FIT 24UR

Ali delam s psihopatom? Odgovor psihoterapevta: Da!

Hobart, 02. 10. 2012 14.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Psihoterapevt John Clarke pravi, da so psihopati bolj pogosti, kot ponavadi mislimo. Določeni psihopati svojo potrebo po moči in dominaciji nad drugimi zadovoljijo na delovnem mestu. Pri tem pa seveda trpijo njihovi sodelavci.

Na konferenci o zdravju in varnosti na delovnem mestu, ki je potekala v Avstraliji, je med drugim govoril tudi psihoterapevt John Clarke. Ta je spregovoril o psihopatih in o tem, da niso tako redki, kot si ponavadi mislimo.

Če se vam zdi, da je vaš sodelavec psihopat, pa menite, da ste v svoji sodbi preveč dramatični, Clarke odgovarja, da imate mogoče prav. Pri psihopatih namreč ne gre le za denimo serijske morilce ali psihopate, ampak obstaja tudi tip psihopata, ki svojo potrebo po moči zadovolji na delovnem mestu. "Psihopat na delovnem mestu je nekdo, ki psihološko uničuje ljudi, ki delajo z njim, da bi tako nahranil svojo potrebo po moči, nadzoru in dominaciji nad drugimi,“ je dejal Clarke. "Ne čutijo krivde ali obžalovanja in v bistvu uživajo v tem, da mučijo druge ljudi," je dodal.

Psihopati na delovnem mestu uživajo, če se znašajo nad sodelavci.
Psihopati na delovnem mestu uživajo, če se znašajo nad sodelavci. FOTO: Thinkstock

Clarke sicer pravi, da delodajalci težko ugotovijo, da imajo zaposlenega psihopata. Taki ljudje se ponavadi na delovnem mestu dobro odrežejo in šefi so z njimi zadovoljni. A hkrati so za podjetje lahko prava nadloga, saj s svojim teroriziranjem sodelavce odganjajo. Če se podjetje mora vedno znova ukvarjati z odpovedjo delovnega razmerja s strani delavca in nato spet nekoga uvajati, je to lahko velik strošek.

Clarke šefom tako svetuje, naj že pri razgovoru dobro preverijo ozadje zgodbe kandidata za službo. Za psihopate na delovnem mestu je namreč značilno, da lažejo glede svojih delovnih izkušenj. Prav tako pa naj šefi takšnega uslužbenca raje dajo na delovno mesto, kjer ne bo v neposrednem stiku z drugimi delavci, oziroma poskrbijo, da psihopat na delovnem mestu ne bo mogel vplivati na tiste delavce, ki so bolj ranljivi.

 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jimi1
04. 10. 2012 17.37
+5
Žal je zakonodaja takšna, da žrtev ne ščiti pred mobingom nadrejenaga....
Zakon1
04. 10. 2012 10.56
+11
Za PSIHOPATE so značilni pomanjkanje empatije, sočutja in krivde, plitvo doživljanje čustev, povečan obseg lastne vrednosti in zavračanje odgovornosti za svoja dejanja. Medtem ko izvor teh psiholoških motenj še ni znan, raziskovalci ugotavljajo, da so nekateri genetsko nagnjeni k psihopatiji in njihovi možgani delujejo drugače. Taki posamezniki potrebujejo občutek moči in nadzora nad drugimi, kar lahko pojasni celovito prevlado" (konec citata), ki jo je imel dotični nad svojo žrtvijo. Za SOCIOPATE pa strokovni viri pravijo, da gre za osebnostno motnjo, ki vključuje popolno pomanjkanje vesti in/ali motnjo osebnosti, da pa to ni bolezen. Sociopatom je vseeno, kako močno prizadenejo druge, so sadisti in so okrutni, pogosto tudi do živali. Lahko so tudi piromani in drugače nagnjeni k uničevanju. Ne kažejo empatije, sočutja in krivde. TAKO psihopati kot sociopati so napadalni, hladni in aroganti proti žrtvam, proti drugim pa lahko prijetni in ljubeznivi ter so dobri igralci, kar oboje mnogim opazovalcem prikrije dejansko stanje. Prej ko slej se jih lahko ujame pri nezakonitih dejanjih in celo kriminaliteti ter drugih kaznivih dejanjih. Tisti, ki jih spregledajo ali celo razkrijejo takoj postanejo njihove žrtve, obenem pa na njih prevalijo (ali jim podtaknejo) mnoge svoje nečednosti. Res pa je tudi, da so eno psihopati, drugo sociopati, tretje pa tisti, ki združujejo mešanico obojega. Ti so najhujši in njihova napadalnost je pogosto tudi fizična, lahko zahrbtna.
BASILEIA RHOMAION
03. 10. 2012 13.01
+6
V današji vladi so vsi psihopati.
Gojcic
03. 10. 2012 08.47
+19
Ste pomislili, da je Majer psihopat? Kadarkoli je bil v opoziciji, si je zelel rusiti drzavo. Vedno zeli drugim v poziciji samo in samo slabo. Sam pa laze. A ni to profil psihopata? A ni to podobno Majerju? Upppppsss Sem se bil zmotil. Majer nam zeli samo dobro.
SilverBullet
03. 10. 2012 08.56
-3
Ti ne odkrivaš nič novega, samo dudlaš že stokrat prekuhane stare zgodbice in pogrevaš barvaste juhce. Si, mogoče, pomislil, da so vsi v naši politiki iz ospredja po večini psihopati in brezvestni roparji, oni iz ozadja pa nesposobni povzpetniki? Kaj ti tu pomaga sesuti Janšo? Boš potem res bolje spal? Koliko časa?
djdj
03. 10. 2012 01.03
+17
Končno spet en resničen in dober članek.
Titan_
02. 10. 2012 19.25
+9
"Prav tako pa naj šefi takšnega uslužbenca raje dajo na delovno mesto, kjer ne bo v neposrednem stiku z drugimi delavci, oziroma poskrbijo, da psihopat na delovnem mestu ne bo mogel vplivati na tiste delavce, ki so bolj ranljivi." Res dober nasvet, pri zaposlovanju psihopatov. Pa kaj vi sploh berete kaj pišete?
Titan_
02. 10. 2012 19.27
+28
Sem mislil, da je bolje psihopate odpustiti, ker izvajajo mobing, ki je kaznivo dejanje, vendar me je 24 ur s svojimi predlogi prepričal v nasprotno.
SilverBullet
03. 10. 2012 08.46
+1
Psihopate občudujemo in se radi poistovetimo z njimi, one druge zaničujemo. Ker, zakaj bi odpustili psihopata zgolj zato, ker so drugi... mevže? To pa res ne bi bilo fer...
SilverBullet
02. 10. 2012 16.34
+67
Vsak, da se prigura h koritu, na čelo korporacije ipd., mora biti po osebnosti motnji psihopat. Vsak tajkun, ki okrade svoje upnike, delavce ali stranke, je psihopat. Vsak kapitalist, ki kuje dobičke na račun trpljenja drugih ljudi, recimo vpleteni v industrijo z zlatom, diamanti, orožjem ipd., je psihopat. Ne more biti drugače. Šefi farmacevtske industrije (poznamo razne afere), naftni mogotci, kemična industrija idr. To so vse družbeno stimulirani psihopati, kjer "družba" pokaže veliko razumevanja za njihovo motnjo in jih podpira. Kako ne bi, če pa večjo moč imajo, bolj sami usmerjajo to družbo. Potem so tu še družbeno nezaželjeni psihopati, ki se manifestirajo kot, recimo, roparji, morilci in drugi nasilneži. In na koncu še tisti, do katerih je družba bolj kot ne indiferentna in v bistvu poganjajo to kolesje: družinski nasilneži, oblastne matere idr. Ne, ni dejanje samo že tisto, kar definira psihopata. Ampak se psihopati manifestirajo in "najdejo" v vsakem kotičku družbe skozi ves spekter zgoraj omenjenih "vlog". Tam blestijo, ker so jim pisane na kožo. Družba je, če tako pogledamo na stvar, psihopatom zelo prijazno okolje. Vzroki za te motnje in recepti za rešitev so znani. In oboje je presenetljivo preprosto. Vendar pa je kritična masa tistih, ki bi imeli moč, voljo in željo stvari spreminjati in sploh sprmeniti, daleč premajhna. Pa to ni jamranje, tako pač svet deluje.
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
02. 10. 2012 21.15
+11
Odlicno napisano enako odgovor to je realnost.
Generacija56
02. 10. 2012 16.14
+55
In kaj naj narediš, če je predsednik vlade?
Se izseliš v drugo državo. Žal je ponudb držav z normalnimi vodji iz dneva v dan manj.
mimic
03. 10. 2012 18.59
+3
Zakon1
04. 10. 2012 10.57
+3
Kozorog65
08. 10. 2012 15.55
O, še bi se kakšna rešitev našla... :)))) Bolje da ne nadaljujem :)
Franc Rozman Stane
02. 10. 2012 16.12
+37
Prvo - - - Ne reče se psihopat ampak sociopat - - oziroma terminologija take ljudi definira kot "Korporativni Socipati" - - - Moj šef je eden takih - - - -
Samuellson
02. 10. 2012 18.32
+10
Lahko se jim reče tudi socialni psihopat. Torej ni tule nobene napake v članku. Čisto na kratko in osnovno so napisali.
laznivec
02. 10. 2012 16.07
+39
Trgovski poslovodje, vodje zavarovalniških pisarn, direktorji firm, politiki in moja mama.... Žal... Psihopate imamo tudi v družinskih krogih....