Rudarji Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), ki od ponedeljka zjutraj stavkajo v jami, vztrajajo pri svojih stavkovnih zahtevah. Kot je povedal predsednik stavkovnega odbora Anton Lisec, so danes začeli nov krog pogajanj z vodstvom RTH. Lisec je ocenil, da so uspeli vzpostaviti bolj konstruktiven dialog, a dogovora še niso dosegli.
Dejal je še, da so današnja pogajanja zadnja izven jame, na vsa morebitna nadaljnja pogajanja pa bodo morali pogajalci priti v jamo. Pojasnil je tudi, da ga je danes poklicala predsednica vlade Alenka Bratušek, a obljubila ni nič konkretnega. Pogajalcem so se pridružili še pravni strokovnjaki. Povabili so tudi premierko, a je dejala, da v jamo ne bo prišla.
V jami stavka okrog 130 rudarjev, ki so si na približno sedmih lokacijah ustvarili začasna ležišča in sanitarije, imajo zagotovljeno tudi prehrano. Regijski center za obveščanje so obvestili o stavki in najhitrejši intervencijski poti, v primeru, da bi kdo izmed stavkajočih potreboval zdravniško pomoč. Tudi v upravni stavbi RTH v Trbovljah stavka okrog 70 zaposlenih.
Zahtevajo izpolnitev petih stavkovnih zahtev
Rudarji navajajo, da bodo vztrajali do izpolnitve vseh petih stavkovnih zahtevah v celoti, doslej pa je bila izpolnjena le prva zahteva, ki se je nanašala na izplačilo januarskih plač v celoti.
Delavci, ki so se decembra prijavili na zavod za zaposlovanje, pa so v ponedeljek prejeli del odpravnin, kar pomeni po 2000 evrov.
Prav tako so prejeli januarske plače v celoti, saj je celovška banka, ki je zaradi 2,8 milijona evrov terjatev zablokirala račun, po pogovorih z vodstvom rudnika račun le odblokirala. Rudarje pa zdaj skrbi, kaj se bo zgodilo z izplačilom februarskih plač, plačilni dan je 18. marec. Kmalu bo treba izplačati tudi odpravnine za 135 preseženih delavcev, ki se bodo aprila prijavili na zavod za zaposlovanje.
Od države, ki je lastnica RTH, pa rudarji zahtevajo, da določi jasno vizijo rudnika v prihodnje. Zahtevajo tudi, da se preverijo možnosti prezaposlitve zaposlenih v RTH v okviru podjetij v lasti države in da se preverijo možnosti upokojevanja po rednih in izrednih pogojih zakona o upokojevanju.
Sredstva za izplačilo januarskih plač je RTH, v katerem odkop premoga ne poteka že približno leto dni in rudarji opravljajo le zapiralna dela za zaprtje rudnika, pridobil s prodajo premoženja, ki ni bilo pod hipoteko. Kot je povedal direktor RTH Bojan Jelen, naj bi imeli za izplačilo februarskih plač zagotovljena sredstva iz letošnjega proračuna, marčne plače in odpravnine pa naj bi zagotovili s prodajo premoženja, predvsem stanovanj hčerinske družbe Spekter. Vodstvo rudnika mora od bank pridobiti tudi soglasje za podaljšanje odplačila posojil, ki znašajo 14,5 milijona evrov.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je predsednici vlade Alenki Bratušek predala javno pismo z zahtevo po ustreznem in predvsem hitrem odzivu odgovornih institucij, na podlagi katerega bi ugotovili možnosti takojšnje in čim bolj ugodne razrešitve stavkovnih zahtev ter izjemno slabega položaja, v katerega so ujeti rudarji RTH.
RTH na predlog NLB v prisilno poravnavo
Okrožno sodišče v Ljubljani pa je danes na predlog Nove Ljubljanske banke začelo prisilno poravnavo nad družbo RTH, je razvidno iz današnjih objav na Ajpesu. Kakšne spremembe predlaga NLB, ki ima 4,6 milijona evrov oz. skoraj tretjino vseh finančnih terjatev družbe, iz objav ni razvidno.
Sodišče je za prisilno upraviteljico imenovalo Ermino Bajuk, rok za prijavo terjatev je 11. april, kaže sklep sodišča. NLB mora sicer v 15 dneh založiti predujem za stroške postopka prisilne poravnave v višini 16.000 evrov, sicer bo sodišče ustavilo postopek prisilne poravnave.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.