FIT 24UR

24-letnica rodila, potem ko so ji povrnili plodnost s pomočjo 13 let zamrznjenega tkiva jajčnikov

London, 16. 12. 2016 08.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Danes 24-letna Moaza al Matrooshi iz Dubaja je postala prva ženska, ki je rodila, potem ko so ji povrnili plodnost s pomočjo tkiva jajčnikov, ki je bilo zamrznjeno še v njenem otroštvu. V bolnišnici v Londonu je v naročje stisnila zdravega dečka Rashida, poroča CNN.

Zdravniki ocenjujejo, da uspeh prinaša novo upanje za deklice, ki v otroški dobi zbolijo za rakom.
Zdravniki ocenjujejo, da uspeh prinaša novo upanje za deklice, ki v otroški dobi zbolijo za rakom. FOTO: AP

Postopek presaditve zamrznjenega tkiva jajčnikov se je v preteklosti že izkazal za uspešnega, a tokrat gre za prvi postopek, kjer je bilo tkivo zamrznjeno tako dolgo, odvzeto pa deklici, ki še sploh ni vstopila v puberteto. To po mnenju znanstvenikov daje veliko upanje deklicam, ki v otroštvu zbolijo za boleznimi, katerih zdravljenje lahko povzroči neplodnost - na primer rak.

Al Matrooshijevi so pri devetih zaradi redke bolezni presadili kostni mozeg. Ker je bila potrebna tudi kemoterapija, je obstajala 99-odstotna možnost, da bo neplodna. Nato je njena mati izbrskala informacijo o možnosti zamrzovanja tkiva. Čeprav takrat ni bilo jasno ali ga bo leta kasneje res mogoče uporabiti, se je družina odločila za poseg in zamrznitev.

Ko se je nato pri dvajsetih poročila, sta s soprogom skušala otroka spočeti po naravni poti, a se je izkazalo, da je plodnost Al Matrooshijeve preveč prizadeta, pomagala ni niti hormonska terapija. Nato sta se po pomoč zatekla k londonski ginekologinji Sara Matthews.

Kot je Matthewsova povedala medijem, je nato padla odločitev, da skušajo Al Matrooshijevi plodnost povrniti s pomočjo zamrznjenega tkiva. Kot je dejala, ni bila težava v sami tehniki presajanja tkiva, ampak bolj v dejstvu, da so imeli težave z iskanjem ekipe, ki bi bila pripravljena delati s tako starim tkivom.

Ko so jo našli, je stekel postopek. Presajanje koščkov tkiva je potekalo postopno. Presadili bi košček in počakali, da so se vzpostavile krvne povezave, tkivo pa je začelo funkcionalno delovati. Ker je že v osnovi pripadalo pacientki, niso imeli strahov, da bi ga telo zavrnilo ali da bi prišlo do napada na njen imunski sistem.

Po treh mesecih so iz zdaj delujočih jajčnikov pacientke, odstranili tri jajčeca in jih uporabili za postopek zunajtelesne oploditve.

Z rojstvom zdravega otroka, se po mnenju Matthewsove za mlade pacientke z rakom začenja nova doba.
Kot pravi, določene oblike otroškega raka zdravijo že z 90-odstotno učinkovitostjo. "A za to je potrebna žrtev. V zameno za življenje, se morajo deklice odpovedati plodnosti. Zdaj imamo možnost, da to spremenimo," je razložila.

Po mnenju strokovnjakov je na svetu že okoli 100 otrok žensk, ki so jim plodnost povrnili s presajanjem tkiva jajčnikov, ki je bilo odvzeto in presajeno v odrasli dobi. S prenosom tehnike na raven, ko je mogoče tkivo uspešno presaditi, četudi je odvzeto majhni deklici, bo tehnika namesto eksperimentalna, postala splošno uporabljana. Zato si strokovnjaki želijo predvsem osveščenosti staršev, da takšna možnost zamrzovanja tkiva obstaja. Poleg tega se znanost razvija, zato v prihodnje pričakujejo še boljše rezultate na tem področju.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yaks
16. 12. 2016 11.49
+10
Super. Medicina res dela čudeže.
NotMe
16. 12. 2016 11.21
+6
Bravo za dohtarje in bravo vam za ta članek, osveščanje o novih oblikah in možnostih je še enkrat izkazalo, da je srečen konec zgodbe prineslo materino angažiranje in vztrajanje. Le od kod nam je to znano...?
mate08
16. 12. 2016 10.44
+14