FIT 24UR

Z virusi prehlada nad raka

London, 12. 01. 2007 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Znanstveniki so začeli s preiskavami, kjer bi virusi, značilni za prehladna obolenja, lahko uničili rakave celice.

Navaden prehlad bi lahko v bodoče služil kot osnova za zdravljenje proti raku, so ugotovili znanstveniki. Letos so že začeli s preiskavo proti boju proti tumorjem, uporabili pa naj bi viruse, ki so značilni za navaden prehlad.

Rakava celica se ne bo več delila, če jo doseže virus, prekrit s polimernim ovojem
Rakava celica se ne bo več delila, če jo doseže virus, prekrit s polimernim ovojem FOTO:

Prejšnje raziskave, ki so jih opravili na miših, so pokazale, da je zdravljenje uspešno pri tumorjih, ki so odporni na zdravila proti raku. Če bodo testi uspešni, bo zdravljenje z virusi postalo osnova ob boku s kemoterapijo in radioterapijo (zdravljenje z radioaktivnimi žarki), vendar pa ne bo imelo izčrpujočih stranskih učinkov.

Preizkuse, ki jih delno financira Cancer Research UK (vodilni sklad za raziskave raka v Angliji), vodi glavni znanstvenik Leonard Seymour, profesor genskega zdravljenja na oxfordski univerzi. Pri preiskavah mu pomagajo londonski in ameriški znanstveniki, ki upajo, da bo virus neposredno uničil rakave celice, pri tem pa ne bo poškodoval zdravega tkiva.

Čeprav so raziskovalci že dalj časa vedeli, da virusi lahko uničijo rakave celice, so se prej osredotočali neposredno na vbrizganje zdravila v rakave celice. To pa ne bo delovalo, če so rakave celice nedostopne ali pa so se razširile po celem telesu.

Virus
Virus FOTO:

Profesor Seymour je našel rešitev. Zakriti virus pred imunskim sistemom v telesu, medtem ko potuje do tumorja. Preden bi virus vbrizgali v telo, bi mu dodali polimeren ovoj. Tako imunski sistem ne bi takoj zaznal virusa in ga začel uničevati. Ko bi virus dosegel tumorske celice, bi izkoristil dejstvo, da rakave celice napadajo imunski sistem. Virus tako lahko začne z reprodukcijo ter uniči rakave celice.

"V načelu gre za nekaj, kar bi lahko bilo nekajkrat bolj učinkovito kot navadna kemoterapija. Mi smo naredili kemične spremembe na virusu - dodali smo mu polimerni ovoj, kar pomeni, da gre pri vbrizgu v telo za skriti virus. Če virusu uspe priti do tumorja, ga imunski sistem ne zazna, zato se tudi zaustavi reprodukcija rakavih celic," je pojasnil profesor.

Virusi se množijo, celice se delijo in počijo, ter tako okužijo sosednje celice in proces se ponovi. Če virus 'pobegne' od tumorja, ga imunski sistem nemudoma prepozna ter ga odplavi, še pojasnjuje Seymour.

Zdravljenje bi se uporabljalo še posebej za sekundarne oblike raka, imenovane metastaze, ki se včasih razširijo po telesu po prvem pojavu tumorja. V prvih preizkusih se bosta najverjetneje uporabila dva virusa - prvi, ki ponavadi povzroča bolezni podobne prehladu in drugi, ki se uporablja kot cepivo proti kozam.

SORODNI ČLANKI

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.