Slovenija

Zaradi 'kadrovskih čistk' SDS nad Čuferja, NSi pa nad Viranta

Ljubljana, 02. 10. 2013 10.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
S.S./M.R./STA
Komentarji
421

Poslanska skupina SDS je tudi uradno vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Uroša Čuferja. V PS pravijo, da je interpelacija privlečena za lase, NSi pa bo kmalu vložil tudi interpelacijo zoper Viranta.

Uroša Čuferja je doletela interpelacija.
Uroša Čuferja je doletela interpelacija. FOTO: Aljoša Kravanja

Poslanska skupina SDS je včeraj tudi uradno vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Uroša Čuferja. Ta je danes dejal, da bo očitke iz interpelacije "argumentirano in tehtno zavrnil".

Interpelacija je Čuferja doletela zaradi predloga za podelitev neomejenega državnega poroštva pri nadzorovani likvidaciji Probanke in Factor banke. ''Minister za finance ni pravočasno zavaroval in umaknil iz Factor in Probanke 600 milijonov državnih depozitov,'' je na današnji novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Glede nadzorovane likvidacije obeh bank je Čufer danes dejal, da so "tehtali med tem, kaj je manjše zlo". Pojasnil je, da bi bili stroški v obeh primerih primerljivi.

"Minister tudi ni pristal na javno objavo tistih, ki bodo prejeli več kot 100.000 evrov. To je kršitev zakona o bančništvu. Ugotavljati bi morali odgovornost lastnikov, nadzornikov in uprav Factor in Probanke. Vlada je z likvidacijo Factor in Probanke zaščitila majhno skupino privilegiranih ljudi,'' je dodal Tanko.

"Drugi razlog so kadrovske čistke"

Drugi razlog za interpelacijo so kadrovske čistke, je dejal Tanko. Gre za razrešitev neizvršnega direktorja v t. i. slabi banki Andreja Širclja. Po mnenju SDS pri razrešitvi Širclja niso bile uporabljene normalne pravne poti.

Kot je Tanko povedal že ob napovedi vložitve interpelacije, se vlada pri razrešitvi Širclja ni oprla na določbe zakona o slabi banki, ki dopušča, da so tudi funkcionarji neizvršni direktorji, ampak je razrešitev opravila na podlagi mnenja nepristojne institucije. Zato je po mnenju SDS razrešitev njihovega poslanca Širclja z mesta neizvršnega direktorja nezakonita.

Če bi vlada želela pridobiti pravno podlago za razrešitev Širclja, bi morala vložiti zahtevo za ustavno presojo določbe zakona, ki to dopušča, je povedal Tanko. Nezakonitost imenovanja je po njegovih besedah mogoče dokazovati v sodnem postopku, a vlada tudi te možnosti ni uporabila. Danes je v odzivu Čufer dejal, da so si pridobili pravna mnenja, ki so nakazovala, da gre v primeru Širclja za konflikt interesov, zato so ta mnenja spoštovali.

Möderndorfer: Razlogi so za lase privlečeni

Odzval se je tudi vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer, ki pravi, da je interpelacija zoper Čuferja neupravičena, neutemeljena in popolnoma zgrešena ter neodgovorna. Razlogi so po njegovih besedah povsem za "lase privlečeni". Interpelacija je ena najslabše utemeljenih doslej.

Jani Möderndorfer
Jani Möderndorfer FOTO: Miro Majcen

Dodaja, da SDS Čuferja interpelira zaradi odločitve, ki jo je sprejela vlada, ne on sam. Kot pojasnjuje, je bil Šircelj zamenjan, da bi vzpostavili zakonito stanje v Družbi za upravljanje s terjatvami banki.

"SDS ministra interpelira za meritorne in avtonomne odločitve Banke Slovenije, ki jih je ta sprejela za zagotavljanje stabilnosti finančnega oziroma bančnega sistema," je tudi zapisal v odzivu za javnost. Opozoril je, da se bo na obravnavi interpelacije v DZ ponovila razprava, ki jo je DZ že opravil na izredni seji. "Da pa je interpelacija popolnoma zgrešena, kaže med drugim tudi dejstvo, da se ji nista pridružili obe preostali opozicijski stranki," je še zapisal.

Umik proračuna?

V SDS predlagajo tudi, da iz zakonodajnega postopka umaknejo proračuna za leti 2014 in 2015. Opozarjajo namreč na poslabšane napovedi Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar).

"V proračunu ni pokritja za približno milijardo evrov. Primanjkljaj tako ne bo 1,2 milijarde, temveč bo dvakrat večji," je dejal Tanko in dodal, da v proračunu tudi ni realizirana zaveza, ki jo je vlada spomladi dala Evropski komisiji, torej zmanjšanje odhodkov proračuna.

Čufer je ob ponedeljkovi predstavitvi proračunov povedal, da je ustrezno naravnan. Proračun za prihodnje leto predvideva 8,6 milijarde evrov prihodkov in 9,6 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal eno milijardo evrov oz. 2,9 odstotka BDP.

Janez Janša poziva, naj vlada zaprosi za mednarodno pomoč.
Janez Janša poziva, naj vlada zaprosi za mednarodno pomoč. FOTO: Miro Majcen

Predsednik stranke SDS Janez Janša pa je ocenil, da se je država s proračunom za prihodnji dve leti dokončno poslovila od ambicije, da se sama izkoplje iz krize, zato vladi svetuje, naj mednarodne institucije zaprosi za pomoč. Z odlašanjem bo cena vsak dan višja, pogoji za Slovenijo pa ostrejši, je opozoril. Čufer je odvrnil, da trenutno še ni potrebe, da bi o tem razmišljali.

Möderndorfer se je odzval tudi na poziv k umiku predloga proračuna za prihodnji dve leti. Opozarja, da ga je vlada predložila, ker je to dolžna storiti, dodala pa je tudi vse potrebne spremljajoče dokumente, ugotavlja vodja poslanske skupine največje koalicijske stranke.

NSi naj bi poskušal z interpelacijo zoper Viranta

Jutri pa bo predsednica stranke NSi Ljudmila Novak predstavila podrobnosti zoper ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta, je potrdil predstavnik stranke. Čeprav NSi še ni podprl interpelacije Čuferja, pa bo stranka svojo interpelacijo ponudila v podpis SDS in SLS. Za vložitev interpelacije je potrebnih 10 podpisov poslancev, na kar je na Twitterju že opozoril SDS, NSi pa ima v državnem zboru le štiri poslance.

Ljudmila Novak in Gregor Virant
Ljudmila Novak in Gregor Virant FOTO: Aljoša Kravanja

Virantu očitajo kadrovanje na podlagi politične pripadnosti. Potem ko je Virant prevzel vodenje notranjega ministrstva, je v pristojnosti njegovega ministrstva tudi kadrovanje na upravnih enotah. In prav danes, na dan, ko je nastopila mandat, so članico izvršilnega odbora stranke NSi Mojco Kucler Dolinar uradno razrešili z mesta načelnice upravne enote Ljubljana. Upravno enoto bo vodila do 18. oktobra, do takrat pa bodo imenovali novega vršilca dolžnosti. Kucler Dolinarjeva poudarja, da v odločbi o razrešitvi ni niti besede o postopku. Poudarja, da je bil postopek njene izbire voden transparentno in v skladu s predpisi. Prepričana je, da je bila odločitev o razrešitvi povsem politična.

NSi naj bi tudi Virantu očital, da naj bi javne uslužbence pozival h kršenju zakonodaje, med razlogi za interpelacijo pa je tudi njegovo prizadevanje za združevanje oziroma ukinjanje manjših občin, očitajo pa mu še nepojasnjene okoliščine nakupa letalskih kart pri edinem slovenskem letalskem prevozniku. Virant danes napovedi interpelacije ni želel komentirati.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (421)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resslovenka
03. 10. 2013 13.38
+5
Dajte že enkrat nehat, no. Raje rešujte gospodarsko situacijo in delajte v dobrobit državljanov. Ma res smo siti tega "prepucavanja". Vzorec se kar naprej ponavlja, v določenih strankah se ukvarjajo samo s tem komu bi škodili. In za to izkoriščajo ljudi, ki ne mislijo dlje od nosu.
wizeman
03. 10. 2013 13.00
+5
SDS, predlagam vam en kolektivni samomor. Tako boste najhitreje dosegli blaženost, Slovenija pa bo končno izplavala. Dvojna korist torej....
Jermen
06. 10. 2013 02.23
+0
big_foot
03. 10. 2013 11.00
+12
Bitka za oblast pa naj stane kar hoče... pa tudi če vsi slovenci pocrkamo. Predvsem tu mislim na Janšo. Ker minira čisto vse in vsakogar za vsaj 5 minut vladanja.
SDS_je_poden
03. 10. 2013 11.21
+7
To ti je slika slovenske politične scene. Sej jih volimo. Kaj bomo zdej stokal, to smo hoteli.
Shisui
03. 10. 2013 09.35
+11
A ni groza, da že 20 let isti bedak destabilizira slovensko politiko?!
SDS_je_poden
03. 10. 2013 09.36
+8
Ne, to je bolj žalost. Sicer pa sej ga ljudje vedno nagradijo na volitvah. Prav nam je. S takim odnosom do države, do družbe si kar zaslužimo razmere v katerih smo.
wizeman
03. 10. 2013 12.57
+4
Upam si trditi, da bi bila Slovenija daleč naprej, če ne bi tega pajaca v osemdesetih potegnili iz dr.eka. kake pretirane sloge in medsebojne ljubezni verjetno ravno ne bi bilo, a daleč od medsebojnega sovraštva, ki kraljuje danes pri nas. Njegov nesporni oče je JJ. Za lastne nizkotne cilje seveda.
plotter123
03. 10. 2013 09.31
+8
kadrovske čistke ki so škodile sloveniji in povzročili 100.000 brezposelnih so izvajali janševi neonacisti , strogo po načelu " če nisi naš nimaš službe , shebali ti bomo familijo , pretepli otroke , uničili firmo z neplačevanjem in na koncu še ukradli premoženje zaradi 100 evrov sumljivega dolga . " Hvala Janez Janša in SDS, SLS in NSi za vaše "čistke "
SDS_je_poden
03. 10. 2013 09.21
+6
Evo, da vidim.. pišem slabo o SDS, ker je to res poden od podna od stranke! Pa da vidim kako daleč pridejo pri meni.
a.kralj1994
03. 10. 2013 08.49
+8
P R E B E R I T E !!!!!!!!!!LJUDJE!!!! POSLUŠAJTE TOLE!!! ČE BOSTE KAJ SLABEGA PISALI O SDS-u ALI JANEZU JANŠI, PRIČAKUJTE HEKERJA V VAŠEM RAČUNALNIKU!!!!! PREVERJENO!!!! ZDEJ TISTI,KI ZNAMO ALI ZNATE PREVERJATI KRONOLOGIJO IN POVEZAVE V RAČUNALNIKU, BOSTE HITRO ODKRILI, OD KOD PRIHAJA VDOR!!! SVAŠTA...TO JE SLABŠE KOT V KOMUNIZMU!!!!POD TAKIM NADZOROM IN ZASTRAŠEVANJEM,KOT SMO SEDAJ, NI BILO NITI V KOMUNIZMU!!!!!!!!!
SDS_je_poden
03. 10. 2013 09.31
+6
Poskrbi za malo več zaščite. Pri SDS-u je vedno treba imet gor kondom, da se česa od njih ne nalezeš.
plotter123
03. 10. 2013 09.35
+4
to itak že vemo zato je pa nastavil komunističnega miličnika vinka gohenaka , ki je sprejel uredbo da lahko komurkoli in kadarkoli prisluškujejo odkrivajo IP je itd. Se pa da te zadeve lepo slediti z določenimi programi tako, da ni problem .... naj kar vdirajo bom saj videl koliko serverjev imajo in predvsem NATANČNO NJIHOVO LOKACIJO...kajti če oni mene lahko nezakonito potem lahko to isto počnem tudi jaz .
big_foot
03. 10. 2013 11.01
+2
Svoboda govora.... bojo vsaj realno imeli sliko javnega mnenja. Sicer pa kakor vem je večina ljudi ki piše proti SDS tudi proti PS tako da smo nekako "nevtralni"
a.kralj1994
03. 10. 2013 08.45
+9
NO A SE SPOMNITE LJUDMILE NOVAK, KO JE TAKO SVETO GOVORILA, DA NJEJ IN NJENI STRANKI NI ZA USTVARJANJE BLOKADE IN NEGATIVNOSTI DO KATEREKOLI VLADE????? SE SPOMNITE, KAKO JE TO POUDARJALA???? ŽELELA JE LE, DA SE DELA...DA VLADA DELA SVOJE DELO!?!?!?!? E MOJI POLITIKI.........
gizadlinka
03. 10. 2013 06.34
+18
ti ministri so zdaleč najslabši, slovenijo še nadalje veselo zadolžujejo in ženejo v prepad. Že zdavnaj bi morali odstopiti, ker pa seveda pri nas tega nihče ne počne, lahko vlagajo le interpelacije. Ampak interpelacijo bi morali vložiti proti vsem. Ker pa ima koalicija večino, bo tudi interpelacija bolj ali manj mlatenje prazne slame.
ZOMBIJansha
03. 10. 2013 06.26
+1
Ljudmila Novakova je ugotovila, da nima šans, da pride v parlament, če ne bo nekaj storila .............in ker drugega ne zna dela zgago po vzoru SDSa
Volfek
03. 10. 2013 06.14
+2
Ta SDS ne ve kaj bi počela.Ker ni več pri koritu, se poskušajo na vse umazane načine vriniti nazaj,da bi spet lahko uničevali SLOVENIJO in POŠTEN SLOVENSKI NAROD.Potrebno jih je razgnati.
blokirani
03. 10. 2013 08.18
-2
plotter123
03. 10. 2013 09.38
+2
tajkunske kredite je sforsiral Janez Janša in njegovi pajdaši iz SDS,SLS in NSi.
mobutu1
03. 10. 2013 06.05
-1
Molimo, bratje in seste...
plotter123
03. 10. 2013 09.39
+1
darcs
03. 10. 2013 05.26
-16
vse kaže da bo zoki novi predsednik vlade, lukšič pa njegova desna roka
jutranjisij
03. 10. 2013 05.05
-9
Interpelacije v teh časih niso ugodne za izvozno usmerjeno gospodarstvo. Zdaj se ukvarjajte najprej s kazensko in osebno materialno odgovornostjo vseh, ki so nas okradli, nalagali, se okoristili ali z zgrešenimi potezami spravili banke, javna podjetja in zavode v finančni minus. Tu bi morali takoj ukrepati in to z odstavkami in osebnim materialnim kaznovanjem vseh odgovornih. Medtem ko toliko govorite o sanaciji bank, kar bomo plačevali vsi, bi ta denar morali dati izčrpanemu gospodarstvu, naše superbanke so nas namreč zgolj potapljale.
vezuv_
03. 10. 2013 02.05
+18
Sprašujem se kdo je dovolil Čuferju, da je davkoplačevalski denar kar tako dal - naj da svojega. Direktorji teh dveh privatnih bank pa naj samadva odgovarjata za svoj propad, ne pa da bomo spet mi tisti ki bomo v se to plačali.
Ajmomali
03. 10. 2013 01.53
+11
Oj, ubožci, kakšne bolane komentarje tukaj pošiljate. Ali res ne znate nič kulturnejšega povedat razen izrabljenih fraz iz prejšnjega stoletja ?
Roman Hren
03. 10. 2013 00.19
-5
Kadrovske čistke, razlog za interpelacijo? Koliko čistk je že bilo v preteklosti? Tudi in še posebej pod SDS?!To je še ena predstava za naivne državljane! Spet bodo zapravili dan ali dva za obmetavanje s svojimi "zaslugami" in grehi nasprotnikov, spet bodo imeli mediji snov za zapolnjevanje svojih informativnih oddaj,....
Ajmomali
03. 10. 2013 01.36
+9
MsPikapiki
02. 10. 2013 22.01
-10
Ali ste vedeli, da: ● je papež Benedikt XVI. s prodajo svojih knjig v letih 2005-2010 zaslužil pet milijonov evrov ● je papež Pij XII, ki je umrl leta 1958, zapustil svojim dedičem 80 milijonov mark, v času njegovega papeževanja so trije njegovi nečaki v Vatikanu oz. z njim povezanimi podjetji zaslužili preračunano 120 milijonov mark ● se bruto plače škofov, nadškofov in kardinalov v Nemčiji gibljejo od 10.000 do 13.000 evrov, osnovna plača duhovnika pa je okoli 5.000 evrov ● Lucien Gregoire v knjigi Umor v Vatikanu (preberi jo, jo imajo v knjižnici) trdi, da si je Karel Wojtyla papeški stol kupil s podkupninami kardinalom v višini več 100 milijonov dolarjev ● je papež Janez Pavel II. del denarja, ki je bil namenjen za revežem, uporabil za prenovo papeške palače v Vatikanu in poletne rezidence v Castel Gandolfu, pri čemer je dal za svoje osebne potrebe zgraditi veličasten plavalni bazen ● je imel papež Janez Pavel II. svoj osebni tajni sklad, v katerega se je steklo vsaj 200 milijard lir, ki so bila porabljena za rušenje komunizma na Poljskem, Vatikan pa je podprl sindikat Solidarnost s 100 milijoni dolarjev ● je kardinal Alberto di Joria, predsednik IOR, v svoji oporoki zapustil vatikanski banki, vile, zemljišča, obveznice in bančne depozite ● je 7 škofov za časa filipinske predsednice Arroyo prejelo drage avtomobile iz sredstev državne loterijske družbe v zameno za podporo Arroye. Čeprav je kardinal Vagnozzi dejal: “Samo s skupnimi močmi vseh treh varnostnih služb KGB, CIA in Interpola bi morda lahko dobili vsaj približen podatek o celotnem bogastvu Vatikana in kje vse se nahaja” (Ronald Cooke, Vatican Jesuit Global Conspiracy), pa v javnosti kljub temu krožijo številke o bogastvu katoliške cerkve. Številke so različne, po eni tabeli je stanje naslednje (zaokroženo, v dolarjih): * ZDA: 600 milijard * Nemčija: 300 milijard * Francija: 230 milijard * Brazilija: 200 milijard * Španija: 160 milijard * Mehika: 155 milijard * Belgija: 105 milijard * Kanada: 90 milijard * Avstrija: 80 milijard * Argentina: 80 milijard * Poljska: 74 milijard * Kolumbija: 70 milijard * Filipini: 60 milijard * Irska: 47 milijard * Čile: 43 milijard * Peru: 38 milijard * Madžarska: 33 milijard * Nizozemska: 33 milijard * Portugalska: 33 milijard * Venezuela: 27 milijard * Švica: 26 milijard * Velika Britanija: 24 milijard * Australija: 20 milijard Skupaj: 3.000 milijard KLIK v LINK: (http://one-faith-of-god.org/final_testament/end_of_darkness/truth/truth_0030.htm V samo 23 državah po svetu je cerkveno bogastvo vredno najmanj 3.000 milijard dolarjev. Pa še ta številka je zelo nizka, saj je vrednost cerkvenih nepremičnin v Italiji približno 1.200 milijard evrov, kar pomeni, da je skupna številka vsaj 4.000 milijard dolarjev. Domnevati pa je še, da so ocene cerkvenega premoženja tudi v drugih državah dokaj nizko postavljene, zato bi bilo mogoče k omenjeni številki dodati še veliko milijard. K vsemu temu pa je potrebno dodati še vrednost cerkvenega premoženja v državah, ki niso zajete v zgornji tabeli. Teh držav pa je še kakšnih 150, kar k skupni vrednosti cerkvenega premoženja prinese še več 100 milijard dolarjev, mogoče celo 1.000 milijard. Tako bi lahko bila vrednost celotnega cerkvenega premoženja po svetu vsaj 5.000 milijard dolarjev. Umetniški zakladi in arhivi pri tem niso upoštevani. Zlato je za cerkev “božja” valuta in krasi --
nightangel
02. 10. 2013 22.48
+11
Ajmomali
03. 10. 2013 01.46
+12
MsPikapiki................. Ali ne bi tale komentar raje poslala svetemu očetu Frančišku? ..... Ooooo pa si tudi ti počakala , da je odbila v zvoniku 22.00 ura..... ha, ha, ha, ...
emona123
02. 10. 2013 21.53
-1
Janez Janša poziva, naj vlada zaprosi za mednarodno pomoč.
Ajmomali
03. 10. 2013 01.39
+9
Osnov olike pa res ne poznaš. TE TVOJA MAMA NI TEGA NAUČILA ???
Bostjan Zup
02. 10. 2013 21.52
+7
Virant največji kradljivec in hinavc v Sloveniji.....
MsPikapiki
02. 10. 2013 21.59
-8