FIT 24UR

NIJZ: Prazniki naj bodo brez alkohola

Ljubljana, 27. 04. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Praznike preživite brez alkohola, svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. V letu 2015 se je zaradi bolezni in stanj, ki so posledica škodljive rabe alkohola, v bolnišnici na vsake tri ure zdravila vsaj ena oseba, pet odstotkov vseh takih hospitalizacij je bilo mladih do 19. leta.

V letu 2015 je zaradi alkohola v bolnišnici pristalo 160 mladostnikov do 19. leta.
V letu 2015 je zaradi alkohola v bolnišnici pristalo 160 mladostnikov do 19. leta. FOTO: Thinkstock

Podatki Nacionalnega inšituta za javno zdravje so alarmantni. V letu 2015 je bilo v Sloveniji zaradi alkohola 3328 primerov hospitalizacij, v povprečju se je vsakodnevno zdravilo vsaj devet oseb zaradi bolezni in stanj, ki so bile zagotovo posledica uživanja alkohola.

V tistem letu je zaradi alkohola v bolnišnici pristalo 160 mladostnikov do 19. leta, od tega 85 dečkov in 75 deklic. Število hospitalizacij je po 30. letu s starostjo naraščalo, najvišje število hospitalizacij je bilo v starostni skupini med 50 in 54 let, nato je število hospitalizacij s starostjo upadalo.

Najpogostejši vzrok za hospitalizacije zaradi alkohola so bile v dobrih 70 odstotkih duševne in vedenjske motnje, skoraj petina pa jih je bila hospitaliziranih zaradi alkoholne bolezni jeter.

"Vsa zdravstvena stanja, ki so posledica škodljive rabe alkohola in zahtevajo bolnišnično zdravljenje, bi lahko v celoti preprosto preprečili že samo s pitjem alkohola v mejah relativno manj tveganega pitja pri odraslih zdravih osebah in z abstinenco pri otrocih, mladostnikih, nosečnicah in tistih, ki bolehajo zaradi sindroma odvisnosti od alkohola," opozarjajo na NIJZ.

NIJZ svetuje, da se alkoholu poskušamo čim bolj izogibati, saj lahko resno škoduje zdravju.
NIJZ svetuje, da se alkoholu poskušamo čim bolj izogibati, saj lahko resno škoduje zdravju. FOTO: Thinkstock

Ženske in moški različno 'prenašajo' alkohol

Relativno manj tvegano pitje alkohola je, kot navajajo na NIJZ, opredeljeno glede na spol, starost, zdravstveno stanje posameznika, na količino zaužitega alkohola na dan in na teden ter na pivsko priložnost. Pri tem je potrebno, da med tednom vsaj dan do dva alkohola sploh ne zaužijemo.

Meje manj tveganega pitja temeljijo na opredelitvi enote alkohola in so za moške in ženske različne. Ženske so zaradi svojih genetskih in telesnih značilnosti bolj občutljive na učinke in posledice alkohola, v povprečju so manjše kot moški, imajo v primerjavi z moškimi manjša jetra, manj mišične mase, manj vode v organizmu ter manj encima, ki razgrajuje alkohol. Tako je ob zaužitju enakih količin alkohola koncentracija alkohola v krvi žensk višja kot v primerjavi z moškimi.

Načeloma pa za manj tvegano pitje velja, da ženske naj ne bi spile več kot eno enoto alkohola na dan oz. ob pivskih priložnostih ne več kot tri enote, moški pa ne več kot dve enoti na dan oz. ob pivskih priložnosti ne več kot pet enot.

Posebna previdnost je potrebna tudi pri starejših osebah, saj so tudi zaradi svoje presnove občutljivejše za alkohol, pogosto pa prejemajo tudi zdravila ali imajo druge zdravstvene težave, opozarja Mercedes Lovrečič z NIJZ. Še posebej odsvetuje alkohol osebam, ki prejemajo zdravila, ki učinkujejo na centralni živčni sistem. Nekatera zdravila namreč delujejo tako, da okrepijo delovanje alkohola in obratno, v nekaterih primerih pa lahko nastajajo strupene snovi.

Relativno manj tvegano pitje po NIJZ:

Pogostostzdrave odrasle ženske, ki niso noseče in ne dojijo ter zdrave osebe starejše od 65. letzdravi odrasli moškiotroci, mladostniki
na danne več kot 1 enota* (npr. do 1 dcl vina dnevno)ne več kot 2 enoti (npr. do 2 dcl vina dnevno)nič
na tedenne več kot 7 enot ter vsaj 1-2 dni v tednu povsem brez alkoholane več kot 14 enot na teden in vsaj 1-2 dni v tednu povsem brez alkoholanič
ob eni pivski priložnostine več kot 3 enotene več kot 5 enotnič

*Ena standardna enota ali merica alkoholne pijače je v Sloveniji po zgledu Evrope definirana kot tista količina alkoholne pijače, ki vsebuje približno 10 gramov čistega alkohola. To je v povprečju enako kot en deci vina (12-odstotni alkohol), vrček, pločevinka ali steklenica piva (5-odstotni alkohol), eno "šilce" žgane pijače (40-odstotni alkohol), dva deci sadjevca – npr. jabolčnika, tolkovca, mošta (5-odstotni alkohol), 0,7 decilitra močnejšega vina npr. prošek, šeri (18-odstotni alkohol), pol deci likerja ali aperitiva (25-odstotni alkohol), ena steklenica ali pločevinka mešane gazirane alkoholne pijače ali pollitrska pločevinka mešanice piva in limonade oziroma oranžade.

Podcenjujemo škodo, ki jo lahko povzroči alkohol

Zdravnica Barbara Lovrečič je opozorila, da v Sloveniji "pogosto zmotno mislimo, da med alkoholne pijače uvrščamo zgolj pivo, vino in žgane pijače." To namreč ne drži, saj je akoholna pijača vsaka pijača, ki vsebuje več kot 1,2 odstotka alkohola. Žgana pijača pa je tista, ki vsebuje več kot 15 odstotkov alkohola, je poudarila.

Poleg tega pri nas še vedno prevladujejo nekateri miti in zmote glede škodljivosti alkohola, opozarjajo na NIJZ. "Med njimi je tudi trditev, da je najhuje, kar se lahko zgodi pri popivanju, da človek omedli, kar seveda ne drži. Dejstvo je, da alkohol deluje kot strup in zaradi zastrupitve z alkoholom lahko tudi umremo. Poleg tega alkohol povzroča tudi posredno smrt, npr. vožnja pod vplivom alkohola, padci, samomori. Prav tako ne drži trditev, da če nekdo omedli zaradi alkohola, ga lahko pustimo, saj se bo samo naspal. Do izgube zavesti zaradi alkohola pride, ker naše telo ni sposobno razgraditi take količine alkohola, kot smo jo popili. Alkohol upočasni delovanje centralnega živčnega sistema, upočasni srčni utrip, zniža krvni tlak in upočasni dihanje. Vse to vpliva na možgane, da izgubimo zavest in takrat smo v zelo veliki nevarnosti, saj lahko tudi umremo. Še posebej je to nevarno pri otrocih in mladostnikih," še pravi Lovrečičeva.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

martinov
28. 04. 2017 12.05
+1
Uradniki NIJZ porabijo več davkoplačevalskega denarja, kot državljani plačajo trošarine na popiti alkohol !!! In ali po tem se gredo preventive !!! Na zdravje, z doma pridelanim !!!
idiu3krasne
28. 04. 2017 11.37
-2
Pa norce zapret.
beware1
28. 04. 2017 11.16
+2
Že naša himna nam pove, da smo bolj žejni ljudje. Če se malo obrnem k našim severnim in južnim sosedom, so še bolj žejni. Ako gremo do severnjakov, so nepotešeno žejni. Res je, ni potrebno pretiravati, ampak s temi " mericami" ste že dolgočasni. A si lahko kdo predstavlja vinogradnika, cel božji dan na traktorju ali z motiko, z eno merico na dan??? Še župnik, če ima 3x dnevno mašo, porabi 3 merice!??? Nič, kar tako
medo90
28. 04. 2017 11.09
+2
V JU je največ zapitih in zadetih. Imajo čas in naš denar.
DeBill
28. 04. 2017 11.05
+3
kako lepa bi bila slovenija brez NIJZ in podobnih nepotrebnih birokratskih ustanov ki zgolj pijejo naš denar
murkecc
28. 04. 2017 10.59
+1
Kdor se še ni odselil v tujino, mu drugega, kot alko, tako ne preostane.
SIXPACK 1
28. 04. 2017 10.49
Jaz bom pil jabolčni sok, je rekel moj sin :P
medo90
28. 04. 2017 10.36
+9
Za kresovanje se ga je vedno pilo in tudi letos ga bomo. Živel 1 maj. Na zdravje....
sandi101
28. 04. 2017 10.34
+2
Dela prost dan oz. večer pred njim je super prilika, da se ga lahko napiješ. Tako vsaj lažje preživiš depresijo v tej državi...
rolica
28. 04. 2017 09.51
+17
Tukaj vas skrbi za naše zdravje na drugi strani nas posiljujete z davki in nizkimi plačami zaradi katere je marsikdo že v depresiji...Kdo je tu nor...Če si privoščim kozarček to ni vaša stvar
odkimasin
28. 04. 2017 09.49
+14
Brez alkota je brezveze praznik, grem rajš na šiht!
KVADEJ
27. 04. 2017 22.33
+16
Kaki so prazniki brez alkohola???
janezpodre
27. 04. 2017 16.01
+3
Uni pametni dohtarci Lovrečički, ki sliš enkat na Barbara, drugič pa na Mercedes, bi rad povedou, da "žgana pijača ni tista, ki vsebuje več, kot 15%alk"., ampak tista, ki se pridobi s toplotno destilacijo, lohka pa tud parafraziram Lošića . bolje biti pijan, nego blesav.
misterbin
27. 04. 2017 14.31
+2
Mislim da so tudi na tem nacionalnem inštitutu tudi taki ki pijejo zato se naj ne oglašajo .Vsak dela ,kar mu paše in noben ne rabi nikakršnih nasvetov ker taki ki se dela pameten je najhujši
Skalinada
28. 04. 2017 10.36
+1
Predvsem pa imajo enega, ki defintivno preveč jé. A to je pa zdravo?
Vse strokovnjak
27. 04. 2017 12.04
+7
To je tako kot bi pri operacijah prepovedali narkozo. Bedno življenje si je treba nekako olajšati.
graf
27. 04. 2017 11.00
+23
dejte no dejte en tolk nakladat : vprašajte stoletnike za recept za dolgo življenje pa vam bodo povedali da je štamperle domačega zjutraj na tešč obvezen ritual za zdravje , trdo delo in domača hrana in zmernost pri vsem...to so najboljši možni napotki za zdravje vsakega človeka ! Jst kot kmet dobim sosedsko pomoč za občasna večja dela , a naj jim ponudim Radensko ? Vsak zdravnik ki ima poleg medicinskega znanja tut mal zdrave kmečke pameti bo vsakemu svetoval tut kakšen kozarec vina ki seveda v razumnih količinah dober za zdravje ! Imam 2 cisterni vina , ter cca 90 litrov žganja ...pa v življenju še enkrat nisem bil pijan ! Namesto nakladanja o škodljivosti alkohola raje vzemite otrokom McDonald'sov hamburger in Coca colo iz rok ki sta BISTVENO bolj strupena kot kozarček domačega vina !Če želite svojim otrokom kaj dobrega potem prepovejte vse sladkane pijače in prigrizke iz žgane karamele ki so za zdravje primerne toliko kot bencin za gašenje ognja ...
Mladen sir
27. 04. 2017 10.45
+1
Da bi bili prazniki brez elekto šokov ko ti jih določeni ljudje spuščajo v možgane,ker so nori in slo vlada to odobri da bodo v njihove otroke to delali??????Pa ne vem v naši vasi ni zakona sama sodnica me je dala mantrat.Ki je v to zakonu?????????
mackon08
27. 04. 2017 09.45
+21
Ja pijte coca colo pa takšne zadeve, ki so 10x bolj škodljive od kakšne pive ali vina.
kurcvasgleda01
27. 04. 2017 10.04
-12
če nimaš problemov s cukrom je sigurno bolje piti colo kot pa alko
lotkolba
27. 04. 2017 09.31
+11
glede na place jih bo vecina tudi brez hrane
piko112
27. 04. 2017 09.17
+6
Določeni narodi imajo prohibicijo alkohola imajo pa večijo stopnjo napadov v državah, kjer se priseljujejo tako spolnih kot ropov