Gospodarstvo

Slovenija razmišlja o izstopu iz skupine držav, ki podpirajo davek na transakcije

Bruselj, 06. 05. 2014 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Deset članic EU se je v posebni izjavi zavezalo, da bodo začele davek na finančne transakcije izvajati leta 2016. Slovenija se izjavi ni pridružila, minister Čufer pa pravi, da Slovenija razmišlja o izstopu iz skupine držav, ki si tega davka želijo.

Minister za finance Uroš Čufer
Minister za finance Uroš Čufer FOTO: Miro Majcen

Slovenija razmišlja o izstopu iz skupine držav, ki želijo uvesti davek na finančne transakcije, saj ekonomska logika za tem davkom zanjo ne drži, je danes v Bruslju povedal finančni minister Uroš Čufer. A iz pobude uradno še ni izstopila, saj je treba prej izvesti ustrezne postopke na vladi in v parlamentu, je še dodal.

Po oceni Evropske komisije naj bi prinesel do 35 milijard evrov na leto, kar je odstotek davčnih prihodkov enajstih članic.

"Pred časom, ko je Slovenija vstopila v to skupino, smo ocenjevali, da bo izplen od tega davka kar dober. Ko smo potem ponovno naredili oceno učinkov davka, smo ugotovili, da bo izplen bistveno manjši, kot je bil predviden, tudi po najbolj optimističnih variantah, in da je to davek, ki bo težko pokril tudi lastne stroške zbiranja in implementacije," je pojasnil minister.

Davek na finančne transakcije naj bi Sloveniji po neuradnih navedbah po optimističnih izračunih prinesel tri milijone evrov na leto.

Vsaka država je suverena

Najodločneje davku nasprotujeta Velika Britanija, ki se boji bega vlagateljev iz londonskega Cityja, sicer največjega evropskega finančnega središča, in Švedska.

Slovenija se iz omenjenih razlogov ni pridružila politični izjavi, s katero se je danes deset članic unije zavezalo, da bodo začele ta davek izvajati januarja 2016. Gre za deset držav, ki so se poleg Slovenije odločile za uvedbo davka v sklopu mehanizma okrepljenega sodelovanja: Nemčija, Francija, Italija, Španija, Belgija, Avstrija, Estonija, Portugalska, Grčija in Slovaška.

Ker je namen politične izjave o davku na finančne transakcije pospešiti in okrepiti zavezo za uvedbo tega davka, se ji Slovenija, ki ima že dlje časa pomisleke in želi dejansko v drugo smer, ni pridružila, je pojasnil Čufer.

Na vprašanje, kakšni so bili odzivi drugih članic, ki sodelujejo v pobudi, je minister odgovoril, da je vsaka država suverena, da poišče tisto davčno strukturo, ki je zanjo najbolj optimalna, in da ni nobenega razočaranja, saj vsak razume, da vsak deluje v svojem interesu.

Ima vlada pooblastila za umik iz skupine?

Čufer je danes povedal, da je že odločen predlagati umik iz skupine. Pričakovati je, da ga bo predlagal v kratkem in da bo Slovenija kmalu izvedla vse potrebne postopke zanj. To lahko po ministrovih besedah stori tudi vlada, ki opravlja tekoče posle.

A v EU so danes odločitev Slovenije tolmačili drugače. Prvi je novico med zasedanjem popolnoma nepričakovano oznanil nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je dejal, da se Slovenija izjavi ni pridružila zaradi notranjepolitičnih trenj in da odločitev o sodelovanju pri pobudi prepušča naslednji vladi.

Tudi v grškem predsedstvu so po koncu zasedanja odločitev Slovenije komentirali podobno. "Po mojih informacijah Slovenija ne sodeluje zaradi težav, ki jih ima vlada," je dejal grški finančni minister Janis Sturnaras.

Je slovensko vlado izjava presenetila?

EU želi sicer z davkom na finančne transakcije, ki ga predstavlja kot pošten prispevek finančnega sektorja, potem ko so davkoplačevalci v krizi z milijardnimi injekcijami pomagali reševati banke, poslati pozitivno sporočilo Evropejcem pred evropskimi volitvami.

Zato naj bi želela Slovenija z izstopom iz pobude počakati na čas po volitvah, a naj bi jo presenetila politična izjava, ki pa je ni želela podpisati s figo v žepu. Umik iz te pobude je po neuradnih navedbah za Slovenijo tudi priložnost, da utrdi svoj položaj v uniji kot država, ki ve, kaj hoče, in ne prikimava stalno drugim.

Ideja o uvedbi tega davka je bila odziv evropske politike na nezadovoljstvo davkoplačevalcev nad milijardnimi injekcijami njihovega denarja v finančni sektor, ki je sicer glavni krivec za krizo. Ta davek naj bi namreč zagotovil, da bo finančni sektor ustrezno prispeval k premagovanju krize in polnjenju javnih blagajn v prihodnje.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

finec
09. 05. 2014 15.39
+1
Grozljivo kako instant bogatuni pri nas vplivajo na politiko. Ne čudim se, da imajo v šahu duševno ubogega Čufarja, me pa skrbi, ker se niti Virant in ostali v vladi ne oglasijo.
razocarani
08. 05. 2014 18.58
+4
a to je zato da bodo roparji nasega premozenja se vec zasluzili in lazje prali naropan denar ..res zlocinci obvladujejo celo drzavo .samo se verige nam nataknejo pa smo najuspesnejsa suzenjska dezela v zgodovini ..vecina delodajalcev dela z delavci slabse kot z nekdanjimi suznji ..se ti so imeli boljse pogoje ..noro kako sprijena dezela smo postali
Adolph
07. 05. 2014 17.18
+0
Ja seveda, saj bi bili obavceni samo kockarji . .. . .
arthur1982
07. 05. 2014 15.00
+9
Končno so se spomnili, da obdavčijo tiste, ki so najbolj krivi za krizo (finančni sektor). Tehnokrat kakršen je Čufer pa ima pomisleke, ker sam izhaja iz sektorja, ki je zajeb.al vse in ga še vedno ščiti. Če slučajno glasuje proti ga je treba popolnoma odstraniti in to ne samo iz politike. Da pa čaka na navodila s sedeža neoliberalizma v Evropi je pa že višek.
zvit kot presta
07. 05. 2014 13.01
+11
G. minister Čufer. Kolikor vem ste za enkrat še minister Vlade RS. Torej se obnašajte državotvorno in v narodov blagor. Obdavčitev finančih transakcij je inštrument vsaj delnega doprinosa bank k finančni sanaciji v EU. Vi pa se obnašate, kot direktor banke in seveda nasprotujete "bančnemu davku". V čigavem interesu?
Brabus
07. 05. 2014 13.24
+7
V interesu tujih vlagateljev. Lahko bomo postali pralnica denarja, kar se še vedno splača, imamo pa tudi izkušnje, mar ne?
razocarani
08. 05. 2014 19.03
+2
ja nasi pralci so spisa v svetovnem merili..
fafajonka
07. 05. 2014 10.39
+13
V svojem kratkem mandatu je Čufer naredil toliko škode našim potomcem, kot jo ni uspelo narediti tudi Križaniču, sedaj razmišlja o izstopu od tistih držav, ki bodo obdavčile finančne transakcije, zaradi premalega finančnega izplena. Morda je prebral članek o družini Jnaković in ostalih nekdanjih mogočnežih, ki so prikazali nekakšne prihodke in nikakršne dobičke, morda pa je tudi on med tistimi, ki so kupovali diplome, kajti, če bi sledil zdravi slovenski kmečki pameti, bi razmišljal drugače, v dobrobit državljanov in ne neki kvazi eliti, med katero so tudi bančniki.
U5K0
07. 05. 2014 10.33
-5
namen davka je zmanjšati razne visokofrekvenčne špekulacije na finančnih trgih. Mi s špekulacijami nimamo problema in ga nikoli ne bomo imeli. Davka ne potrebujemo
marhab1
07. 05. 2014 10.32
+16
To je jasni dokaz, da je ta vlada pripravljena storiti vse, da zaščiti tajkune, ki svoj nakradeni denar nosijo iz države. Pa narod kaj je z vami, a ne vidite kam nas ta mafija vodi. Janković bi moral pred Janšo v arest, pa še klobasa okoli in se hvali kolk dober managar je, pri tem pa so vse njegove firme na kantu. Narod zbudi se, če ne boš res travo pasel. Rdečekožcem je za to prav figo mar, to je zgodovinsko dokazano.
Našvasan__zob
07. 05. 2014 12.19
-2
Tajkuni tukaj nimajo veze... iste bedarije o tajkunih sem poslužal že lata 2007/2008 ko so uvajali davek na IFI.. potem pa je vse šlo v 3 Pm.
razocarani
08. 05. 2014 19.08
+1
zastonj se danes ne naredi nic ..kaksno korist bodo imeli od tega tile nasi saboterji pa si lahko predstavljamo ..res si zelim da se zgodi punt vseh postenih drzavljanov ,pa cetudi me prvega ubijejo ..raje mrtev kot vsakodnevno ponizevan ,samo da se vrzem svoj kamen
bublika
07. 05. 2014 10.09
+4
Ja zadnji čas da začnemo razmišljat tudi o odhodu iz raznih združenj (npr. EU in NATO) , ki gledajo zgolj na svojo korist in zagotovo ne v korist države kot je Slovenija.
marhab1
07. 05. 2014 10.26
+0
Ja BUBLIKA, kaj bomo pa sami, a misliš da se NATO in EU, kaj sekirata za to. Mi bomo nastradali, ko ne boš imel-la niti sekret papirja pol boš pa razmišljala. Vprašaj gospodarstvenike kaj mislijo o tem, pa začni razmišljat s svojo glavo če je sploh možno.
caspera1
07. 05. 2014 13.53
+6
Oditi ni treba, ni pa tudi potrebno vsako njihovo bedarijo podpisat in izvajat.
hovdec
11. 05. 2014 08.42
glede na to da se je naša samooskrba popolnoma uničila,da imajo vsi okrog nas svoje interese,da si celo večina naših želi nazaj v jugo, nas samo še to članstvo rešuje
devote
07. 05. 2014 09.42
+10
da bi se naša vlada odrekla nekemu davku??? ne me hecat, je že kak drug razlog v ozadju...
Kjegavidissss
07. 05. 2014 12.33
+4
Explainator
07. 05. 2014 09.40
+1
tipično za slovenijo, da razmišlja, kaj več bi bilo že utopično pričakovati
Space Voyager
07. 05. 2014 09.17
+1
Nimam dovolj znanja za oceno, ali se pobiranje tega davka res ne izplača ali pa smo mi tako boga država, da nam je banka ukazala, da ne smemo davka uvest...
asa19
07. 05. 2014 08.38
+3
Konec in pika odkar smo v eu nimamo 50 % niti več za preživetje ,obljube so pa bile da se cene nebodo dvignile sedaj so pa dvojne in plače iste ven iz eu...
hovdec
11. 05. 2014 08.51
kaj hočeš spet v vrsti čakat na kruh,bencin prašek,kavo...,se vozit na par ne par,da ne govorim kako se je hodilo čez mejo in tam kaj kupovalo,samo malo pomisli kaj govoriš. toliko vsega kot imaš sedaj ni si imel nikoli!Da pogledaš necenzuriran internet,neovirano bereš novice iz celega sveta. saj ravno to hočete,da bi bili spet zaprti,nerazgledani,oprani v glavi samo za en evro več.saj ljudje so isti zdaj kot so bili v jugis,samo da zdaj kradejo javno in vemo,včasih so pa za to vedeli samo oni,ki so imeli knjižico.
spoštovanje
07. 05. 2014 08.32
+5
tu ni kaj razmišljat....adijo in konec
comment123
07. 05. 2014 07.55
+0
KONČNO NEKAJ PAMETNEGA...
slovenicu
06. 05. 2014 23.12
+10
Rajši povejte na katero stvar NI davka! Zrak? Še kaj?
croc
08. 05. 2014 01.40
+26
Mislim da g.Čufer ni nek zaupanja vreden človek...glede na to da se je izmikal vrhom zasedanja EU ..finančnikov...
24pedercin
06. 05. 2014 21.20
+13
Glede na 90 milijardni dolg, nedvomno zelo dobro razmisljate. Sami strokovnjaki, za molzenje ovc.
Armonia
06. 05. 2014 20.28
-1
Že tako je bilo pestro v mojem poslu, potem ste pa uvedli še davek na te transakcije in notri zajeli tudi tiste, ki z osnovnim namenom davka nimajo nobene veze.
ONniON
06. 05. 2014 17.58
+3
češka nima € !
?????iww
06. 05. 2014 18.21
+2
Mi smo bolj napredni od Češke, imamo € :D ... čiw ...