FIT 24UR

Ali dojenček potrebuje vzglavnik?

Ljubljana, 16. 06. 2011 05.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ko kupujete posteljnino za otroško posteljico ali zibelko, v katero boste položili svojega novorojenčka, je običajno v kompletu tudi manjši vzglavnik. Vendar je ta običajno res majhen in precej neuporaben.

Namesto vzglavnika pri dojenčku raje uporabite pleničke.
Namesto vzglavnika pri dojenčku raje uporabite pleničke. FOTO: iStockphoto

Za majhne dojenčke so veliko bolj primerne pleničke. Več jih zložimo druga na drugo, tako lahko z odvzemanjem ali dodajanjem na zelo preprost način prilagajamo višino. Vendar pa je potrebno vedeti, da mali dojenčki za spanje na trebuhu vzglavnika nikakor ne potrebujejo, saj jim ta v primeru spanja na trebuhu, glavo, vrat in posledično celotno telo sili v ekstenzijo oziroma nazaj iztegnjen položaj. Če se vaš dojenček med spanjem velikokrat obrne na trebuh, uporabo vzglavnika raje prihranite za pozneje. Prav tako je pomembno, da so pleničke ali vzglavnik položeni čez celotno širino posteljice. Tako pri obračanju z enega na drugi bok glava vedno ostane na vzglavniku oziroma plenicah in ni nevarnosti, da bi v takem primeru glava znova pristala v nazaj iztegnjenem položaju nekje na robu vzglavnika.

Kako lahko ugotovimo, kdaj otrok resnično potrebuje vzglavnik?

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Konrad Ajster
26. 06. 2011 18.58
+1
Ali dojenček potrebuje vzglavnik? Vzglavniki v posteljah so vsesplošni problem tudi pri odraslih, ki ga naj bi le potrebovali, vendar če ni primeren po dimenzijah in oblikah pa povrhu ni postavljen točno na pravo mesto, bo lahko povzročal glavobol, ali pa vsaj vrtoglavico ko s vstanete! Pri otroku pa ne moremo kontrolirati vso njegovo spanje, da bo vzglavnik ravno v ugodnem položaju, je zato bolje in bolj zdravo, da ga sploh ni! Problem je v tem, ker vzglavnik lahko daje celotni postelji in uporabniku, dobro ali tudi slabo energijo, kar pa je odvisno od samega vzglavnika in njegovih dimenzij ter tudi oblike in ne glede na to, mora biti še natančno postavljen, sicer zgubi vso dobro energijo in to pretransformira v slabo energijo! Seveda je važna tudi njegova sestavina, ki je lahko nevtralna ki ne privlači škodljivih bio sevanj, ali pa je obratno, ko je sestavljen iz biomaterije pa zato privlači biosevanje in tudi druge naravna sevanja, ki bitno škodljivo vplivajo na zdravje, zato je najmanj razkirano, da dojenček spi brez vzglavnika, kar nima škodljivega vpliva, razen če so število plasti neusklajene s posteljico in podom sobe, zato je lahko tudi zelo škodljivo- dodajanje večplastnosti v posteljo! Za posteljo je največkrat primerno dvoplastna blazina (debela tanka), prekrito z rjuho in nič več, ker le na ta način pridobimo plastno nevtralnost! Postelja pa mora biti tudi postavljena na ugodnem razmaku od sten, ko je najbolj primeren razmak 3 ali 5 cm od stene in nikakor, da se dotika katerokolega premeta! Vsekakor ni enostavno otroku, kot odraslem urediti zdravo posteljo, da nebo zbolel, ali se slabo počutil, ker le primerna postelja čuva zdravje in nič drugega! Konrad Ajster