Znanost in tehnologija

Nov uspeh slovenskega dijaka na področju nevroznanosti: iz Katmanduja prinesel srebrno medaljo

Ljubljana, 07. 11. 2017 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, je na azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju osvojil srebrno medaljo za raziskovalno delo na področju nevroznanosti. Njegove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.

Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, z raziskovalno nalogo s področja nevroznanosti in encimske katalize, ki jo je opravil v sodelovanju s Kemijskim inštitutom, nadaljuje z odmevnimi mednarodnimi uspehi.

Na 6. azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju je osvojil srebrno medaljo in prejel priznanje za najboljši poster v tekmovalni kategoriji Vede o življenju.

Domnove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.
Domnove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni. FOTO: Kemijski inštitut

Kot so sporočili s Kemijskega inštituta, je Domen v svojem raziskovalnem delu raziskoval kemijsko reakcijo oksidacije endogenega nevromodulatorja feniletilamina, ki deluje v centralnem živčnem sistemu in ima vlogo pri pozitivnem razpoloženju, učinkuje pa zlasti pri povečani fizični aktivnosti. Ker feniletilamin blokira dopaminski transporter in prispeva k povečanim količinam dopamina v sinapsah, ga imenujemo tudi endogeni amfetamin. Razgradnja feniletilamina in sorodnih živčnih prenašalcev poteka s pomočjo encimov monoamino oksidaz. Povečana hitrost razgradnje je povezana s tveganjem pojava nevropsihiatričnih motenj (depresija) ter nevrodegenerativnih bolezni (Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen).

Domen je pri svojem delu uporabljal najsodobnejše metode multiskalne molekularne simulacije, ki nudijo podroben vpogled v kemijo bioloških sistemov. Simulacije potekajo v računalniku in omogočajo natančno razlago eksperimentalnih podatkov oz. nudijo informacije, ki jih z eksperimentom ne moremo pridobiti. Ugotovil je, da mutacija encima monoamino oksidaze upočasni razgradnjo feniletilamina za približno šestkrat, učinek mutacije pa je podrobno razložil s spremembami v aktivnem mestu encima.

Domen je raziskovalno delo opravil pod mentorstvom sodelavcev inštituta Urške Jug, Jerneja Stareta in Janeza Mavrija ter šolske mentorice Alenke Mozer.

Raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni. Na izviren način povezujejo klinično medicino in kemijsko fiziko. Vrednost njegovega dela se odraža v številnih uspehih na domačih in predvsem mednarodnih tekmovanjih, med drugim je spomladi osvojil srebrno in zlato medalja na dveh raziskovalnih olimpijadah v ZDA.

Nov uspeh v povsem drugačni konkurenci (140 tekmovalcev iz desetih, pretežno azijskih držav) dokazuje visoko kvaliteto raziskovalnega dela, k kateremu je pomembno prispeval tudi Kemijski inštitut.

Domen je s sodelavci inštituta rezultate svojih raziskav že objavil v obliki članka v mednarodni znanstveni revij, drugi članek pa je ravnokar v presoji pri recenzentih.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Majda Vidmar
24. 07. 2019 07.36
+1
Čestitke,talent in volja do učenja.Samo kaj ko taki talentirani bodo šli ven delat,ker pri nas namesto da bi plačali strokovnjake pridne,podpirajo nesposobne za svoje delo.
igorli
07. 11. 2017 20.19
+1
Ja ja. Nevroznanost. Katere snovi se lepijo na kaere receptorje je vedno fajn vedet... Pa kaki učinek povzročijo na dojemanje okolice.
felix59 drugič
07. 11. 2017 18.44
Domen , imam eno prijateljico , ki si želi biti tvoja punca. Pokliči me , pa ti jo predstavim.
StarWars
07. 11. 2017 18.12
+1
Ma hudo Domen. Čestitke! Upam, da že imaš štipendijo.
mijam75
07. 11. 2017 17.09
+5
Večkrat se piše o znanstvenih uspehih naših gimnazijcev... Tudi sama sem hodila na gimnazijo, ki je bila pri maturi nad povprečjem slovenskih gimnazij. Od takrat je že kar nekaj let, smo se pa učili samo to, kar so nam povedali profesorji, zelo redki so spodbujali razmišljanje z lastno glavo, ne spomnim pa se, da bi obstajal program, kjer bi lahko raziskovali in celo odkrivali kaj novega. Po pravici povedano, je bilo tudi naše znanje preveč splošno, da bi se lahko ukvarjali s tako specializiranimi temami, kot je na primer razumevanje metabolizma živčnih prenašalcev. Večkrat slišim "jamranje", da je nivo v gimnazijah padel, ker se borijo za obstanek, zato me zanima, kako je mogoče, da so sodobni gimnazijci že taki strokovnjaki na specializiranih področjih, tako na prvo oko prekašajo marsikoga, ki nosi naziv mag. Seveda čestitke mladim raziskovalcem in upam, da bojo svoje znanje dobro vnovčili.
Bassettt
07. 11. 2017 16.11
+2
Čestitke, Domen! Čestitke, sodelavci! Kdor želi in najde v tem smisel zase in druge, vedno najde pot in uspeh ! (Niti ne beri/-ite negativnežev, saj njihovi komentarji povedo največ o njihovem življenju in zavisti brez samovrednosti)
diocles
07. 11. 2017 15.13
+1
sam da ne bo šel študirat kemije ali pa biologije, ker pol v sloveniji res nima šans, torej mu v sloveniji ostane le medicina da bo tapkal s kladivcem
Haralmaan
07. 11. 2017 15.53
+6
V Sloveniji ne bo študiral Sigurno da ne po takem rezultatu v tujini
thetech
07. 11. 2017 17.09
+2
@diocles Nekateri ste res večni negativci, jamrači.. Moja je študirala kemijo (smer biokemija) in je že 10 let zaposlena v podjetju iz njenega področja.. Res, da je bila na začetku plača slaba, pogoji za delo pa precej neugodni, ampak se je to z leti močno spremenilo in sicer v njeno korist. Danes ima pri delu proste roke, neto plačo pa krepko čez 1000€.. Vsekakor bi bili pogoji zunaj še mnogo boljši, ampak trenutno pravi, da ne zamenja in da je zadovoljna! Torej?
mb6
07. 11. 2017 12.28
+39