FIT 24UR

Delavci pred nadrejenimi skrivajo depresijo

Bruselj, 01. 10. 2012 13.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsak deseti delavec v Evropi je bil zaradi depresije vsaj enkrat na bolniški, večina delavcev pa svoje trpljenje skriva pred nadrejenimi. Stanje lahko konkretno vpliva na delovni proces – delavec ima težave s koncentracijo, pozabljivostjo ...

Vsak deseti delavec v Evropi je bil zaradi depresije vsaj enkrat na bolniški, izhaja iz raziskave, ki jo je izvedlo evropsko strokovno združenje za depresijo (EDA). V spletni raziskavi je sodelovalo več kot 7000 Evropejcev, iz nje pa izhaja tudi, da vsak zagon depresije v povprečju pomeni 36 dni odsotnosti z dela.

Moški
Moški FOTO: Thinkstock
Ljudje v stiski pogosto vidijo trenutno situacijo kot nerešljivo. A pomoč je dosegljiva. Poiščite jo in se pogovorite o težavah, s katerimi se soočate.

Pokličite: 112 – reševalna služba

01 520 99 00 – klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro zjutraj)

080 116 123 – zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (24 ur na dan)

Izsledke raziskave je združenje s sedežem v Bruslju objavilo danes, ti pa kažejo, da se je vsak peti vprašani vsaj enkrat soočil z diagnozo depresija. Pri tem so najbolj prizadeti Britanci (26 odstotkov), najmanj pa Italijani (12 odstotkov).

Večina delavcev svoje trpljenje skriva pred nadrejenimi. Vsak četrti vprašani namreč delodajalca ni obvestil o svoji depresiji, tretjina pa jih je ob tem priznala, da se spričo trenutne gospodarske krize bojijo za službo.

Po ugotovitvah združenja je depresija med duševnimi boleznimi tista, ki najpogosteje prizadene ljudi v delovni dobi. Pri tem združenje poudarja, da depresija ne povzroča le otožnosti, temveč lahko vodi tudi v težave pri koncentraciji, neodločnost in pozabljivost.

Glede na ocene, ki jih povzema združenje, je depresija v EU v letu 2010 v gospodarstvu povzročila za 92 milijard evrov stroškov.

Raziskavo je združenje izvedlo med 30. avgustom in 19. septembrom, v njej pa je sodelovalo 7056 Evropejcev. EDA, ki bo celotne rezultate objavila leta 2013, združuje organizacije, bolnike, raziskovalce in zdravnike iz 19 evropskih držav, tudi Slovenije.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

abigail
17. 10. 2012 00.35
+1
Depresija, hm? A se vam ne zdi, da je to samo en nov snobovski, manipulatorski izraz, krinka za nekaj drugega? Kdaj in zakaj človek pade v depresijo? Jasno kot beli dan; takrat, ko se čuti razvrednotenega, nekoristnega, ko se ga premalo plača in ceni za njegovo delo. Skratka takrat, ko se čuti izkoriščanega, ponižanega, žalostnega in nespoštovanega. In priden, pošten človek, ki gara iz dneva v dan, da preživi svojo družino, si je kar sam kriv, da pada v depresijo in se čuti razvrednotenega. Ja, itak!? Ali pa je kriv kakšen virus ali pa bakterija "ameba depresivosa"? Ja, zato pa obstajajo tablete, da si pozdravi bolne depresivne možgane, logično?! Neverjetno, kako smo se spremenili v dobrih 500 letih evolucije. Kaj je rekel tlačan v srednjem veku, ko mu je graščak obesil za vrat vedno več dajatev in mu je ostajalo vedno manj hrane za preživetje družine? Je rekel, da je v depresiji in šel v grajsko lekarno po čudežni prašek, ki naj bi pozdravila "amebo depresivoso"? Ne, šel je v vaško krčmo, kjer je družno z ostalimi tlačani stuhtal in naglas povedal, da je JEZEN, celo BESEN in da se bo UPRL in da bo skupaj z ostalimi POŽGAL GRAD. Joj, joj, kam smo prišli v slabih 500 letih evolucije; mar ne znamo biti več JEZNI, ne upamo si več biti BESNI in ne zmoremo več uiti nadzoru sistema, ki bi ga morali nekje načeti z neke nove vrste orožjem. Za začetek si ljudje priznajmo: NISMO DEPRESIVNI, SMO SAMO ZELO JEZNI!!!