FIT 24UR

A, B, C ... 'črke', ki vam lahko uničijo življenje

Ljubljana, 26. 07. 2017 10.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
12

Virusni hepatitis je vnetje jeter, ki ga povzročajo virusi. Najbolj poznani so hepatitis A, B in C, obstajata pa še D in E. Medtem ko za hepatitis A in B obstaja cepivo, pa za hepatitis C cepiva ni, imamo pa v Sloveniji zelo dober sistem zdravljenja. Gre za zelo resno okužbo, saj je smrtnost zaradi virusnih hepatitisov prvič v zgodovini presegla smrtnost zaradi aidsa.

Svetovni dan hepatitisov, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija določila na rojstni dan nobelovca profesorja Blumberga, odkritelja hepatitisa B, obeležujemo že deseto leto zapored.

Ali veste, proti katerim povzročiteljem hepatitisa se lahko cepimo? 28. julija obeležujemo svetovni dan hepatitisa, zato so danes in bodo tudi jutri potekala brezplačna testiranja na hepatitis C, in sicer na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Na Prešernovem trgu v Ljubljani bodo člani Projekta VIRUS odgovarjali na vprašanja, povezana s to tematiko.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Žal podatki razkrivajo, da je smrtnost zaradi virusnih hepatitisov prvič v zgodovini presegla smrtnost zaradi aidsa. Stroka ocenjuje, da je v Sloveniji s hepatitisom C okuženih okoli 6.500 ljudi, le okoli 3.500 pa se jih okužbe zaveda.

Zelo pomembno je testiranje proti hepatitisu.
Zelo pomembno je testiranje proti hepatitisu. FOTO: Thinkstock

Proti hepatitisu A in B se lahko cepite, okužbo s hepatitisom C pa učinkovito pozdravite

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je leta 2015 od 325 milijonov okuženih za posledicami hepatitisov B in C v svetu umrlo 1,34 milijona ljudi. "Stroka je nad tem podatkom zgrožena, saj se virus hepatitisa B lahko prepreči z učinkovitim cepljenjem, 95 odstotkov okuženih s hepatitisom C pa uspešno pozdravi z ustreznimi zdravili," je pred časom poudarila zdravnica Mojca Matičič s klinike za infekcijske bolezni.

Pomembno je zgodnje odkrivanje okužbe, saj bolezen lahko več let poteka brez bolezenskih znakov. V Sloveniji so uspešno pozdravili 1.917 okuženih s hepatitisom C. Pri zdravljenju hepatitisa C se namreč v zadnjih letih dogajajo dramatični premiki in novosti.

Kako se najpogosteje okužite?

Z virusom hepatitisa C se lahko okuži skoraj vsak. Med skupine z velikim tveganjem v Sloveniji sodijo vsi ljudje, ki so prejeli transfuzijo krvi pred letom 1993, imeli v preteklosti operativne posege, bili na hemodializi ali imeli naključen vbod z uporabljeno infekcijsko iglo. Tveganje pa obstaja tudi za tiste, ki imajo tetovažo, "piercing" ali so imeli akupunkturo v lokalih s slabšo ravnjo higiene.

Infografika s ključnimi podatki o virusnih hepatitisih.
Infografika s ključnimi podatki o virusnih hepatitisih. FOTO: NIJZ

Hepatitis A

Okužba s hepatitisom A ni kronična in je pogost spremljevalec slabih higienskih razmer. S človeka na človeka se prenaša s t. i. socialnimi stiki, kot so prenos z okuženimi rokami ali predmeti. Poznamo tudi hidrične okužbe, ko je okužen vodni vir. Najboljšo preventivo predstavlja upoštevanje higienskih standardov in redno umivanje rok. Proti hepatitisu A se lahko cepimo, kar je posebej priporočljivo ob potovanjih v predele sveta, kjer so slabše higienske razmere in je bolezen endemična.

Hepatitis B

Okužba s hepatitisom B je lahko kronična in se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi, vbodi z ostrimi predmeti, onesnaženimi z okuženo krvjo, pri izmenjavi pribora za injiciranje drog in z matere na otroka. V državah z nizkimi zdravstvenimi standardi se lahko okužimo tudi pri medicinskih ukrepih, kot so posegi ali transfuzija krvi.

Najboljšo preventivo predstavlja cepljenje, tudi novorojencev kužnih mater in uporaba kondoma. Pri odvisnikih je najboljša preventiva uporaba sterilnega pribora pri injiciranju drog.

Proti hepatitisu A in B se lahko cepimo.
Proti hepatitisu A in B se lahko cepimo. FOTO: Thinkstock

Hepatitis C

Okužba s hepatitisom C je lahko kronična, prenaša se s krvjo in njenimi pripravki. Okužimo se lahko z izmenjavo pribora za injiciranje, pri medicinskih posegih v državah z nizkimi zdravstvenimi standardi, pri prebadanju kože ali sluznic (tetoviranju, pearcingu) ali pri spolnem odnosu. Najboljša preventiva je uporaba kondoma in uporaba sterilnega pribora za injiciranje drog pri odvisnikih. Cepiva proti hepatitisu C ni na voljo, obstaja pa učinkovito zdravljenje hepatitisa C.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aquanaut
27. 07. 2017 09.26
Preverite ceno cepljenja v Italiji, vsaj tisti, ki ste blizu meje.
neverminder
26. 07. 2017 11.55
+12
Lahko bi tudi omenili, da se v primeru avantur za eno noč nikakor ne poslužujte orale. Nataknite kondom in to je to. Orala odpade. Vem, da je enim samoumevno, samo pač eni niso tako izobraženi, ker so se med urami spolne vzgoje hihitali in zbijali štose.
toti mišek
26. 07. 2017 11.49
+11
pred 30 leti sem se zdravil zaradi hepatitisa c..... če ne probaš ne veš kakšen problem je to..(dieta 1 leto , no alko..itd)..čuvajte se...
schrodingerScat
26. 07. 2017 15.55
+5
nitiniti
26. 07. 2017 11.43
-5
pred 56-desetimi leti ni bilo cepiva za ošpice, vsi otroci smo naravno zboleli in se naravno pozdravili, pridobili protitelesa, brez posledic in cepljenja ko so leta 1960 začeli poskusno cepiti z živo vakcino proti otroški paralizi, je kar nekaj ljudi umetno zbolelo s hudimi posledicami 70% invalidnosti, z vso prtljago življenja s to telesno hibo za nameček, država ne prizna invalidnine, ker jasno pri enem letu življenja, še nisi bil zaposlen torej fermacija, država in zdravvstvo, če že tako navijate za cepleja, prevzamite tudi odgovornost za evidentne posledice ceplenj
Zentrum
26. 07. 2017 12.11
+4
"je kar nekaj ljudi" Koliko točno? Kaj navajaš kot dokaz, da je za paralizo krivo cepivo? Od kje ti podatek 70%? Vire, prosim.
asgard
26. 07. 2017 12.19
+6
Zentrum pust take trole. Njim je vsako cepljenje primerljivo z koncentracijskim taboriščem. Poznam take primerke. Chemtraili, domača žajfa, alkoloidno zlato da so modri kot smrkci na koncu pa na Malboro rdeče :)
igornov
26. 07. 2017 12.52
+6
Zaradi takih, ki odklanjajo cepljenja, kot so ošpice in podobne bolezni, smo posledično ogroženi vsi, še posebno tisti, ki se iz zdravstvenih razlogov niso mogli cepiti. Lep primer je Italija. Zato je potrebno uzakoniti obvezno cepljenje.
bakiras
26. 07. 2017 13.18
+3
Zelo lepo bi bilo ce bi nehal bedarije stresat, zelolepo.
schrodingerScat
26. 07. 2017 15.57
+6
če rezimiram: pred šestinpetdesetdesetimi leti ni nihče umrl zarad ošpic.
nitiniti
27. 07. 2017 10.00
-1
bakiras in tebi podobni, res bi bili raje na strani cepljenih brez posledic, če pa te posledice občutiš na lastni koži pa je pogled precej drugačen govorim o odgovornosti, obojestranski
schrodingerScat
26. 07. 2017 11.26
+11
spet soroseva propaganda, prebereš tale plačan oglas za cepljenje, potem pa ob naslednjem članku jokaš za izgubljenimi semenčicami