Velikokrat slišimo, da so ljudje ob polni luni bolj občutljivi, razdražljivi, da se takrat pogosteje dogajajo prometne nesreče, nasilje, umori, da imajo ženske takrat močnejše mesečno perilo, da se ob polni luni rodi več otrok.
Znanstvenik Juergen Zulley iz nemškega Regensburga, ki se ukvarja z raziskovanjem spanja trdi, da so povezave med polno luno in motnajmi spanja povsem neutemeljene. »Znastveno je namreč dokazano, da mesečeve mene nimajo nikakršnega vpliva na kvaliteto človekovega spanja«, je povedal Zulley.
Edini vpliv, ki jo ima polna luna na spanje, je svetloba, ki jo oddaja. "Ljudje pogosto vnaprej vedo kdaj bo polna luna in se na nek način psihično vnaprej pripravijo na nekvalitetno spanje« Zato so že vnaprej napeti in se potem ponoči ne morejo spočiti", meni Zulley.
Tudi na večje število porodov in na številne prometne nesreče, naj polna luna ne bi imela posebnih vplivov.
»Čeprav babice trdijo, da se v času polne lune rodi več otrok, pa statistični podatki tega ne kažejo«, trdi sociolog Edgar Wunder iz univerze v Heidelbergu. Pojasnjuje, da za te fenomene obstaja psihološka razlaga. »Rojstva in doživljanje nesreč si ljudje bolj zapomnijo, če so se zgodili v času polne lune«, je prepričan Wunder.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.