FIT 24UR

150 Slovenk na leto zboli za rakom na materničnem vratu

Ljubljana, 30. 01. 2010 10.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji vsako leto za rakom na materničnem vratu na novo zboli okoli 150 žensk. Za to vrsto raka pa vsako leto umre 30 do 40 Slovenk.

Cepljenje proti okužbi z virusom hpv
Cepljenje proti okužbi z virusom hpv FOTO: POP TV

Cilj letošnjega tedna boja proti raku na materničnem vratu je čim večje ozaveščanje javnosti, da bi s cepljenjem in presejalnimi programi zmanjšali možnost okužbe z virusom hpv in posledično tudi obolevnost za rakom na materničnem vratu, saj za to vrsto raka pri nas vsako leto umre 30 do 40 žensk. Virus hpv je nevaren tako za ženske kot za moške.

Rak materničnega vratu je še vedno pomemben javno-zdravstveni problem, saj se Slovenija uvršča med države s slabšimi rezultati na področju odkrivanja raka na materničnem vratu, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja. V Sloveniji je po pogostosti na osmem mestu med vsemi raki pri ženskah. Za njim obolevajo tudi mlajše ženske. Pri ženskah, starih od 20 in 34 let, je celo na prvem mestu.

V 99,7 odstotka je nastanek raka na materničnem vratu povezan s prisotnostjo humanih virusov papiloma (hpv). Okužba s hpv je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Z virusom se okuži vsaj polovica ljudi, ki so spolno aktivni. Pri večini okužba mine, pri nekaterih pa se lahko razvije trajna okužba s hpv in v določenih primerih tudi rak materničnega vratu ali kateri drugi raki.

"Najboljša zaščita proti okužbi s hpv je cepljenje, zato naj starši šestošolk izkoristijo možnost brezplačnega cepljenja, ki ga je v tem šolskem letu uvedel zdravstveni minister," je na novinarski konferenci povedala predsednica društva Kala Milka Krapež.

"Cepivo je varno in dolgotrajno, resni nezaželeni učinki so redki," je povedala Veronika Učakar z oddelka za program cepljenja na inštitutu. Samoplačniško se lahko cepijo tudi spolno aktivne ženske in ženske, ki so že okužene z virusom hpv. Te so ponavadi okužene le z enim genotipom hpv in jih cepivo ščiti pred preostalimi genotipi. Cepljenje priporočajo tudi moškim, zlasti gejem, ki pogosto menjajo spolne partnerje.

Virus hpv povzroča nastanek predrakavih sprememb materničnega vratu, raka zunanjega spolovila, nekatere rake nožnice, penisa in zadnjika ter genitalne bradavice.
Za pravočasno odkrivanje raka so pomembni redni ginekološki pregledi. Test hpv pomaga odkriti okužbo z virusom hpv in skupaj s klasičnim t. i. PAP brisom pripomore k zmanjševanju tveganja razvoja raka na materničnem vratu.
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

n-j
31. 01. 2010 15.25
ja jst sm se tut cepla sam morm dobit še 3x dozo
picajzel
30. 01. 2010 17.24
Cepljenje ni popolna zaščita, pa tudi sam papiloma virus še ne pomeni raka... Jaz sem tudi bila okužena z virusom papiloma, pa se ga je telo samo rešilo...
lolalouve
30. 01. 2010 14.49
jaz tudi še moram dobiti samo 3 dozo:P
konj 1
30. 01. 2010 13.09
ja cepljenje proti hpv je res uncikovito !! jaz sem se cepla že 2x moram se še 1x saj dobimo po 3 doze
Spawn
30. 01. 2010 12.58
Predlagam cepljenje proti HPV.
V.V.V.
30. 01. 2010 11.06
jaz imam dobro cepivo po cepljenu se takoj vidi rezultat