Slovenija

FOTO: Že od marca 1946 dalje je število rojstev hitro naraščalo

Ljubljana, 04. 05. 2015 09.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Mira Matković
Komentarji
77

Število rojstev v prvih medvojnih letih ni bistveno upadlo. Najmanj otrok se je rodilo v zadnjem letu vojne. Kmalu po koncu vojne, predvsem od marca 1946 dalje, pa je število rojstev hitro naraščalo. Kako je bilo poskrbljeno za nosečnice in novorojenčke pred, med in po vojni?

Ko so ljudje dojeli, da je vojne res konec, je zavladalo nepopisno veselje in optimizem. Številne družine, ki so bile med vojno ločene, so se znova srečale. Boji, taborišča, prisilno delo – po dolgih letih grozodejstev se je začel proces zdravljenja in prebolevanja. Ljudje so se postavljali na noge, gradili svoje domove in državo. S tem pa je prišel tudi trenutek, ko se je marsikateri par odločil, da je končno prišel primeren čas za naraščaj.

Sredi leta 1945 je v Sloveniji živelo 1,4 milijona prebivalcev, kar je za 640.000 ljudi manj kot danes. Na statističnem uradu pravijo, da natančnih številk o prebivalstvu za tisti čas nimajo, ker je 2. svetovna vojna pretrgala zbiranje in objavljanje podatkov o prebivalstvu. Zato so podatki o prebivalcih in demografskih dogodkih za obdobje 1939–1950 le ocenjeni.

Prva leta vojne niso vplivala na rojstva

Število rojstev v prvih medvojnih letih ni bistveno upadlo, od leta 1941 do leta 1943 se je namreč rodilo približno 31.000 otrok letno (22 na 1.000 prebivalcev), kar je približno enako kot v letih pred vojno.

Kdaj se je rodilo najmanj otrok?

Prebivalstvena piramida
Prebivalstvena piramida FOTO: Statistični urad RS
Otrok v partizanski bolnišnici leta 1944: tako so otroci na svežem zraku vpijali sončne žarke.
Otrok v partizanski bolnišnici leta 1944: tako so otroci na svežem zraku vpijali sončne žarke. FOTO: dr. Janez Milčinski, hrani: Muzej novejše zgodovine Slovenije

Najmanj otrok se je rodilo v zadnjem letu vojne, leta 1945, in sicer 20.000 (14 otrok na 1.000 prebivalcev), kaže statistika.

Tako malo otrok kot v letu 1945 se je pozneje rodilo v Sloveniji leta 1992 in približno toliko se jih na leto rodi tudi v zadnjih letih, še kažejo podatki, ki so jih objavili na statističnem uradu. Posledice nizkega števila rojstev v letu 1945 so v shematskem prikazu prebivalstva za leto 2015 – t. i. prebivalstveni piramidi – še danes vidne kot globoka udorina, in sicer pri starosti okoli 70 let.

Kdaj je število rojstev začelo naraščati?

Kmalu po koncu vojne, predvsem od marca 1946 dalje, pa je število rojstev hitro naraščalo in leta 1947 je spet preseglo 30.000. Takrat so se začele rojevati t. i. babyboom generacije, še dodajajo statistiki.

Največ otrok leta 1950

V obdobju, ki se je začelo s koncem druge svetovne vojne, se je v Sloveniji največ otrok rodilo leta 1950, in sicer 36.000. Izstopa tudi leto 1955, ko se je rodilo več kot 32.000 otrok.

"Strokovnjaki to razlagajo kot kompenzacijo (oz. prelaganje rojstev iz časa vojne v čas po vojni) in kot posledico spremenjenih socialnih in ekonomskih razmer," so zapisali na spletni strani Statističnega urada.

Za primerjavo

Najslikoviteje je "baby boom" v svoji državi opisal ameriški zgodovinar Landon Jones, ki je zapisal, da se je točno devet mesecev po koncu 2. svetovne vojne po državi razlegal jok novorojenčkov. Leta 1946 se je namreč v ZDA rodilo kar 3,4 milijona otrok, kar je za 20 odstotkov več kot 1945. Leta 1947 se je rodilo še 3,8 milijona otrok. Trend rasti se je nadaljeval.

Kako je bilo v Evropi? Prvi "baby boom" so na Finskem zabeležili že leta 1945, drugi pa je bil leta 1950. Na Švedskem, Danskem, Nizozemskem ter v Franciji in Veliki Britaniji se je začel leta 1946, Švedi in Danci so drugi val doživeli že v začetku petdesetih let, ostali pa v sedemdesetih letih. V Nemčiji, kjer so še dolga leta vladale negotove razmere, je statistika prvi porast rojstev zabeležila šele leta 1955, nato pa drugi val leta 1967.

Kako je bilo poskrbljeno za nosečnice in novorojenčke pred, med in po vojni?

Danes, ko lahko ženske izbirajo, kje in kako bodo rojevale, si je težko prestavljati, kako je bilo to organizirano v času vojne in po njenem zaključku. Veliko nosečnic je še vedno rojevalo doma – same ali pa v prisotnosti izkušenih žensk.

A Slovenci se lahko pohvalimo z zelo dobrim sistem porodništva, in sicer že veliko pred drugo svetovno vojno. Tudi med 2. svetovno vojno so zdravniki posebno pozornost namenjali nosečnicam in porodnicam ter otrokom.

Zdravnica Božena Grosman se je po vojni posvetila delu v Mariboru, kjer je na noge postavila otroški oddelek.

Marsikoga tako preseneti podatek, da je bila v Kočevskem Rogu v sklopu partizanske bolnišnice urejena tudi porodnišnica z oddelkom za novorojenčke in dojenčke Spodnji Hrastnik. Vodila jo je Božena Grosman, v tej porodnišnici pa se je rodilo 54 novorojenčkov. Na oddelku so obravnavali porodnice, ki so imele težave, usoda žensk in novorojenčkov pa bi bila brez pomoči vrhunskih zdravnikov, ki so tam delovali, izredno negotova. Tam so bile tudi tiste, ki so bile na črnih seznamih okupatorja in domačih izdajalcev.

Da so v porodnišnici Spodnji Hrastnik res delovali na vrhunski ravni, priča tudi zapis majorja z Nove Zelandije Rogersa Lindsaya v knjigi Gverilski zdravnik. Lindsay je bil navdušen nad opremljenostjo bolnišnice, laboratorijem, kirurškim oddelkom in porodnišnico. "V tej pokrajini, ki je bila popolnoma obkoljena od nemških divizij, sem naletel na vzorno porodnišnico. Na soncu je ležalo v zibelkah, zgrajenih z gozdnimi sredstvi, sedem dojenčkov. Vsi so bili pokriti z odejami, ki so bile sijajno okrašene, kot da so prispele naravnost z Bond Streeta," je zapisal in nadaljeval, da je bil pri vsaki zibelki list z navedbami o otrokovi teži, količini zaužitih obrokov mleka in o zdravstvenem stanju matere ter z drugimi, zelo natančnimi podatki. 

Pred partizansko porodnišnico. Na fotografiji dr. Metod Mikuž, neznani, Marija Jeras z dojenčkom v rokah ter skrajno desno dr. Bogdan Brecelj.
Pred partizansko porodnišnico. Na fotografiji dr. Metod Mikuž, neznani, Marija Jeras z dojenčkom v rokah ter skrajno desno dr. Bogdan Brecelj. FOTO: neznan, hrani: Muzej novejše zgodovine Slovenije

Odlično so delovali tudi v ljubljanski porodnišnici. Med vojno so se sicer skoraj vsi zaposleni na ljubljanski kliniki za ženske pridružili Osvobodilni fronti (OF). "Tako je postala bolnišnica za ženske bolezni v Ljubljani eden izmed stebrov OF in važna baza partizanske zdravstvene službe. V tej stavbi se je zbiral in predeloval sanitetni material za partizanske enote in bolnišnice. Hkrati pa je bila med vojno ta hiša številnim aktivistkam in partizankam varno zavetje pred okupatorjem," je zapisala Anica Gradišek v članku objavljenem v Obzorniku zdravstvene nege.

Skrb za nosečnice in porodnice se je nadaljevala tudi po vojni. Pavel Lunaček, ki se je vrnil iz partizanov in je bil eden izmed odgovornih za organizacijo skritih partizanskih bolnišnic, je prevzel vodenje ljubljanske klinike za ženske bolezni in porodništvo. Lunaček velja za pionirja sodobnega porodništva in ginekologije. Skrb za nosečnice, porodnice in novorojenčke je iz trenutka v trenutek napredovala. Strokovnjaki pravijo, da je Lunaček v obdobju desetih let po koncu vojne zgradil sistem porodništva in ginekologije do nivoja, ki je bil primerljiv z drugimi evropskimi državami. Vse več žensk se je odločalo, da rodi v porodnišnici.

Lunaček je bil tudi pobudnik, da po Sloveniji ustanavljajo posvetovalnice za nosečnice, ginekološke dispanzerje in materinske domove. Ti so začeli pospešeno rasti nemudoma po koncu vojne.

Slovenski zdravstveni sistem ter sistem porodništva in ginekologije je bil priljubljen tudi med drugimi bratskimi narodi, slovenski zdravniki pa so bili na ravni evropskih. Umrljivost novorojenčkov in porodnic se je že nekaj let po koncu 2. svetovne vojne zmanjšala na minimum. Za to imajo zaslugo tudi gverilske izkušnje slovenskih zdravnikov, katere so nato prenesli na naslednje rodove svojih učencev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (77)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

GentlemanPirate
05. 05. 2015 09.25
+0
z ženo imava oba solidne plače skupni mesečni prihodek cca 3k, otroka imava enega... in po pravici povem da če želimo imeti kaj več od životarjenja, kakšen dopust v tujini, vsake toliko nov avto, sem in tja kakšna restavracija (ki ne dela burgerjev in hot dogov), in nikoli ne kupujemo dizajnerskih oblačil in ostalih bedarij, damo pa občasno nekaj denarja v dobrodelne namene (ne več kot 150-200 eur na leto) ... si več kot enega otroka ne moreva privoščiti... še za tega me skrbi kako bomo plačali študij, kaj če si bo želela študirati v tujini, kako ji bova finančno pomagala na noge ko odraste, kje bo dobila službo, kakšna sploh bo, ali bo zaslužila dovolj za dostojno življenje, s čim bomo plačali polog za njeno stanovanje če si ga bo kdaj želela kupiti... penzije tako ali tako nihče mojih let (36) ne bo več dočakal. Sploh pa si ne upam predstavljati kako čez mesec pridejo družine z manj prihodki kot je naša... ko dve plači (pa čeprav minimalni) ne moreta omogočiti dostojnega življenja (otroci siti, na toplem z normalnimi oblačili, z dvema tednoma brezskrbnih počitnic na leto in upanjem na lepšo prihodnost) vam mora vsem biti jasno DA JE TA DRŽAVA GNILA DO TEMELJEV ... Država je tista ki je DOLŽNA zagotoviti delovna mesta, dolžna je zagotoviti ekonomsko okolje ki omogoča razvoj posla (pri nas omogočamo razvoj organiziranega kriminala) in dolžna je zagotoviti da dve minimalni plači omogočita dostojno življenje za najmanj 2 odrasla + 1 otrok.
LLLEPI
04. 05. 2015 18.58
+10
Takrat so ljudje verjeli v drzavo in imeli neko vizijo.Danes pa zakaj bi svojemu otroku zelel da zivi v tem pokvarjenem svetu brez zaposlitve brez stanovanja brez moznosti neke normalne prihodnosti
nevica
04. 05. 2015 18.50
+4
Sedaj pa ni več tako, ni več pravega veselja, moški imajo računalnik, tv in pivo.
korintos23
04. 05. 2015 19.17
+3
jastreb13
04. 05. 2015 18.22
+3
In vsi ti imajo danes mastne borčevske pokojnine in se redijo na račun ostalih poštenih Slovencev za katere bo pa denarja zmanjkalo, ko bodo sami izpolnili pogoje za v penzijo....zato si pa prizadevajo pomaknit pokojninsko dobo v pozno starost tako da jih bo ja čimveč odšlo prej na britof....
LovecNaKomuniste
04. 05. 2015 17.34
-4
Rojevanje, na drugi strani pa pokol v Kočevskem rogu. Otroci, ženske, starci, živi zmetani in zazidani ali zaminirani v brezna in jame. To je to slavno leto 1946 v Slo.
korintos23
04. 05. 2015 19.18
-2
jebivoje
04. 05. 2015 19.51
+7
Žalčan55- a po tvojem bi morali izdajalce nosit po rokah
GentlemanPirate
05. 05. 2015 09.11
+1
žalčan prosim če si prebereš še kaj se je dogajalo pred 1946... sploh če imaš močan želodec... ali tisto za vas Rupnikove fante ne šteje?
GentlemanPirate
05. 05. 2015 09.27
+1
korintos... derAtizacija, sicer pa pravilna izbira besede
User416781
04. 05. 2015 17.04
+4
Ponovno rojevanje duš, katerih življenje je bilo nasilno prekinjeno med 2. svetovno vojno...
modelx
04. 05. 2015 16.21
+4
če bodoči starši vidijo perspektivo potem so tudi rojstva. izrodi se ta zadeva v preobilju, ko pride do druge skrajnosit, ko se vidi le lagano življenje. v revščina pa je dandanes različna od pretekle v tem, da so včasih klepali otroke tudi v revščini, ker je bilo preživetje rojstva in prvih 2 let relativno nizko, sedaj pa to nekako pregurajo s csd-ji, potem pa je kriza
pe?navodo
04. 05. 2015 15.33
+5
To so vzgledi za bodočnost in panje na bolši jutri
nevica
04. 05. 2015 14.59
+10
Ha, o reklami za Laško pa ne smemo nič komentirat. Pa taka obletnica - pod tujo streho!. Prav neumno se sliši vse to o ponosu.
Bojan-F
04. 05. 2015 14.34
+5
Na Primorskem smo imeli baby boom se junija 1954 ...
Bojan-F
04. 05. 2015 14.36
+3
... devet (9) mesecev prej je mladina kar nekaj dni v improviziranih sotoriscih na Okroglici cakala na govor tov. Tita
kameltrajbar
04. 05. 2015 14.45
+2
Transformerji
04. 05. 2015 13.41
+2
No, ste videli, kako izzivi delujejo???? Sedaj po poglejte golobico in tekst!
firewall
04. 05. 2015 13.27
+15
Danes bi vse te porodnišnice ukinili, ker niso rentabilne.
Transformerji
04. 05. 2015 13.24
+24
Joj, naj se zgodovina ne ponovi!!! Nekoč so bili bogati in revni, sedaj so bogati, revni, najhuje je pa to, da so Slovenci razdeljeni na leve in desne in na obeh straneh so bogati in revni! Mi se bomo pobili do zadnjega!!!!
ČrniSokol
04. 05. 2015 13.28
+28
Jaz bi 100x raje živel v tistih časih, kot pa zdaj v času elektronike, stresa, preobremenjenosti..
firewall
04. 05. 2015 13.30
+4
Za koliko rodov nazaj pa moraš biti 100% čist, da ni potrebno čiščenje?
firewall
04. 05. 2015 13.32
+3
A ti očiščevalni oddelki bodo tudi imeli vtetovirano svojo krvno skupino?
firewall
04. 05. 2015 13.38
+5
Super...v naši bližini je nelegalno odlagališče odpadkov. Boste prišli počistiti še v naš konec?
Laki je malo nervozan
04. 05. 2015 13.17
+6
Pa ljudje,od kod vam toliko primitivnega pljuvaškega sovraštva...?
batom@pinkponk.com
04. 05. 2015 13.27
+5
prizadet ego je nekaj najhujšega, kar obstaja...
ZavedniSlovenci
04. 05. 2015 13.28
-10
batom@pinkponk.com
04. 05. 2015 13.31
+9
Transformerji
04. 05. 2015 13.16
+0
SlovenskiNarodBoKrvavel - če te ne pobiršejo, te bom pa jaz, tepec neuki! Italija se je vdala leta 1943, 1945 je bila pa osvobodite. Nosečnost traja pa 9 mesecev!
ZavedniSlovenci
04. 05. 2015 13.55
-5
batom@pinkponk.com
04. 05. 2015 14.15
+3
POPTV, z brisanjem enega od komentarjev (drugega po vrsti) si popolnoma spremenil pomen vseh ostalih postov, ki sledijo pod tem izbrisanim. sedaj izpade, da se ti komentarji nanašajo na osnovnega, v bistvu pa so se nanašali na tega, ki si ga izbrisal. Imej vsaj toliko smisla, da potem izbrišeš vse, ne pa da tako spreminjaš celotno konverzacijo.
Transformerji
04. 05. 2015 13.11
-1
A se še kdo spominja zakona, ki so ga uvedli Nemci?? Zakonski par, ki ni imel otrok, je moral plačevati zato dodaten davek, ker je bilo vedno več priseljencev, ki so gradili in delali za njihovo domovino! Bali so se, da ne bodo zaradi priseljencev postopoma izumrli.......
Transformerji
04. 05. 2015 12.47
+2
In kaj je tisto, kar lahko zmanjša število prebivalstva na Zemlji, kar se mora zgoditi, saj nas je mnogo preveč! To so naravne nesreče, ki prebivalstvo ne zredčijo dovolj, to so smrtnonosne nalezljive bolezni, no, ta problem rešuje pogoltna farmacevtska industrija, ja , PA vojne, zaradi katerih se bogastvo kopiči na 2 ali 3 mestih - proizvodnja orožja! Vam povem, ni rešitve - razredčili se bomo , pa kakršen način že bo od naštetega. Na omejitev rojstev je pomislila samo Kitajska .......
Transformerji
04. 05. 2015 12.51
+3
Da je človeštvo v razsulu pove že ta podatek; potresno območje v Nepalu - 40% prebivalstva predstavljajo otroci, pri nas je pa obratno - to so penzionisti!
aaaaaa122121
04. 05. 2015 13.08
+1
batom@pinkponk.com
04. 05. 2015 12.21
+13
In spet je to prilika, da porazenci servirajo svojo izkrivljeno verzijo zgodovine...
Slo Legende
04. 05. 2015 12.42
-7
batom@pinkponk.com
04. 05. 2015 13.08
+5
Jah, stališče, da tebi v šoli ni šlo, ker nisi bil v pravi politični opciji, je pa res bolano. Poglej resnici v oči - pač nisi za matematiko, ampak bolj za mate-motiko.
ivcekivcek
04. 05. 2015 11.54
+19
Od 1946 ko je bilo konec vojne pa do 1956 ko je prišla televizija ;))
JežekTekaTeka
04. 05. 2015 11.53
-4
Otroci s Petrička, pa to ... ful odnos ... itaq ...
Slo Legende
04. 05. 2015 12.00
-3
Otroci s petrička smo bili vsi otroci vzgajani s strani komunističnega šolstva. Kako do nas tovarišice sovražile, če nismo bili za njih. Sem imel sošolca, je dobival same petke skoz odličen, pa tovarišice so ga lajkale na polno..le čigav je bil ta otrok. Sem zvedel to pozneje šele da so to priviligiranci z rdečo zvezdo.
slayer2
04. 05. 2015 13.16
+7
slayer2
04. 05. 2015 13.17
+10
jest sem bil tudi rdeč,ubistvu smo bili takrat vsi,pa nisem imel nobenih privilegij,pa to!!!