Slovenija

'Socialno podjetništvo je priložnost za pravičnejše gospodarstvo'

Sežana, 16. 11. 2013 15.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V SD želijo, da bi socialno podjetništvo v prihodnje ustvarilo preko deset odstotkov BDP in dalo delo prav takemu odstotku zaposlenih, kot je to povprečje v Evropski uniji. Ministrica za delo meni, da omogočajo socialna podjetja kakovostnejše življenje zaposlenih.

Na seji konference SD o socialnem podjetništvu v Sežani so sprejeli stališče stranke do socialnega podjetništva kot priložnosti za razvoj.

V Sloveniji predstavljajo prihodki socialnega podjetništva le 1,5 odstotka BDP, kar naj bi se v prihodnje z različnimi spodbudami in zakonsko urejenim okoljem bistveno spremenilo in do leta 2020 približalo evropskemu povprečju, je na seji dejala ministrica za delo Anja Kopač Mrak.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak FOTO: Miro Majcen

'Socialna podjetja omogočajo kakovostnejše življenje svojih članov'

Po ministričinem mnenju ni nič narobe, če socialno podjetništvo ustvarja tudi dobičke, čeprav to ni njegov osnovni namen, vendar je potrebno te dobičke ponovno vložiti v razvoj dejavnosti. Socialno podjetništvo je torej priložnost za pravičnejše gospodarstvo, z občutkom odgovornosti za okolico, sočloveka in družbo. Primeri dobrih praks iz razvitih evropskih držav kažejo, da omogočajo socialna podjetja, zadruge in kooperative kakovostnejše življenje svojih članov in zaposlenih ter bistveno prispevajo k razvoju dejavnosti in okolja.

To bi morali doseči tudi v Sloveniji, ob tem da ministrica podpira različne iniciative, ki prihajajo od spodaj navzgor. Spodbudili jih bodo lahko tudi od zgoraj, z ustrezno zakonodajo, pa je prepričana poslanka Andreja Črnak Meglič, ki je bila tudi pobudnica in soavtorica sprejetega zakona o socialnem podjetništvu.

"Vendar bi morali pobudniki odkrivati posamezne bele lise, kar bi kasneje vodilo v razvoj te dejavnosti v določenem okolju," je še prepričana Črnak Megličeva. Veliko belih lis in s tem možnosti razvoja vidi predvsem v socialnem varstvu in pomoči starejšim ter v kmetijstvu, medtem ko bo potrebno na področju gospodarstva storiti še marsikaj.

Lukšič: Ključna je koncentracija kapitala

Na začetku seje je zbrane nagovoril tudi predsednik SD Igor Lukšič. Opozoril je, da proces globalizacije v svetu danes poteka v dveh smereh, ključna pa je koncentracija kapitala, kar se intenzivno dogaja v zadnjem času.

Igor Lukšič
Igor Lukšič FOTO: Miro Majcen

"Slovenija je kot majhna država zlasti močno izpostavljena tem pritiskom, da bi, kjer je to le mogoče, multinacionalke in nekatere države, ki podpirajo svoje multinacionalke, državno lastnino ali lastnino kakšnih drugih državnih podjetij pridružili multinacionalkam. In temu rečejo globalizacija, temu rečejo naravni proces. Mi pa dobro vemo, da gre za vprašanje kvalitete življenja, mi smo ustanovili socialno državo, da bomo sami upravljali svoje premoženje in da bomo upravljali s produkti svojega dela," je dejal Lukšič, ki še meni, da bi morali v Sloveniji obdržati več velikih podjetij v slovenski in državni lasti.
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

helvecijaner
17. 11. 2013 16.14
+6
Socijalno podjetništvo je enako sedanja vlada, Dokler jim uspe z inform birojem preko medijev narodu lagat in jemat kredite seveda na račun naroda so uspešni, ker jim ovce verjamejo, ko pa bo treba vračat bojo pa ti ozkotirni misleci iz v preeklost za ovce servirali nekaj novega in dalje strigli ovce. Čudo je samo, da je v tej naši državi, kjer je toliko visokošolanih še vedno toliko umskih in delovnih lenob, ki sebi enake in narodu v breme slaboumne PS,SD politike izglasuje. Potem bi pa radi ŠVICO??? Proti ste demokraciji a radi bi jo uživali, tako ne in ne. Demokratske stranke izglasovat demokratsko sodelovat in delat za svojo državo jo spoštovat še bolj pa svoje sodržavljane neglede so levi ali desni demokratično ustrojeni moramo bit za demokracijo in napredek. Katerega s socijalizmom nikoli nebo !!!
wolfterier
17. 11. 2013 21.52
+4
Če bo SD urejal podjetništvo,bomo kmalu vsi na socijali...
puspan
17. 11. 2013 14.27
+7
Kaj pa je to? Da ni kaksen demokraticni socializem. Ce je to tisto, kot v Venezueli, bo pa res super. Tam ni pomanjkanja. Sploh ne vedo, kaj je pomanjkanje. Ce jim slucajno obcasno denarja zmanjka, njihov sofer avtobusa samo na knof pritisne in ze letijo venezuelski dolarji ven, kot nekoc pri nas, ko smo se imeli Karavankendolarje, skratka raj na zemlji. Jebes inflacijo, to je tretjerazredna tema. Vazno, da denar se iz zepov ven gleda. Ce pa ga rabijo kaj vec, ga pa s krjolo do trgovine peljejo. Ima pa vse to se pozitivni ucinek, saj nazaj grede tiste tri struce kruha za petclansko druzino ni treba nositi, ko imajo ze organiziran transport do doma. Ce bo slo tam tako naprej, bodo morali se nafto uvazati, ker se jim tista, ki jo sami nacrpajo, prehitro izhlapi.
lordvader
16. 11. 2013 22.35
+10
Socialno podjetništvo lahko obstoja kot hoby. Kot usmeritev države je pot v propad. Naši politiki vedno nakladajo o socialni in bogati Skandinaviji. Ne povedo pa, zakaj jim uspeva: zaradi prostega trga in privatne lastnine ter liberalizacije gospodarstva. Danska ima najbolj liberalno delovnoi zakonodajo v Evropi, Švedska ima podržavljeno skoraj vso energetiko. Gospodarstvo Skandinavije in s tem standard prebivalcev se je začel z liberalizmom v gospodarstvo (deregulacijo) ter privatizacijo. Ne s socialnim podjetništvom ali demokratičnim socializmom. Pa aja, v Skandinaviji so tudi kralji in državna ureditev je monarhija, podobno kot Anglija. Koliko časa rabimo, da prekopiramo ureditev Avstrije, ki nam je najbolj podobna: nima naravnih bogastev, iz katerih bi lahko dpbro živela (Skandinavija ima dober standard v veliki meri tudi zaradi naravnih surovin), ampak lastno znanje. Ja, in je ena najbogateljših držav na svetu.
Darko32
17. 11. 2013 07.57
+10
Z tvojim razmišljanjem, k isi ga navedel v prvem in drugem stavku se popolnoma strinjam. Če vzameva vzporednice z to ideologijo vidimo, da je na nivoju države to neposredni propad. Poiskušal bom navesti nekaj stvari, katere so sedaj oškodovale ljudi. 1. Vsi poznamo primer mladinskih delovnih brigad in udarniško delo tudi v podjetjih. Ljudje so delali udarniško in posledično so imeli manjše plače, ker so nekaj ur na leto delali zastonj. Sedaj pa taisti ljudje navadno imajo manjše pokojnine in so dobivali varstveni dodatek. Torej če pogledamo to ideologijo vidimo, da so prav ti sedaj kaznovani v pokoju. ŠE več sedanje garniture so varstveni dodatek ukinile in uvedle vračilo le tega. Torej če pogledava je škoda izpred 35 let in še več bila zvaljena na družinske člane, ker naj bi oni vračali ta varstveni dodatek. Ker pa je te postalo sram te psotpače v politiki so sedaj začeli malo mešati meglo, da prikrijejo ta problem. 2.) Vsi poznamo priemr Azbesta in proizvodnje le tega ter uporabo v nadaljni proizvodnji. Tukaj so prikrivali škodljivosti in posledično puščali ljudi na umiranje na obroke. Sedaj pa so ti ljudje zaradi slabega zdravja nemočni in si nemorejo dostojno urediti življenja in navadno dobivajo zaradi drugih bolezni, ker so osnovno bolezen prikrili male invalidske pokojnine. Posledično si ti ljudje nemorejo preživeti brez tuje pomoči. Ko pa so bili zdravi so jih hvalili kako dobri delavci so, saj navadno niso sploh vedeli z čim delajo, ker jim tudi povedfali niso. Sedaj pa spet taisti ljudje so oškodovani za zdravje, nemorejo si nič pomagati in za nameček pa še jih sedaj tretirajo, kot ljudi, ki si lahko sami pomagajo. KEr je bilo Vladajočo garnituro sram so sprejeli nepremičninski zakon in posledično bodo tem ljudem spet pobrali vse in jih izbrisali iz vseh evidenc, saj imajo male pokojnine in imajo male dohodke. Živijo od danes do jutri. Torej če pogledaš to populacijo vidiš, da je ideologija SOCIALNEGA PODJETNIŠTVA V Sloveniji zamišljena v to smer, da ljudem na koncu, ki so ti prej pomagali pobereš vse. ŽAl gre točno v to smer prav LUKŠIČEVA IDEOLOGIJA, ki jo je pokazal v praksi do sedaj.
mimic
17. 11. 2013 10.51
+3
NotMe
16. 11. 2013 20.08
+14
Socialno podjetništvo? Naj nam dajo poslanci SD zgled in pustijo svoje stolčke ter odprejo ljudsko kuhinjo, otroški vrtec, pravno svetovanje in kakšno živilsko trgovino. Seveda - v duhu socialnega podjetništva naj delajo za minimalca, zaposlijo pa naj prostovoljce iz žlahte.
simple_mind
16. 11. 2013 19.55
+9
Uf, kako pa spet iz SD nakladajo in odkrivajo toplo vodo ...
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
16. 11. 2013 18.46
+7
24 UR ZOPET LAZEJO IN VSI SO ENAKI ZE 22 LET.ZE 22 LET GOVORIJO KAKO RESUJEJO SLOVENIJO MEDTEM PA SI DENAR ZE 22 LET NALAGAJO V TUJINI SEZNAMI POKRADENEGA DENARJA SO ZNANI NI MI JASNO KAKO SE LAHKO OBJAVLJATE TE LOPOVE ZLAGANEGA KORUPCIJSKEGA SISTEMA NA 1 MESTU PO MEDIJIH .NJIM SE SAMO VERJAMEJO KRTI POD ZEMLJO .LEP POZDRAV 24 UR
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
16. 11. 2013 18.47
+2
OSEBNO ZA NAS IZ LETA 91 GOTOVI SO KAJ SE HOCE POSTEN SLOVENEC RECI LOPOVU GOTOV SI ZA NAS
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
16. 11. 2013 18.50
+0
24 ur je pa tudi dobro da pistete o teh lopovih 22 let ker jim mi potem nazaj na teh forumih napisemo nazaj .GOTOVI STE KER LAZETE IN KRADETE ZE 22 LETlep pozdrav 24 ur
Flux55
16. 11. 2013 18.21
+9
Spet nekaj kar lahko uspeva le s subvencijami....
Terezinka
16. 11. 2013 18.24
-5
Ne s subvencijami ampak z manj težnje po hitrem bogastvu
Flux55
16. 11. 2013 18.49
+8
No no kar poglejte si podatke o ustanovljeni soc podjetjih in od kje jim denar. Večina dohodka je od subvencij.
Darko32
17. 11. 2013 08.10
+3
terezinka Glej če sesšteješ vse stroške in plače delavcev ti socialno podjetništvo nič ne pomaga, ker si nekonkurenčen in to lahko primerjamo sedaj z KULHOZI in SULHOSI. Glede hitrega bogastva pa naslednje: To je samo izgovor predlagateljev, saj bi radi spet uvedli AVANGARDO delavskega razreda in z ciljem, da bi stranke leve opcije spet bile na oblasti. To pa ni dobro, ker z takšnimi predlogi jasno kažćejo, da še niso naučili nič. Niso se naučili poslušati kritik, ampak samo vidijo svoj prav pa tudi če je potrebno zato pobijati. Niso se naučili, da je potrebno se učiti na napakah. TAko še danes niso skapirali, da je povojna kraja nepremičnin u imenu naroda bila zgrešena. VEliko podjetij si nikoli ni opomoglo. Veliko kmejtij je propadlo, ker ni moglo več dosegati konkurenčnosti, saj so imeli premalo obdelovalnih površin. Kmetijske zadruge so posledično tudi kasneje propadle, ker so imele nepravilno politiko, ki je bila slika politike ZK. Itd....
roaddogg
16. 11. 2013 18.14
+18
Hehe ... to je tipična filozogija SD.. Ljudje naj opravljajo storitve oz delo v socialističnem duhu, za socialisitčno mizerno plačilo, SDjevci pa bodo socialistično lupetali in smrdeli na stolčkih... Jok brate, to je passe....
Terezinka
16. 11. 2013 18.18
-2
Nižje kot dajejo danes naši podjetniki bi težko bilo. Večina naših ljudi itak ne prejema bistveno več kot minimalni zajamčeni dohodek. Toda delat pomeni kljub vsemu več ponosa kot buiti petlar
simple_mind
16. 11. 2013 19.57
+7
Podjetnik običajno naredi več v enem dnevu, kakor državni aparat v celem letu.
Frankly
16. 11. 2013 18.04
+10
Socialno podjetništvo je oblika podjetništva, ki krepi družbeno solidarnost, spodbuja sodelovanje ljudi in prostovoljsko delo - to je definicija, na spletni strani ministrstva ddsz. Zdaj me pa zanima, kako se ta "definicija" ujema z zakonom dela na crno!?
info
16. 11. 2013 18.02
+11
Socialno podjetništvo je vračanje h komunizmu vsi bomo enako revni samo ljudje na oblasti bodo bogati. Z drugimi besedami konec obrtništva in zasebnih uspešnih podjetij, ki omogočajo srednji razred.
odpisan2x
16. 11. 2013 17.55
+5
podjetništvo,če mu crkne štrom,voda centralna, nihče popravt,saj nihče ne bo nič plačal
AlternativeFacts
16. 11. 2013 16.50
+11
('Socialno podjetništvo je priložnost za pravičnejše gospodarstvo')..@Nikakor, socialno podjetništvo je uzakonitev revščine. Zato samo stran s temu nebodigatreba.
Terezinka
16. 11. 2013 17.55
-12
Neveden si, če na to tako gledaš. Malo si preberi kako to poteka v drugih državah EU in ne govori napamet
AlternativeFacts
16. 11. 2013 18.09
+13
terezinka@ res? Socialno podjetništvo ne pozna dobičkov, ker se vse kar je plus porabi za ohranitev ali povečanje delovnih mest.Plače pa so v veliki meri na ravni zajamčenega dohodka. Je tako? ..Sedaj pa beri tole... Če bi podjetja dejansko vlagala v razvoj in posledično nagrajevala zaposlene preko stimulativnega dohodka, to več ne bi bilo socialno podjetništvo...Torej ergo, socialno podjetništvo uzakonja revščino.
Terezinka
16. 11. 2013 18.16
-7
Vendar ne tako kot vrste pred RK in Karitasom. Je res zajamčen nek dohodek vendar je to kljub vsemu še zmeraj z delom čakanje na boljšo zaposlitev. Marsikateri na zavodu bi raje delal kot pa čakal kdaj se mu izteče rok za pravico do brezposelnosti
AlternativeFacts
16. 11. 2013 18.36
+6
terezinka@ To je res, ampak potem je bolje uvest UTD, ker posamezniku daje možnost da se sam pobere po svojih močeh, ob njem najprimernejšem času. Socialno podjetništvo je v bistvu past. Ko so ljudje enkrat vpeti v to delo, tam tudi ostanejo, ker se na delovnem mestu ne razvijajo, ker je narava njihovega dela taka da ne potrebuje nevem kakšne spretnosti. Tudi sredstva, ki jih dobijo v obliki plačila, jim ne omogočajo osebnostne rasti, ampak samo životarjenje. resno, to je preživeta stvar. Mi, s tem mislim EU, rabimo nek predhoden model, ki bo kot prvo ustavil razslojevanje, potem vsakemu dal vedeti, da ne bo na eksistenčnem minimumu, če izgubi delo in da vsak, ki je izgubil delo, lahko začne na novo ustvarjati, če to želi. In edini tak inštrument je zaenkrat UTD.
Darko32
17. 11. 2013 08.14
+4
terezinka Daj malo pogledi v zgodovino in poglej kaj so predhodniki SD počenjali v imenu tvoje ideologije. Samo škodo in nič drugega. CIlj teh idej je, da se uvede avangarda delavskega razreda in pomeni, da bi stranka SD prevzela vodilno vlogo pri tem. Cilj je izključno ta in nobeni drugi. No koletaralna škoda pa dodatna revščina.
Alatus
16. 11. 2013 16.24
+16
A mi lahko kdo v dveh stavkih obrazlozi kaj je socialno podjetnistvo? In kako naj to podjetnistvo izboljsa bdp ko pa nic ne proizvaja?
ni_mi_vse_eno
16. 11. 2013 17.54
+12
Socialno podjetništvo je kot pravičen nateg. Kontradikcija terminov.
helvecijaner
16. 11. 2013 21.42
+4
Alatus. Socijalno podjetništvo je 5 Direktorjev, 3 Pravinki, 23 Pisarniških oslužbencev, 6 Šoferjev Audijev, 8 strojev,16 delavcev na njih v eni smeni in fabrika zgrajena z dobrodelnimi prispevki,repro materjal naročen iz Bosne pride čez 6 mesecev. Zaposleni so že dobili celo leto plačo tudi 13 in regres .Lukšič bo takoj zmagovalec na naslednjih volitvah ?????????