Drugi športi

FOTO: Schumacher je posnel svoj padec, družina kamero predala preiskovalcem

Grenoble, 03. 01. 2014 06.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

"Ne vdaj se, vsi želimo, da živiš," so Michaelu Schumacherju pred bolnišnico v Grenoblu ob 45. rojstnem dnevu sporočali oboževalci. Čeprav je njegovo stanje stabilno, se legendarni športnik še naprej bori za življenje.

"Ob njem smo bili, ko je bil na vrhu, zato je prav, da njega in njegovo družino podpiramo tudi, ko je najtežje," pravijo navijači Michaela Schumacherja.

Schumacherjevi podporniki so na bolnišnico projecirali napis: "Schumi, ostani močan, bori se!"
Schumacherjevi podporniki so na bolnišnico projecirali napis: "Schumi, ostani močan, bori se!" FOTO: Reuters

Na stotine se jih je danes zbralo pred bolnišnico v francoskem Grenoblu, kjer je sedemkratni svetovni prvak 45. rojstni dan "praznoval" na bolniški postelji, kjer se še vedno bori za življenje. Prišli so opremljeni s transparenti na katere so zapisali besede vzpodbude, med drugim: "Ne vdaj se, vsi želimo, da živiš!"

Neverjetna udeležba Ferarrijevih navijačev pred bolnišnico nas je ganila do solz. Globoko smo hvaležni za vse dobre želje. Družina Michaela Schumacherja

Privržence so k shodu pozvali kar pri Ferrariju, številni pa so se v znak podpore najboljšemu dirkaču formule 1 oblekli v rdečo barvo in prinesli Ferrarijeve zastave. Ferrarijev predstavnik Renato Bisignani je povedal, da so se za poziv odločili, ker so lahko ljudje tako na spoštljiv način pokazali, kako blizu jim je Schumacher, vztrajal pa je, da ne gre za Ferrarijevo marketinško potezo.

V Grenoblu so ob Schumacherju še naprej tudi njegovi družinski člani - žena Corinna, otroka, oče Rolf in brat Ralf.

Streiff zaskrbljen za prijatelja

Schumacherjevi zdravniki, ki so že vse od nesreče previdni z izjavami, danes novih informacij niso dajali. Je pa bolnišnico v Grenoblu obiskal nekdanji voznik formule 1 Philippe Streiff, ki je izrazil bojazen, da bi njegov prijatelj končal kot on. Po nesreči na testiranjih je namreč prikovan na invalidski voziček.

"Gerard Saillant mi je dejal, da ne ve, ali se bo Michaelu uspelo izvleči," je dejal Streiff. Saillant je znan kirurg, ki je v preteklosti že skrbel za Schumacherja, operiral je tudi Streiffa, v Grenoble pa je prispel kmalu po Schumacherjevi nesreči. "V bolnišnici budno spremljajo stanje, a če bodo poškodbe prehude, lahko ostane hrom," je dodal Streiff.

Dejanje pomoči se je sprevrglo v tragedijo

Schumacher, ki ima v francoskem Meribelu počitniško hišo, se je hudo poškodoval, ko je v nedeljo dopoldne smučal s svojim sinom.

Po rekonstrukciji dogodkov, ki so jo izvedli pri nemškem Bildu, se je nesreča zgodila potem, ko je Schumacher opazil, da je hčerka prijatelja padla na neurejenem delu smučišča. Da bi ji pomagal, je tja zapeljal še on, ko je nato želel odsmučati naprej, pa je nesrečno padel, z glavo udaril ob skalo, in si, kljub čeladi, hudo poškodoval lobanjo in glavo. 

Zdravniki so ga že dvakrat operirali, odstranili večji hematom in preprečili prevelik pritisk možganov na lobanjo. Njegovo stanje se v zadnjih dveh dneh ni bistveno spremenilo – je še vedno kritično, a stabilno.

Schumacherjeva družina se je ob njegovem rojstnem dnevu zahvalila vsem za dobre želje in besede vzpodbude, a je tudi prosila, naj oboževalci upoštevajo željo po zasebnosti.

Schumacher je večji del kariere preživel kot voznik Ferrarija, s katerim je osvojil pet naslovov svetovnega prvaka.
Schumacher je večji del kariere preživel kot voznik Ferrarija, s katerim je osvojil pet naslovov svetovnega prvaka. FOTO: Reuters

"Po takšni nesreči potrebujejo možgani več počitka"

Mediji in navijači medtem še naprej ugibajo o tem, kako bo nesreča vplivala na nadaljnje Schumacherjevo življenje.

Medtem ko je smučar Daniel Albrecht, ki je podobne poškodbe utrpel leta 2009, pred dnevi povedal, da posledic večinoma ne čuti več, se Nemci spominjajo še vsaj dveh primerov, ki sta se bolj ali manj srečno končala.

Nemški politik Dieter Althaus je leta 2009 na smučišču nesrečno trčil s slovaško smučarko. Smučarka je umrla, Althaus pa je bil hudo poškodovan. Ko so ga po daljšem obdobju zbudili iz umetne kome, je bil sprva predvsem hvaležen, da je živ. "Potem pa sem si zadal prevelike cilje. Hotel sem takoj okrevati, se vrniti v politiko," pravi Althaus, ki pa je nato kmalu ugotovil, da tako resne poškodbe terjajo dolgotrajno okrevanje.

Iz politike se je zato poslovil. Zdaj dela v avtomobilski industriji in priznava, da njegovi možgani potrebujejo veliko več počitka kot pred nesrečo.

"Seveda mu bo uspelo, športna miselnost mu bo pomagala!"

Optimističen glede Schumacherjeve usode pa je Joachim Deckarm.

Nekoč vrhunski nemški rokometaš je, ko je bil star 25 let, s soigralcem tako nesrečno trčil, da je prav tako utrpel hude poškodbe lobanje in možganov.

V komi je bil 131 dni. Danes, ko je star skoraj 60 let, potrebuje stalno nego, a je zadovoljen, da je živ.

"Seveda mu bo uspelo," je bila njegova prva reakcija na Schumacherjevo nesrečo. Pri okrevanju naj bi mu pomagala predvsem miselnost vrhunskega športnika.

Za razliko od Schumacherja je bil sicer Deckarm v pravi komi. Nato je dve leti preživel v različnih rehabilitacijskih centrih ter vztrajno delal na motoriki in govoru.

Danes svoje zdravstveno stanje ohranja z 20 urami terapije tedensko. Terapija obsega plavanje in vaje za srce in krvni obtok. "Pride dan, ko se moraš sprijazniti, da stanja ne boš več izboljšal, da pa bo potrebnega veliko dela, da ne bo slabše," je nekoč dejal.

Preiskava se nadaljuje

Medtem se nadaljuje uradna preiskava Schumacherjeve smučarske nesreče. Po pisanju Bilda, je policija zasegla smuči, s katerimi se je ponesrečil.

Ker se ob padcu vezi niso odprle, preiskujejo izposojevalca Sport Boutique Skiset, saj sumijo, da so bile vezi napačno nastavljene.

Francoski Dauphiné Libéré pa je medtem poročal, da je imel Schumacher v času nesreče na čelado pritrjeno kamero. Kot je poročal nemški RMC Sport, je družina kamero prostovoljno predala preiskovalcem, čeprav jim tega, ker ne gre za kaznivo dejanje, ne bi bilo treba storiti. So pa imeli ob tem pomisleke, da gre za vdor v zasebnost.

Prav tako so policisti danes zaslišali Schumacherjevega 14-letnega sina Micka in njegovega prijatelja. Najstnik je namreč od blizu videl očetovo tragično nesrečo, zato preiskovalci upajo, da jim bodo tudi njegove izjave pomagale razvozlati, kaj se je v trenutkih nesreče dogajalo na smučišču. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja