V novem poročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so Slovenijo uvrstili med države s trendom vse večjega uživanja alkohola in posledično visoko stopnjo jetrne ciroze. Prekomerno uživanje alkohola je pogosto v več delih sveta, predvsem pa v Evropi, kjer je več kot 14 milijonov ljudi odvisnih od alkohola, ob tem opozarjajo v zavodu 112, ki je posredoval poročilo.
Alkohol najpogostejši vzrok prezgodnje smrti med Evropejci
Alkohol je na prvem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt odraslih v Evropi. Vsak sedmi Evropejec in vsaka trinajsta Evropejka v starostni skupni med 15 in 64 let umre zaradi škodljivih posledic alkohola, kar je dvakrat več, kot je svetovno povprečje, je v raziskavi ugotovil WHO.
"Alkohol je vzročno povezan z več kot 200 boleznimi, določenimi z mednarodno klasifikacijo bolezni, in neposredno povezan z vsaj 30 boleznimi (te bolezni se pojavijo le ob prisotnosti alkohola). Vzroki za prezgodnjo smrt, povezano z alkoholom, so v večini primerov rak, ciroza jeter in poškodbe (več kot 90 odstotkov vseh smrti je povezanih z alkoholom). Obstaja jasna in pomembna povezava med količino zaužitega alkohola in prezgodno umrljivostjo," so zapisali v raziskavi.
Ugotovili so, da se v nekaterih državah zahodne in južne Evrope, med drugim v Franciji, Italiji in Grčiji, količina letno zaužitega alkohola zmanjšuje, kar se že kaže v zmanjševanju škode in nesreč, povzročenih zaradi alkohola, ter nižji umrljivosti zaradi nesreč in bolezni povezanih z alkoholom. S tem razlagajo, da je politika boja proti alkoholu učinkovita.
Kot najboljše ukrepe so izpostavili tri, in sicer alkoholno davčno politiko in omejevanje dostopa do alkohola, omejevanje oglaševanja in trženja alkoholnih pijač ter boljše prepoznavanje in zdravljenje oseb, ki imajo težave z alkoholom.
Slovenija med državami, v katerih je alkohola vse več
Slovenija je v poročilu umeščena med države, v katerih pijejo vse več alkohola. V tej skupini so tudi Bolgarija, Češka, Hrvaška, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Romunija in Slovaška.
V teh državah obstaja visoko tveganje za cirozo jeter, visoka je tudi umrljivost zaradi z alkoholom povezanih bolezni, kot so rak in poškodbe.
Število bolezni in smrti zaradi alkohola na 100.000 prebivalcev
Število smrti zaradi raka, povezanih z alkoholom, na 100.000 prebivalcev
Število smrti zaradi ciroze jeter, povezane z alkoholom, na 100.000 prebivalcev
Število smrti zaradi poškodb, povezanih z alkoholom, na 100.000 prebivalcev
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.