Slovenija

Za zdravstvo 200 milijonov in kolektivno vodstvo: 'Enega samega imajo za malo malico ...'

Ljubljana, 26. 03. 2014 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Karl Erjavec ni jezen, ker je Alenka Bratušek dejala, da ji je žal, da je za zdravstvenega ministra predlagala Tomaža Gantarja. "Premierka je malo razočarana," je povedal. Medtem kaže, da bi zdravnik Bešič Loredan lahko dobil podporo koalicije za mesto ministra.

Po odstopu ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza se tudi danes še vrstijo odzivi in ugibanja o njenem nasledniku.

Premierka Alenke Bratušek je med drugim dejala, da obžaluje, da delu koalicije pred imenovanjem Trop Skaze ni bil po godu Igor Šoltes. Žal pa ji je tudi, da je na mesto zdravstvenega ministra pred letom dni predlagala Tomaža Gantarja iz kvote DeSUS, ki je pred časom odstopil.

"Premierka je malo razočarana," je danes dejal prvak DeSUS Karl Erjavec. Kot je dodal, so veliko pričakovali od Trop Skaze, a "vidimo, da ni zdržala niti en mesec". Zato sam razume Bratuškovo, da "išče razloge drugje", a je po njegovih besedah treba vedeti, da v zadnjih desetih letih na področju zdravstva praktično nihče od ministrov ni uspel z nobeno pravo reformo, in to zaradi korupcije in lobijev, ki obvladujejo to področje. "Ampak jaz na premierko nisem jezen zaradi te izjave. Naš minister je zdržal dve leti, njihova ministrica pa niti en mesec," je dejal Erjavec.

Matjaž Han iz SD pa je znova poudaril, da je glede Šoltesa očitno prišlo do nesporazuma, saj da ni bil nikoli predstavljen kot kandidat za ministra za zdravje. "Če bi želeli Šoltesa resnično imeti kot kandidata, bi to storili tako, kot so pri Trop Skazi, kjer so bili skrivnostni, potem pa prišli ven z imenom," je pristavil. Po njegovem mnenju bo koalicija "morala zajeti malo sape" in se prenehati obtoževati.

Alenka Bratušek in Karl Erjavec
Alenka Bratušek in Karl Erjavec FOTO: Damjan Žibert

Bešič Loredan bi verjetno dobil podporo koalicije

Kako bo Bratuškova ravnala v prihodnje, se sicer še ni odločila, se je pa o možnosti prevzema ministrstva že pogovarjala z nekaterimi posamezniki, med njimi je bila v stiku tudi s kirurgom Bešičem Loredanom. Ta je v torek dejal, da je načeloma pripravljen prevzeti funkcijo ministra, a da se najprej mora sestati tudi z Bratuškovo in s koalicijo.

Ker je Bratuškova vodja PS, je pričakovati, da bi poslanci PS podprli Bešič Loredanovo kandidaturo. Ustrezen kandidat se zdi tudi Erjavcu, tudi prvak DL Gregor Virant je zagotovil, da bi ga DL podprla.

Bolj previden pa je Han, ki je poudaril, da Bešič Loredan še ni uraden kandidat in da se bodo v stranki o tem odločali, ko oziroma če bo kandidiral. Sam osebno, dodaja, sicer ne bi imel nič proti, a "ni dobro, da se licitira z imeni, preden je kakšen kandidat uraden".

Kot kandidat se pojavlja tudi Bojan Zalar, direktor ljubljanske psihiatrije.

Medtem pa je nekdanji minister za zdravje Dorjan Marušič zatrdil, da se ne namerava vnovič potegovati za ta položaj. Marušič meni, da na ministrskem položaju danes ni prostora za strokovnjaka, ampak je mesto za zelo močnega, prodornega politika. Resor bi lahko ob imenovanju nekaj državnih sekretarjev prevzela tudi predsednica vlade. Državni sekretarji bi lahko sistem vodili z ministrstva, premierka pa bi lahko nato na ravni vlade sprejela prepotrebne ukrepe, je dejal Marušič.

Še vedno nimamo konkretnih imen tistih, ki izvajajo pritiske

Alenka Trop Skaza
Alenka Trop Skaza FOTO: Damjan Žibert
Da je Trop Skaza odstopila po komaj mesecu dni, ne pomeni nič dobrega, saj je svoj odstop pripisala očitkom, podtikanjem in pritiskom. Vendar pa Trop Skaza ni razkrila, kdo je stal za pritiski. O lobijih v zdravstvu tako še vedno govorimo brez konkretnih imen in priimkov.

Erjavec je danes komentiral, da so "ta imena jasna, slej kot prej jih bo predstavil tudi Nacionalni preiskovalni urad". Po njegovi oceni gre za "vse tiste, ki sodelujejo na razpisih v zdravstvenem sistemu in ki mastno zaslužijo". Kot primer je izpostavil vzdrževanje operacijskih miz, kjer je "kar naenkrat lahko pogodba drugačna, kot je bila pred tem".

Bešič Loredan je sicer dejal, da bi sam, če bi postal minister in bi mu grozili, jasno povedal od kod so prišle in to tudi prijavil pristojnim organom. "Saj vendarle ne živimo v Nigeriji," je dejal in dodal, da bo te ljudi končno treba razkriti.

Marušič pa je poudaril, da je korupcija, ne le v zdravstvu, sistemska, zato potrebuje celovite sistemske ukrepe. "Vsi ti, ki opozarjajo na razbohotenje korupcije, ničesar oprijemljivega še niso pokazali in dokazali, da je temu res tako," pravi Marušič. Kadar koli se pripravljajo neke spremembe v zdravstvu, "se vselej najde neko prioriteto, ki to tudi ni", je dodal. Svoj čas se je tako po njegovih besedah govorilo o večji učinkovitosti, potem o produktivnosti, "zdaj je hit korupcija".

So lobiji res močnejši od vlade in kdaj se bo anarhija v zdravstvu končala?

V državnem zboru danes poteka seja, pričakovano pa je, da bo beseda tekla tudi o težavah slovenskega zdravstva. Ali so lobiji v zdravstvu res močnejši od vlade, zanima Franca Bogoviča (SLS), medtem ko Franc Jurša (DeSUS) želi slišati, kaj bo vlada naredila za stabilizacijo zdravstva.

Alenka Bratušek in Alenka Trop Skaza
Alenka Bratušek in Alenka Trop Skaza FOTO: POP TV

Bratuškova: Vseh problemov v zdravstvu ni mogoče odpraviti v enem letu

Preimerka Bratuškova se je težav zdravstvenega resorja dotaknila tudi v Državnem zboru. Dejala je, da problemov, ki so se nalagali 20 let, ni mogoče odpraviti v enem letu. Priznala je tudi, da do konca mandata celovite zdravstvene reforme ne bo mogoče pripraviti.

Žal ji je sicer, da ministri za zdravje, ki odhajajo s položaja, ne spregovorijo podrobneje o pritiskih nanje. Poudarja pa, da mora biti za pristojne organe pregon korupcije in kriminala v zdravstvu velika prioriteta.

Glede nekdanjega ministra Gantarja pa je Bratuškova vztrajala pri svoji izjavi. Do njegovega dela je bila kritična že kot opozicijska poslanka. "V enem letu, v mandatu prejšnje vlade, ni naredil praktično nič," je danes dejala premierka. Le nekaj javnih zavodov je bilo združenih v dve enoti.

Podobno tudi v letu 2013 Gantar ni prišel do premierke "niti z enim resnim konkretnim predlogom", je dejala premierka. Edina stvar, ki so jo uspeli tudi na njeno pobudo uresničiti, je bil po besedah Bratuškove t. i. intervencijski zakon.

Je pa Bratuškova spomnila, da je pred tedni imenovala strateški svet za vprašanja v zdravstvu, ki se je na temo aktualne problematike že sestal, njegovi člani pa so se strinjali, da so razmere akutne in da je treba začeti s koraki v pravo smer.

Predsednica vlade je sicer med prioritetami na področju zdravstva izpostavila stabilizacijo financiranja zdravstvenega sistema, ki jo je mogoče doseči tako z odpravljanjem korupcijskih tveganj kot tudi z nekaterimi drugimi ukrepi.

Med takšnimi kratkoročnimi ukrepi pa je naštela izvedbo projekta skupnih javnih naročil v zdravstvu, okrepitev primarne ravni zdravstvene dejavnosti, spremembo na področju financiranja zdravstvenega sistema in bolj pregledno poslovanje bolnišnic. Na področju investicij pa bo treba z razpoložljivim denarjem in tudi z evropskimi sredstvi zagotoviti izgradnjo urgentnih centrov, je dodala Bratuškova.

Srčni zdravnik
Srčni zdravnik FOTO: Thinkstock

Zdravniške organizacije zahtevajo takojšnjo finančno stabilizacijo zdravstva in pripravo reforme

V koordinaciji zdravniških organizacij, ki se je zaradi odstopa ministrice Alenke Trop Skaza sestala na izrednem sestanku, zahtevajo takojšnjo finančno stabilizacijo zdravstva in reševanje urgentnih problemov.

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je po sestanku ponovil oceno, da je nepričakovan odstop Trop Skaze z mesta ministrice za zdravje nerazumno in neodgovorno dejanje ne glede na njene razloge. Največjo odgovornost za to pripisujejo predsednici vlade Bratuškovi, bodisi zaradi nepretehtane izbire ministrice ali zaradi pomanjkljive podpore pri delu ministrice oz. njeni zaščiti pred grožnjami in pritiski.

Kot enega največjih razlogov za pasivnost in zamudo pri sprejemanju potrebnih reformnih ukrepov vidijo različne in neusklajene poglede političnih strank koalicije na vizijo zdravstva. Ti ne omogočajo kompetentnega prevzema in opravljanja ministrske funkcije s strani še tako kompetentne osebe, tudi "če bi bil nek nadomestek Einsteina pripravljen prevzeti resor", pravi Možina.

V koordinaciji so še posebej zaskrbljeni, da se bolj ali manj iz istih razlogov poslavlja že drugi minister oz. ministrica za zdravje. Tako ne sprejemajo več samo razlag o mafijskih združbah in posameznikih v zdravstvu, ki s takšnimi ali drugačnimi prijemi nastavljajo ali odstavljajo ministre za zdravje. Pozivajo odgovorne, še posebej vpletene, naj javnosti sporočijo konkretna imena za ta kriminalna dejanja. Država pa jih mora zaščititi, pravi Možina. Po njegovem mnenju morajo biti ukrepi proti korupciji sistemski, temeljiti in takojšnji.

Opozoril je tudi, da zdravniške organizacije že več kot leto dni prepričujejo nosilce oblasti o nujnosti celovite strukturne reforme zdravstva, brez katere se stanje samo še poslabšuje.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je ocenil, da so težave v zdravstvu le odraz veliko večjih težav v državi. Glede morebitne kandidature kirurga Danijela Bešiča Loredana pa je Kuštrin dejal, da sicer nima nič proti njemu, a glede na njegovo izjavo, da v enem letu ni mogoče izvesti reforme, je mogoče bolje, da naj ostane tam, kjer je.

Bolnišnica
Bolnišnica FOTO: Thinkstock

Rešitev – kolektivno vodstvo?

Prvi mož Fidesa je ponovno predlagal tudi kolektivno vodstvo zdravstvenega resorja.

Tudi prvi mož zdravstvene zavarovalnice Samo Fakin pravi, da je en sam človek odločno premalo, izpostavljen je vsem političnim viharjem in vplivom, in ko pride na funkcijo s toliko problemi, kot jih je v zdravstvenem resorju, ga običajno snedejo za malo malico, pravi Fakin in predlaga da vodenje resorja prevzamejo zdravstvene institucije in same sestavijo strategijo zdravstvenega varstva. "Potem bi s to strategijo šel v parlament in zahteval od prvakov strank, da se pod tako strategijo podpišejo," pravi.

Predlogi zdravnikov so medtem konkretni, tudi časovno determinirani. Do 15. maja pričakujejo rešitve urgentnih problemov v slovenskem zdravstvu in zahtevajo takojšnjo finančno injekcijo v višini 200 milijonov evrov - če vlada lahko rešuje banke, pravijo, bi morala brez pomisleka tudi zdravstvo.

Pomoč pri dialogu pričakujejo tudi od predsednika Pahorja, ki po njihovem lahko preseže strankarske delitve, obenem pa naj vlada nemudoma začne z zdravstveno reformo - za majhne korake je že prepozno, pravijo.

Od odgovornih - tudi nekdanjih Gantarja in Skaze - pa zahtevajo konkretna imena lobijev in mafije, ki da je prisotna v slovenskem zdravstvu.
 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1204)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Biofanatik
28. 03. 2014 07.37
Skupino vodilnih pa za kosilo. He, he, he...
ooResnicA
27. 03. 2014 11.13
+6
,....a to je to,...anarhija in kaos jim paše,...buhahahaahah
ooResnicA
27. 03. 2014 11.13
+3
25letluzerjev
27. 03. 2014 11.07
+6
Danes spet nekaj upravičeno grozljivih komentarjev, jutri lopovščina in korupcija brez zmanjšane moči dalje, zvečer pa obelodanjena dnevna kriminalka- to je slovenski vsakodnevni politični obraz. Nihče pa nič kriv, nihče za nič ne odgovarja , nihče ne omenja nobenih imen , krivcev za nastalo situacijo.....Vsi pa vedo, da je lobij premočan in da se z njim ne more spopasti nihče. Ja kdo hudiča pa so ti neusmiljeni grabežljivci, da se jih ne uspe noben razkrit. V tem kontekstu lahko sklepamo, da je trenutna oblast s to mafijo v močni povezavi, kajti drugače bi lahko hitro naredili konec. Interesi in položaji , veliki zaslužki in ugodnosti so tisti, ki nam krojijo usodo.
Biofanatik
28. 03. 2014 07.38
Ustava in zakonodaja onemogoča ukrepanje butalskim policajem
kameltrajbar
27. 03. 2014 10.36
-1
..janšo v čuzo...in bo vse OK......:))))..pa hitr...:)
ooResnicA
27. 03. 2014 11.16
-4
jmartin
27. 03. 2014 14.08
+1
res je....brez tega bi bilo življenje v slo veliko lepše....brez njega in njegovih ri oliznikov oz. podrepnikov
Nyokiy
27. 03. 2014 10.29
+10
Bi kdo Lukašenka povprašal kaj počne njegova žena v Mozirju..??
Nyokiy
27. 03. 2014 10.29
+4
Velikega rušitelja ( Borca za javno zdravstvo )
Ope?enka
27. 03. 2014 10.53
+0
belaovca
27. 03. 2014 15.45
-7
A ti njok kaj poslušaš radijo....o Lukšičevi ženi je bilo veliko pohvalnega.....
zvit kot presta
27. 03. 2014 10.19
+2
Kot sem že večkrat napisal levičarji bodo sesuli slovensko javnos zdravstvo. Polna usta javnega zdravstva in splošne dostopnosti do zadravstvenih storitev so jih, v resnici pa prav levičarji sesuvajo ta sistem. Z namenom. Vsi strici ali lobisti v zdravstvu so komunistične-levičarske provinjence. Tolčejo se po srcu na levi in istočasno izvajajo najbolj grob kapitalizem na račun javnih sredstev. Sicer pa sem prepričan, da zdravnik na čelu ministrstva za zdravstvo ne obeta nič dobrega. Tam potrebujemo dobrega managerja, ki ni nikomur nič dolžan in je osebno pošten. Ja pa še o kolektivnem vodstvu, kot ga predlagajo nekateri. Norost, predlog gre samo v smer zamegljevanja odgovornosti in nadaljevanja ribarjenja v kalnem. Zdravniki naj rajši poteno odelajo svoj delavnik in mislim, da potem ne bodo imeli nobenega veselja delati še v zasebnih klinikah in ambulanta. Lahko je hoditi v javno službo za nekaj ur, dobiti mastno plačo, popoldne pa odpočiti delati še privat.
obiskovalecsmetisca
27. 03. 2014 10.04
+6
A. Bratušek nam dopoveduje, da že leto dni živimo kot v pravljici. Kvečjemu v tisti: »Na oblast so prišli Butalci in se spopadli s pametjo, a so zmagali Butalci!«
lunatix28
27. 03. 2014 10.03
+3
No, no, pa se počasi vračamo na staro...; samoupravljanje itd
25letluzerjev
27. 03. 2014 09.22
+4
Saj ne more biti res, na žalos pa je to še kako resnično. BRATUŠKOVA ,JANKOVIČ, KUČAN, ZEMLJARIČ, VIRANT, LUKŠIČ, ERJAVC....inše gora podobnih-PROSIMO VAS SLOVENCI- SPAKIRAJTE KUFRE. Ali vas ni sram , samo poglejte kaj delate, vsak dan nova še hujša kriminalka od včerajšnje. Saj to je za znoret , ko se vse podira. Lepe besede Bratuškove pa so samoušečne le njej, le kdo bi lahko še kaj verjel . Konec je z vami in tudi z nami, če se boste še naprej oklepali svojih nezasluženih položajev. Če bi jaz tako vodil svoj domači proračun, tako blesavo , neodgovorno, tako kar v tri dni, bi se pogreznil pred ženo in otroci-sramota, ki jo svet pozna samo v Slovenski politiki. Ali ste se kdaj vprašali kaj si mislijo politiki drugih držal od vas , ko vas sprejemajo na razna srečanja. S takimi rezultati kot ste jih pokazali, se jaz ne bi pokazal na svetlo . Katastrofa je najmilejša oblika opisa stanja, v katerega ste nas nesposobneži pripeljali. Slovenci pa z dneva v dan čakamo mirno in prenašamo to skropucalo politično. Edino ulica reši nastalo situacijo. Velika škoda pa je , ker se na ulici zgodi tudi veliko hudega , za kar mi je zelo žal. Ne podpiram nasilja, nisem v nobeni stranki in na nobeni strani- SEM SAMO ZA POŠTENO IN UREJENO ŽIVLJENJE NAS IN NAŠIH OTROK.
brank1
27. 03. 2014 09.08
+7
Manjka Goli otok in malo reda iz prejšnjega režima. Demokracija je pa kot utopija.
lunatix28
27. 03. 2014 10.04
+1
Ja, bomo naš otok na Bledu spremenili v Alkatraz...
Biofanatik
28. 03. 2014 07.41
Premajhen, tud Goli bi bil premajhen za vse barabe ki se šopirijo po slolandiji.
ljubissa
27. 03. 2014 08.24
+11
No, da vam povem kako danes zgleda bit zaposlen v zdravstvu. Pogodbe za določen čas se vlečejo iz leta v leto, nadomeščanja vedno za drugo osebo, že zadnjih 5 let. Zdaj se je pa zgodilo, da delam iz dneva v dan, ker tud na urniku nisem več razpisan. Vsak dan mi povedo, če pridem naslednji dan v službo, ker se lahk oseba ki jo nadomeščam vsak čas vrne z bolniške. Da ne bo kdo rekel, ja res vsaj službo imam brez garancije. Tehnik zdravstvene nege, sb Celje.
batom@pinkponk.com
27. 03. 2014 08.22
+8
Zakaj pri milem bogu NIHČE iz zdravstva ne pove teh imen? Vsi govorijo, ja saj vsi vemo, za koga gre, ampak o imenih rajši ne bi govorili... Pa to je ja BOLANO, da tega nihče ne izreče oziroma da ne dobi politične podpore za kaj takega!!!!
marsikajve
27. 03. 2014 09.38
+5
Zato ker je spisek strašno dolg. Mislim, da ni enega zdravnika, ki ni sprejel podkupnine in kar 90% zdravnikov je v mafijskem krogu izkoriščanja mizerije naroda.
obiskovalecsmetisca
27. 03. 2014 09.57
+4
...a zakaj??....zato,da lahko boleke loleke za nose vlečejo...in ne mečite vseh zdravnikov v skorumpirane koše.....korist imajo samo izbranci...pa v politiki tudi.....ostali pač gledajo stran...zato,da obdržijo službo in mesto pri koritu,ki ga venomer polni raja
Strelec74
27. 03. 2014 08.20
+3
Naj dajo mene za ministra, bodo oni moja malica :). Kake nebuloze...seveda jih imajo za malico, ker ali so nesposobni, ali so preveč vpeti v zdravstvo (ex ministrica). Mora priti en neodvisen človek in sploh ni potrebno da je zdravnik, ker bo tudi ta slej ali prej podlegel skušnjavi...vemo kaki
Netajkun
27. 03. 2014 08.03
+5
Imamo najslabše razmerje zaposleni - upokojeni ( 1.35 : 1 ) in najvišjo stopnjo bolniških odsotnost z dela ( v breme gospodarstva in proračuna ) , najnižje število zdravnikov / na prebivalca , najvišji % vpisanih na visokošolske ustanove in najnižji % dokončanja študija , imamo najslabši nadzor nad plačilno disciplino ( izjemna nedisciplina ) in trenutno najostrejše pogoje za pridobitve kreditov ( podjetij in zasebnikov ) . Skratka , imamo IZJEMNO neučinkovito državo ( z drugimi besedami , denar mečemo stran , oz. je politika sama sebi namen ) . In da bi to preživelo naslednjo generacijo ali dve ? ? Počasi se moramo pripraviti na nižji standard ( lahko tudi do 20 % upad ) . Današnja srednja generacija lahko pričakuje za 100.000 € vplačanega v pokojninsko blagajno , kakšnih 65.000 € izplačil ( odstotek se bo samo še nižal ) . Neusmiljeno nas pritiska , z vseh strani in po vseh številkah ( statistikah in napovedih ) . Naši politiki pa o tem ne razmišljajo in govorijo ( po zakonu všečnosti take besede niso primerne ) . So pa DEJSTVO in REALNOST . Enkrat bo treba , odkrito in pošteno . V hudih težavah smo in samo na slabše gre . Težko bo .
Ope?enka
27. 03. 2014 09.20
+0
Tisti, ki je na to opozarjal in delal drugače so ga zamenjali s pomočjo " vseslovenskih vstajnikov, ki jih je vodil Lubej " Slovenske ovčke raje poslušajo obljube o nebesih, čeprav so otroci v šoli lačni, krivi so predvsem tisti volivci, ki za šankom opletajo, ko so volitve, se jih pa izognejo in teh je kar 40% do 45 % in ti so krivi, ker ne prevzamejo odgovornost in dajo glas opciji, ki bo najmanj kradla.
Paskakvali
27. 03. 2014 09.35
-1
Opciji ,ki bo najmanj kradla? Pa ne da govoriš o Janezu in njegovih?
obiskovalecsmetisca
27. 03. 2014 09.59
+3
.....vsaka je taka...pa,če pride s tromostovja al pa podmostovja
dule100
27. 03. 2014 07.36
+9
Alenka Bratušek trpi za akutno obliko precenjevanja svojih sposobnosti in zaničevanja miselnega dometa državljanov. Izgubila je kompas za stik z realnostjo ! Usodna domišljavost ! Stanje Slovenije je najslabše po osamosvojitvi !
dule100
27. 03. 2014 07.30
+7
Prava ocena je lahko samo popolna katastrofa ! Ko je kazalo, da slabše ekonomske politike, kot jo je imela trojka Pahor-Križanič-Kranjc v mandatu 2011.2013, so nastopili trije jezdeci fiskalne apokalipse, Bratušek-Čufer-Jazbec. Samo v letu 2013 jim je z bančnim socializmom, ohranjanjem privilegijev javnega sektorja in komunističnega režima, državo zadolžiti za sedem (7) milijard evrov !
Ope?enka
27. 03. 2014 09.22
+3
7,9 M in ni še prištet novi puf 1,5 M in 100m zakladnih menic.
obiskovalecsmetisca
27. 03. 2014 10.01
+3
....."takozvani" fenomenalci....slovenijastanska trojka,ki je stabilizirala letalo.....ki ni niti poskusilo poleteti...no,saj ni moglo...se je že na tleh razletelo
cirenij
27. 03. 2014 06.21
+7
Vse politike leve, desne, bele, črne, verujoče, ateiste ....nagnat. Če Slovenci nimamo ljudi, ki bi nas popeljali iz tega d........je bolje, da ne obstojamo. Ampak verjamem, da jih imamo samo se glede na situacijo ne morejo ali ne upajo izpostavljat. Potrebujemo tehnično vlado z "absolutistom" na čelu. Trdo roko, ki ne pozna trte mrte in lezenja temu zapadu v r....................
dr.dare
27. 03. 2014 05.19
+2
hahahahh Ukrajinci morajo za 50% odražit svojim državljanom plin če želijo evropsko denarno pomoč... hahahahah Bravo protestniki!!! Za take stvari se je treba borit!!!!!!!!!!!
?????iww
27. 03. 2014 06.19
-4
Tudi pokojnine morajo zmanjšat na polovico, bo čuden naćin. čiw...
jan.k94
27. 03. 2014 06.53
+0
Ja pokojnine jim bodo na 150 evrov zmanjšali Saj ne govor bedarij
?????iww
27. 03. 2014 07.11
+1
IMF je ukazal, pokojnine zmanjšat in ceno plina povečat ... čiw ...
dr.dare
27. 03. 2014 05.17
-2
Zakaj noče SDS Alenke Gomboc predlagat za ministrico?
Ope?enka
27. 03. 2014 03.34
+17
Sam dolgčas, vsakdan isto, povsod jim manjka denarja, sposodili so se ga že kilometre, so prav nenasitni, rezultatov pa nobenih, vlado dat na minimalca, dokler ne bo rezultatov, po 700 neto in malca,
slayer2
27. 03. 2014 04.21
+14
Kakšnih 700neto,590neto,tako kot imam jaz,pa naj se potem šopirijo!!!!
cirenij
27. 03. 2014 06.24
+6
Pa kakšno penjzijo boš imel s 590 EU neto? En dr.........In kaj tisti s 450 EU? Bolana država. Naši otroci in vnuki ne bodo preživeli. Ne sebe, niti svojih staršev ne bodo mogli vzdrževat.
YesNo
27. 03. 2014 08.54
+2
Penzij čez 15 let ne bo več. Tako da je čist brezpredmetno koliko sedaj vplačuješ. Bo treba prihranit nekaj za stara leta.