Slovenija

Za sindikate je nov vladni predlog slabši

Ljubljana, 25. 04. 2013 07.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vladni predlog tokrat predvideva dodatnih 50 milijonov evrov prihranka z naslova razlike v regresu javnim uslužbencem. Sindikati so nezadovoljni. Zavračajo tudi znižanje dodatka na delovno dobo, predvsem v zdravstvu in policiji, pozdravljajo pa ohranitev dodatkov za neugoden delovni čas.

Janez Posedi pravi, da vlada ne more več izpeljati enostranskih ukrepov.
Janez Posedi pravi, da vlada ne more več izpeljati enostranskih ukrepov. FOTO: POP TV

Glavni vladni pogajalec, minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant, je sindikatom javnega sektorja predstavil približevalni predlog.

Ob prihodu na pogajanja je vodja koordinacije stavkovnih odborov Janez Posedi izrazil veselje, da so z vladno stranjo s sporazumom o reševanju stavkovnih zahtev uspeli priti tako daleč, da se lahko danes pogovarjajo o konkretnih ukrepih.

Vlada jim je tako predstavila približevalni predlog, ki predvideva dodatnih 50 milijonov evrov prihranka. Ta ne vsebuje več predlogov znižanja dodatkov za neugoden delovni čas in za stalnost, ukinitev dodatka za akademski naziv in znižanje nadomestila za bolniško odsotnost za prvi mesec na 80 odstotkov pa ostajata. Tudi predlog, da bi izplačilo zamrznjenih napredovanj prestavili na junij 2014, ostaja.

V novem predlogu vlada predlaga tudi zamrznitev kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za leti 2013 in 2014, znižanje dodatka za delovno dobo za 0,2 odstotka pa bi bil trajen ukrep. Predlog predvideva kompresijo plačne lestvice s štirih na 3,95 odstotka. Pri najnižjih plačah bi bilo znižanje 0,5-odstotno, pri najvišjih pa 2,89-odstotno. Ukrep bi veljal za leti 2013 in 2014. Predlog vsebuje še manjšo kompenzacijo regresa s progresivnim znižanjem regresa za malico, regres za letni dopust pa bi izplačali v skladu s sodnimi odločbami.

Predstavniki sindikatov pa po sestanku niso bili več dobre volje. Posedi je ocenil, da je približevalni predlog slabši. "Minister je predlagal, da si njihovo napako za lani plačamo sami. Povečali so zahtevo po prihrankih za višino regresa, kar je nesprejemljivo," je bil oster. Dodal je, da je taktika, ki jo je ubrala vladna stran, skrajno neprimerna. "Čas, ki so ga imeli na razpolago, se je iztekel in brez dogovora bodo prihranki letos nič. Tudi enostranskih ukrepov več ne uspejo speljati," je še poudaril.

Tudi predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je opozoril na predlog znižanja regresa za malico in dodatnih 50 milijonov, ki jih je vlada prištela v predlog. Gre za izgubljeno sodbo države proti javnim uslužbencem, za to so posebne postavke v proračunu in tega ne bo mogoče "kar prištevati k plači", je povedal in dodal, da bodo sicer šele po praznikih znana konkretna stališča sindikatov. Že zdaj pa so po njegovih besedah opozorili, da znižanje dodatka na delovno dobo ni sprejemljivo, ker gre za sistemski ukrep, ki ni vezan na izhod iz krize in učinkuje dolgoročno.

Predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar je pojasnila, da bodo sindikati novi predlog preučili med prvomajskimi prazniki in se na pogajanjih z vlado znova sestali 6. maja. Zniževanje regresa za malico in dodatka za delovno dobo je prav tako označila za nesprejemljive, medtem ko pozdravlja ohranitev dodatkov za neugoden delovni čas.

V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije bodo po besedah njegovega predsednika Zvonka Vukadinoviča vztrajali pri tem, da bi bili izenačeni pri dodatkih. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič pa je približevalni predlog ocenil kot "nek kvalitetnejši premik", čeprav je zdaj še težko govoriti, kaj to pomeni, saj da bo vlada sindikatom ostale zahtevane podatke poslala v prihodnjih dneh.

Virant pa je poudaril, da je vlada upoštevala vse, kar so jim sporočali sindikati. Zato po njegovih ocenah tudi zadnji odziv sindikatov ni odklonilen in pričakuje, da se bodo takoj po praznikih začela resna ter intenzivna pogajanja, ki bi jih lahko zaključili v tednu ali dveh.

Protest sindikatov v Ljubljani - 5
Protest sindikatov v Ljubljani - 5 FOTO: B.G.

Virant in policijski sindikat zbližala stališča

Virant se je sicer danes odzval tudi na pobudo šolskega sindikata Sviz, naj si tudi funkcionarji znižajo plače. Če bi bil to pogoj za to, da najdejo dogovor o znižanju plačne mase, minister misli, da nihče v vladi s tem ne bo imel nobenega problema.

Že dopoldne se je Virant ločeno sestal s Policijskim sindikatom Slovenije. Na današnjem sestanku so po besedah predsednika sindikata Radivoja Uroševiča prišli zelo daleč, ob tem pa je prepričan, da bodo "verjetno v nekaj naslednjih dneh uspeli zapreti to zgodbo in priti do sporazuma". Dejal je tudi, da se je prvič zgodilo, da jim je minister pripoznal že sklenjene sporazume s preteklimi vladami.

Virant je namreč po sestanku med drugim dejal, da je popolnoma nedvoumen dogovor, da mora policija izplačevati policistom vse opravljene nadure in povečan obseg dela. Na današnjem sestanku so spregovorili tudi o problemu, ki bo nastal ob vstopu Hrvaške v EU, saj je pričakovati, da se bo takrat pokazalo, da je v policiji preveč zaposlenih. Virant je obljubil iskanje rešitev, ki bi omogočile, da noben policist ne bo izgubil službe in da bi se tudi tistim, ki imajo sklenjene pogodbe za določen čas, te podaljšale.

Ob tem je minister izrazil željo, da državljani na mejnih prehodih in drugje zaradi stavkovnih aktivnosti policistov ne bi imeli težav. Sindikat namreč izvaja stavkovne aktivnosti od 10. januarja letos, za praznike, torej od petka dalje, pa so napovedali tudi zaostrovanje. "Mislim, da mora biti vsaka stavka usmerjena proti delodajalcu ne pa proti državljanom. Ima pa vsak pravico do nje," je dejal minister.

Tudi Uroševič trdi, da je njihov "cilj in želja, da ne bodo s temi aktivnostmi prizadeti državljani ali tudi obiskovalci Slovenije". A hkrati priznava, da je med prazniki tudi zaradi stavkovnih aktivnosti verjetno pričakovati daljše kolone na mejnih prehodih s Hrvaško.

Hkrati po njegovih besedah prihajajo informacije, da bodo kolegi na Hrvaškem prav tako pričeli stavkovne aktivnosti, ampak Uroševič meni, da bi to lahko bilo po 1. maju. "Razen dolgotrajnejših prestopanj državnih mej upam in želim, da ne bo drugih zapletov zaradi stavke," je dejal. Napovedal je še, da bodo aktivnosti prilagajali glede na dinamiko in na uspešnost pogajanj. Glede na današnja pogajanja pa je prepričan, da so bila korak k temu, da bodo "zelo kmalu prišli do končnega sporazuma", ki bo ustavil in končal stavko.

Sicer je dejal, da bo skušal prepričati stavkajoče na kakšnem mejnem prehodu, naj ne izvajajo stavke tako intenzivno, da ne bi res prihajalo do nezadovoljstva pri večjem številu prebivalstva. "Ni pa v moji pristojnosti reči, ali v tem hipu prekiniti stavko," je dejal in pojasnil, da je za to treba sklicati stavkovnih odbor, kar tudi obljublja, da bodo storili v najkrajšem možnem času.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (75)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Levibedaki6
26. 04. 2013 13.43
+1
SVIZci se financirajo od prispevkov svojih članov. Večjo kot imajo oni plačo, večja je članarina. Posledično je dobiček SVIZcev ne več 800k , ampak 1,3 milijona evrov.
ROMELS
26. 04. 2013 12.26
+3
Če omenjajo krizni davek, naj ga od plač trgajo samo javnim uslužbencem, ker pač gre za plače javnih uslužbencev. Zasebnega sektorja, od katerega že itak živijo,tukaj nimajo kaj mešati.
denden
26. 04. 2013 09.26
+2
V javnem sektorju je veliko zaposlenih, ki so zelo obremenjeni in ti se bodo morali enkrat zamislit, kako dolgo si bodo še pustili zniževat plače, da bodo nekateri njihovi kolegi lahko še naprej dobivali večinoma visoke plače, čeprav 8 ur v službi nimajo kaj počet. Meni se takšna solidarnost zdi krivična. Sedaj poslušamo tako vladno stran kot tudi sindikate, da ne bodo odpuščali, čeprav je obojim jasno in to tudi javno povedo, da je ponekod zaposlenih preveč ljudi. OK, pa jih ne odpustit, dajmo jim pa takšno plačo kolikor delajo, torej minimalno in večina, sploh tistih z visokimi plačami, bo tako kar sama zapustila javni sektor.
BobbyP
26. 04. 2013 08.55
+4
Iz včerajšnjega članka: Realna slika po besedah Janeza Janše kaže na nevzdržno razmerje med javnim sektorjem in gospodarstvom. Kot je povedal, je v Sloveniji trenutno skoraj 130.000 brezposelnih, okoli 600.000 upokojencev, 160.000 zaposlenih v javnem sektorju, ki je, tako nekdanji premier, potreben, a le v obsegu, ki si ga lahko država privošči, okoli 350.000 ljudi pa se šola. "Ko to odštejete od dveh milijonov, dobite le še nekaj 100 tisoč ljudi, ki so zaposleni v gospodarstvu. Že prvi pogled na to vsakemu laiku pove, da to ni vzdržno!" je dejal. Jaz pa pravim: Dobro jutro.
patria
26. 04. 2013 08.26
-1
Tudi v Sloveniji poteka zbiranje podpisov za uvedbo Univerzalnega temeljnega dohodka na področju EU. Mediji bi morali vsakodnevno vsaj dve uri na dan namenjati temu revolucionarnemu dogodku pozornost.Uvedba UTD je eden izmed ukrepov, ki dejansko lahko spremenijo svet na bolje. Ne prezrite tega in ne zamudite zgodovinske priloznosti.
samuelka
26. 04. 2013 08.11
+1
Raje naj davek poberejo, pa plačujejo vozovnice!!!!
dirtydean1
26. 04. 2013 07.42
+6
Copy paste iznekega komentarja na 24 ur Nek tip se med vožnjo zave, da se je izgubil. Zagleda moškega na cesti in ga prosi za pomoč: "Oprostite, ali mi lahko pomagate? Obljubil sem prijatelju, da se ob dveh dobiva, sedaj pa zamujam in ni mi jasno, kje se nahajam ..." "Jasno, da vam lahko pomagam. Nahajate se v avtu na zemljepisni širini sever 44*30'18" in na zemljepisni dolžini vzhod 18*36'20", ura je 12, 23 minut in 35 sekund, danes pa je 5. december in temperatura je 4 stopinje C." Človek v avtu vpraša: "Ali ste vi javni uslužbenec?" Ta mu odgovori: "Jasno, le kako ste to dognali?" Moški v avtu odgovori: "Ker je vse, kar ste mi povedali, tehnično gledano brezhibno, vendar pa je v praksi popolnoma neuporabno, saj sem kljub vašim informacijam na istem, kot sem bil prej ..." Tip na cesti pa ga jezno vpraša: "Vi ste pa iz politike, a ne?" Tip iz avta je dokaj presenečen: "Res je ... po čem pa to sklepate?" Ta s ceste: "Dokaj enostavno: vi ne veste, kje se nahajate, niti vam ni jasno, kako ste do sem prišli in še manj vam je jasno, v katero smer ste namenjeni, obljubili ste nekaj, kar ne morete izpolniti in sedaj upate, da vam bo nekdo drug rešil težavo. V bistvu ste v istem dreku, v katerem ste bili preden sva se srečala, vendar iz nekega čudnega razloga sedaj zgleda, da sem za to kriv jaz!"
Slovenec 100%
26. 04. 2013 07.40
+5
Ne kar pljuvat po javnem sektorju. 30% zaposlenih v JS ima minimalno plačo ali so tik nad njo! dodatnih 20% zaposlenih v JS ima plačo pod 800EUR. druga polovica pa dosega in v 25% močno presega povprečno SLO plačo. ZATO bi bil edini smiseln ukrep, te pametne vlade, da se ustvari novo plačno lestvico, ki bi imela za: Vsi do plačnega razreda 13 do sedaj se uvrstijo po novem 1. razred. nato pa se prevede ostale razrede! 1. Minimalno plačo z korakom po 4% (574EUR)netto 2. 597EUR 3. 621EUR 4. 645EUR 5. 671EUR 6. 698EUR 7. 726EUR 8. 755EUR 9. 785EUR 10. 816EUR trenutni 24 razred po ZUJF 11. 849EUR 12. 883EUR 13. 918EUR 14. 955EUR 15. 993EUR 16. 1033EUR nato se progresivni korak med razredi zniža na 3,5% 17. 1069EUR 18..1106EUR 19. 1145EUR 20. 1185EUR 21. 1226EUR 22. 1269EUR 23. 1314EUR 24. 1360EUR 25. 1407EUR nad novim 30 razredom pa le korak 3%. S tem bi vzeli zdravnikom in učiteljem ter dali raji, ki dela. Ta model je bil predstavljen s finančnimi učinki in bi privarčeval več kot vlada potrebuje! Problem je da tolče ta model po tistih ki so sedaj nad 40 razredom! Ti voluharji se bo upirali! Druga stvar, ki je pomembna, če dobi nekdo več plače kot jo je sedaj jo bo več porabil, saj mali človek ne špara in nalaga denar v banke. Kar pomeni večji obrat in spodbuda v državi
patria
26. 04. 2013 08.18
-1
Marko - vsa čast. Popolnoma enak pogled imam tudi sam. Problem sindikatov pa je,da zastopajo tako rajo kot tudi tiste, ki dobro sluzijo.
3.142
26. 04. 2013 08.37
+5
Kaj pa če bi raje odpustili fikuse, ukinili agencije za čohanje po zadnjiku in urade za sejanje zraka.
samostojen slovenc
26. 04. 2013 10.37
ne vem kje si dobil te številke, ker niso prave. Naprimer medicinske sestre spadajo v 18. pa z leti in zahtevnostjo dela mislim da lahko pridejo do 28. razreda. Lohk se za kak razred motim. Zdaj mi pa prisim povej, katera sestra nese domov tok denarja, kot si ti pisal. 18. razred je neto okrog 600 eurov, če te zanima, če pa dost nočnih naredi, pa vikendov pa praznikov pa morda prileze na 750-800 eurov. Ne mi pisat neumnosti. Se pa strinjam da naj vzamejo zdravnikom, politikom in podobnim
karabas
25. 04. 2013 23.53
+14
Tole bi pa zagotovo znal rešit Hanžek, če bi bil predsednik vlade, pa Manca Košir, recimo ministrica za delo, socialo in še kaj, hej, pa vstajnik Lubej, on ima šele rešilnih programov za zagon dela: ti geniji pa kar tiho, brez konkretnih rešitev kako se da to rešit.......?? Aja, po zbrcanju JJ in amaterizmu "velike" šivilje samo čakajo nove volitve, da namočijo svoje rilce v že dokaj osiromašeno korito! Jim je to tišino in pujsanje po osvojenem koritu predlagal morda "potlačeni anarho-ultra-komunist" preoblečen v ovčico liberalizma, ki sliši na glasek Darko Štrajn? Oni se imajo za nov up z mesijanskim poslanstvom zgodovinskega popeljanja Slovenskega naroda iz krize!!!!!
YONSON
25. 04. 2013 23.42
+12
V Sloveniji je bilo pred osamosvojitvijo okrog 150.000 članov komunistične partije. Verjetno so bili komunisti, saj se je tako imenovala njihova organizacija. V strahu, da jih ne bi premagal notranji sovražnik so se zaščitili še s člani Državne varnosti, ki se "ljubkovalno" imenujejo Udbovci. Vsa ta množica je po osamosvojitvi ostala. Res je, da je po 20 letih Matilda to impozantno množico nekoliko zrečila, vendar je živeča večina še vedno impzantna. Vsi ti preživeli imajo sedaj že naraščaj, ki po pravilu, da jabolko ne pade daleč od drevesa, tudi sledijo svojim družinskim vzornikom. In tako pridemo do res velike številke (za slovenske razmere) ljudi, ki jih socialdemokrati ne moremo imenovati, ker to niso po standardih evropske socialdemokracije. Tudi liberalni demokrati niso, saj tudi za te veljao standardi, ki jih domača struja ne premore. Dober dokaz za to so njihovi poslanci v evropskem parlamentu, ki galsujejo drugače in za druge ideale, kot pa jih doma izvajajo. Vse pa kar počno doma, pa močno spominja na početje pred osamosvojitvijo
dl240580
26. 04. 2013 08.20
-2
denden
26. 04. 2013 08.54
-1
Med tistih 150000 je spadal tudi Janez Janša in še mnogi iz SDS in Nove slovenije, ki sedaj tako bruhajopo komunistih.
klldmoll
25. 04. 2013 23.37
+4
FIDES - kriminalni sindikat kriminalcev.
Armin van buren
25. 04. 2013 22.55
+1
klovni so dobri za v cirkus
samostojen slovenc
25. 04. 2013 22.40
+16
Sindikalisti so še slabši od politikov. Pred mediji se prepirajo z politiki, pol pa dobijo eno polno koverto v roke, pa jih boli k.. za delavce. Volk sit in koza cela, delavci so pa veseli, ker mislijo da so jih njihovi bogovi (sindikalisti) spet rešili pred pogubo. Zbudite se, prav ti nas bodo skupaj s politiki spravili v grob.
Damian666
25. 04. 2013 22.38
+20
Kje sta bila Štrukelj in Posedi, ko so delavci za stroji izgubljali delovna mesta, plače, dodatke, predvsem pa dostojanstvo. Če je toliko manj proizvodnje, gradenj, itd, potem zagotovo rabimo kar nekaj uradnikov manj, kot v zlatih letih.
alkimistos
25. 04. 2013 22.29
+9
HAhahahahahahahahahahahahahah sedaj jo imate Lenčko...
Teekanne
25. 04. 2013 23.28
+2
KORUPCIJA
25. 04. 2013 22.16
+9
Virant spet laže o minulem delu in o plačah v JS!
Armin van buren
25. 04. 2013 22.01
+14
naj crknejo banke kot na islandiji ni nobene koristi od njih vendar se tam stane izboljšuje barem tu se ne bo nikoli
samostojen slovenc
25. 04. 2013 22.45
+7
Kdo bo pa pol politikom kredite dajal in odpisal? Tega pa ne morejo dopustit, saj niti Pahor s svojo plačo ne more preživet, pa ga imajo nekateri za najbolj skromnega politika. Se lohk še varuhinja človekovih pravic oglasi, da politiki pa res ne smejo bit lačni.
Leonardo09
25. 04. 2013 21.59
+14
banke v stečaj
Armin van buren
25. 04. 2013 21.57
+6
sindikati štrukelj,posedi,ščernjavič nehajte že mešat meglo,da vas ni sram vi javni sektor se ne bi ničemur odpovedali pa spoloh veste,da vas gospodarstvo napaja,če vas mi nehamo plačevat boste na cesti lahko dneve in noči tulili in rjoveli
testosteron
25. 04. 2013 21.52
+24
..Previrantova taktika - na svojo stran najprej pridobiš policiste in potem lahko mirno udariš po ostalih sindikatih !!!.... ...kaj pa nadure v zdravstvu ??...a mi pa lahko šenkujemo svoje ure ?...medtem pa en dežuren zdravnik dobi 800 eur za 24-urno dežurstvo - pa če ima delo ali pa ne,...in sem spadajo tudi diplomirane medicinske sestre,...