Slovenija

Slovenska kopališča so varna, niso pa najboljša. Ta so na Cipru in v Luksemburgu

Bruselj/Strunjan, 27. 05. 2014 13.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nobeno od slovenskih kopališč v poročilu Evropske komisije o kakovosti kopalnih voda ni dobilo slabe ocene. Najboljše so se na splošno odrezala kopališča na Cipru in v Luksemburgu, sledila pa so tista na Malti, Hrvaškem in v Grčiji.

Kakovost vode na večini evropskih kopališč je odlična, je razvidno iz poročila o kakovosti kopalnih voda, ki ga je danes objavila Evropska komisija. Najboljše so se na splošno odrezala kopališča na Cipru in v Luksemburgu, sledila pa so tista na Malti, Hrvaškem in v Grčiji. V Sloveniji ni slabe ocene dobilo nobeno od kopališč.

Interaktivni zemljevid Evrope, na katerem so predstavljeni podatki o kakovosti kopalnih voda.
Interaktivni zemljevid Evrope, na katerem so predstavljeni podatki o kakovosti kopalnih voda. FOTO: Evropska komisija
Kakovost celinskih kopalnih voda je bila ocenjena kot nekoliko nižja od povprečja. Edina država, ki je prejela oceno "odlično" za vsa celinska kopališča, je bil Luksemburg, s 94 odstotki odličnih ocen mu je tesno sledila Danska. Nemčija je dosegla odlično kakovost na 92 odstotkih od skoraj 2000 celinskih kopališč.

Voda na evropskih plažah, v rekah in jezerih je bila v letu 2013 na splošno visoke kakovosti, pri čemer več kot 95 odstotkov teh kopališč izpolnjuje minimalne zahteve, so danes pojasnili v Bruslju.

Po pričakovanjih obalne vode boljše kakovosti od celinskih

Kar 83 odstotkov kopališč po njihovih navedbah ustreza strožjim zahtevam in so dobila oceno odlično. Oceno slabo sta prejela le dva odstotka evropskih kopališč. Iz podatkov je tudi razvidno, da je bila kakovost obalnih kopalnih voda nekoliko boljša od celinskih.

Najboljše kopalne vode na Cipru, najslabše v Estoniji

Lani so si oceno odlično prislužila vsa kopališča na Cipru in v Luksemburgu. Gledano na splošno so po oceni kopališč sledile Malta (99 odstotkov odličnih ocen), Hrvaška (95 odstotkov) in Grčija (93 odstotkov).

Na drugi strani lestvice so imele najvišji delež kopalnih voda slabe kakovosti Estonija (šest odstotkov), Nizozemska (pet odstotkov), Belgija (štiri odstotke), Francija (tri odstotke), Španija (tri odstotke) in Irska (tri odstotke).

Kopalne vode na slovenski obali odlične kakovosti

Vse kopalne vode v slovenskem morju so lani dosegle odlično mikrobiološko kakovost, kar Slovenijo uvršča v sam evropski vrh, medtem ko v razred odličnih voda sodi polovica celinskih kopalnih voda, to pa nas uvršča v zlato sredino, je poudarila Mateja Poje z Agencije RS za okolje (Arso).

Vse obalne plaže v Sloveniji so bile razvrščene kot odlične.
Vse obalne plaže v Sloveniji so bile razvrščene kot odlične. FOTO: Kanal A
Na slovenskih kopališčih bodo v letošnji kopalni sezoni sicer začeli uporabljati nove oznake kakovosti voda, kakršne že uporabljajo v nekaterih evropskih državah. Oznaka s tremi zvezdicami bo denimo označevala odlično kakovost vode.

Kot je na današnji novinarski konferenci Arsa ob začetku kopalne sezone navedla Pojetova, imamo v Sloveniji 48 kopalnih voda, od tega je 18 naravnih kopališč ter 30 kopalnih območij v naravnem okolju. Na agenciji letno zberejo okoli 400 vzorcev, pri čemer vode glede na mikrobiološko kakovost uvrščajo v štiri kakovostne razrede: slabo oz. nezadostno kopalno vodo, zadostno, dobro in odlično.

V letu 2013 v Sloveniji nismo imeli nezadostno vzorčenih kopalnih voda, kar je v EU uspelo le še Cipru. Nezadostna kakovost kopalnih voda je sicer težava številnih držav članic, je pojasnila Pojetova.

50 odstotkov celinskih voda pri nas sodi v razred odličnih voda. Mednje sodijo kopalne vode na Nadiži, Bohinjskem jezeru, pretežnem delu Blejskega jezera, na Šobčevem bajerju ter na nekaterih lokacijah na Kolpi. Ti podatki za celinske vode Slovenijo uvrščajo v zlato sredino evropskih držav, medtem ko so vse kopalne vode v slovenskem morju dosegle odlično kakovost. To je uspelo le še Cipru in našo državo uvršča v sam vrh EU, je še dodala Pojetova.

Kakovost kopališč v Sloveniji.
Kakovost kopališč v Sloveniji. FOTO: Evropska komisija

Pet obalnih kopališč zaračunavalo, pa tega ne bi smelo

Daša Janežič iz koprske enote republiškega inšpektorata za kmetijstvo in okolje pa je ob današnji predstavitvi rezultatov pojasnila stanje v zvezi z odločbami, ki so jih leta 2012 izdali upravljavcem petih kopališč na Obali in s katerimi so od njih dosegli, da so prenehali zaračunavati vstopnino in kopalcem omogočili prehod do morskega dobrega.

V enem od petih primerov se upravljavec na odločbo inšpektorata ni pritožil. Ostali upravljavci, katerih pritožbe so bile zavrnjene, so se nato s tožbami obrnili na višjo instanco. Upravno sodišče je pred kratkim v treh primerih tožbe zavrnilo, v edinem preostalem primeru pa še čakajo na razsodbo sodišča, je pojasnila Janežičeva.

Vodne ekosisteme je potrebno še naprej ščititi

Slovenija spada med devet držav članic, v katerih nobeno od kopališč ni dobilo slabe ocene in v njej ni bilo ugotovljenih neskladnih kopalnih območij.

"Dobro je, da je kakovost kopalnih voda v Evropi še vedno visoka. Vendar glede na dragocenost vira, kakršen je voda, ne moremo ostati križem rok. Še naprej moramo skrbeti za to, da bodo naše kopalne vode, pitna voda in vodni ekosistemi v celoti zaščiteni," je objavo poročila pospremil evropski komisar za okolje Janez Potočnik.

Izvršni direktor Evropske agencije za okolje (EEA), ki je pripravila poročilo, pa je poudaril, da se je kakovost evropskih kopalnih voda v zadnjih dveh desetletjih izboljšala, saj se je količina odplak, ki se odvajajo neposredno v vode, nekoliko zmanjšala. "Danes pomenijo izziv kratkotrajne obremenitve zaradi onesnaževanja med močnim deževjem in poplavami, ko lahko poplavijo kanalizacijski sistemi in se fekalne bakterije s kmetijskih zemljišč sperejo v reke in morja," je pristavil.

Vzorce zbirajo pred in med sezono, spremljajo količino bakterij

Vsa kopališča na Cipru in v Luksemburgu so bila ocenjena kot odlična. Na sliki plaža na Cipru.
Vsa kopališča na Cipru in v Luksemburgu so bila ocenjena kot odlična. Na sliki plaža na Cipru. FOTO: Thinkstock

Poročilo EEA zajema rezultate spremljanja kakovosti vode na 22.000 kopališčih po vsej EU, v Švici in letos prvič tudi v Albaniji. Kakovost na plažah spremljajo lokalni organi, in sicer zbirajo vzorce spomladi in v času kopalne sezone. Ocena kopalnih voda je lahko odlična, dobra, zadostna ali slaba. Te ocene temeljijo na ravneh dveh vrst bakterij, ki pri zaužitju lahko povzročita bruhanje in drisko in ki kažeta na onesnaževanje zaradi odplak ali živinoreje.

Preberite še lanskoletno poročilo in ugotovitve Evropske agencije za okolje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (77)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LOS - T
27. 05. 2014 20.55
+30
kar se tiče slovenske obale so zgleda ocenjeval pitno vodo, poleti zgleda morje kot škaf mastne vode, polne sluzaste trave....
yokerxdinterfan
27. 05. 2014 23.50
+12
to res nevem kaj ljudje vidijo na slovenski obali....sem bil na hrvaškem pa imajo lepšo sedaj pa ajde natalitje minuse hop hop
kkkkkkkyfgfdhfsdgd
28. 05. 2014 06.10
-2
škoda da dalj kot do hrvaške nisi uspel pridt! škoda zate!
Psemek_III
28. 05. 2014 19.25
klemenfl: jaz sem videl že kar nekaj sveta, tudi eksotične kraje na drugem koncu našega planeta, pa grem še vedno z velikim veseljem na dopust na Hrvaško. Veš kaj je škoda zate? Da nekaj politikov vpliva v takšni meri nate, da odloča o tvoji destinaciji za dopust. Saj ne rečem... zares obstajajo boljše destinacije od Hrvaške (stvar preferenc posameznika). Ampak Hrvaški prav nič ne manjka. Glede na to, da je pljunek stran, je za nas, neobremenjene Slovence, čudovita možnost za dopust.
tedomedo21
27. 05. 2014 20.30
+29
Zame je najboljša voda za plavanje v Kolpi. V naše morje ne grem, ker si tam v gneči.
LOS - T
27. 05. 2014 20.56
+9
hotchilipoper
27. 05. 2014 20.19
+3
Nobenega politika še nisem videl,da bi se kopal v našem morju
tedomedo21
27. 05. 2014 20.29
+12
Jasno, da ne, ker se bojijo, da bi jih kdo ubil, ker je taka gneča na našem morju.
-santos-
27. 05. 2014 23.05
+2
mikeTHEbike
27. 05. 2014 20.14
-2
Kdo tazen mene se lula v bazen?
Tadej Bu?ar
27. 05. 2014 19.52
-2
Narobe so poimenovali Mesečev zaliv :) KOPALNO OBMOČJE SIMONOV ZALIV–STRUNJAN
domobranec 1
27. 05. 2014 18.51
-3
Japcrap ajga rajsne kuko bi sele ti srou k bi js s skiro za tabo teku!!!!!
Psemek_III
27. 05. 2014 18.33
+34
Te ocene so skoraj same sebi namen. Ko sem se nazadnje kopal v Simonovem zalivu, me je minilo, da bi šel sploh še kdaj na slovensko obalo. Sama umazanija in morska trava. Da o cenah v Piranu in Portorožu ne izgubljam besed... Potem se pa naj še kdu pritožuje nad cenami na Hrvaškem!Imamo čudovito obalo za vikend izlet, sploh Piran je čudovit, glavnega dopusta pa ne bi preživel tam, če že imam na izbiro. Za dopust v tem primeru veliko raje izberem slovenske gore, hribe in jezera, ki so neprimerljivo lepša.
tedomedo21
27. 05. 2014 20.25
+5
Tudi za Luksemburg (zaradi tamkajšnjih bank) se mora reči, da je tam vse nebeško in sterilno.
-santos-
27. 05. 2014 23.01
+2
Simonov zaliv in Portorožka plaža imata mivko in je zato najbolj "umazana" voda. Vprašaj domačine koliko se jih kopa v Simonovem zalivu... ? Sam kot domačin se ne kopam v Simonovem zalivu in mislim, da nisem edini. Eden od razlogov je tudi scaunica... Dejstvo pa je tudi to, da raje vidim tujca, kot slovenca na Slo. obali...kultura !
dejgateprat3
27. 05. 2014 17.13
+11
...a zato je bojda nakraden denar tam?'!
jaz.bajsek
27. 05. 2014 16.34
+13
V moji bani doma je voda čista!
JAPcrap
27. 05. 2014 18.27
+7
jedupan?pil
27. 05. 2014 21.20
+1
hehe ja točn to :) edin če maš čemšeniški vodovod :D
FRVK
27. 05. 2014 16.29
+35
Na Bledu je voda kvalitetna in čista? Kdor je opravljal te študije ne ve, kaj počne.... Voda v Blejskem jezeru je ZELO onesnažena s fekalijami....
JAPcrap
27. 05. 2014 18.27
-4
Seveda, saj se iz celotne gorenjske regije odpadna voda zliva vanj, preveč serjejo kaj češ
johan54
27. 05. 2014 18.44
+8
CIKITAAAA
27. 05. 2014 22.39
+1
yokerxdinterfan
27. 05. 2014 23.52
če bi vsak to vedel bi bilo na bledu četrtino manj ljudi
RED_line
27. 05. 2014 16.09
+12
naše morje je fonja! lp iz kopra
Boris2201
27. 05. 2014 16.21
+0
ne se hodit kopat v Strunjan, ker je to postalo kopališče za pese
anidanja
27. 05. 2014 16.44
+16
Strunjan je super, prelepa narava, neobremenjeni in ne zafurstrirani obiskovalci plaže... mi tja redno hodimo z našim psom in bomo tudi v bodoče. Ti Boris pa pojdi raje v Portorož, ker so snobovske riti, po tvoje, očitno bolj čiste od psov :D
Follow me
27. 05. 2014 16.51
-1
mona
27. 05. 2014 18.34
Brainkiller
27. 05. 2014 20.09
+2
tudi jaz se strinjam, ko sem bil otrok, sem med plavanjem doživel, da me po hrbtu pokrampal zalti prinašalec, ki ga je imela neka družina zraven, res je da pes ni bil hud ali napadalen, ampak očitno me ni videl in me je po hrbtu pokrampal, da sem imel celo leto spomin..........če se to zgodi danes, te ljudi tako tožim da je jeoj, kajti rad imam živali, vendar zadnje čase ko pogledaš na nekatere plaže ima že vsak svojega psa zraven, in to mi ni všeč.........
mikeTHEbike
27. 05. 2014 20.15
-1
ONniON
27. 05. 2014 15.41
+8
MA JS BI DAL SLABO OCENO SLOVENSKIM POLITIKOM IN MEDIJEM.
psyho22
27. 05. 2014 15.34
+30
Mikrobiološka analiza voda je dokaj nerelevantna. Je že res da ni v redu če je v njej veliko enterobakterij iz fekalij ali kakšnih drugih nevarnih bakterij. Mene bolj zanima koliko je v vodi nevarnih kemikalij iz industrijskih obratov, ki se iztekajo v reke. Tudi na Japonskem je voda v bližini Fukušime mikrobiološko neoporečna, je pa zato polna težkih kovin in radioaktivnih odpadkov. Ljudje pa se tam med drugim še vedno kopajo in zaupajo "vladnim" raziskavam. Saj vemo kako vlada poskrbi za nas kajne?
piko112
27. 05. 2014 15.38
+10
V ljubljanici je manj težkih kovin ker so toliko tovarn ob njej zaprli
psyho22
27. 05. 2014 15.45
+12
Ja saj to ne izgine kar čez noč. V Ljubljanico je pa res speljano toliko kanalizacije da se ni za kopat
R0ss0
27. 05. 2014 15.26
+14
grem v Bohinj pa uživam ........
4krogci
27. 05. 2014 14.46
+20
Ok Sočo v zgornem delu da je dobra a Blejsko jezero in pa slo obala pa da je odlično?? pa dobro kdo je to raziskavo delu?? Blejsko jezero je cez poletje živa smrdeča mlakuza, slo obala pa ni dosti zadi!!
johan54
27. 05. 2014 18.39
-1
ZZZV Kranj, pa poglejte njihove rezultate, ne govoriti na pamet. 9 meritev na kopalno sezono, pa vsi brezhibni (Bled), Bohinj pa najmanj enkrat na sezono slabši od Bleda, ni vse v prosojnosti vode. Tako da preden na pamet nekaj kritizirate, se najprej prepričajte o rezultatih meritev.
deathbite
27. 05. 2014 14.43
+13
Najlepše se je kopati v Kopru in Izoli...... pa strunjanska školjčišča so zakon.
-santos-
27. 05. 2014 14.54
+5
V Strunjanu, Piranu in Fiesi je daleč najlepša voda...v Izoli in Kopru (LUKA) je preveč mulja.
TurbinaOdStargaGolfa
27. 05. 2014 15.47
+4
meni je všeč tudi debeli rtić ....za se it enkrat po službi vrčt u morje. Drugače pa tudi do umaga, kenegre in novigrada ni daleč.....
TurbinaOdStargaGolfa
27. 05. 2014 15.49
+9
bistvo je, da ni gužve ....se pravi je najlepše it po petih popoldan...
redtzui
28. 05. 2014 00.06
VSEZNALECno1
27. 05. 2014 14.42
-2
Ciper in luxemberg, posebaj Luxemberg ima veliko obale????? No obalne vode pri nas pa ja no.... očitno standard pada
NaravaInDruzba
27. 05. 2014 15.20
+4
Draža
27. 05. 2014 14.36
+12
Grčija,Ciper in Turčija,to so odrta morja zato je tam kristalno čista voda .
karin0123
27. 05. 2014 14.31
-10
Ja seveda odlične, glih ja... Ta smrdeča naša morska voda pa je res za odličje..haha. Raje nikamor, kot pa na slovensko plažo. Raje so doma v bazenu kopam....
-santos-
27. 05. 2014 14.52
+23
naše morje je zelo čisto, razlika je v tem, da je pri nam mulj (muljasto morje), na Hrvaškem pa je skalnato območje (zato je bistrejša na oko). Čistoča pa je popolnoma enaka. Pri nam je problem, ko so močnejši tokovi postane voda motna zaradi mulja in ne zaradi umazanije. Žalostno je to, da živiš v Sloveniji in ne poznaš slovenskega morja.
5enun
27. 05. 2014 16.23
+11
Sem 10 let hodil na Hrvaško, zdaj pa že 4. leto na slovensko obalo (Piran, Fiesa) in moram rečtm, da mi je žal, kako slabo splošno menje sem imel tudi sam o slovenskem morju. Voda je bistra, da vidiš kamne v globini (Fiesa), le voda se mi zdi, da je za odtenek bol slana kot na Hrvaškem. Nikakor pa ne drži, da voda smrdi. To si si malo namislil karnin0123. Pojdi enkrat na obalo, da se znebiš predsodkov ;)
deathbite
27. 05. 2014 14.25
-11
Morje se začne pri Savudriji. Drugače pa Bohinj.....
kkkkkkkyfgfdhfsdgd
27. 05. 2014 14.54
-4
deathbite
27. 05. 2014 16.38
-2
VECCHIASIGNORA
28. 05. 2014 00.06
+1