Gospodarstvo

FOTO in VIDEO: Zaradi žleda tokrat padlo toliko dreves kot prej v 50 letih

Ljubljana, 06. 02. 2014 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Škoda v gozdovih je tisočletna, pravi kmetijski minister Židan. Že zdaj je opustošena skoraj polovica slovenskih gozdov – žled je poškodoval toliko dreves kot prej v 50 letih, pa so podatki Zavoda za gozdove. Kako nevarna je sanacija, dokazuje posnetek, ki so ga posredovali gasilci.

Škoda, ki jo je gozdovom prizadejala ledena ujma v minulem tednu, je tisočletna, česa takšnega Slovenija ne pomni, je dejal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan. Škoda je že v tem trenutku po njegovi oceni daleč presegla mejo 0,6 odstotka BND (bruto nacionalnega dohodka), ki je pogoj za prošnjo za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada.

Takšen je pogled iz zraka na gozd nad Topolšico. Podobni prizori se vrstijo po skoraj vsej državi. Škoda je nepredstavljiva.
Takšen je pogled iz zraka na gozd nad Topolšico. Podobni prizori se vrstijo po skoraj vsej državi. Škoda je nepredstavljiva. FOTO: D.O.

Poškodovanega pol milijona hektarov gozda

Letošnji obseg po žledu poškodovanega gozda po doslej zbranih podatkih že presega skupno količino vsega po žledolomih poškodovanega drevja v zadnjih petdesetih letih. Zavod za gozdove

Po novih ocenah Zavoda za gozdove je poškodovanih dobrih 40 odstotkov oziroma približno 500 tisoč hektarov slovenskih gozdov oziroma več kot 4 milijone kubičnih metrov lesne mase. Najhuje je na Notranjskem, na jugozahodnem robu Ljubljanske kotline in na cerkljansko-idrijskem območju. Najbolje pa so jo odnesli obalno-kraški in prekmurski gozdovi.

"Poškodbe gozdnih sestojev so različne – od poškodovanih krošenj v posameznih delih sestojev do prelomljenih in prevrnjenih dreves na večjih površinah. Ocena poškodovane lesne mase v gozdovih je več kot 4 milijone kubičnih metrov lesa, kar pomeni celotno letno količino poseka lesa v Sloveniji v zadnjih letih," so zapisali na Zavodu za gozdove. V večji meri so prizadeti listavci, manj iglavci.

Najbolj so prizadeta drevesa z asimetrično krošnjo, visoka drevesa z vitkim deblom pa so bolj ogrožena od čokatih, ugotavljajo na Zavodu za gozdove.
Najbolj so prizadeta drevesa z asimetrično krošnjo, visoka drevesa z vitkim deblom pa so bolj ogrožena od čokatih, ugotavljajo na Zavodu za gozdove. FOTO: Miro Majcen

Oceno o škodi v gozdovih je podal tudi Židan, ki je ob tem poudaril, da je zelo približna, saj je hoja po gozdu smrtno nevarna in tudi gozdarji ne smejo iti globlje v gozd. Zaprtih je 6330 kilometrov gozdnih cest, to je 93 odstotkov vseh.

Sicer pa bo škoda najverjetneje še večja. Kot ugotavljajo na Zavodu za gozdove, se namreč zaradi otoplitve led v krošnjah topi in sprošča, pri padanju ledu in snega pa nastajajo dodatne poškodbe na gozdnem drevju. Nevaren je tudi vsak pojav vetra, ki dodatno obremenjuje obtežene krošnje in drevesa.

Ne hodite v gozd, prenevarno je!

"Za ugotovitev stanja gozdov bo časa še dovolj," dodajajo ob tem ter ponavljajo opozorilo: Ne hodite v gozd, izjemno nevarno je! 

Ko bo obisk gozda varnejši, naj lastniki gozdov pregledajo svoje gozdove, ugotovijo stanje in vzpostavijo stik z revirnim gozdarjem, s katerim se bodo dogovorili o sanaciji poškodovanega gozda. "Opozarjamo, da je sanacija poškodovanega gozda še posebej nevarna in da naj se je lotevajo le tisti, ki so primerno usposobljeni in opremljeni, sicer naj poiščejo pooblaščene izvajalce gozdarskih del. Prioriteta dela bo na odstranjevanju poškodovanega drevja, ki ogroža infrastrukturne objekte," so še zapisali na Zavodu za gozdove.

Eno leto brez prevoznic

Take škode Slovenija ne pomni, pravi minister Židan.
Take škode Slovenija ne pomni, pravi minister Židan. FOTO: PGD Velenje
Pri prevozih lesa od uveljavitve novele zakona o gozdovih do 30. aprila 2015 ne bo treba imeti prevoznic, kar pa ne pomeni, da za posek dreves ni potrebna odločba v upravnem postopku, ki jo lastniku gozda izda Zavod za gozdove Slovenije.
Z občinami že potekajo pogovori, da bi predčasno prejele 3,7 milijona evrov sredstev, ki jim pripadajo za vzdrževanje gozdnih cest. Lastnikom gozdov pa bo vlada pomagala tudi s spremembami zakona o gozdovih, s katerimi se bo denar od davka na nepremičnine preusmeril v gozd, predvideva pa tudi spremembe pri prevoznicah, da bo mogoče uničeni les lažje potegnili iz gozda. Tako je že v obravnavi predlog, da bi do konca aprila 2015 prevoznice za les potrebovali le za gozdove v državni lasti.

"Brez administrativnih ovir želimo omogočiti hitro in učinkovito odstranjevanje poškodovanih in podrtih dreves ter s tem zagotoviti prevoznost gozdnih prometnic, preprečiti širjenje bolezni in škodljivcev gozdnega drevja, odstraniti drevje in ostanke poškodovanega drevja s strug vodotokov ter zlasti odstraniti drevje, ki ogroža življenja in premoženje ljudi," je pojasnil Židan.

S hitro odstranitvijo poškodovanega drevja bomo po Židanovih besedah lahko preprečili zmanjševanje kakovosti in s tem vrednosti gozdno-lesnih sortimentov. Pri prevozih lesa od uveljavitve novele zakona o gozdovih do 30. aprila 2015 ne bo treba imeti prevoznic, kar pa ne pomeni, da za posek dreves ni potrebna odločba v upravnem postopku, ki jo lastniku gozda izda Zavod za gozdove Slovenije.

O uničenem lesu je Židan še povedal, da že prihajajo poslovne ponudbe za organizacijo grozdov lastnikov in proizvajalcev različnih lesenih proizvodov.

Ko bodo znane natančnejše ocene škode, bo treba sprejeti tudi srednjeročne programe odpravljanja posledic ujme. Židan si želi, da bi za področje gozdov v roku treh mesecev pripravili resen sanacijski program, nato pa bodo na mnogo različnih področjih iskali finančne vire.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (253)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
10. 02. 2014 15.29
Židana ne briga bazen, pol n kemikalij, je pa ugotovil, da so gozdovi strašno uničeni - zredčeni. V stilu vseh dosedanjih vlad in ministrov je že našel rešitev - sprejet bo nov zakon o ekstremin kaznih za gobarje, saj jih bo gobarska inšpekcija v razredčenih gozdovih mnogo lažje našla.
devote
09. 02. 2014 22.46
Pa so šli slovenski gozdovi in z njimi ogromno milijonov... letno naj bi se iz slovenskih gozdov lahko potegnila 1milijarda eurov "rente" in kljub sečnji je še lesna masa vedno priraščala in presegala etat. torej bi se etat ob takem prirastku še lahko zvišal brez dolgoročne škode za gozdove. sedaj se bo prirastek lesa zavrl za nekaj desetletij, kaj še lahko sledi, pa je uganka... lubadar, suša, . na istem, kot smo bili, bomo verjetno čez kakih 30 let...
nnniiih?e
09. 02. 2014 21.35
+1
škoda je tisočletna,ja koliko dreves je pa starih tisoč let
nnniiih?e
10. 02. 2014 09.08
+1
no dej tist ki je dal minus naj mi pove logično razlago kaj se bo to poznalo čez pedeset let kaj šele čez tisoč,večja katastrofa je stanje v državi ne pa v gozdu, to pa je tisočletna katastrofa
Ana Vene
09. 02. 2014 17.13
+8
ZRAČNI DALJNOVODI – NE HVALA Zastarela tehnologija - pametni jo že opuščajo. Kratkoročno cenejša a na dolgi rok veliko dražja. Koliko nas bo stala sanacija letošnje katastrofe, ki se bo naslednje leto ponovila ( zaradi podnebnih sprememb ) . PADANJE DALJNOVODOV , TRGANJE ŽIC IN VELIK DEL DRŽAVE BREZ ELEKTRIKE Temu bi se izognili če bi bila ELEKTRIKA POD ZEMLJO Zračna izvedba - sevanje je veliko večje kot pri podzemni izvedbi . Sevanje je dokazano zelo škodljivo. Poslušamo nasvete kako se mu izogniti - a gradite daljnovode mimo oken spalnic , šol in vrtcev . Zaradi gradnje posekate gozdve in prepredete polja z pajkovo mrežo žic. TEGA VEČ NE DOVOLIMO
Tromblon
09. 02. 2014 04.59
+4
prenapihnjeno, da bodo krizni sklad izropal ;)
Krta?a 21
08. 02. 2014 22.56
+6
Pa je padel slovenski proracun. Lencica lenka jest se mudi, smo ze pecenka....teka teka po nov kreditek...
medo357
08. 02. 2014 13.48
+9
Mogoče je zdaj pravi in zadnji trenutek za posodobitev termoelektrarne (ene večje ali več manjših) za sosežig biomase. Imamo recimo pol leta časa za spravilo in pripravo lesa. Verjetno je boljše, da letno skurimo nekaj lesa slabšega lesa kot pa, da ta gnije v gozdu.
countryboy-1
07. 02. 2014 22.19
+32
Največja katastrofa v samostojni Sloveniji ni sneg in žled, ampak vse vlade in kvazipolitiki, katere je Slovenija imela od osamosvojitve do danes. Bosna se je zbudila, kdaj se bo Slovenija ???
tali?ni tom
07. 02. 2014 22.49
+15
lej , točno! ampak upam da spet ne dobim opomina! pol se tle ne grem več! nazadnje serm ga dobil zaradi kruha , ko sem omenil da kaj manjka en teden staremu kruhu! mimogrede , mi ga doma jemo , vsaj sedaj pozimi ko je hlad in ne splesni! in za to opomin oziroma opozorilo!
Roman Hren
07. 02. 2014 20.32
+18
Katastrofa, ki ns je prizadela, bi bilaa veliko maanjša, če bi imeli sposobne upravljalce! Več milijonov kubikov lesa je pravo bogastvo! Ampak ne za Slovenijo! Prišli bodo Avstrijci, pobrali les in obogateli! Naši lesarji bodo pa še naprej jokali, da nimajo lesa, brezposelni bodo še naprej brez dela prejemali podporo,... Delo je namreč zelo nevarna reč!
Winja
07. 02. 2014 19.51
+1
uh letos poleti pa bo spet dela v hosti....
velesperun
07. 02. 2014 18.58
+4
Ta je tud en buhtel!
Adolph
07. 02. 2014 18.17
+6
Kaksno neumnost siri ta Vas kmetijski minister Zidan .. .Se verjetno nikoli ni videl eno hosto ali kmetijo . .. Vsak gozd zrase na novo v petdesetih do sto letih, z obzirom na to kaksna hosta je to . .. . .. . .
kure bedne
07. 02. 2014 12.05
+29
300.000 je država kihnila. Sram jih je lahko. Za TEŠ 1.300.0000, da za propadle banke ne govorimo. E vidiš, tolko smo vredni državljani. Saj ni čudno, da je vse v kur..
tapunkljast
10. 02. 2014 08.39
+1
vprašaj se ali si kaj naredil za državo ......loli
drugnben
07. 02. 2014 09.59
+6
Letos pa bo drv za pospraviti.
PRAZNOSLAMOMLATEC
07. 02. 2014 14.51
+5
obiskovalecsmetisca
07. 02. 2014 00.38
+0
Na okrogli mizi v organizaciji SDS Nova Gorica je raziskovalec Roman Leljak med drugim razkril, da je nekdanji sodelavec Udbe Milan Dorić - Hanzi že 48 ur (in več) v Nemčiji v policijskem pridržanju!
obiskovalecsmetisca
07. 02. 2014 00.37
+18
......globoko sočustvujem z vsemi,ki jih je ujma tako surovo prizadela....vlada se bo še dolgo lahko šlepala na to in verjamem,da se bo,kajti naravna nesreča je pokazala vso bedo včasih ene najbolj perspektivnih držav ......pazi;celo 300 jurjev so namenili za saniranje nesreče..in pazi še enkrat;lani za neaktivno slabo banko 3,6 milijona evrov....a je treba še kaj dodat?
SonyGirl
07. 02. 2014 00.15
+3
Tak ahtamo te gozdove, država se celo pogozduje, ker noben ne seka, pol pa narava vse uniči. Če bi sami ta les posekal, bi vsaj kaj meli od njega, zdej bo pa sam za trske.
Generation X
06. 02. 2014 23.34
+31
tolk škode kakor nam jo je naredila politika od 'osamosvojitve' ne mor biti nikdar tud če se vse polom'...
Kjegavidissss
06. 02. 2014 22.36
-1
" 4 milijone kubičnih metrov lesne mase" pa od kje KUR.C taka panika, toliko posekajo na leto oz. to je samo polovica letnega prirasta. A to je kao škoda? Škoda je na cestah in el. omrežju to bo stalo še pa še.
Netajkun
07. 02. 2014 07.45
+1
res ni veliko , na vse naše avtoceste bi lahko samo pol metra lesa ( v višino ) položili .
Netajkun
07. 02. 2014 07.49
+2
izguba vrednosti lesa gre vsaj proti 150 milijonov € , seveda brez sekundarne škode ( ta bo tudi vsaj taka )
M_teorija
06. 02. 2014 21.49
-1
Če bi se uporabilo stroje za strojno sečnjo, kateri so bili ponujeni s strani GG-jev, bi bilo odstranjevanje veliko hitrejše in predvsem bolj varno!?