Komisija Združenih narodov za preiskave ugotavlja, da bi lahko na stotine severnokorejskih višjih uradnikov obtožili najhujših zločinov proti človečnosti.
V poročilu komisije, ki jo vodi upokojeni avstralski sodnik Michael Kirby, je zapisano, da gre za kršitve, kakršnih v modernem svetu ne poznamo. Komisija je dokaze o teh zločinih zbirala nekaj manj kot eno leto, sem pa so vključena tudi zaslišanja ljudi, ki jim je uspelo zbežati iz sicer močno izolirane države.
Kirby je osebno pisal severnokorejskemu voditelju Kim Džong Unu in ga opozoril, da bi lahko proti njemu vložili obtožnico na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC) s sedežem v Haagu. "Komisija si želi vašo pozornost usmeriti na to, da bo Združenim narodom predlagala obravnavo Demokratične ljudske republike Koreje (Severne Koreje) pred mednarodnim kazenskim sodiščem in tja privesti vse odgovorne, morda vključno z vami, za zločine proti človečnosti," je Kirby zapisal v pismu.
Za tiskovno agencijo Reuters pa je Kirby dejal, da so obravnavali zločine, ki so precej podobni nacističnim iz časov druge svetovne vojne. Komisija je zaslišala več kot 240 ljudi, med njimi tudi več takšnih, ki so uspeli zbežati iz delovnih taborišč. Med njimi naj bi bila tudi ženska, ki je bila prisiljena utopiti svojega dojenčka, ker je obstajal sum, da je njegov oče Kitajec.
Poročilo je dolgo skoraj 400 strani, v njem pa je zapisano, da se v sicer hermetično zaprti državi zločini še vedno verjetno dogajajo. Ne gre le za izjemne primere, ampak gre za bistvene komponente političnega sistema, ki se je močno oddaljil od idealov, na podlagi katerih je bila ustanovljena država, so zapisali preiskovalci.
Pjongjang obtožbe zavrača
Severna Koreja s preiskovalci ni želela sodelovati, ko pa je poročilo prišlo v javnost, pa je v odzivu dejala, da je poročilo nastalo na podlagi dokazov, ki so jih ponaredile ZDA, Evropska unija in Japonska.
Komisija je Združenim narodom priporočila, da se s tem vprašanjem začne ukvarjati ICC, kljub temu, da Severna Koreja ni podpisnica sporazuma o ustanovitvi sodišča, kar pomeni, da ni podvržena njegovim pristojnostim, a Varnostni svet ZN lahko te pristojnosti v izjemnih primerih razširi tudi na druge države.
A, v praksi to pomeni, da bi takšen ukrep z vetom preprečila Kitajska, ki ima s Severno Korejo zelo tesne vezi. Kitajska tudi po večini v Severno Korejo vrača prebežnike, ki jim uspe zapustiti Severno Korejo in to kljub številnim dokazom, da bodo v Severni Koreji deležni nečloveške obravnave. Tudi komisija je zaradi tega v poročilu ostro kritizirala Kitajsko, ki po njenem mnenju s takim ravnanjem krši mednarodno zakonodajo o beguncih.
V poročilu zato mednarodno skupnost pozivajo, da mora ukrepati in zaščititi Severne Korejce, saj tega njihove oblasti niso sposobne storiti. Ravno nasprotno. Prav oblasti so tiste, ki sistemsko kršijo pravice svojih državljanov.
V poročilu je tudi zapisano, da prebivalci Severne Koreje "nimajo nikakršne svobode misli, zavesti in religije". Najbolj zaskrbljujoč je del poročila o množični mreži skrivnih zapornih taborišč, ki so znani tudi kot kvanliso, v katerih naj bi zaradi lakote, usmrtitev ali drugih razlogov umrlo na stotisoče Severnih Korejcev.
V teh taboriščih po ocenah komisije zaprtih še med 80.000 in 120.000 političnih zapornikov, številni med njimi naj bi bili zadržani na skrivaj. "Družine o njihovi usodi in o tem, kje se nahajajo, niso obveščene. Osebe, ki so obtožene političnih zločinov, postanejo predmet prisilnega izginotja," še piše v poročilu.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.