Klepetalnice

Matjaž Gruden: Velik ugled slovenskih poslancev v Evropi

Ljubljana, 07. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V klepetalnici 24ur.com smo se pogovarjali z Matjažem Grudnom, predstavnikom za tisk parlamentarne skupščine Sveta Evrope.

[fury] G. Gruden, kakšna je vaša izobrazba in na kak način ste prišli na to mesto?

Matjaž Gruden
Matjaž Gruden FOTO: POP TV

[matjaz-gruden] Po poklicu sem pravnik, po končanem podiplomskem študiju evropskega prava v Belgiji sem najprej nekaj let delal v slovenski diplomaciji, potem pa sem pred osmimi leti dobil službo v Svetu Evrope, ki je bila prva evropska organizacija, ki je medse sprejela države srednje in vzhodne Evrope, vključno s Slovenijo
[nejc] G.Gruden, kaj menite o naših poslancih?

[matjaz-gruden] Vse najboljše.

[je] Je g. Petrle res tako popularen, kot se ga prikazuje v medijih?

[fury] G. Gruden, kako se počutite v Bruslju? Je prijetno mesto za bivanje?

[matjaz-gruden] Gospod Peterle ima gotovo velik ugled, pa trudi drugi slovenski poslanci, ki so dejavni v Evropi, še posebej tisti v Parlamentarni Skupščini Sveta Evrope (ne Evropske Unije) kjer sem zaposlen, so zelo cenjeni. Še popravek, živim v Strasbourgu in ne Bruslju, ki ga sicer poznam, saj sem tam preživel tri leta.

[nejc] G. Gruden, ali se še kaj srečate z vašimi soigralci iz filma Sreča na Vrvici?

[matjaz-gruden] Na žalost zelo poredko, zadnjič sem se na Čopovi skoraj zaletel v Vesno Jevnikar in imela sva si kar veliko povedati. Z veseljem bi srečal tudi ostale soigralce, čeprav večine verjetno ne bi niti prepoznal.

[nejc] In so vam ostali lepi spomini iz snemanja?

[matjaz-gruden] Spomini so v glavnem lepi, s snemanja in po njem, čeprav sem zaradi filma "izgubil" celo poletje, kar je pri enajstih letih velika zadeva, tudi kasneje je bilo v glavnem lepo, včasih tudi zoprno, predvsem zaradi nevoščljivosti, v celoti gledano je bila zanimiva izkušnja, še posebej, ko se je spominjam po skoraj četrt stoletja. Pravi čudez, da se še kdo spomni...

[Strass] Matjaž, kako ti je všeč mesto Strassburg?

[matjaz-gruden] Strasbourg je zelo prijetno mesto, vsem priporočam obisk, v Alzaciji se počutim kot doma. Hribovito, pozimi megleno, polno dobrega belega vina in ljudje, ki govorijo jezik, ki ga ziv bog ne razume razen njih.

[nejc] Jaz sem si ravno v petek iz videoteke sposodil film Sreča na vrvici? Ko sm bil še majhen, sem ga zelo rad gledal.

[matjaz-gruden] Si pa moral precej odrasti od prejšnjega petka.

[fury] Matjaž, lahko na kratko opišete svoje delo v Strasbourgu?

[matjaz-gruden] V parlamentarni skupščini Sveta Evrope, ki ga sestavljajo poslanci nacionalnih parlamentov 45 držav članic, sem vodja oddelka za stike z javnostjo, kar pomeni, da vzdržujem kontakte z novinarji, organiziram intervjuje, pišem govore, članke in sporočila za javnost, svetujem predsedniku skupščine in predsednikom komisij, nadzorujem web site itn.

[nejc] G.Gruden, kolikokrat na mesec se vrnete v Slovenijo?

[matjaz-gruden] Kolikokrat na mesec? Letos sem bil v Sloveniji enkrat, lani dvakrat. To je seveda premalo, ampak tudi časa ni na pretek.

[fury] Matjaž, koliko jezikov govorite?

[matjaz-gruden] Angleško, francosko in dansko.

[nejc] Nam lahko poveš kaj po dansko?

[matjaz-gruden] Det regner ogsa her i Strasbourg.

[fury] Blef, čisti blef!:)))

[nejc] Lepo. In kaj to pomeni?

[matjaz-gruden] Pomeni da dežuje tudi v Strasbourgu.

[MaticB] Ali pri vašem delu in v Svetu Evrope prevladuje angleščina ali so pogosto uporabljeni tudi drugi jeziki in če, kateri?

[matjaz-gruden] Pogovorni delovni jezik je predvsem francoščina, pišem pa v glavnem v angleščini.

[MaticB] Presenečen sem nad tem, da je francoščina še zmerom toliko v uporabi, je tako tudi v bruseljskem parlamentu?

[matjaz-gruden] Francoščina je bila od samega začetka prevladujoča v evropskih institucijah. Po pristopu skandinavskih držav se je razmerje začelo spreminjati vse bolj v korist angleščine, tako pa bo gotovo tudi po naslednji širitvi, še vedno pa bi si težko predstavljal delo v evropskih institucijah brez dobrega znanja francoščine.

[barbara] Zanima me, kje bi dobila kakšen dober angleški članek ali seminar (ki ni bil objavljen), od katere koli teme od EU. Kje bi bilo najbolje iskat?

[matjaz-gruden] Novinarski članki European Voice ali FT, za bolj strokovno literaturo pa obstaja cel kup publikacij, specializiranih po področjih - institucije, konkurenčno pravo, kmetijska politika...