Včeraj je v Sloveniji znova treslo tla. Po besedah dežurnega seizmologa Matjaža Godca je šlo v bistvu za dva močnejša potresa. Prvi, šibkejši, je bil v petek, 14. junija, ob 20.30 z močjo 2,7. Včerajšnji je bil z magnitudo 3,5 na istem območju, ob 22.04, z žariščem 8 do 10 kilometrov vzhodno od Ribnice na Dolenjskem. Najbližja vas žarišču je Polom.
Tla se medtem še tresejo. Doslej so našteli več kot 25 popotresnih sunkov, trenutno so jih šest posamezniki tudi čutili. Najmočnejši popotres je bil magnitude 1,7.
V Evropsko-mediteranskem seizmološkem centru so sicer ocenili, da je bil potres ob 22.05 in da je bila njegova magnituda 4,1. Glede različnih ocen jakosti je Godec pojasnil, da so najbolj natančni izračuni lokalnih opazovalnic. Najbližja opazovalnica Višnje je pet kilometrov oddaljena od žarišča, tako da so njene izmere pravilne.
Potres na srečo ni povzročil škode, ljudje pa so poročali o žvenketanju steklovine, močnem zibanju, ropotanju krožnikov, tresenju okenskih stekel, ki naj bi trajalo od pet sekund pa tudi do minuto. Nekateri so tudi zapustili objekte.
Tako močnega potresa letos v Sloveniji še ni bilo. Zadnja dva močnejša sta bila 31. maja v Metliki in 7. maja v Šmarjeških Toplicah. Februarja so prebivalci Slovenije čutili potres, ki se je zgodil v bližini Železne Kaple na avstrijskem Koroškem. Imel je lokalno magnitudo štiri.
Potresov ni mogoče napovedati
Tresenja tal ni mogoče napovedati, zato je odveč strah, da mogoče prihaja večji potres. Trenutno je jasno, da sta bila dva močnejša potresa in da so popotresni sunki, kar praviloma pomeni umirjanje situacije. Nadaljnjega dogajanja se ne da napovedati.
Pred 23 leti je bil na primer ob istem prelomnem sistemu – 10 do 15 kilometrov severozahodno od Ribnice – niz potresov v Dobrepoljski dolini. Takrat so se tla tresla osem mesecev, vendar je bila večja količina sproščene energije, bilo je tudi nekaj manjših poškodb na objektih. Bili so namreč štirje potresi z močjo šest.
Ob potresu ostanite, kjer ste
Ob potresu je priporočljivo ostati, kjer ste. V objektu si poiščite zaklon pri nosilnih stenah, pod mizo, med vrati. Večkrat so lahko poškodbe zaradi odpadanja steklovine oziroma drugih predmetov, če ljudje v strahu zapuščajo stanovanja in hiše, posamezniki lahko ostanejo ukleščeni na stopniščih ali v dvigalih. ''Osnovni princip je – počakaj in se zakloni,'' je poudaril Godec. In kar je najpomembneje – ne bodite panični.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.