Edward Snowden se še naprej skriva pred ameriškimi oblastmi, čeprav številni ocenjujejo, da je prav mogoče, da njegovo zatočišče v Moskvi ni varen pristan, ampak da so se do njega dokopali ruski obveščevalci. "Žvižgača" namreč ni nihče videl že nekaj dni.
Se je pa oglasil njegov oče in dejal, da so nekateri manipulatorji izkoristili njegovega sina. Med temi naj bi bila tudi ekipa WikiLeaksa.
Kdaj natančno se je Snowden zapletel z WikiLeaksom, sicer ni znano, so se pa v zgodbi pojavili, ko je Snowden zbežal iz Hongkonga. Takrat je na letalu ob njem sedela Britanka Sarah Harrison.
Sarah je zato po Assangevih navodilih odletela v Hongkong in Snowdnu pomagala iz države v času, ko so se ameriške in hongkonške oblasti prerekale o veljavnosti naloga za izročitev, ki je vseboval pravopisno napako.
Njeni podporniki so prepričani, da se zaradi njenega znanja s Snowdnom nimata česa bati, manj navdušena sta nad "hobijem" svoje 31-letne hčerke njena starša. "Že več dni je nisem slišal, zelo sem zaskrbljen. Moja žena je še slabše," je britanskim medijem povedal njen 74-letni oče.
"Sarah je bila pridna deklica, od nekdaj odločena, da bo izboljšala svet, a sam bog ve, kje se to lahko konča," je še dodal Harrison, ki o hčerki ve toliko, kolikor prebere v časopisih.
Priznava pa, da si ni nikoli predstavljal, da bo njegova hči vpletena v najodmevnejše mednarodne škandale. Z ženo sta jo namreč vpisala na zasebno šolo, kjer letna šolnina znaša okoli 30.000 evrov in pričakovala, da bo imela mirno življenje.
Namesto tega je njuna hči leta 2010 želela postati novinarka. Prijavila se je na razpis za brezplačno pripravništvo v britanskem Centru za raziskovalno novinarstvo in uspela. Njena naloga je bila zbiranje informacij za uveljavljene novinarje. Med njenimi delovnimi nalogami je bilo tudi zbiranje informacij o vojni v Iraku za Juliana Assangea.
Njena nekdanja sodelavka iz centra pravi, da je Sarina predanost WikiLeaksu v veliki meri povezana z njeno ljubeznijo do Assangea, ki naj bi imel s svojo karizmo izjemno velik vpliv na ženske.
Njuna romanca se je nato začela konec leta 2010 in menda še vedno traja. Sarah je tudi prispevala levji delež za Julianovo varščino, ko je bil aretiran zaradi domnevnega posilstva na Švedskem, čeprav so številni prepričani, da gre za krinko, kako ga spraviti v državo, od koder bi ga lahko poslali v ZDA, kjer bi mu lahko sodili zaradi izdaje.
Med tem ko Assange še kar ždi na ekvadorski ambasadi in mu zato mnogi očitajo strahopetnost, saj bi od nekoga, ki je življenje posvetil razkrivanju resnice, pričakovali, da bo enako goreč, tudi ko gre za razkrivanje in dokazovanje lastne resnice, je zdaj Harrisonova, domnevno v tranzitnem območju ruskega letališča, ujeta z Edwardom Snowdnom.
Pomagala mu je spisati prošnjo za azil, naslovnik je tudi tokrat Ekvador. Tam so obljubili hitro odločanje o prošnji, a bi postopek lahko vseeno trajal več mesecev.
Ruski predsednik Vladimir Putin sicer trdi, da bodo Snowdna pustili pri miru, saj na ruskem ozemlju ni storil nič nezakonitega, ker je v tranzitnem območju, pa uradno niti ni prestopil ruske meje. Prav tako je dodal, da bo najbolje za vse, če Snowden čim prej odide.
A ker so mu ameriške oblasti preklicale potni list, azil pa še ni odobren, to ni tako preprosto, kot se sliši.
Harrisonova sta zato zaskrbljena. Minejo lahko meseci, preden bosta spet videla hčerko, ki naj bi vztrajala ob Snowdnu, dokler ne bo na varnem. Tudi zato, ker naj bi pri WikiLeaksu ocenili, da se tako odmeven primer razkrivanja podatkov ne sme odvijati brez njih.
Medtem Edward Snowden vse bolj izgublja podporo javnosti. Nekateri to pripisujejo njegovemu begu v Rusijo, staro tekmico ZDA. Drugi s tem, da se pozornost od problema, ki ga je razkril, zdaj usmerja na njegovo osebnost in beg. Tretji menijo, da mu je najbolj škodovala izjava, da je službo v Booz Allen sprejel le zato, da bi lahko razkril početje ameriških oblasti, kar Američani prepoznavajo kot kovanje zarote. Njegovi podporniki pa menijo, da izgublja predvsem zato, ker je propagandni stroj ameriške vlade vključil vse svoje sile, kar pomeni, da so v precej boljšem položaju od posameznika, ki se skriva na drugem koncu sveta in katerega početje je ZDA razdelilo že v prvih dneh.
Če ZDA le dosežejo izročitev, pa bo za Snowdna zelo pomembno, kako prepričljiv bo na sodišču. Obtožnica je namreč vložena, zagrožena kazen pa več desetletij zapora.
In čeprav predsednik Barack Obama trdi, da se za "hekerčki" po svetu ne bo podil z letali niti se ne bo pogajal, njegovo osebje pa trdi, da mu škandal s Snowdnom ni škodoval, analitiki menijo, da si želi žvižgača še kako pripeljati pred sodišče.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.