FIT 24UR

Alergijo na cvetni prah lahko razvije vsak

Ljubljana, 23. 03. 2015 14.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
29

Zaradi dolge in vlažne zime se je zamaknila tudi sezona alergij. Trenutno je v zraku prisoten cvetni prah leske in jelše, v Primorju tudi cvetni prah cipresovk. Na cvetni prah je sicer alergičen že skoraj vsak tretji človek, strokovnjaki pa še nimajo trdnih dokazov, zakaj število alergikov narašča.

Letošnja sezona alergij se je začela razmeroma pozno, pravi alergolog dr. Peter Kopač iz Klinike Golnik. "Sezone cvetenja so odvisne od tega, koliko je bila dolga zima, kdaj se začne segrevati, kdaj začne cveteti," je pojasnil.

Lani je leska začela cveteti že januarja, letos pa kasneje. Razlog je v dolgi zimi, ki je zamaknila tudi sezono alergij, pojasnjuje dr. Kopač. Vremenski pogoji torej močno vplivajo na sezono alergij. "Denimo, lani je bilo čez celo sezono precej deževno in so vsi tisti, ki so bili alergični na trave, sezono dobro preživeli, ker ni bilo cvetnega prahu v zraku, zaradi obilnega deževja in slabega vremena," pravi alergolog.

Ljudje s hudo alergijo naj vsaj dva tedna pred predvidenim cvetenjem začnejo redno jemati zdravila.
Ljudje s hudo alergijo naj vsaj dva tedna pred predvidenim cvetenjem začnejo redno jemati zdravila. FOTO: Thinkstock

Najpogostejši simptomi alergije oz. senenega nahoda so kihanje, solzenje oči, voden izcedek iz nosu in draženje nosne sluznice. "Simptomi so lahko prisotni ves dan, več ur motijo kvaliteto dela, motijo spanec, pri astmatikih pa se lahko poslabša astma," pravi dr. Kopač.

Tisti, ki imajo hudo alergijo, naj vsaj dva tedna pred predvidenim cvetenjem rastline, na katero so alergični, začnejo redno jemati nosni steroid, ki ga predpiše zdravnik, svetujejo alergologi. Na voljo so tudi antihistaminiki, tablete proti alergiji, ki jih dobimo v prosti prodaji in jih bolniki jemljejo po potrebi. "Vkolikor pa ti niso dovolj učinkoviti, svetujemo obisk pri zdravniku, ki bo predpisal nosni steroid," še opozarja.

Algerogenost posameznih vrst cvetnega prahu

Zelo visoka: breza, cipresa, trave, oljka, ambrozija
Visoka: krišina, pelin
Srednje visoka: leska, jelša, jesen, gaber, platana, hrast, trpotec, pravi kostanj
Nizka: topol, vrba, javor, kislica, bezeg, metlikovke/ščirovke
Zelo nizka: tisa, brest, oreh, divji kostanj, hmelj

Cvetni prah iglavcev (razen ciprese) ni alergogen.

Alergijo na cvetni prah lahko razvije vsak

Alergija na cvetni prah je najpogostejša bolezen, za katero trpi približno 30% prebivalstva. Število alergikov v svetovnem merilu pa narašča. Simptomi alergije sicer ne ogrožajo zdravja, pogosto so le skrajno neprijetni. A če alergije ne zdravimo, lahko stalno vnetje privede do odebelitve nosne sluznice. Posledice so nenehne težave z zamašenim nosom, smrčanje in motnje spanja. V skrajnem primeru pa lahko zajame tudi pljuča in bolnik razvije astmo.

Alergija nastane zaradi napake imunskega sistema. Zakaj se pri nekomu pojavi alergija, še ni povsem razjasnjeno. "Pogosto pa se pri tistih, ki so imeli že v otroški dobi denimo težave z atopijskim dermatitisom, ali alergijo na hrano, lahko v odrasli dobi občutljivost pokaže kot alergijski rinitis in tudi astma. Alergija na cvetni prah je lahko tudi genska nagnjenost, vendar pa zaenkrat še niso odkrili gena, ki bi jo povzročal," še dodaja dr. Kopač.

Z leti lahko alergija izzveni, pravijo zdravniki.
Z leti lahko alergija izzveni, pravijo zdravniki. FOTO: Thinkstock

Obstaja sicer več teorij o temu, zakaj je v svetu trend naraščanja alergij na cvetni prah. "Ena od teh teorij je higienska hipoteza, ki pravi, da smo v otroštvu izpostavljeni premalo alergenom, zato kasneje neprimerno odreagiramo nanje. Druga hipoteza glede cvetnega prahu pa pravi, da je zaradi onesnaženosti pelod bolj agresiven in zato lahko povzroča alergije," dodaja Kopač.

Z leti lahko alergija izzveni, saj s starostjo imunski sistem nekoliko upade. "Tistim, ki imajo hudo izraženo alergijo in pri katerih tudi z rednim prejemanjem terapije, simptomi niso dobro obvladani ter imajo pridruženo alergijsko astmo, svetujemo, da se odločijo za specifično imuno terapijo," pravi Kopač. Gre za postopek, kjer alergolog po posebni shemi vnaša alergen v obliki injekcij ali podjezičnih kapljic in tako skuša pozdraviti bolnika.

Najpogostejše alergije na cvetni prah so alergije na lesko in brezo. Leska začne cveteti že januarja ali februarja, marca se "zbudi" breza, ki lahko cveti do maja. V poletnih mesecih pa trpijo tisti, ki so alergični na cvetni prah trav. Vsako leto je vse več tudi alergij na ambrozijo, ki cveti septembra.

Alergija na cvetni prah in še kaj?

Pogosto se zgodi, da so tisti, ki so alergični na lesko ali brezo, alergični tudi na določeno hrano, kot so koščičasto sadje, oreščki, lešniki, mandlji, jabolko, marelice, češnja, breskev, hruška, maline, jagoda, korenje, zelena, peteršilj, arašidi, soja, beluši, paprika, krompir.

"Takšni ljudje imajo po zaužitju hrane, ki ima podobne beljakovine kot cvetni prah, neprijeten okus ščemenja v ustih, občutek otekanja ustne votline. Ti sindromi so samo neprijetni, niso pa nevarni," pojasnjuje Kopač. Teh simptomov se ne da dobro pozdraviti, ljudje pa lahko uživajo prekuhano ali predelano sadje ali zelenjavo. "S kuhanjem, toplotno obdelavo, namreč ti proteini razpadejo in tako ne povzročajo več težav," še dodaja.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NaJebiteSiMaterAdmini
24. 03. 2015 18.31
+1
Dobra simbolicna fotografija, k da ga je v pak dubla...
Indigo Pingvin
24. 03. 2015 17.00
-1
Kako to mislite, da ne poznajo vzrokov za alergije?? Pa saj vam piše v navodilih za cepiva... To že vrabci čivkajo na strehah, da so cepiva odgovorna za katerokoli autoimuno bolezen, vključno z alergijami, atopičnimi dermatitisi, diabetesom 1, mladostniškim artritisom, multiplo, lupus... Prva stvar, kjer se vpliv cepiv pozna so pač alergije in dermatitisi in sesuta imunost, da telo pretirano odreagira na vsak prehladni virus.
krucyfix
24. 03. 2015 23.34
+2
No no, potencialnih razlogov je cel kup, tudi raznorazna s*anja ki jih jemo, pijemo in vdihavamo, nezdrav način življenja itd. Cepiv sicer ne bi izključil kot možen vzrok.
sunshine_
25. 03. 2015 04.29
+1
Kombinacija naštetega ter preveč sterilna okolja, kjer telo sploh ni izpostavljeno naravi oz. ker tičimo večino časa v izoliranih stavbah, z okni ki dobro tesnijo.. Protitelesca v telesu se ustvarijo ko se telo z nečim bori, če je doza napadalca manjša se pač telo proti temu lažje bori. oziroma se začne prej in bolj učinkovito boriti. Verjetno če pogledamo statistiko alergij na cvetni prah je večji odstotek obolelih med prebivalci urbanih naselij kot ruralnih področij.
sunshine_
25. 03. 2015 04.43
@Indigo Pingvin večji potencialni krivec za tvoje bolezni je lahko tudi predelan sladkor in ostala svinjarija s katero nas pitajo ... če že posplošuješ.
geoid
07. 04. 2016 16.15
začne se v črevesju ... zdrava flora, zdrav imunski sistem in to se začne gradit že ob rojstvu, dojen ali ne, velika razlika ... potem pa način življenja (stres, hrana, šport, stik z naravo), vplivi okolja (težke kovine, elektrosmog ...), genska nagnjenost ... po moje obstajajo tudi različni tipi oz. različni razlogi za nastanek alergij, recimo zakaj se nekomu pokaže reakcija na koži, drugemu ne, pa čeprav je alergičen? zakaj enim zvodeni, drugim se iz leta v leto krepi ...
heartbreaker
24. 03. 2015 14.55
+4
lani sm bil fuuuul vesel, k je tolk deževalo...dež res pomaga pri tem cvetnem prahu. vsaj oči ne pečejo...najhujš...mene najbolj ubije leska. pa leska cveti v 2. polovici februarja, ne jan.
GEneRaL000017
24. 03. 2015 11.17
-20
To imajo samo slabici
kim llsung
24. 03. 2015 17.48
+13
Jah eni imamo alergije...drugi spet nimajo mozganov....
vestalka1
27. 03. 2015 19.11
geoid
07. 04. 2016 16.22
general, si vzvišen po bitki ... ti kr bodi pameten, a vedi, da vojne še nisi dobil, bogsigavedi, kaj te še čaka v življenju... ti seveda ne privoščim, ampak nikoli ne veš.
yaks
24. 03. 2015 11.00
+6
Jaz v otroštvu nisem bil alergičen na nič. Pred parimi leti pa sem dobil alergijo na cvetni prah. Živim ob gozdu... Potem sem dobil pa še alergijo na surovo koščičasto sadje in nekatero zelenjavo.
kim llsung
24. 03. 2015 17.54
Imam alergijo na macjo,pasjo dlako,araside,korenje,jabolka,brezo,prsice,melono....pa se izogibas teh alergenov?
hitra
24. 03. 2015 10.21
-23
alergije imajo tisti, ki so alergični na življenje... jim dobesedno nekaj gre v nos ;)
vestalka1
27. 03. 2015 19.11
Jaz sem alergična na tako bolano razmišljanje
Mr Mojo Risin
24. 03. 2015 10.04
sezona alergij se je začela že na zaćetku februarja, vsaj na obali
janezpodre
24. 03. 2015 10.01
+12
Iz osebne izkušnje lahko potrdim drugo teorijo o "agresivnejšem pelodu zaradi onesnaženja". V centru Ljubljane sem imel hudo alergijo, ki je počasi prehajala v astmo in dolgotrajen kašelj po prehladu. Dober antihistaminik je bi Claritin, potem pa so ga nenadoma "ukinili" , ono sranje iz Leka pa ni več pomagalo. Ko pa sem se preselil v rovte s 25 vaščani, je alergija čudežno izginila /no vsaj 95%/. Pet metrov stran sta dve leski, ciprese pa 20 m, tudi ambrozija veselo poganja po zapleveljenih njivah. Torej, edina razlaga je, da je svinjarija v mestnem zraku ojačevalec alergenosti pelodov.
krucyfix
24. 03. 2015 23.36
+1
Hm, v vzhodni Nemčiji so opazili porast alergij, kljub temu, da je industrijko onesnaženje upadlo...
bik123
24. 03. 2015 09.57
+6
se je že začelo, možno da se mi strga do poletja zaradi tega prahu
XardasXM
24. 03. 2015 09.21
+2
Ja letos je bla pa res dolga zima ja... ko je prvič stisnal šele januarja in je konc februarja že blo topleje...
batom@pinkponk.com
24. 03. 2015 09.14
+12
"alergijo lahko razvije vsak" - a zdaj je alergija stvar nekega lastnega razvoja??? :-) jooooj, poptv ginekologi...
Krta?a 21
24. 03. 2015 08.58
+15
Clanek bi se moral glasiti - alergijo lahko razvije vsak ob znatni pomoci farmacije (cepljenja, zdravila).
yaks
24. 03. 2015 11.01
+0
Jaz nisem nikoli jemal nobenih zdravil, niti lekadola, ker nisem bil nikoli bolan. In glej ga zlomka, imam alergijo na cvetni prah...
Nastja Selinchy
31. 03. 2015 20.43
Pretirana sterilnost življenjskih okolij in posledično tudi otrok je definitivno zaskrbljujoča, ne toliko uporaba zdravil. Otroke se zavija v vato, posledično jim drastično pada imuniteta. Jaz sem kot mala skakala po gozdu, po travnikih, celo kakšno rožico sem na skrivaj pojedla, ker so marjetice bile tako lepo bele in sem morala probati, če se tako dobro tut okusijo , še zdaj grem tut pozimi včasih v kratkih rokavih ven, pojem kakšno domačo češnjo četudi se noter mogoče skriva kak črv, kak otrok se igra tut s pasjimi kakci, pa preživi ... Hočem povedati, da so otroci taktilna bitja, morajo stvari otipati, jih povonjati, jih tudi okusiti, tako spoznavajo svet, si krepijo imunski sistem, in s tem ko jim pustite malo dihati, jim pustite živeti. In posledično se 20 let kasneje ne rabite obremenjevati z rednimi obiski pri zdravniku.
Louis Cypher
24. 03. 2015 08.49
+12
alergija se mi je pojavila po cepljenju (???)
hotchilipoper
24. 03. 2015 08.29
+10
Kako strašna slepota je človeka,k temu pripomorejo pa še naši vrli mediji
batom@pinkponk.com
24. 03. 2015 09.15
+5
o rly?
24. 03. 2015 08.27
+19
No sam da ne boste zaceli porocati kako je tale "smog" zunaj smrtno nevaren za ljudi. Za predstavo poglejte malo proti goram. Ze par tednov smo zapraseni. Na Arsotu pa pravijo da je ta modrikasta meglica zaradi tega, ker se ljudje spet bolj ogrevajo na drva.
hotchilipoper
24. 03. 2015 08.41
+8
Tudi letošnje poletje bo bolj malo modrega neba