Klepetalnice

Slovenska zunanja politika

Ljubljana, 10. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V klepetelanici 24ur.com smo nadaljevali temo, ki so jo odprli že v oddaji Trenja: Slovenska zunanja politika. Gosta sta bila zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik SDS Janez Janša.

[trigg] G. Rupel, lahko zagotovite, da bo ameriški kongres ratificiral slovensko pristopno pogodbo k Nato?

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: Dare Čekeliš

[Dimitrij_Rupel] Mislim, da bo.

[jero] Kakorkoli že... glede zunanje politike... glede na našo majhnost - ZDA si je zadala svoje cilje zaradi svetovne recesije je bila postavljena pred fakt - potrebuje nove trge - in jih seveda kot velesila bo/je dosegla - mi kot majcena država pa smo storili prav, da ji sledimo - nasprotovanje - "brez haska", edino v trenutni situaciji lahko računamo na kakšen kos pogače.

[Janez_Jansa] Mislim, da ne gre samo za trge. Verjamem, da večina Američanov verjame v svobodo kot temeljni princip življenja.

[trigg] G. Rupel, lahko orišete naslednje (po uspehu z EU in NATO) glavne cilje (strategije) slovenske zunanje politike?

[Dimitrij_Rupel] Slovenija bi lahko bila posrednik med Rusi in Američani (spomnite se srečanja Putin-Bush), med Palestinci in Izraelci, predvsem pa se bo usmerila na jugovzhod Evrope, Srbija, Bosna, Makedonija...

[trigg] G. Janša, glede na strinjanje z ministrom – ali lahko sklepamo, da bo SDS v naslednjem mandatu v vladi?

[Janez_Jansa] Bojim se, da bo prej minister v opoziciji.

[Eagle] G. Rupel, stališče do vojne je bilo res nejasno, kar je v bistvu pametna poteza, saj ste morali voziti med mirovniki na eni strani ter ZDA na drugi strani, čeprav bi po moje jasno in glasno morali podpreti vojno v Iraku. To, kar bi sedaj radi vsi, tako Nemčija in Francija. Mirovniki so "poraženi" na celi črti...

[Dimitrij_Rupel] Mirovniki so v redu, bojim se bolj kakšne stranke v ozadju.

[trigg] G. Janša - zakaj pa potem Američani podpirajo nekatere zelo "nesvobodne" režime?

[Janez_Jansa] Mislite na Slovenijo?

[trigg] Ne. Saudsko Arabijo, Pakistan ipd.

[Janez_Jansa] V teh režimih vseeno ni toliko kršenja človekovih pravic kot jih je bilo v Iraku. Strinjam pa se, da bi načelna politika morala postaviti vsem enake kriterije za spoštovanje čl. pravic in političnih svoboščin.

[s] Ali mislite, da bi lahko Slovenija igrala tudi kakšno posredniško vlogo pri Iraku?

[Dimitrij_Rupel] Slovenija mora delati tisto, na kar se spozna, torej rajši bližje zadeve.

[Sandi] Zakaj zanikate, da Slovenija ni dobila denarja od ZDA pri podpori za vojno v Iraku?

[Dimitrij_Rupel] Slovenija ni zaenkrat dobila ničesar. Morda bo dobila pomoč v znesku kot vsa leta za vojaško sodelovanje.

[brzi] G. Minister, g. Janša, kake šanse bi imela Slovenska vojska, če bi se ji zgodilo (hipotetično gledano) to, kar se je iraški?

[Dimitrij_Rupel] Vojska, ki brani svojo domovino, po navadi zmaga. Sicer pa vojne postajajo vse drugačne. Zato gremo v Nato.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: Dare Čekeliš

[Janez_Jansa] Vprašanje je res preveč hipotetično. V vsakem primeru danes ni vojske, ki bi se lahko kosala z ZDA.

[ta] G. Rupel, glasoval sem za članstvo v Nato in v EU, ker je to v interesu Slovenije, vaša podpora Vilnuški izjavi pa ignorira več kot 80 % slovenskega javnega mnenja (v bistvu je ameriška agresija na Irak izključno izraz njihovih nacionalnih interesov in interesa Izraela). Zakaj oblast, ki jo predstavljate tudi Vi, smatra da je to ljudstvo nesposobno racionalne presoje?

[Dimitrij_Rupel] Vilniuška izjava je nedolžna. Nastala je dolgo pred začetkom vojne, v njej smo ministri pozvali varnostni svet OZN, naj ukrepa. Žal nas niso poslušali. Vilniuška izjava ni tisto, kar so govorili nasprotniki Nato. Zdaj nam omogoča gladko uspeti pri ratifikacijah. Upam.

[s] Kakšno je vaše mnenje glede Severne Koreje?

[Janez_Jansa] Veliko taborišče, v katerem ljudje umirajo od lakote, vsaka morebitna opozicija režimu pa se pobije.

[Dimitrij_Rupel] Severna Koreja je enako "simpatična" kot Irak, vendar lažje obvladljiva, se mi zdi. Irak je vlekel za nos OZN 12 let.

[Alan] V primeru da se Nato razdeli na dva bloka. Katerega bosta podpirala: ZDA ali Francijo + Nemčijo?

[Dimitrij_Rupel] Mirno rečem, da ne bo razdelitve na dva bloka.

[mojca] Ali je danes vojaška moč v mednarodnih odnosih najmočnejši argument?

[Janez_Jansa] vedno je bila, na žalost, zato tudi mislim, da sedanji mednarodni red ne ustreza izzivom 21. stoletja

[Boris] ZDA so kljub Bushu še vedno najbolj demokratična država na svetu. Se strinjate?

[Dimitrij_Rupel] ZDA so demokratična država, predvsem pa velikanska moč, nagnjena k poenostavljanju. ZDA so velikanska država, v kateri je veliko pametnih, pa tudi drugačnih ljudi.

[Janez_Jansa] ZDA imajo stoletno tradicijo demokracije, Slovenija dobrih 10 let.

[Dzejzi] G. Rupel, v predreferendumskem obdobju ste govorili, da sta EU in Nato dve plati iste medalje, danes pa ste izjavili, da sta to dva tira, dve različni stvari. Kako naj razumem to izjavo?

[Dimitrij_Rupel] EU in Nato spadata skupaj, Nato je obrambna sila EU. Vstopanje vanju pa je različno, v EU je bolj komplicirano. Nekaj je med tema dvema organizacijama tudi ljubosumja in napetosti, posebno zdaj.

[mojca] Ali se pridružujete mnenju Jelka Kacina, da je največja napaka Slovenije, da je plačala mirovnico v Iraku? Čeprav je Rastko Močnik pojasnil več kot enkrat, da je ni financirala država in da je šla na račun svojega raziskovalnega časa, ki ji ga ne bodo podaljšali.

[Janez_Jansa] Čisto mirovniško držo je treba spoštovati. Ne podpiram pa samo t.i. protiimperialističnega mirovništva, ki se aktivira samo ob akcijah ZDA, v primeru Tibeta ali Kube pa molči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10