VIDEO in FOTO: Risi izgubili uvodno tekmo z Norvežani

Stockholm, 04. 05. 2013 11.47 |

Slovenska hokejska reprezentanca je odigrala prvo tekmo na svetovnem prvenstvu elitne divizije. Nasprotniki risov so bili Norvežani, v Stockholmu je bil izid 1:3. Slovence je pokopala slaba prva tretjina tekme. Edini strelec za slovensko izbrano vrsto je bil Žiga Jeglič.

Slovenske hokejiste na SP skupine A v boju za obstanek čaka težka naloga, saj imajo za nasprotnike same izjemno kakovostne tekmece. Prvi so bili na vrsti Norvežani, ki so zadnjih osem let stalni člani elitne skupine, kar trikrat v tem obdobju pa se jim je uspelo uvrstiti v četrtfinale. Selektor Matjaž Kopitar se je poizkušal držati recepta z olimpijskih kvalifikacij v Vojensu, kjer je risom uspel podvig in so se uvrstili na OI leta 2014. Šele včeraj sta se moštvu pridružila zadnja igralca na seznamu brata Rodman, ki sta pred nekaj dnevi končala klubsko sezono. Rise je proti Norveški pokopal slab začetek tekme, ko so hitro dobili dva gola, in to je bilo ključno za uvodni poraz. V drugih dveh tretjinah so bili Slovenci boljši tekmec, a so dosegli le en gol, kar je bilo premalo za uspeh.

V vratih je tekmo začel Robert Kristan, risi pa so že na začetku doživeli hladen tuš. Po izgubljenem ploščku v srednji tretjini so Norvežani izvedli hiter protinapad in že po 62 sekundah je plošček med nogama Kristanu spravil Anders Bastiansen za vodstvo Norveške z 1:0. V nadaljevanju so imeli risi najprej igro z igralcem več, vendar si niso priigrali prave priložnosti, nato pa je "power play" imel še tekmec, ki je prav tako ostal praznih rok ob izključitvi Aleša Kranjca, le nekaj sekund pozneje pa je moral na klop še Jan Urbas, vendar so se risi ubranili. Po nekaj minutah nepovezane igre na obeh straneh, je bil znova v glavni vlogi Bastiansen, ki je po samostojnem prodoru znova s strelom med nogama Kristana izid povišal na 2:0. Videti je bilo, da bo v prvi tretjini ostalo pri tem izidu, vendar je 16 sekund pred piskom lepo akcijo izvedel prvi napad, Rok Tičar je podal pred gol Žigi Jegliču, ki je znižal vodstvo. Pomemben zadetek za Slovence, saj so bili Norvežani boljši, v strelih je bilo 11:4 v njihovo korist.

Rok Tičar je bil podajalec pri golu Žige Jegliča.
Rok Tičar je bil podajalec pri golu Žige Jegliča. FOTO: Reuters

V drugi tretjini so Slovenci pokazali veliko boljšo igro in Norvežani so imeli polne roke dela v svoji obrambni tretjini, še posebej ob igri z igralcem več, ko sta zapretila brata Rodman in Jeglič. Risi so prevladovali 15 minut druge tretjine, ko je bil izključen Boštjan Goličič. A so Slovenci pokazali pravi karakter, še več, ob izteku kazni sta imela lepi priložnosti Urbas in Kovačević in nato iztržili še igro z igralcem več. Slovenci so bili večkrat blizu izenačenju, a je ostalo pri prazni statistiki kar zadeva gole v drugi tretjini, v strelih pa so prevladovali risi (10:2). Tretjo tretjino so Slovenci začeli z igralcem manj, na klop je moral Kranjc, Kristan se je trikrat izkazal z obrambo, enkrat ga je rešila vratnica. Na kazensko klop je moral tudi Robert Sabolić, vseeno pa so Slovenci stopnjevali ritem igre in na sredini tretjine sta imeli zreli priložnosti za gol Kranjc in Jeglič, vendar je bil vratar Lars Haugen izvrsten. Dobrih pet minut pred koncem tretjine so do "power playa" prišli tudi risi, ob izteku kazni pa je v samostojen prodor znova oddrsal Bastiansen, a je bil tokrat Kristan uspešnejši. Ob pritisku Slovencev je v protinapad ušel tudi Mads Hadsen in ob prekršku Mitje Robarja je sodnik dosodil kazenski strel, Kristan je njegov strel ubranil in obdržal rise v igri do zadnjih sekund. Kopitar je že minuto in 18 sekund pred koncem poizkušal brez vratarja, a je norveška obramba zdržala, v prazen gol je zadel Hansen za končnih 3:1 pet sekund pred koncem tekme. Za najboljša igralca sta bila izbrana vratar Norveške Haugen in slovenski branilec Kovačević. Končni izid v strelih je bil 25:22 za Norveško.

Norvežani so že v prvi tretjini dvakrat premagali vratarja Roberta Kristana.
Norvežani so že v prvi tretjini dvakrat premagali vratarja Roberta Kristana. FOTO: Reuters

Izjavi po tekmi:
Matjaž Kopitar, selektor Slovenije: "Priznati moramo, da je bil to slab start SP, čeprav ne bi rad tega izpostavljal. To tekmo pa je potrebno pozabiti, čeprav točk ni bilo. Prvih petnajst minut je bilo zelo slabih, ostalo pa je bilo zelo spodbudno. V drugi tretjini smo dominirali, v tretji smo bili tudi zelo dobri. Škoda, da nismo dosegli kakšen zadetek več, ker smo si točko zaslužili. Sedaj nimamo česa objokovati. Stvari za nazaj ne moremo popraviti, lahko pa storimo kaj, da izboljšamo našo igro. Toda če želiš postati velika reprezentanca, kar mi želimo, je potrebno premagovati tudi tako dobre vratarje. Beloruse smo v olimpijskih kvalifikacijah premagali. Čaka nas težka tekma."

Robert Kristan, vratar Slovenije: "Ponovno se je pokazalo, da je na tej ravni potrebno ohraniti zbranost vseh 60 minut. Na začetku je bilo premalo zbranosti, se zgodi. V nadaljevanju pa smo dobro igrali in bili v določenih delih tudi boljši. Danes moramo to čim prej pozabiti in ohraniti vse najboljše stvari z današnje tekme za naprej."

Slovenija – Norveška 1:3 (1:2, 0:0, 0:0)
0:1 Bastiansen (2.), 0:2 Bastiansen (15.), 1:2 Jeglič (20.), 1:3 Hansen (60, EN)