje, ko smo ljudje bolj depresivni, mi pojasni, da v času, ko se vremenske razmere spremenijo, lahko govorimo o pojavu sezonske depresivne motnje, a kot poudarja to ni tipična oblika depresije. Razpoloženje se nam poslabša, zjutraj se težko zbudimo, imamo povečan apetit, predvsem je značilna želja po ogljikovih hidratih, smo bolj razdražljivi in utrujeni, oriše simptome naša sogovornica. Vse to pa prispeva k temu, da so ljudje bolj pesimistični, nejevoljni in jih prijetne aktivnosti ne zanimajo več toliko, predvsem pa imajo občutek, da nimajo energije za karkoli, še pojasnjuje.

Kako biti prisoten tukaj in zdaj?

Kot pripoveduje, nas tempo življenja res še dodatno sili, da nismo prisotni tukaj in zdaj. Ko pa smo na primer na morju in uživamo na dopustu, pogosto to ni le zato, ker smo na lepem kraju, ampak predvsem zato, ker si namenoma vzamemo čas za sedanjost, da uživamo v tem, da samo smo. Na drugi strani pa nas vsakdanji tempo sili, da več načrtujemo. A kot poudarja Poštuvanova, neprestani tok misli ni samo posledica tempa življenja, ampak verjetno nam je v toku evolucije ravno ta značilnost pomagala dobro načrtovati vsakodnevne situacije.

Koncept čuječnosti, ki temelji na budizmu, znanstveno pa so ga utemeljili psihologi, psihoterapevti in biologi na univerzah Massachusetts in Oxford, pa nas uči ravno to, kako biti prisoten tukaj in zdaj. Pri čuječnosti gre namreč za to, da sprejemamo tudi trenutke, ki niso prijetni, trenutke, ko nas kaj prizadane, ko nam reči ne gredo, kot smo si začrtali ali želeli. Torej, da življenje zajemamo z veliko žlico? Ne gre toliko za nek hedonizem zajemanja življenja z veliko žlico, odgovarja psihologinja, "ampak gojenje potrpežljivosti, prijaznosti in neobsojanja do sebe, do drugih in sveta, ob čemer pa presegamo bolečino z zavedanjem, da vse reči minejo (torej tudi bolečina) in s tem, ko se osredotočamo na malenkosti, ki so prisotne v sedanjosti".

Pišimo si drobne lepe stvari, ki so se nam zgodile tekom dneva, svetuje naša sogovornica.
Pišimo si drobne lepe stvari, ki so se nam zgodile tekom dneva, svetuje naša sogovornica. FOTO: Thinkstock

Živimo na avtopilotu – naš um tava, a se tega sploh ne zavedamo

Poštuvanova poudarja, da čuječnost poskuša usmerjati um namenoma v sedanjost. Problem je namreč, da človeški um pogosto tava iz preteklosti v prihodnost. Kot pojasnjuje, na eni strani pogosto premlevamo o stvareh, ki so se že zgodile, torej analiziramo, ponavljamo zgodbe, razmišljamo, kako je bilo, kako bi bilo mogoče drugače stvari izvesti. Na drugi strani pa tuhtamo o dogodkih, ki šele sledijo – kako jih bomo izpeljali, skrbijo nas okoliščine ali se jih veselimo. Živimo torej na avtopilotu, pravi psihologinja. To pomeni ravno to, da naš um tava – in tega se ponavadi sploh ne zavedamo, gre za avtomatizem – pri čemer pa življenja v sedanjosti sploh ne živimo.

Bi lahko rekli, da je um tudi naš sovražnik, glede na to, da so depresije in anksiozne motnje pri nas v porastu? Poštuvanova odgovarja, da ravno porast duševnih bolezni v zadnjem obdobju kaže na to, da nam prav naš um dela težave pri doseganju sreče, miru in zadovoljstva. Hkrati pa poudarja, da pa je ravno naš um tisti, ki nam lahko pomaga premagati težave. "Le na novo se je treba naučiti nekaterih lastnih vzorcev reagiranja oziroma interpretiranja situacij."

Znanstvene študije kažejo različne pozitivne učinke čuječnosti: od neposrednega izboljšanja duševnega zdravja in zmanjševanja simptomov depresije in tesnobe, tudi vpliv na kvaliteto življenja in psihološkega blagostanja pri različnih kroničnih bolnikih. Vita Poštuvan

Nič ni absolutno dobrega ali slabega

Pomembno je, da svoje vzorce najprej prepoznamo, nato pa jih namenoma preusmerimo na tisto, kar v tem trenutku resnično doživljamo. Pri tem pa se, pripoveduje naša sogovornica, lahko osredotočimo na senzorne dražljaje – smo pozorni na reči, ki jih lahko vidimo, slišimo, čutimo z dotikom ali lahko opazujemo notranje zaznave, kot je na primer lastno dihanje. "Ko vztrajamo z zavedanjem vsega tega nekaj časa, opazimo, da nič ni absolutno dobrega ali slabega, da se vse počasi spreminja – in ta spoznanja potem v procesu učenja čuječnosti lahko prenesemo tudi na dojemanje sebe in drugih dogodkov v življenju." Ob tem pa Poštunova poudarja, da vsekakor gojimo do sebe več prijaznosti, s tem pa tudi do drugih.

Življenje gre mimo nas, če ne živimo v sedanjosti

Če delujemo na način, da nismo prisotni v sedanjosti, bi lahko rekli, da gre življenje nekako mimo nas? "Da, to je vsekakor izraz, ki ga učitelji čuječnosti pogosto uporabljamo," pravi naša sogovornica. "Da namreč življenja pogosto ne živimo zares, če nismo s pozornostjo v sedanjosti." Kot nadaljuje, lahko vsakdo to pri sebi opazi, ko se recimo vozi od enega kraja do drugega, pa se na cilju sploh ne spomni, kako je prevozil pot. "Verjetno je vmes spregledal lep sončni vzhod ali polno luno. Ali veliko drugih drobnih lepot življenja."

Seveda pa je napačno domnevati, da biti prisoten v sedanjosti pomeni, da stvari ne načrtujemo, pojasnjuje psihologinja. To le pomeni, da ko načrtujemo, se tega zavedamo in nam naše misli ne odpelje avtopilot kar nekam po svoje. "Ob načrtovanju torej ne odtavamo v nekostruktivne skrbi ali smo zelo kritični do dogodkov ali ljudi, o katerih razmišljamo."

Ko si ljudje začnejo zapisovati drobne lepe stvari, ki so se jim zgodile tekom dneva, kmalu opazijo, da se veliko lepih trenutkov sploh niso zavedali v popolnosti, pravi psihologinja.
Ko si ljudje začnejo zapisovati drobne lepe stvari, ki so se jim zgodile tekom dneva, kmalu opazijo, da se veliko lepih trenutkov sploh niso zavedali v popolnosti, pravi psihologinja. FOTO: Thinkstock

Pišimo si drobne lepe stvari, ki so se nam zgodile tekom dneva

Ko se odločimo, da bomo bolj pozorni na sedanjost, je vsekakor na začetku težko opaziti vsakodnevne malenkosti. Poštuvanova pojasnjuje, da pogosto ljudje doživljajo, da te reči nimajo prave vrednosti, jih doživljajo kot manj pomembne in vredne, mogoče celo samoumevne. Pogosto že naše telo tako doživljamo, njegove vrednosti pa se zavemo pogosto le takrat, ko zbolimo.

Ena najbolj preprostih vaj, ki nam jo svetuje psihologinja je, da se vedno, ko je to mogoče, osredotočimo na zavedanje sedanjosti in opazimo, zakaj smo lahko hvaležni. To je možno tudi v situacijah, ko se zdi, da gre vse narobe, a je potrebno nekaj vaje za to, poudarja.

Ena boljših vaj je, da vsak konec dneva zapišemo drobne lepe stvari, ki so se nam zgodile tekom dneva. Poskusimo se spominiti, kako smo se ob tem počutili, kaj smo razmišljali, kako se je odzvalo naše telo. Reakcije na to vajo ljudi presenetijo, kajti na prvi pogled vaja ne deluje kot "čarobna paličica", pripoveduje naša sogovornica. A ljudje kmalu opazijo, da se veliko lepih trenutkov sploh niso zavedali v popolnosti, da si jih niso dovolili dovolj izkusiti.

Vajo lahko sčasoma tudi obrnemo, tako da zapisujemo dogodke, ki jih sprva interpretiramo kot negativne. "Morda z opazovanjem teh dogodkov opazimo, da jim posvečamo preveliko pozornosti in da preveč zaznamujejo naše vrednotenje vsakdanjika," poudarja.

Ravno porast duševnih bolezni v zadnjem obdobju kaže na to, da nam prav naš um dela težave pri doseganju sreče.
Ravno porast duševnih bolezni v zadnjem obdobju kaže na to, da nam prav naš um dela težave pri doseganju sreče. FOTO: Thinkstock

Treba je trajno spremeniti vsakodnevne vzorce

Kot opaža, se za teme preseganja trpljenja in poglabljanja vase zanima vedno več ljudi. Živimo v svetu, "kjer se neposredni dražljaji doživetij umikajo doživljanju na elektronskih medijih". In ravno ta odmik je tudi razlog, da ljudje želijo delati na sebi in skrbeti za svoje počutje.

Kako pomembno je to, ugotavljajo tudi delodajalci, pravi psihologinja. Tudi velika uspešna podjetja kot je Google iz skrbi za svoje zaposlene uvajajo vaje čuječnosti v svojo vsakdanjo prakso. Delodajalci lahko recimo spodbujajo aktivne odmore, kjer se uvajajo principi čuječnosti. V Googlu meditirajo pred sestanki, ker so ugotovili, da se udeleženci sestankov lepše med seboj razumejo in so srečanja bolj učinkovita.

Na delavnicah, na katerih sodeluje naša sogovornica, je bilo že več kot 300 ljudi vključenih v intenzivne programe. Nekateri programi so bili specifični za določene poklice, kot so svetovalci, policisti, medicinsko osebje in podobno. Nekateri pa so bili za specifične ranljive skupine: za tiste s kroničnimi težavami v duševnem zdravju, hudimi telesnimi težavami – onkološki bolniki, bolniki v rehabilitacijskem centru – pa starostniki ... A kot poudarja, je bilo med njimi več podobnosti kot razlik. "Vsi si želijo delati na sebi, skrbeti za svoje počutje, biti prijazni do sebe. To navadno vsi vidijo kot veliko spremembo v odnosu do sebe, kajti navajeni smo, da se večino časa priganjamo k uspehom, namesto, da bi bili hvaležni že za to, da smo."

Kot pojasnjuje, je učenje čuječnosti proces, a že pri prvih vajah ljudje začenjajo razumeti, kako je možno bolj intenzivno doživljati sedanjost. "Pri nas so programi dolgi od šest do osem tednov, med tem časom pa morajo udeleženci kar precej vaditi tudi samostojno. Ključ do sprememb je namreč v trajnih spremembah vsakodnevnih vzorcev."

A kot poudarja naša sogovornica, je še bolj zanimivo, da se med otroci, ki vadijo čuječnost, pojavlja več prosocialnega vedenja, manj agresije, pa tudi ocene pri matematiki se jim izboljšajo. "Torej, takšna vadba lahko izboljša celostno kakovost posameznikovega bivanja."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
22. 11. 2016 16.42
-1
.negativne misli ? / se spominjam nedavnega več kot enoletnega na skakovanja dragi h rube žnikov...; v tem času mi je uspelo iz knjižnice odnest in prebrat vse bukle s humorjem . zgledalo je nekako takole : zjutraj dva komada s fotoaparatom na vratih , ponoči moj krohot ob branju vicev./ pa uspelo se mi je rešit . po moje. / in , panika je lahko ali Dobra ali Slaba
spletni_nepridiprav
22. 11. 2016 12.30
+2
lari fari mambo jambo.. ali kdo pričakuje da bomo verjeli ko nekdo govori da je izumil slow motion za čas. če hoče kdo upočasniti čas naj dela nekaj monotonega kar sovraži in gleda na uro vsakih 5 minut in razmišlja kdaj bo že 8 ur minilo. če pa hoče fast forwardad čas naprej naj pa počne nekaj kar rad počne in uživa v početju le tega in bo preskočil v prihodnost. potovanje skozi čas namigi 101
xy yx
22. 11. 2016 11.24
+9
Ravno porast dusevnih bolezni....kaze na to da nam prav um dela tezave pri doseganju srece. Pa sem mislil da je kriv moj sprednji zob..hvala za pojasnilo
xy yx
22. 11. 2016 11.13
+14
Ah Vita terapevtka, ne uposteva nobenega socioloskega vidika. Clovek je druzbeno bitje in njegov input v druzbo na nezavedni ravni predstavlja zadovoljstvo. Naravna primarna logika prezivetja, ki ji pisanje drobnih lepih stvari na papirje dolgorocno se dalec ni kos, ali pa gledanje zrna graha. Ali pa, polaganje rok, ali tapkanje itd itd. Ti terapevtski prijemi so output neoliberalne druzbe okuzene z divjim kapitalizmom in kot bi rekel marx ali pa lasch, so samo povrsinsko krpanje lukenj v nevroticnih stanjih, da lahko se vec naredimo in placamo in potrosimo. Prvic ko bo g. Vita dobila poloznico, ki je nebo mogla placat, ali pa izgubila sluzbo bo odvisna od cesa drugega in ne od cujecnosti, ker bo strah prevelik da bo gledla zrno graha tukaj in sedaj. In ta strah bo upravicen. Seveda pa se vedno obstaja tajska, vietnam, laos, kjer v dolocenih krajih lahko veliko prosperiras z tako imenovano cujecnostjo. Pocasi in danes. Tukaj druzbo zanima jutri in posledice od vceraj. In ja stvari so nekatere vec vredne, druge manj, ene so samoumevne. In za konec g Vita- potrebno je spremeniti sistem, kaco zagrabit pri glavi ne pri repu, kjer te posledicno vseka.
xy yx
22. 11. 2016 11.19
+1
Pa se to, v tem nepredvidljivem svetu ne zelim doziveto do popolnosti spremljat kar se mi dogaja, dobro in slabo. Pustim da tok sam ovrednoti.
MaJya
22. 11. 2016 10.26
+4
supr..dobr clanek..se vec takih ; )
eiffel
22. 11. 2016 10.22
+2
Lepo je povedala. Kam lahko nakažem denar?
ochi
22. 11. 2016 09.21
+1
Kvakzi znanost brez dokazov.
I G N O R A N T
22. 11. 2016 09.13
+2
To je v genih plebejcev.
kivzfccz
22. 11. 2016 09.05
+36
Lep članek. Toda vedeti moramo, da so novinarji ti, ki spodbujajo negativne misli. Ti povečini igrajo na karto umazane politike.Skoraj ne moremo prebrati članka, ki bi spodbujal pozitivno enrgijo.V vsek občilih je govora le o sleparstvu ,zvitosti , zavajanju, škodoželnosti itd. Da o hujskaški politiki sploh ne govorimo. Ko človek zvečer posluša poročila gre zvečer spat z negativnimi mislimi in možgani te misli premlevajo celo noč. Rezultati so žal vidni v našem vsakdanu., saj se skorajda ne znamo več smejati.
devlon
22. 11. 2016 09.00
+6
User416781
22. 11. 2016 08.47
+17
Za spremembo en dober članek na 24ur...čeprav nekako ne paše v sam koncept portala.
MaJya
22. 11. 2016 10.23
+3
User1063544
22. 11. 2016 08.27
+15
"Dnevno skozi naše možgane potuje kar 70 tisoč misli, večina je negativnih. S čuječnostjo lahko to spremenimo." In je to preštel, kdo je ugotovil da večina - torej da je čez 35000 misli negativnih. Najprej posplošujete miselnost naroda, ga vržete v en koš in nato pridete ven s takšnimi cvetkami... Češ, negativni ste (najverjetneje ker se upirate trenutni ureditvi) in potrebujete pomoč. Potem pa se najde neka specialistka za toplo vodo ki bo nam moralizirala da z čuječnostjo = pasivno odobravanje lahko popravimo svoje misli???? Totalna psihološka evgenika. Dobro da niste rekli kaj moram danes jesti, delati, in kdaj lahko grem srat... Če zahtevate od ljudi da živijo sedanjost, bodite prvi in ukinite to komedijo od portala, ker ravno medijsko dvoumljanje uničuje človeški potencial duhovnega moralno-etičnega in empatskega razvoja. Vsak dan mu nabijate 70% tragedij, 20% afer in 10 % za normalne ljudi nedosegljivih ciljev. Na vse skupaj pa je vaš univerzalni odgtovor in posplošeno mnenje POLITIČNA KOREKTNOST TER PODREJANJE SISTEMU.
User416781
22. 11. 2016 08.51
+18
Itak da je večina misli negativnih - članek je za spremembo pozitivno naravnan, pa poglej kakšna je tvoja reakcija. Tipična slovenska - negatvina. In seveda boš dobil na tem portalu negativizma veliko potrditev tvojega razmišljanja. Če pa te toliko obremenjuje vsebina 24ur, pa ne vem zakaj si toliko prisoten tukaj...verjetno zato ker tukaj najdeš gorivo za svoje frustracije in negativizem. V Sloveniji je čisto preveč negativizma, ki pa če dobro pomislimo, je v večini primerov neutemeljen. Ampak saj veš - kozarec lahko vidiš na pol prazen ali na pol poln...
User1063544
22. 11. 2016 09.39
+2
Hvala za odgovor, sem pričakoval nek takšen komentar: Moja reakcija ni slaba misel ampak defenzivni refleks zaradi zavedanja da skozi takšne vsebina poskušajo vplivati na mojo/tvojo/našo miselnost.. Zakaj sem tukaj??? Ravno zato da osveščam in opozarjam ljudi na tovrtstne vplive, se čutim nekako dolžnega da prezentiram tudi drugo plat slike. Jaz imam pravico do odziva kot ga imam saj s tem dokazujem da še vedno ščitim mojo osebno integriteto in svobodo uma. Drugo pa je ko nekdo tretji MENI reče kaj je z menoj narobe in obenem določi na kakšen način je to narobe in s tem diktira posplošenost našega intelektualnega razuma??? Kar pa se tega pregovora o kozarcu tiče... Na pol poln ali prazen... Kaj ima veze, polnim in praznim ga jaz, meni je pomembno da je kozarec MOJ, kar pa je še vedno bolje kot da mi nekdo tretji moralizira kako naj jaz gledam na ta kozarec... :) Namesto da se iz neke trerje strani utemeljuje definicija družbene tegobe (večina jenih misli), bi se raje lotili vzroka za tovsrtne reakcije ki so v večini rezultat zunanjega vpliva. Ko nam družba dela dobro tako da nam škodi.. In zaradi razvojenosti čutimo tegobe kot so nemoč, osamljenost, izpostavljenost, fustracije, torej posledično do slabih misli... V druužbi pa še vedno nosimo masko saj smo politično korektni in nočemo situacije še poslabšati. Hočem povedati da so ljudje takšni kot so ker so se zato odločili, saj so v to bili prisiljeni. Zato pa imamo danes za vsako podobno tegobo raje tableto kot pa spremembo našega dsružbenega in življenskega aokolja...
User416781
22. 11. 2016 09.52
+6
Noben te ne obtožuje in ti tudi ne govori kaj razmišljaj. V članku je predsatvljeno neko razmišljanje in ti se s tem čutiš napadenega, ker se to razmišljanje razlikuje od ustaljenih norm. Ti si povedal svoje mnenje, jaz svoje...in to je to. Zakaj defenezivni refleks..a te je kdo napadel? Kar sem želel povedat, je, da se pri nas vedno išče le negatvine plati tudi v vseh dobrih zgodbah in ljudje se prav napajajo s tem negativizmom. Mislim, pa da tudi veliko pove o tebi to, da si tako poudaril "MOJ". Problem današnje družbe je tudi v tem, da ni noben z ničemer zadovoljen in da vsi razmišljajo samo o tem "MOJ". Hkrati pa se celo življenje trudijo doseči nedosegljivo in so posledično nesrečni in negativni. Noben ne vidi tega kar ima, ampak le kar bi želel imeti. Lep primer za to so politiki in managerji, ki so sami sebi vedno na prvem mestu, s tem pa rušijo vse okoli sebe. Hkrati pa nikakor ne ugotovijo da se ravno s to miselnostjo "MOJ" vse bolj oddaljujejo od cilja. Kar se pa tiče tvoje vloge na tem portalu, pa menim, da se zelo zelo precenjuješ...moje mnenje - bolje, da usmeriš energijo nekam drugam.
User1063544
22. 11. 2016 14.37
+4
Sam naslov prispevka je diktat, torej je to že postavljena diagnoza. Po tej diagnozi je večina naših misli negativnih. Ne vem od kod izsledki psihoanaliz Slovencev pred vsem pa ko gre (predvidevam) za Ameriško raziskavo. Zdaj pa pride predlog uporabe metode čuječnosti ki se od naslova do vsebine spremeni v navodilo. Kaj misliš koliko ljudi je to opazilo???? rezultati znanstvenikov ki to potrjujeo je načeloma neka statistična ugotovitev. V pravilu statistika ne meri ampak določa pravilo. Zato pa se s pomočjo statistike da manipulirati čisto vse samo je odvisno kdo plača in kdo je. Jaz in moj ne pomeni odraz lastnega ega ampak sklicevanje na induvidualnost ki jo nosim s seboj. In to je moja svoboda in pravica da kot individuum napišem to kar mislim. In to kar mislim je da je ta prispevek iz mojega osebnega stališča napad na mojo osebnost. Spet noben ego samo individuum. Če pa ugotovitev primerjam z trenutno družbeno miselnostjo je ta prispevek še en od mnogih ki vpliva na družbeno prepričanje. Sicer je po komentarjih sodeč ciljna skupina dokaj majhna ampak vseeno je... Jaz trdim, DA TO KAR TRDI ČLANEK NI RES (po lastnem prepričanju so negativne misli izzvane samo takrat ko je govora izključno o družbenih težavah, politiki in medijih). Zdaj pa če je sem na mestu da kot praviš imam neko vlogo ali ne, je to samo tvoj problem... sam sem izrazil to kar čutim in to je to. P.s. Kozarec je še vedno moj, ker jaz skrbim kako poln ali prazen bo... To pa je zdaj bil moj ego... Nenazadnje moje življenje je moje, in če mi nekaj paše ali ne pač izrazim svoje videnje in voljo...