Slovenija

Napovedani protest 'opozorilo politikom, naj upoštevajo delavce'

Ljubljana, 22. 10. 2012 12.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Sindikati se ne strinjajo s sprejemanjem pokojninske reforme in reforme trga dela, kot to počne vlada. Ta se je namreč odločila, da v DZ predstavi neusklajena osnutka, hkrati pa nadaljuje pogajanja. Semolič pravi, da tega ne morejo spremljati križem rok.

Protesti ZSSS leta 2010
Protesti ZSSS leta 2010 FOTO: Aljoša Kravanja
Iz kabineta predsednika vlade so glede napovedanih protestov sporočili, da je po mnenju premierja Janeza Janše dialog še vedno prioriteta, več pa ni želel komentirati. Janša je sicer po predstavitvi predloga proračuna dejal, da je predlagan pokojninski sistem po njegovi oceni pravičen in solidaren.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so izrazili nestrinjanje z načinom razreševanja krize v državi. Prepričani so, da predlagani varčevalni in drugi ukrepi vlade niso prava rešitev. Skladno s tem so za november napovedali demonstracije.

Kot je pojasnil predsednik ZSSS Dušan Semolič, so med drugim zaskrbljeni, ker se je vlada odločila, da reformi pokojninskega sistema pošlje v parlamentarni postopek neusklajeni s socialnimi partnerji. Opozoriti želijo, da gre vlada v nekaterih projektih predaleč. "To zagotovo ni dobro. To je slabo," je povedal za oddajo 24UR OB ENIH in dodal, da je treba tudi z demonstracijami opozoriti politike, da upoštevajo pričakovanja delavk in delavcev. K organizaciji protestov so povabili tudi druge sindikate, vendar za zdaj Semolič ne ve, kdo se jim bo pridružil. Pravi, da je o tem še prezgodaj govoriti.

Semolič je sicer opozoril, da ima parlamentarni postopek svojo logiko in pravila, ki niso naklonjeni socialnemu dialogu. Spomnil je še, da imajo s temi postopki slabe izkušnje. Skladno s tem po njegovih besedah ne morejo križem rok čakati na december in verjeti politikom, da bodo upoštevali njihove ključne pripombe.

Odprtih še veliko vprašanj

Pri obeh reformah je še precej odprtih vprašanj. Glede reforme trga dela je izpostavil začasna in občasna dela, ki naj bi starejše ljudi gnala v veliko revščino.

V zvezi z nerešenimi vprašanji pri pokojninski reformi je dejal, da še vedno ni jasno, kakšne naj bi sploh bile pokojnine. Bojijo se, da bodo mnogo slabše, kot so danes. Odprta so vprašanja izračunavanja pokojnin, zavarovalnih pravic, prehodnih obdobij, ugodnosti, je naštel. V sindikatih se sprašujejo tudi, kaj bo z dodatnimi viri financiranja pokojninske blagajne. Če jih ne bo, bodo nastali problemi, so prepričani.

Sindikati in delodajalci na pogajanjih z vlado
Sindikati in delodajalci na pogajanjih z vlado FOTO: Damjan Žibert

ZSSS skrbijo tudi drugi vladni "eksperimenti"

Semolič je izrazil tudi nestrinjanje z nekaterimi drugimi vladnimi predlogi, ukrepi, delom. V ZSSS jih skrbijo "eksperimenti", kot sta ustanovitev Slovenskega državnega holdinga in slabe banke, oz. razprodaja in uničenje še tistih delov gospodarstva, ki še funkcionirajo.

Kot je poudaril, bi bilo treba okrepiti pravno državo; v DZ s premislekom sprejemati kakovostne zakone z daljšim življenjskim obdobjem in nato zagotavljati njihovo izpolnjevanje.

Kritičen je tudi do nove socialne zakonodaje, ki "dokazljivo povečuje revščino". V tem smislu je bil zlasti oster do sprememb glede varstvenega dodatka, ki naj bi vodile v prave "človeške tragedije".

Sodelavec ZSSS Goran Lukič je ob tem zavrgel navedbe ministra za delo Andreja Vizjaka, da je stopnja tveganja revščine v Sloveniji med najnižjimi v Evropi. V resnici se je delež ljudi, ki živijo pod to stopnjo, med letoma 2009 in 2011 tako hitro kot v Sloveniji povečal le še v Španiji, je povedal. Po podatkih, ki jih je nanizal, je v Sloveniji revnih in socialno izključenih 386.000 ljudi, kar je "zelo alarmantno".

Semolič pa se je dotaknil tudi predloga proračunov za prihodnji dve leti, ki predvidevata krčenje mase plač za zaposlene v javnem sektorju.

Davek na dobiček se niža, hkrati je manj socialnih pravic

Politika zniževanja socialnih pravic, ekstremnega varčevanja, zmanjševanja mase plač v javnem sektorju je po njegovih besedah napačna in predstavlja spiralo k vse večji revščini. Strah in brezperspektivnost odganjata mlade, tako da zanje ni več dileme, ali delati doma ali v tujini, je poudaril. Tujina je zanje postala "Amerika", je dodal.

Jezi ga tudi, da se je vlada ob pritiskih na izdatke, pravice delavcev, javnih uslužbencev in upokojencev odločila znižati davek na dobiček pravnih oseb z 20 na 18 odstotkov. Iz tega naslova naj bi se priliv v državno blagajno letos zmanjšal za 200 milijonov evrov. Ti ukrepi ne pomenijo nujno povečanja konkurenčnosti, temveč jo lahko celo zmanjšajo, je prepričan. Dodal je, da to krepi neenakost, nasprotja in konflikte v družbi.

Sindikati so že spomladi organizirali protest zaradi varčevalnih ukrepov v javnem sektorju.
Sindikati so že spomladi organizirali protest zaradi varčevalnih ukrepov v javnem sektorju. FOTO: Blaž Garbajs

Za konkurenčnost je treba krepiti znanje, inovacije, varstvo in zdravje pri delu ter spoštovati delavske pravice in kolektivne pogodbe, je ocenil. Ko gre za dohodkovno stran proračuna, bi morala država več narediti pri izterjavi davčnega dolga, ki ga je čez 800 milijonov evrov, in se spopasti s tabu temami, kot so davčne oaze, je pozval.

Vlada se je prejšnji teden odločila, da predloga reform pokojninskega sistema in trga dela pošlje v DZ, četudi še nista usklajena s socialnimi partnerji. Premier Janez Janša se je ob tem zavezal, da se bodo še naprej pogajali s sindikati. Po njegovih besedah bo vlada k socialnemu dialogu, ki ga vidi kot vrednoto, zavezana vse do točke, od katere naprej bi odlašanje z odločitvami pripeljalo do škode za državo.

Lukič je dodal, da ima Davčna uprava (Durs) manj davčnih inšpektorjev kot leta 2004. Ob tem je spomnil na besede v. d. generalnega direktorja Dursa Tomaža Peršeta, da bi potrebovali dvakrat več inšpektorjev in da bi se s povečanjem njihovega števila davčni prilivi bistveno okrepili.

Nekateri do demonstracij zadržani

Nekateri sindikalni predstavniki so sicer zadržani glede demonstracij. Predsednik sindikata KNSS Neodvisnost Drago Lombar je dejal, da sam z razlogom za demonstracije še ni seznanjen. Če gre za pokojninsko reformo in reformo trga dela, pogajanja še potekajo in zadeva še ni zrela za demonstracije, je dejal Lombar. Če pa so razlog v DZ sprejete neusklajene rešitve, kot je zakon o državnem holdingu, pa je to stvar odločitve, ki pa jo morajo sprejeti organi sindikata.

Po besedah predsednika Pergama Janeza Posedija jih predvsem zanima, ali "gre za demonstracije proti ali za demonstracije za". Poudaril je, da bodo tudi sindikati morali povedati, kaj zahtevajo, da se uresniči, in ne ostajati zgolj pri tem, čemu nasprotujejo.

Tudi predsednik sindikalne zveze Alternativa Zdenko Lorber je poudaril, da so aktivno vključeni v proces pogajanj in da pogajalski proces še traja. V zvezi Alternativa po njegovih besedah o demonstracijah v tem trenutku ne razmišljajo.

Nekateri sindikati o demonstracijah v tem trenutku ne razmišljajo.
Nekateri sindikati o demonstracijah v tem trenutku ne razmišljajo. FOTO: B.G.

Tudi v javnem sektorju načrtujejo protest

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je povedal, da bo tudi njihov sindikat pripravil protest proti smeri, v katero gre država, ali se bodo pridružili ZSSS, pa še ne vedo.

Šušteršič je glede morebitnega padca reform povedal, da nimajo "plana B", ker so prepričani, da je "edini realni plan, ki nam omogoča to državo peljati naprej, da se reforme sprejmejo".
Šušteršič je glede morebitnega padca reform povedal, da nimajo "plana B", ker so prepričani, da je "edini realni plan, ki nam omogoča to državo peljati naprej, da se reforme sprejmejo". FOTO: Miro Majcen

Šušteršič: Če padejo reforme, ni "plana B"

Glede protestov so se odzvali predstavniki vlade. Minister za delo Andrej Vizjak upa, da protesti, ki jih za november napoveduje ZSSS, ne bodo vplivali na pogajanja o pokojninski reformi in reformi trga dela ter da bodo lahko novembra zaprli večino odprtih vprašanj. Če bodo protesti prizadeli pogajanja po vsebinski plati, bo to po Vizjakovi oceni slabo in bo dosežen nasprotni učinek. Vendar pa glede na dosedanje "pozitivne izkušnje" Vizjak verjame, da bodo nadaljevali s konstruktivnimi pogajanji.

Minister za finance Janez Šušteršič je napoved sindikalnih protestov zaradi vladnih ukrepov pričakoval. "Bil bi presenečen, če te napovedi ne bi bilo," je dejal. Minister sicer pravi, da se je vsaka vlada, ki je zniževala javno porabo in krčila javni sektor, soočila tudi s protesti.

Minister za zunanje zadeve in predsednik DeSUS Karl Erjavec meni, da se "na cesti ne bo ničesar rešilo", razume pa, da morajo sindikati "manifestirati svoje nezadovoljstvo". Erjavec računa, da se bo našel kompromis, saj da je vsem jasno, da je treba javno porabo zmanjševati in porabiti toliko, kot ustvariš.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1092)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mail.miha
25. 11. 2013 10.39
19.12.2013 napovedani protesti
jagoda02
23. 10. 2012 20.50
-4
NA CESTO HODIJO KOMUNAJZARI HOČEJO ŽIVETI NA VISOKI NOGI.
novaknovak
23. 10. 2012 19.21
+2
uuu sindikati kaviar levice...hehehehehe. oni mislijo da se jim bodo prdružli v "njihovem boju" delavci kteri niso dobil dva tri mesece plač, kter so bili odpuščen, zarad pomanjkanja naročil, neizplačvanja plač, stečajev.....e, mal so se zmotl, nikakor ne bodo držal štange ju,bogatim upokojencem, priviligirancem...too late...
HooplaToopla
23. 10. 2012 16.49
+9
Če oblast ne bo upoštevala delavcev, bo prej ali slej morala teroriste. Tako vsaj kaže zgodovina.
prpa24
23. 10. 2012 14.13
+4
Samo sprenevedanje, zavajanje, demagogija. Ponavljanje parol in izgovarjanje ministrov na druga ministrstva je že pravi šport te vlade. Invalidne zakone , ki jih je pripravila vlada, morajo popravljati strokovnjaki iz opozicije in sindikatov,.. Vlada je postavila le rok, do katerega mora zmanjšati proračunski primanjkljaj. Z zakoni ali brez, če ljudje preživijo ali ne. To je vladi vseeno. Vlada bo uničila socialno državo, revne Slovence bo pustila brez zašite, bogatim pa bo znižala davke,.. velekapitalu pa bo vračala oderuške obresti, za katere bo denar vzela od revežev. Kar je dobro za finance države je lahko za družbo in državljane slabo. Ta vlada se na to požvižga. Tako kot pravi Kraljič, veliko podatkov bi moralo biti javnih. Tudi in predvsem državni, ki so tudi javni. Pri nas je vlada ugrabila državo kot nekakšno lastno podjetje , kjer je vse poslovna tajnost, vsi dokumenti in podatki pa zaupni. Ti dokumenti niso dostopni ne komisijam in ne poslancem DZ, ne strokovni javnosti. Obravnave so parcialne, brez podatkov, brez jasne gospodarske in industrijske politike, strategije. Edina strategija te vlade je priprava druge faze tranzicije, ko se bo izvedla prerazporeditev ogromne količine kapitala in premoženja. Do priprave \"ustrezne zakonodaje\" bo vlada z \"rezi\" v javni sektor in z davki, pripravila ljudi, da bodo anemično sprejeli pogoje, ki bodo omogočali kot pravi Janša: DELNO privatizacijo (tudi in predvsem bivšega javnega sektorja). Janša govori, do \"predlog proračunov za prihodnji dve leti vodi stran od krize, na pot ponovne rasti\". V isti sapi razlaga, da je za to potrebno sprejeti vseh pet \"ukrepov\" vlade (fiskalno pravilo, banka, SDH, reformi), da se bo morala država v tem času še vedno zadolževati. Vse, da bi ustregel velekapitalu. Vse. Tisti, ki ne morejo plačevati lahko umrejo. Od tega bo imela država le korist, ker se bo strošek sociale zmanjšal. Dol s to vlado, ki ne dela v interesu ljudstva in kolaborira z velekapitalom. Opozicija, sindikati, organizacije civilne družbe ustavite to vlado. Pripravite proteste, hiper referendum (5x PROTI) in zahtevo za odstop te vlade, ki ne deluje v interesu Slovenije kot socialne države.
loden
23. 10. 2012 12.16
-1
Vsak razumen boj za pravice delacev podpiram. Škoda, ker se nekateri sindikati ne borijo za pravice delavcev, ampak se le borijo za to, da vlada pade. Še bolj škoda pa je, da nimajo pojma, kako potem naprej.
prašek
23. 10. 2012 12.25
+6
Borba za padec vlade je enakovredna boju za delavske pravice !!!! Vlada je tista , ki krši pravice !
lepota in zdravje
23. 10. 2012 13.58
+1
prašek
23. 10. 2012 12.08
+5
Tistih 12 ‰ volivcev pa , ki podpirate desno stran , bo doživelo prvo močno razočaranje že 11. novembra !
prašek
23. 10. 2012 12.07
+5
Demonstracij se nameravam udeležiti , če se bodo zbirali podpisi za referendum bom svojega takoj prispeval ! In , če do referenduma le pride , bom proti vsem Janševim reformam !!! Proti čisto vsemu !!!!
prašek
23. 10. 2012 12.06
+2
Vidim da so desnosučni dobili "močno" pomoč ! TIGR , sramotiš svoj nick !
novaknovak
23. 10. 2012 19.13
+1
tigr ni ne sramoti svojga nicka, do nedavna ga sploh prznaval niste, sedaj pa polna usta tigra. bi marsikateri tigrovec imel kaj za povedat če ga ne bi "ljubitelji proletariata" pohladil že pred 41 pa vmes, pa še po koncu druge vojne...
odpisan2x
23. 10. 2012 11.52
+3
za nas je rešitev samo islandski model,povsot se valjajo od kar se spomnim eni in isti-po cajtengih po ,tv,zdej celo na twiterju znajo pisat,-razpad
lnterReflections
23. 10. 2012 11.34
+5
"Doslej vodilni SDS je oktobrska raziskava javnega mnenja Vox populi namerila, da bi zanjo, če bi bile volitve to nedeljo, glasovalo zgolj 12,5 odstotka volilk in volilcev. Tako nizko SDS ni bila že osem let. Povedano drugače, po zmagi na volitvah leta 2004 SDS ni nikoli dosegla tako slabega rezultata." No, sedaj je dokončno nastopil padec SDS-a, ki gre po poti LDS-a:) yuuupiii:)
lnterReflections
23. 10. 2012 11.53
+4
PS: 30% SD: 27% SDS: 24% SLS: 6% NSi:5% DL:4% DeSUS:4% Po tem rezultatu bi lahko PS in SD same sestavile koalicijo:) hahahahaha
M_teorija
23. 10. 2012 11.31
+3
Sedanji samooklicani poznajo samo dve skrajnosti. Kadar so na oblasti buldežerirajo in teptajo vse socialne in človekove pravice, kadar pa niso vključijo kalimerovstvo in točijo krokodilje soze začinjenje z užaljenostjo. Vmesnih faz ne poznajo!?
M_teorija
23. 10. 2012 11.29
+2
Smotrnost vseh umetnih sistemov je njegova Atropičnost; torej je namenjen človeku, razen za sedanje samooklicane katerim je človek v teh sistemih nebodiga treba strošek?!
santamaura
23. 10. 2012 11.37
-1
Najbolje se je zaupati sindikalnemu zaupniku, ki ti pove, da si ti na žalost izvisel, on pa ne, ker ga ščiti sindikat, kateremu si plačeval članarino
subisubiw
23. 10. 2012 11.25
+10
TIGR 44 ali po domače SDS trobilo....a ne bi raje tvoje bedarije šel naprej lepit na planetsiol ? tam ti bo mogoče celo kdo kaj verjel....tukaj veš, imamo bralci tudi možgane za razmišljat in takim trobilom ne verjamemo NIČ !
novaknovak
23. 10. 2012 18.46
+1
in čigavo trobilo si ti?ne znate drugega kot bit nestrpni, žaljivi, arogantni,...skratka en velik poden, kteri se bori sam za privilegije. ostalo vam je deveta briga. kitite in krasite se pa s kao delavskimi simboli. beda...
JezekTekaTEka49
23. 10. 2012 11.22
-16
...Na volilnem lističu 11. Novembra ... obkrožite številko 3 ... ... za lepšo prihodnost Slovenije ...
subisubiw
23. 10. 2012 11.26
+15
TIGR 44
23. 10. 2012 11.06
-10
• Spoštovani Sodržavljani leta 1991 je bilo v javnem sektorju v SLO zaposlenih 57000 oseb, danes pa jih je preko 163.000! A JE RES TOLIKO NARASTLO ŠTEVILO OTROK, KOT TRDIJO "SVIZCI"? ( NE GENERACIJE SO SE ZMANJŠALE) A imamo bistveno boljše zdravstvene storitve kot tedaj? A se je izboljšala prometna varnost? ( JA NA RAČUN ZGRAJENIH AVTOCEST? A imamo več kulture ALI SAMO VEČ NEKULTURNIH "KULTURNIKOV" TOREJ? TOREJ MORA BITI TUDI CILJ V SLOVENIJI predvsem odpuščanje parazitov! KRATKOROČNO JE POTREBNO ZNIŽATI PLAČE, DA SE URAVNOTEŽI PLAČILNA BILANCA, potem pa mora biti glavni ukrep odpuščanje "parazitov", ukinjanje nepotrebnih direktoratov, sekretarjatov, agencij, državnega sveta,...! Nemški pristop je pravi! ODPUSTILI SO 78000 LJUDI V JAVNEM SEKTORJU, PRODUKTIVNOST DVIGNILI ZA 34%, SEDAJ PA TISTIM, KI DELAJO KOREKTNO IN BOLJE DVIGNILI PLAČE! TOREJ MORA BITI TUDI CILJ V SLOVENIJI predvsem odpuščanje parazitov! KRATKOROČNO JE POTREBNO ZNIŽATI PLAČE, DA SE URAVNOTEŽI PLAČILNA BILANCA, potem pa mora biti glavni ukrep odpuščanje "parazitov", ukinjanje nepotrebnih direktoratov, sekretarjatov, agencij, državnega sveta,...!
M_teorija
23. 10. 2012 11.10
+11
Dokler bomo imeli takšne na oblasti, ki bodo hujskali ljudi, da kulturniki, učitelji ne ustvarjajo bo samo še nadaljni razkroj sistema države!?
SLObunkeljn
23. 10. 2012 11.13
+9
Mogoče imaš prav, vendar najprej odštej razne inštitute, ki so zrasli kot gobe po dežju ... tipa Študijski center za narodno spravo, kjer je direktorica gospa Zverova in podobnih inštitucij, pol pa pridi ven s številko. Takrat bom pa verjel!
TIGR 44
23. 10. 2012 11.19
-11
Še leta 2009 so levaki trdili, da je bilo proračunskega presežka v letu 2008 samo 48 mio EUR, vlada je trdila, da je bilo tega 58 mio eur, računsko sodišče pa je reklo, da ga je bilo 53 mio eur. SEDAJ SO SI VSI ENOTNI, DA JE BIL PRORAČUNSKI PRIMANKLJAJ V LETU 2011 2,5 MILIJARDE EUR! TOREJ SMO POD PAHOR-JANKOVIC VLADO PORABILI 30% VEČ KOT ZASLUŽILI, TER SE ZADOLŽILI ŠE ZA DODATNIH 9 MILIJARD!
TIGR 44
23. 10. 2012 11.05
-12
Zanimivo, da SI NOBEDEN OD MURGELSKIH SINDIKALISTOV NE UPA ODGOVORITI NA DOPIS SIOLA, DA NAJ RAZKRIJEJO KAKŠNE PRIHODKE SO IMELI V PREJŠNJEM LETU!:« SREDA 11.04.2012, 12:52 Kdo lahko kaj ve o premoženju sindikatov in sindikalnih vodij? Voditelje nekaterih slovenskih sindikatov smo vprašali za mnenje, ali je javnost upravičena vedeti, kako poslujejo njihovi sindikati in kakšno je njihovo osebno premoženjsko stanje.
JezekTekaTEka49
23. 10. 2012 11.07
-9
Sram vas naj bo sindikate in ostale priveske ... živite razkošno na račun svojih ovc, ki vas podpirajo ...
nogomet12
23. 10. 2012 11.42
+3
JezekTekaTEka49
23. 10. 2012 11.05
-13
Sram vas naj bo sindikate in ostale priveske ... živite razkošno na račun svojih ovc, ki vas podpirajo ...
TIGR 44
23. 10. 2012 11.06
-10
Tovariši, učitelji, vzgojitelji, profesorji in drugi SVIZ-ci dolgujejo kučanovemu zetu štruklju veliko zahvalo. ZRIHTAL JIM JE 4-5 URNI DELAVNIK, 46 -60 DNI DOPUSTA, PLAČE PRIMERLJIVE Z ZDRAVNIŠKIMI, ZAGOTOVLJENO NAPREDOVANJE, V PRIMERU Z LETOM 1991 PODVOJENO ŠTEVILO ZAPOSLITEV V ŠOLSTVU! Za DELOVNA MESTA, kjer je 60 let zadostovala srednješolska izobrazba( učitelišče), SO NAENKRAT ZAHTEVALI VISOKO IZOBRAZBO, DA IMAJO PLAČE PRIMERLJIVE Z MINISTERSKIMI. KVALITETA ŠOLSTVA PA SAMO PADA IN PADA! Tovariši pa povečini POZNAJO IZKLJUČNO SAMO NJIHOVE PRAVICE! Na dolžnosti, vzgojo, bonton, moralo,… so že ZDAVNAJ POZABILI!
sanya10
23. 10. 2012 11.00
+9
Majer je že velikokrat dokazal, da nima pojma kaj sploh pomeni socialni dialog.
M_teorija
23. 10. 2012 11.01
+7
Že dialog mu je tuj, kaj šele socialni. Dialog oblada le, ko se zjutraj krega s tistim, ki ga vidi v špeglu!?
subisubiw
23. 10. 2012 10.46
+15
hahaha glej janševa trobila kako pišejo bedarije.... SDS - tik tak tik tak.... PODPORA STAVKI IN REFERENDUMU !!!
subisubiw
23. 10. 2012 10.47
+13
TIGR 44 - ta je tud aktiven na planetsiol in rtvslo....trobilo pač :)
TIGR 44
23. 10. 2012 10.58
-8
• GREMO ŠTRAJKAT ZA KUČANOVE TAJKUNE! :" • sobota 17.10.2009, 11:4 • Prvi mož Primorja lani najbolje plačani slovenski manager Ljubljana - Najbolje plačani slovenski manager je bil lani generalni direktor Primorja Dušan Črnigoj, ki je prejel 776.402 evrov bruto prejemkov. Sledijo prvi mož Pozavarovalnice Sava Dušan Čeč (652.002 evrov) in trije "Krkaši", predsednik uprave Jože Colarič (575.000 evrov) ter člana uprave Janez Poljanec (479.900 evrov) in Aleš Rotar (459.000 evrov).