Slovenija proti Turčiji prekinila črni niz

Bielefeld, 31. 05. 2013 18.44 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na prijateljski tekmi s Turčijo prekinila niz štirih zaporednih porazov. Varovanci Srečka Katanca so v Bielefeldu 44. reprezentanco s Fifine lestvice po zaslugi golov Milivoja Novakovića in Tima Matavža ugnali z 2:0.

Slovenska nogometna reprezentanca bo čez nekaj dni odigrala naslednjo tekmo v kvalifikacijah za nastop na SP 2014. FOTO: Damjan Žibert
Dvoboj je bil priprava na tekmo v Reykjaviku z Islandijo v sklopu kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2014. Selektor Srečko Katanec je pred zborom reprezentance doživel nov udarec pri sestavi ekipe, saj ni mogel računati na napadalca japonske Omiye Ardije Zlatana Ljubijankića, ki si je poškodoval mišico. Že pred tem je zaradi poškodbe odpadel tudi vezist Josip Iličić, tik pred zdajci pa še prvi vratar Samir Handanović. Na tekmi s Turčijo ga je v vratih zamenjal Jan Oblak.

Po začetnem otipavanju so Katančevi varovanci udarili že v 11. minuti. Žogo je priboril Kevin Kampl in jo spravil do Bojana Jokića. Branilec Chieva je poslal natančen predložek v kazenski prostor, kjer je bil na pravem mestu Milivoje Novaković, ki je z glavo premagal turškega vratarja Sinana Bolata. Kot se je izkazalo, je bil to edini zadetek v prvem polčasu, tako da so varovanci selektorja Katanca po prvih 45 minutah vodili z 1:0. S tem izidom so bili lahko celo bolj zadovoljni Turki. V 22. minuti bi skoraj ostali z igralcem manj na igrišču. Kot zadnji mož obrambe je namreč Serdar Kurtulus zrušil Kampla, na presenečenje slovenske izbrane vrste pa mu je sodnik Marco Fritz pokazal zgolj rumeni karton. Ob koncu prvega polčasa je imel lepo priložnost za povišanje vodstva Valter Birsa, ki je z roba kazenskega prostora meril premalo natančno.

Milivoje Novaković je zadel še na drugi zaporedni tekmi po vrnitvi v reprezentanco. FOTO: Damjan Žibert

Prvi so v drugem polčasu zapretili Turki. Nevarno je z glavo streljal Omer Toprak, čigar strel je s fantastičnim posredovanjem ustavil vratar Oblak. Naša reprezentanca je hitro vzpostavila ravnovesje na igrišču in v 65. minuti podvojila prednost. Rezervist Tim Matavž je lepo prodrl po levem boku, preigral svojega čuvaja in z močnim strelom po tleh ugnal Bolata. Deset minut pozneje je imel veliko priložnost izjemno razpoloženi Kampl. Akcijo je začel Andraž Struna, ki je lepo videl vtekajočega vezista Salzburga, a Bolat je bil ob pomoči svojih branilcev na pravem mestu. Do konca tekme večjih priložnosti ni bilo več in slovenska reprezentanca se je zasluženo veselila prve zmage od vrnitve Katanca na selektorsko mesto.

Slovenija – Turčija 2:0 (1:0)