Predsednica vlade Alenka Bratušek obžaluje, da je ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza podala odstopno izjavo. Zdaj je glavno vprašanje, kdo bo prevzel ministrstvo za zdravje. Bratuškova ni dala neposrednega odgovora. Je pa komentirala, da je za vstop v politiko vedno težje pridobiti kakovostne posameznike. "Še preden imaš možnost kaj narediti ali spremeniti, postaneš tarča nesorazmernih napadov. Nadaljevanje takšne poti naši družbi ne more prinesti želenega napredka," je dodala Bratuškova.
Kot možnega kandidata za novega ministra za zdravje se sicer omenja zdravnika Danijela Bešiča Loredana, ki je eden od tistih, ki so odkrito spregovorili o alarmantnih razmerah v zdravstvu. Na vprašanje, ali sta se z Bratuškovo že pogovarjala o njegovi morebitni kandidaturi, je Bešič Loredan za 24ur.com odgovoril, da drži samo to, da sta "vzpostavila kontakt". "Pustimo odgovornim, da opravijo svoje delo," je dodal Bešič Loredan. Za oddajo 24UR ZVEČER je pojasnil, da sta si s premierko izmenjala nekaj SMS sporočil in tudi dve elektronski sporočili. Do konca tedna se bosta videla tudi osebno, če pa bo na strani oblasti in koalicije širši konsenz glede njegovega imenovanja, bi se lahko tudi dogovorila za ministrovanje, je še povedal v javljanju v omenjeno oddajo.
O ljudeh, ki so se po njegovih besedah prisesali na zdravstveni sistem, pa je dejal, da se jih sam ne boji. V kolikor pride do groženj, bi jasno povedal, od kod so prišle in to tudi prijavil pristojnim organom. "Saj vendarle ne živimo v Nigeriji," je pojasnil in dodal, da bo te ljudi končno treba razkriti.S tem se je odzval na trditve ministrice v odstopu, ki je tožila o določenih pritiskih, ki pa jih medijem ni želela razkriti.
Na vprašanje našega uredništva, ali bi bil ministrstvo pripravljen prevzeti, je odgovoril: "Moja pripravljenost je znana že dalj časa." Vladi mandat poteče čez dobro leto, v tem času pa po mnenju Bešič Loredana zdravstvene reforme ni mogoče izpeljati. V tem času je kvečjemu mogoče stabilizirati zdravstveni sistem, še pravi. "Sedaj je najslabša možna situacija. Barka je brez krmarja, plove po svoje in na barki vsi počnejo, kar želijo," je ponazoril.
Tudi Bratuškova je dejala, da sta z Bešič Loredanom "v navezi". A pogovarjala se je tudi z nekaterimi drugimi ljudmi. Po zakonu bi sicer tudi predsednica vlade lahko prevzela vodenje zdravstvenega ministrstva, a Bratuškova pravi, da bi bilo za zdaj bolje, da najdejo človeka, ki bi bil pripravljen postati minister.
Med možnimi kandidati naj bi bil tudi nekdanji zdravstveni minister Dorjan Marušič. Ta je sicer že včeraj za našo spletno stran povedal, da ga glede vodenja resorja ni še nihče "pobaral". Je pa opozoril, da je zdaj pomembna predvsem podpora celotne vladne koalicije. Minister mora imeti podporo vseh vladnih strank, da lahko izvede reformo zdravstvenega sistema in zdravstvenega zavarovanja ter popravke sistem javnih naročil. Če ne bo le figura. "Za tak spopad pa je potrebna nevsakdanja politična volja," je dodal.
Kot je znano, je Bratuškova po odstopu Tomaža Gantarja na mestu ministra za zdravje najprej želela videti nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa. Premierka sicer danes obžaluje, da delu koalicije v pogovorih o novem zdravstvenem ministru pred imenovanjem Trop Skaze ni bil po godu Šoltes, s katerim je bila praktično že dogovorjena, da bo prevzel resor. "Prepričana sem, da danes ne bi bila v takšnem položaju, kot sem, če bi se koaliciji uspelo dogovoriti in mesto ministra ponuditi Šoltesu," je dejala. Vendar za njegovo kandidaturo podpore v koaliciji ni bilo in Bratuškova meni, da je bila njegova odločitev takrat dokončna. Tako ne gre pričakovati, da bo Šoltes spet morebiten kandidat.
Lukšič si želi zdravstvenega ministra, ki bi zdržal do konca mandata
Predsednik SD Igor Lukšič je dejal, da od Pozitivne Slovenije, ki si je za ta resor posebej prizadevala in za ta namen žrtvovala ministrsko mesto za Slovence v zamejstvu in po svetu, pričakujejo predlog kandidata ali kandidatke, ki bo zdržal do konca mandata in dobro opravil naloge, ki so utrjevanje javnega zdravstva in zagotavljanje zdravja za vse.
Ta trenutek potrebujemo "kriznega menedžerja, ker je situacija v zdravstvu zelo resna", pa pravi predsednik DL Gregor Virant. Kandidata pa je, kot pravi, treba najti hitro. Na vprašanje, ali sploh še obstaja kdo, ki bi bil pripravljen sprejeti ta resor, pa Virant odgovarja, da taka funkcija danes zahteva zelo posebnega človeka. "Moraš biti pripravljen sprejeti zelo veliko žrtev, deležen si veliko pritiskov in napadov. Človek mora imeti kar jekleno voljo za tako stvar," je pojasnil.
Strinja se tudi z oceno premierke, da do tega ne bi prišlo, če bi se koaliciji uspelo dogovoriti in mesto ministra ponuditi Igorju Šoltesu. "Meni je še danes žal, da Šoltes ni dobil podpore vseh koalicijskih partneric. Mislim, da bi bila situacija danes precej boljša, na ministrstvu in v zdravstvu na splošno," je dodal Virant. Na vprašanje, ali je koalicija po vsem dogajanju sploh še trdna, je Virant danes odgovoril, da je koalicija sestavljena iz programsko nekoliko raznorodnih strank, a da so na koncu vedno sposobni najti kompromis in se dogovoriti.
Do Šoltesa je bil v času iskanja Gantarjeve zamenjave najbolj kritičen Lukšičev SD. Lukšič je možnost Šoltesove kandidature označil za neokusno. Različno (ne)podporo koalicijskih partnerjev Šoltesu pa je povzročila njegova namera o ustanovitvi stranke.
Pozneje se je Lukšič odzval še enkrat in sicer na omembe Šoltesa. Zapisal je, da Šoltesa v koaliciji ni predlagala nobena stranka. "DeSUS je predlagal nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Brigito Čokl. Premierka je ni sprejela. PS je DeSUS vzela ta resor in postavila ministrico, ki jo je želela imeti. Tega nismo ovirali," je zapisal.
Prvak DeSUS Karl Erjavec pa se boji, da bo iskanje njenega naslednika velik izziv za premierko.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pa je dejal, da je slabo, da imamo na področju zdravstva "instant ministre", takšne, ki pridejo, odprejo nek predal in iz njega potegnejo nekaj predlogov, potem pa gredo. Ko bodo izbirali kandidata oz. kandidatko za naslednico Trop Skaze naj tisti, ki kadrujejo, stokrat premislijo in naj "gori pet varovalk", pravi Semolič. Poudarja, da mora biti projekt reševanja zdravstva projekt vlade, saj so zadeve resne. Zato je tudi izjemna odgovornost, kdo bo novi minister oz. ministrica, opozarja.
KOMENTARJI (815)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.