Šok za Američane: po diskvalifikaciji zmaga francoski štafeti

Barcelona, 04. 08. 2013 21.17 |

Zadnji dan SP v plavanju je do velikega presenečenja prišlo v zadnji moški odločitvi, 4 x 100 m mešano. Z lepo prednostjo so bili prvi na cilju dvakratni branilci naslova in osemkratni olimpijski prvaki Američani, po diskvalifikaciji ameriške štafete pa so se zmage razveselili Francozi.

Ameriški plavalci so po dveh zaporednih naslovih na 4 x 100 mešano tokrat ostali brez odličja. V cilj so Matt Grevers, Kevin Cordes, Ryan Lochte in Nathan Adrian prišli z lepo prednostjo, a je eden od članov štafete za stotinko sekunde prehitro skočil v bazen, tako da je sledila diskvalifikacija. Naslov je tako pripadel Francozom. Camille Lacourt, Giacomo Perez-Dortona, Jeremy Stravius in Fabien Gilot so Franciji priplavali zgodovinski prvi svetovni naslov v tej disciplini. Žensko štafeto 4 x 100 m mešano pa so dobile olimpijske prvakinje Američanke na čelu s komaj 16-letno Katie Ledecky, za katero je bila to že peta zlata kolajna na tem prvenstvu. Najboljša je bila še na 400, 800 in 1500 m prosto ter s štafeto 4 x 200 m prosto, ob tem pa je v Barceloni dosegla tudi dva svetovna rekorda.

Ryan Lochte je zaradi diskvalifikacije ameriške štafete ostal brez nove zlate medalje na SP. FOTO: Reuters

Julija Jefimova in Camille Lacourt sta zadnji dan svetovnega plavalnega prvenstva v Barceloni dobila uvodni sprinterski disciplini. Na 50 m prsno je Rusinja zmagala z 29,52 in premagala tudi rekorderko in prvakinjo na 100 prsno, Litovko Ruto Meilutyte (29,59). Francoz Lacourt je na 50 m hrbtno zmagal (24,52) pred rojakom Jeremyjem Straviusom. Do svoje tretje zlate kolajne tega prvenstva je prišel Kitajec Sun Jang. Enaindvajsetletnik je po naslovih na 400 in 800 m danes osvojil še zlato kolajno na 1500 m prosto v času 14:41,15. Enako je na vseh treh razdaljah v prostem slogu leta 2005 na SP v Montrealu uspelo tudi Avstralcu Grantu Hackettu. Na 400 m mešano je zmago nepričakovano slavil Japonec Daija Seto, ki je plaval 4:08,69. Drugi je bil Američan Chase Kalisz (4:09,22), tretji pa olimpijski podprvak na 400 mešano in ta teden že bronast na 200 mešano Brazilec Thiago Pereira (4:09,48). Seto je tako nasledil Američana Ryana Lochteja, olimpijskega in dvakratnega svetovnega prvaka, ki se je odločil, da letos v tej disciplini ne bo nastopil.

Nizozemka Ranomi Kromowidjojo je bila najboljša na 50 m prosto s časom 24,05. Olimpijska prvakinja na 50 in 100 m prosto je zmago slavila pred Avstralko Cate Campbell (24,14). Slednja je na tem prvenstvu osvojila svetovni naslov na 100 prosto, ko je bila nizozemska plavalka "šele" tretja. Do še ene zlate kolajne je zadnji dan prvenstva prišla tudi Madžarka Katinka Hosszu ki je na 400 m mešano zmagala s 4:30,41, najboljša je bila tudi na 200 mešano. Druga je bila Španka Mireia Belmonte Garcia (4:31,21), ki je s tem osvojila svojo tretjo kolajno prvenstva. Tretja je bila Američanka Elizabeth Beisel, svetovna prvakinja in olimpijska podprvakinja v tej disciplini. Sedemnajstletna Kitajka Je Šiven, olimpijska prvakinja na 200 in 400 mešano, je bila "šele" sedma.