Čeprav od hudih poplav ni minil še niti en teden, se Sloveniji bliža nova vremenska ujma.
Kot so sporočili z Agencije RS za okolje, je do nedelje zvečer na območju Julijskih Alp že padlo od 40 do 100 l dežja na kvadratni meter.
Padavine se bodo ponoči na zahodu in jugozahodu okrepile in do jutra zajele večji del Slovenije. Pojavljali se bodo močni nalivi, ki se bodo na nekaterih območjih lahko obnavljali.
Do ponedeljka zvečer bo v večjem delu Slovenije padlo med 50 in 100 l dežja na kvadratni meter, lokalno ponekod tudi do 200 l/m2. Le na skrajnem vzhodu bo padavin predvidoma manj (od 20 do 40 l/m2).
Zaradi obilnih padavin je Arso danes dopoldne že razglasil rdeči alarm za jugo- in severozahod države, v ponedeljek pa za celotno zahodno polovico države.
Pretok Drave do 2200 m3/s, reke bodo najprej začele naraščati za zahodu
Dravske elektrarne so v nedeljo začele obratovati v visokovodnem režimu. V noči na ponedeljek in v ponedeljek bo zaradi obilnih padavin v Avstriji pretok Drave predvidoma ponovno močno povečan. Pretok Drave ob vstopu v državo lahko znaša med 1600 m3/s in 2200 m3/s, so zapisali na Arsu.
Medtem pa že naraščajo reke v zgornjem Posočju. Najbolj bodo narasle Soča vzdolž celotnega toka s pritoki, pa tudi reke v Goriških Brdih, Vipava s pritoki, reke v slovenski Istri, Reka, Kolpa ter reke na območju Škofjeloškega in Idrijsko-Cerkljanskega hribovja. Omenjene reke bodo lahko poplavljale. Močneje bodo narasle tudi reke v Zgornjesavski dolini, zlasti Sava Dolinka s pritoki in reke na območju Bohinja.
V ponedeljek so ob močnejših nalivih možna razlivanja manjših vodotokov in hudournikov na prej omenjenih območjih ter na območjih osrednje in severne Slovenije, zlasti v porečju Savinje, Dravinje, Sotle, Mislinje in Meže. Narasle bodo tudi reke na območju Slovenskih Goric. V ponedeljek se bodo predvidoma obnovile poplavljene površine Notranjskega in Dolenjskega krasa ter Ljubljanskega barja.
Povišano bo tudi plimovanje morja. V ponedeljek zjutraj lahko med peto in deveto uro morje na mareografski postaji v Kopru preseže višino 3,2 metra in ponovno poplavi obalo.
Civilna zaščita na severnem Primorskem v pripravljenosti
Regijski štab Civilne zaščite (CZ) za severno Primorsko je na možne nove poplave zaradi napovedanih močnih padavin dobro pripravljen. Poleg 12.000 protipoplavnih vreč, ki so jih pred koncem prejšnjega tedna razdelili prebivalcem, je pripravljenih novih 5000 vreč, če bodo potrebne, je povedal poveljnik regijskega štaba Samo Kosmač.
"Pripravljena so vsa materialno-tehnična sredstva, vse črpalke, agregati in ustrezna vozila, vsak trenutek pa lahko zaradi pripravljenosti vpokličemo tudi potrebno število gasilskih enot in pripadnikov Civilne zaščite," je še dejal Kosmač.
Število protipoplavnih vreč bi po Kosmačevem mnenju moralo zadostovati, med prebivalce ogroženih območij pa jih ne bodo več delili, saj so pripravljene vreče za potrebe intervencij in reševalnih ekip.
V primeru večjih poplavljenih območij bi prebivalcem pomagali tudi pripadniki Slovenske vojske. Kosmač predvideva, da bi jih lahko vpoklicali že ponoči oziroma v ponedeljek, če bo to potrebno.
Po zbranih podatkih je bilo ob zadnjih poplavah v šestih občinah v Posočju (Bovec, Kobarid, Tolmin, Idrija, Cerkno, Kanal ob Soči) zaradi narasle vode in vetra poškodovanih 100 objektov, med katerimi so predvsem stanovanjski objekti. Evidentiranih je bilo tudi 19 dogodkov v naravi (plazovi, podrta drevesa). Očistiti so morali tudi številne nanose kamenja in peska ter zemeljske udore. Zaradi slednjega je še vedno polovična zapora ceste Trenta–Bovec.
V pripravljenosti tudi na Koroškem
Potem ko še vedno odstranjujejo posledice katastrofalnih poplav zaradi naraslih rek Mislinje, Meže in Drave s pritoki v začetku tedna, pa se na možnost novih poplav pripravljajo tudi na Koroškem.
V Dravogradu so tako že v nedeljo dopoldne razdelili 1500 protipoplavnih vreč, je povedala dravograjska županja Marijana Cigala. V stiku so tudi s sosednjimi občinami na avstrijski strani, kjer je poplavljanje Drave v začetku tedna med drugim najhuje prizadelo prav sosednji kraj Labot.
Kot je znano, je ob poplavah pred šestimi dnevi pretok vzdolž reke Drave v Sloveniji znašal tudi do okoli 3000 kubičnih metrov na sekundo, zaradi česar je prišlo do obsežnih poplav predvsem na območju Koroške in na Štajerskem, več očitkov o neustreznem ravnanju pa je ob tem letelo na upravljavce hidroelektrarn v Avstriji. Pristojni na obeh straneh meje so ob tem zagotavljali, da je bilo vse izvedeno skladno s protokolom, je pa na avstrijski strani bila napovedana preiskava v zvezi s tem.
Zaradi groženj poplavljanja Drave so protipoplavne vreče konec tedna razdeljevali tudi v Vuzenici. Po besedah poveljnika koroške civilne zaščite Alana Matijeviča so jih tja poslali 500.
V Mestni občini Slovenj Gradec, kjer je pred slabim tednom dni poleg Mislinje poplavljala tudi hudourniška Suhodolnica, pa so v soboto razdelili 5000 protipoplavnih vreč, v nedeljo pa so jih pripravili še 8000, je dejal Dušan Stojanovič z občine.
Zaradi napovedi grožnje o povečanih hudournikih se je sestal tudi krizni štab civilne zaščite v občini Črna na Koroškem, je povedala tamkajšnja županja Romana Lesjak. V Črni so pred slabim tednom dni največ škode naredili narasli hudourniki, ki so poškodovali večino cest v okolici Črne.
Narasle vode so v začetku tedna na Koroškem poplavile okoli 700 objektov, med njimi so naredile veliko škode v podjetjih, skupna ocenjena škoda pa znaša več milijonov evrov.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.